W ciągu ostatnich dwóch tysięcy lat przebyliśmy długą drogę, jeśli chodzi o rozwój nauki. Nie myślimy już, że wszystko jest zrobione na przykład z wody lub ognia lub że ludzkie ciało składa się tylko z czterech rzeczy. W historii chemii - przedmiotu, na który można narzekać w klasie lub zarywać noce by przygotować się do egzaminami z tej dziedziny - miało miejsce kilka najważniejszych osiągnięć ludzkości.

Chemia przyczyniła się do ogólnego rozwoju technologicznego - dała nam część naszej podstawowej wiedzy o świecie. Wszystkie te rzeczy możemy teraz przyjąć za pewnik: świat składa się z maleńkich cząstek, które można spalać, aby się ogrzać, na przykład węgiel. Nie tylko to, ale chemia zrewolucjonizowała sposób, w jaki żyjemy - oferując nam technologie od promieniowania, przez panele słoneczne, po barwnik w dżinsach.

Wiele osób myśli, że chemia jest dla studenta, profesora lub ekscentrycznego naukowca w okularach jak denka od butelek i białym fartuchu laboratoryjnym, jednak należy pamiętać, że to o wiele więcej. Ci dziwaczni chemicy zmienili twoje życie na więcej sposobów, niż zdajesz sobie z tego sprawę.

W tym artykule przyjrzymy się dziesięciu z najważniejszych naukowców w historii chemii. Możesz sam zdecydować, jak ważne były ich odkrycia.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Chemia
Robert
5
5 (11 oceny)
Robert
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
5
5 (8 oceny)
Karolina
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patryk
5
5 (16 oceny)
Patryk
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (10 oceny)
Klaudia
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (7 oceny)
Anna
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
5
5 (10 oceny)
Jakub
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
Anna
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
Karolina
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (11 oceny)
Robert
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
5
5 (8 oceny)
Karolina
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patryk
5
5 (16 oceny)
Patryk
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (10 oceny)
Klaudia
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (7 oceny)
Anna
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
5
5 (10 oceny)
Jakub
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
Anna
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
Karolina
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Protoplaści współczesnej chemii: sławni chemicy XVIII wieku

XVIII wiek przyniósł postęp we wszystkich dziedzinach nauki, nie tylko w chemii. To był czas eksperymentów i odkryć, a nowe teorie pojawiały się w wielu dyscyplinach. W tym momencie wkład i osiągnięcia wielu pionierów chemii dostarczyły teoretycznych podstaw dla wszystkich dalszych badań i odkryć.

Oto wielka czwórka, uważana za ojców chemii jaką znamy. Wszyscy zasługują na to, aby znaleźć się na naszej liście niesamowitych odkryć chemicznych.

Antoine Lavoisier

Antoine Lavoisier (1743-1794) był chemikiem, biologiem i ofiarą rewolucji francuskiej.

Jego najsłynniejszym odkryciem było prawo zachowania masy, które stwierdza, że chociaż substancje mogą zmieniać swój stan lub formę, zachowują tę samą masę. Było to ważne, ponieważ pozwoliło innym naukowcom przemyśleć różnice między substancjami w kategoriach innych niż różnice we właściwościach jakościowych.

Był także pierwszą osobą, która zidentyfikowała tlen i wodór i jako pierwszy zauważył rolę tlenu w spalaniu - coś, co ma obecnie fundamentalne znaczenie dla zrozumienia prawie wszystkich reakcji chemicznych.

Możesz poszukać korepetytora chemii w pobliżu, aby dowiedzieć się więcej o tych fantastycznych pionierach. Na stronie Superprof po wpisaniu przykładowej frazy "chemia korepetycje online" znajdziesz bogatą ofertę profesjonalnych nauczycieli w swoim mieście.

Czarno-biały wizerunek Antoine'a Lavoisiera.
Antoine Lavoisier, jeden z najsłynniejszych chemików, jacy kiedykolwiek żyli. | źródło: Visualhunt - Internet Archive Book Images

John Dalton

Opierając się na teoriach Lavoisiera, John Dalton (1766-1844) jest obecnie pamiętany za przedstawienie swojej teorii atomowej, dosłownej podstawy dzisiejszej chemii.

Teoria ta sugerowała, że każda substancja składa się z atomów i że atomy każdego pierwiastka są identyczne. Teoria atomowa Daltona również utrzymywała, że związki chemiczne są połączeniem atomów różnych pierwiastków i że w reakcjach chemicznych te atomy ulegają przegrupowaniu i połączeniu.

