Jeśli jesteś początkującym naukowcem, możesz zainwestować w laboratorium chemiczne w domu - miejsce, w którym możesz eksperymentować z reakcjami chemicznymi ile dusza pragnie. Może stworzenie całego laboratorium w twoim domu to trochę zbyt ambitny plan, ale znajdziesz zestawy naukowe - dla dzieci i dorosłych - które mogą zmienić każdego chętnego w chemika amatora!

Ale zanim coś kupisz, upewnij się, że nabywasz niezbędny sprzęt chemiczny , który zmieni twoją kuchnię w miejsce do przygotowywania eksperymentów naukowych!

Czytaj nasz słownik chemiczny, aby sprawdzić, czy opanowałeś podstawy chemii, zanim zaczniesz eksperymentować.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Chemia
Tomasz
5
5 (10 oceny)
Tomasz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (12 oceny)
Robert
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aniela
5
5 (6 oceny)
Aniela
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominik
5
5 (9 oceny)
Dominik
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (9 oceny)
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
5
5 (10 oceny)
Karolina
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patryk
5
5 (16 oceny)
Patryk
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (10 oceny)
Klaudia
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (10 oceny)
Tomasz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (12 oceny)
Robert
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aniela
5
5 (6 oceny)
Aniela
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominik
5
5 (9 oceny)
Dominik
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (9 oceny)
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
5
5 (10 oceny)
Karolina
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patryk
5
5 (16 oceny)
Patryk
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (10 oceny)
Klaudia
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Podstawowy sprzęt chemiczny: probówki i inne pojemniki

Probówki

Po pierwsze, bez probówek nic w chemii nie zdziałasz. Te kultowe narzędzia, pomocne przy eksperymentach chemicznych, są specjalnie zaprojektowane i ukształtowane, aby ułatwić ci radzenie sobie z reakcjami chemicznymi. Nie pękną, jeśli je podgrzejesz, ani nie skorodują, jeśli wypełnisz je kwasami lub niebezpiecznymi pierwiastkami, i są bardzo łatwe do czyszczenia, przechowywania i obserwacji rezultatów doświadczeń (dlatego naukowcy ich używają!).

Jeśli już kupiłeś probówki, prawdopodobnie będziesz potrzebować statyw na probówki - aby twoje substancje i roztwory nie rozlały po całym stole!

Stolik z różnymi płynami w kolbach i próbowkach chemicznych.
Odpowiednio wykonane szklane probówki i kolby to podstawowe wyposażenie laboratoryjne w pracowni chemicznej. | źródło: Pixabay - Bokskapet

Kolby

Chemia jest pełna kolb, naczyń różnego kształtu, w których można przeprowadzać eksperymenty i obserwować rezultaty. Chociaż nie wszystkie są niezbędne do twojego domowego laboratorium - ponieważ istnieje wiele rodzajów różnych kolb specjalistycznych - jest kilka, w które powinieneś się zaopatrzyć. Do wykonania probówek i kolb z reguły wykorzystuje się szkło odporne na wysoką temperaturę.

Zlewka laboratoryjna służy do odmierzania płynów, ponieważ posiada pomiary z boku i dzióbek do przelewania cieczy.

Kolba Erlenmeyera - można ją rozpoznać po nachylonych do wewnątrz bokach. Jej kształt został zaprojektowany z myślą o dwóch rzeczach. Roztwór można zawirować bez konieczności mieszania i bez ryzyka rozlania. Kształt kolby sprawia, że idealnie nadaje się do gotowania płynów, ponieważ szeroka podstawa i zwężające się boki umożliwiają kondensację oparów wzdłuż boku!

Biureta

Biureta to wymyślna nazwa probówki z kranikiem na jednym końcu. Jest również oznaczona precyzyjną skalą pojemności - co oznacza, że pomiary cieczy są zapisane z boku. Te dwie rzeczy pozwalają na bardzo precyzyjne dozowanie roztworów - coś, czego będziesz potrzebować, jeśli chcesz przenieść swoje eksperymenty chemiczne na wyższy poziom!

Pipeta

Wyobraź sobie malutką plastikową probówkę, która po ściśnięciu pobiera płyn. Przede wszystkim służy do przenoszenia płynów z jednej probówki do drugiej.

Wyszukaj korepetytora chemii online teraz. Na stronie Superprof po wpisaniu przykładowej frazy "chemia korepetycje online" znajdziesz bogatą ofertę profesjonalnych nauczycieli w swoim mieście.

Szalka Petriego

Bardziej klasycznie znane ze swojego zastosowania w biologii - do hodowli i badania bakterii - szalki Petriego są również używane przez chemików przy pracy z ciałami krystalicznymi. Szklana wersja jest nieco lepsza niż plastikowa, ale oba rodzaje mogą być używane w domowym laboratorium!

Czy wiesz, co zostało odkryte za pomocą szalki Petriego? Dowiedz się w naszym artykule najważniejsze odkrycia chemiczne!

Kultury bakterii na szalce Petriego trzymanej dłonią w rękawicy.
Szalka Petriego jest niezbędna nie tylko dla zestawu chemicznego, ale także w biologii! | źródło: Unsplash - Adrian Lange

Sprzęt ochronny do eksperymentów chemicznych

Okulary i rękawice

Chociaż możesz zaopatrzyć się we wszystkie składniki eksperymentu, tak naprawdę nie powinieneś zaczynać pracy z chemikaliami, kwasami lub zasadami bez odpowiedniego sprzętu ochronnego. Okulary ochronne, dla bezpieczeństwa twoich oczu i rękawice odporne na chemikalia, zabezpieczające twoje ręce to absolutna konieczność.

Niektóre rzeczy, z którymi możesz pracować, mogą być niebezpieczne. Dotykanie środków chemicznych bez odpowiednich zabezpieczeń nigdy nie jest dobrym pomysłem, nawet jeśli udawanie szalonego naukowca zawsze przynosi masę frajdy!

Statyw, łącznik i łapa

Jeśli majstrujesz przy swoich eksperymentach, można się spodziewać, że w końcu zabraknie ci rąk, aby trzymać wszystko. Właśnie do tego służą statyw, łącznik i łapa. Statyw laboratoryjny to pręt metalowy lub żeliwny umieszczony na stabilnej podstawie, do którego można przytwierdzić łącznik, który z kolei przytrzyma łapę. Łapa zajmie się tym, czego nie trzymasz własnoręcznie.

Pomyśl o biurecie. Jeśli wlewasz roztwór do innego roztworu, możesz umieścić ją w łapie i problem z głowy! Tak jest bezpieczniej, łatwiej i każdy prawdziwy naukowiec korzysta z takiego usprawnienia.

Niezbędne akcesoria: rzeczy potrzebne do zrozumienia chemii

Termometr

Więc o co chodzi z tym twoim eksperymentem? Czy jest gorąco czy zimno? W jakiej temperaturze dana substancja chemiczna reaguje z inną i w jakiej temperaturze zmienia stan, ze stanu stałego na ciekły w gaz? Skąd masz wiedzieć cokolwiek o temperaturze eksperymentu bez termometru?

To drobne narzędzie jest naprawdę ważne, jeśli masz zamiar zrobić cokolwiek interesującego ze swoim sprzętem chemicznym w domu i jest konieczne, jeśli chcesz też coś zrozumieć! Chemikalia zachowują się w zupełnie inny sposób w różnych temperaturach, więc upewnij się, że wiesz co robisz!

Co powiesz na korepetycje z chemii? Pomogą ci upewnić się, że dobrze znasz chemię! Wpisz np. korepetycje chemia Kraków” w wyszukiwarkę Superprof.

Termometr pokazujący temperaturę 30 stopni Celsjusza.
Nie możesz nic zrobić bez termometru laboratoryjnego! | źródło: Pixabay - M. H.

Papierek lakmusowy

W tej twojej probówce masz roztwór. Ale co to jest i jak się tego dowiedzieć?

Jeśli znasz już kwasy i zasady - dość fundamentalną część chemii - będziesz potrzebować papierka lakmusowego. Papierek lakmusowy, którego używano wcześniej powoli przechodzi do lamusa, a jego miejsce zajmuje papierek uniwersalny, który pokazuje wynik w kolorze czerwonym lub niebieskim, abyś wiedział jak kwaśny lub zasadowy jest twój roztwór. Jeśli papierek zmieni kolor na czerwony, masz kwas; jeśli zmieni kolor na niebieski, masz zasadę; jeśli kolor papierka nie zmieni się, będzie neutralny!