W swoich eksperymentach laboratoryjnych studiował również i ostatecznie sformułował teorię masy atomowej. Na tej podstawie doszliśmy do wniosku o odmiennej budowie molekularnej różnych substancji.

Amedeo Avogadro

Jeśli uczyłeś się chemii na jakimkolwiek poziomie, to słyszałeś o Amedeo Avogadro (1776-1856), który przypisał swoje nazwisko do prawa naukowego, jednostki chemicznej, minerału a nawet krateru księżycowego. Jako chemik i fizyk matematyczny, był kimś w rodzaju pioniera.

Wielkim odkryciem Avogadro jest to, co stało się znane jako prawo Avogadro, które stanowi, że w tych samych warunkach temperatury i ciśnienia te same objętości różnych gazów będą miały taką samą liczbę cząsteczek.

Dlaczego to miało znaczenie? Ponieważ ostatecznie pomogło to odróżnić cząsteczkę i atom, którą nazwał raczej „cząsteczką elementarną”. Dalton nigdy nie brał pod uwagę takiej różnicy, ale dzięki Avogadro wiemy lepiej!

Twój nauczyciel chemii powinienem zapoznać cię ze wszystkimi tymi nazwiskami!

Jöns Jacob Berzelius

Ostatni z tych dziadków chemii - wkład Jönsa Jacoba Berzeliusa (1779-1848) jest równie ważny jak wszystkie powyższe.

Przede wszystkim, Berzelius znany jest ze sformalizowania języka chemii. Wynalazł system zapisu, za pomocą którego odnosimy się do różnych elementów i wymyślił podstawowe pojęcia z chemii fizycznej takie jaki kataliza, polimer i to co teraz nazywamy wiązaniem jonowym. Nie tylko to, ale także sam odkrył wiele pierwiastków: cer, tor i selen.

Jednak, co może najważniejsze, Berzeliusowi przypisuje się pierwszeństwo w dokładnym zmierzeniu wagi atomów. Opierając się na wcześniejszej pracy Daltona, sukces eksperymentalny Berzeliusa w tej dziedzinie utorował drogę każdemu, kto pojawił się później.

Czytaj nasz słownik pojęć chemicznych, aby opanować terminologię, potrzebną na lekcji chemii.

Być może najsłynniejszy chemik ze wszystkich: Dmitrij Mendelejew

Dzieło Dmitrija Mendelejewa (1834-1907) jest czymś, co wszyscy widzieliśmy w naszym życiu i wciąż jest najbardziej charakterystycznym symbolem chemii: układ okresowy pierwiastków. Nie tylko geniusz chemii, ale także zainteresowany geologią, meteorologią i innymi dyscyplinami, prawdopodobnie wywarł największy wpływ na to, co rozumiemy jako chemię.

Układ okresowy pierwiastków przyszedł do niego podobno we śnie, w którym widział wzory między różnymi chemikaliami, które pozwoliłyby na ułożenie ich w określonej kolejności. Nie znając jeszcze wszystkich elementów, które znamy współcześnie, zostawił w tabeli luki, które później należało wypełnić. W związku z tym nie tylko położył podwaliny pod przyszły rozwój chemii, ale także je przewidział.

Oto ciekawostki chemiczne, którymi możesz się podzielić na lekcji chemii!

Stara fotografia Dmitrija Mendelejewa.
Mendelejew, prawdopodobnie najważniejszy chemik wszech czasów. | źródło: Visualhunt - sergey245x / CC BY

Sławni chemicy: XIX wiek

Odkrywcy i wynalazcy, którzy byli pionierami tego, co dziś nazywamy chemią, również utorowali drogę dla wynalazków XIX wieku. W tym okresie wyróżniają się dwa nazwiska: Robert Bunsen i Alfred Nobel.

Robert Bunsen

Słyszałeś kiedyś o palniku Bunsena? Jeśli tak, to właśnie temu człowiekowi możesz podziękować. Robert Bunsen (1811-1899), to wynalazca ulubionej przez wszystkich aparatury naukowej. Sprawdź nasz artykuł, który wymienia narzędzia laboratoryjne chemiczne, jeśli jeszcze nie wiesz, co to jest!

Wykładowca uniwersytecki w Niemczech i pozornie wszechstronny uroczy facet, w czasie wolnym od pisania podręczników, opracował antidotum na truciznę arszenikową i odkrył pierwiastek, cez.

Jak możesz sobie wyobrazić, był zainteresowany spalaniem substancji, a szczególnie interesował się różnymi kolorami (widmami emisyjnymi), które wytwarzają różne pierwiastki podczas podgrzewania. Dlatego wyprodukował swój słynny palnik, aby te kolory nie zostały zanieczyszczone przez kolor samego płomienia!

Tylko nie spal za sobą wszystkich mostów, próbując samodzielnie przeprowadzać eksperymenty; niech korepetytor chemii poprowadzi twoją naukę!

Alfred Nobel

To nazwisko też na pewno znasz. Ten chemik i biznesmen Alfred Nobel (1833-1896) jest znany we wszystkich dziedzinach dzięki Nagrodzie Nobla - wręczanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, nauk ścisłych i ekonomii.

Ale biografia tego człowieka jest mniej sympatyczna, niż można by się tego spodziewać. Jego życie zawodowe polegało na sprzedaży broni - głównie materiałów wybuchowych - a jego wkład w chemię polegał głównie na wynalezieniu sprzedawanych przez niego materiałów wybuchowych.

Głównym osiągnięciem Nobla było wynalezienie dynamitu. Narzędzie do budowy - dróg, przemysłu i kanałów - to chemiczne odkrycie miało, jak wiemy, mniej konstruktywne przeznaczenie.

Jak głosi historia, w późniejszych latach Nobel czuł się trochę winny z powodu produkcji jednej z najbardziej niszczycielskich substancji chemicznych, jakie kiedykolwiek wymyślono. Przekazał swoją ogromną fortunę na inaugurację Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, fizyki, medycyny i pokoju.

Dwudziestowieczni sławni chemicy, których powinieneś znać

W XX wieku temat chemii rozkwita jeszcze bardziej, rozgałęziając się na różne subdyscypliny i stając się przedmiotem, który znamy dzisiaj.

Linus Pauling

Linus Carl Pauling (1901-1994) jest często nazywany jednym z najważniejszych naukowców, którzy kiedykolwiek żyli - a jeśli o nim nie słyszałeś, teraz masz okazję.

Pauling zasadniczo wynalazł, samodzielnie, to co obecnie znamy jako biologia molekularna - badanie takich rzeczy, jak białka i kwasy w organizmie - oraz chemia kwantowa, czyli badanie związków między najmniejszymi składnikami atomu. A jeśli w szkole słyszałeś o wiązaniach kowalencyjnych lub jonowych - musisz podziękować Paulingowi również za zrozumienie tego tematu. Dowiedz się więcej o wiązaniach chemicznych z naszego artykułu podstawowe pojęcia i prawa chemiczne.

Jako wieloletni działacz na rzecz rozbrojenia jądrowego, Pauling był nie tylko laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, ale także otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Wreszcie, jego badania nad białkami zainspirowały również prace Francisa Cricka i Jamesa Watsona, którzy bez Paulinga nigdy nie odkryliby struktury DNA.

Dorothy Hodgkin

Teraz czas na chemiczkę, która jest często pomijana w historiach słynnych naukowców: Dorothy Hodgkin (1910-1994). Kolejna laureata Nagrody Nobla, Hodgkin jest jedyną Brytyjką, która kiedykolwiek zdobyła Nagrodę Nobla w dziedzinie nauki.

Główne odkrycia Hodgkin dotyczyły struktury cząsteczek i białek w organizmie, a jej badania miały ogromny wpływ na biochemię i medycynę. Ona i jej zespół pracowali nad strukturą penicyliny, witaminy B12 i, co ważne, insuliny. W trakcie swojej kariery była znana z tego, że szerzyła świadomość na temat znaczenia insuliny, ze względu na jej centralną rolę w cukrzycy.

Korepetytor chemii na zajęciach online przedstawi ci jej pracę; Hodgkin jest naprawdę godnym podziwu naukowcem!

Kathleen Lonsdale

Oto kolejna dwudziestowieczna chemiczka, której nazwsiko powinno być szerzej znane: Kathleen Lonsdale (1903-1971). Jako naukowiec, była jedną z pierwszych kobiet, które wybrano na członka Towarzystwa Królewskiego i otrzymała liczne tytuły za swoją ważną pracę w krystalografii lub badaniu układu atomów w kryształach.

Oprócz pracy nad diamentami oraz jej głęboko wpływowych badań nad strukturą benzenu, była zwolenniczką pacyfizmu i inspiracją dla kobiet naukowców na całym świecie.

Wciąż jesteś głodny wiedzy z zakresu chemii? Wszystko, co musisz wiedzieć o chemii znajdziez w naszym kolejnym artykule!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.