W naszym artykule, ciekawostki chemiczne, znajduje się kilka faktów na temat kwasów i zasad, których możesz nie znać !

Układ okresowy pierwiastków (Tablica Mendelejewa)

Obowiązkowy element zdobniczy na ścianie laboratorium w każdej szkole. I bez niego nie zrozumiesz niczego, co dzieje się w twoich eksperymentach chemicznych. Układ okresowy pierwiastków to tabela, który mówi dokładnie, czym jest każdy pierwiastek , jakie ma właściwości i jak może zareagować - o ile potrafisz to odczytać!

Tablica Mendelejewa jest uporządkowana według liczby atomowej - lub liczby protonów w jądrze każdego atomu - oraz według reaktywności każdego pierwiastka. Ta tabela pokaże ci dokładnie, dlaczego fluor i cez są tak reaktywne i pomoże ci zrozumieć, co się dzieje, gdy reagują dwa różne pierwiastki.

Znajdź korepetytora chemii teraz.

Modele molekularne

Podczas gdy układ okresowy może pokazać pierwiastki w kategoriach liczbowych, co dzieje się w danym atomie, modele molekularne oferują praktyczny sposób zrozumienia, w jaki sposób powstają cząsteczki i związki. Dokładne wyjaśnienie tego można znaleźć w naszych artykułach podstawowe pojęcia chemiczne!

Zwykle wykonane są z tworzywa sztucznego i składają się z kulek (reprezentujących atomy) i łączników (reprezentujących wiązania chemiczne). Zaleta tych modeli polega na tym, że możesz zbudować dowolną cząsteczkę i zobaczyć na własne oczy co się dzieje na poziomie chemicznym w twojej probówce.

Możesz samodzielnie stworzyć własny model. Po prostu weź trochę różnych kolorowych kulek i trochę sznurka lub słomek - i wykonaj wszystkie cząsteczki, jakie chcesz!

Na poważnie: profesjonalny zestaw do chemii kuchennej

Palnik Bunsena

Szczerze mówiąc, prawdopodobnie nie będzie to coś, czego będziesz potrzebować w domu - chociaż każdy może pomarzyć!

Palnik Bunsena to narzędzie, które wytwarza bardzo czysty i wyraźny płomień z gazu i jest bardzo przydatne do podgrzewania roztworów, spalania pierwiastków do utleniania i sprawdzania, jak substancje reagują na ciepło.

Problem polega jednak na tym, że musi być podłączony do sieci gazowej, a jeśli jesteś dzieckiem, rodzice mogą mieć obawy, czy prawidłowo wykorzystasz instalację (chociaż jeśli jesteś dorosły, sąsiedzi też mogą się bać)! Ich zainstalowanie w domu może być trochę trudne.

Jeśli jednak bierzesz chemię na poważnie i jesteś bardzo ambitnym naukowcem, zrób to! Żaden eksperyment naukowy nie jest kompletny bez Bunsena!

Masz jakiś pomysł, dlaczego nazywa się to palnikiem Bunsena? Zobacz artykuł sławni chemicy i ich odkrycia, aby się dowiedzieć.

Trójnóg, siatka i trójkąt

Jeśli używasz palnika Bunsena, musisz pamiętać o jednej dość oczywistej rzeczy: naczynia stają się naprawdę gorące, kiedy wchodzą w kontakt z płomieniem!

Na pomoc przychodzi statyw, siatka i trójkąt: statyw jest starannie osadzony nad palnikiem Bunsena i można na nim położyć przedmioty - takie jak stożkowa kolba - aby je podgrzać bez dotykania ich; siatka znajduje się pod kolbą i rozprowadza ciepło, więc całość równomiernie się nagrzewa! Jeśli korzystasz z tygla, w miejsce siatki użyj trójkąta.

Chcesz wiedzieć więcej o chemii? Jesteśmy pewni, że zainteresuje cię nasz przewodnik: wszystko, czego potrzebujesz do nauki chemii!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

4,00 (2 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.