Odkrycia w dziedzinie chemii zmieniły nasz sposób życia. Wkład przedmiotu w biologię, medycynę, inżynierię i rolnictwo - wśród wielu innych dyscyplin - dostarczył nam nowych technologii, które zmieniły sposób, w jaki jemy, komunikujemy się i walczymy z chorobami i obrażeniami. Sławni chemicy dokonali wielu odkryć, bez których współczesny świat nie byłby rozpoznawalny.

Mamy za co podziękować naszym naukowcom. Oto kilka powodów.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Chemia
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (4 oceny)
Julia
zł70
/h
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (9 oceny)
Robert
zł35
/h
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
5
5 (8 oceny)
Karolina
zł40
/h
1-sza lekcja za darmo!
Patryk
5
5 (16 oceny)
Patryk
zł50
/h
1-sza lekcja za darmo!
Kaja noworzyń
5
5 (2 oceny)
Kaja noworzyń
zł40
/h
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (10 oceny)
Klaudia
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (7 oceny)
Anna
zł45
/h
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
5
5 (10 oceny)
Jakub
zł50
/h
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (4 oceny)
Julia
zł70
/h
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (9 oceny)
Robert
zł35
/h
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
5
5 (8 oceny)
Karolina
zł40
/h
1-sza lekcja za darmo!
Patryk
5
5 (16 oceny)
Patryk
zł50
/h
1-sza lekcja za darmo!
Kaja noworzyń
5
5 (2 oceny)
Kaja noworzyń
zł40
/h
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (10 oceny)
Klaudia
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (7 oceny)
Anna
zł45
/h
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
5
5 (10 oceny)
Jakub
zł50
/h
1-sza lekcje za darmo>

Wielkie odkrycia chemiczne w medycynie

Penicylina

W 1928 roku Alexander Fleming, szkocki lekarz, farmakolog i bakteriolog, przeprowadzał w swoim laboratorium pewne eksperymenty. Hodował pewną bakterię na szalce Petriego, kiedy zauważył, że w jednej z jego próbek rozwinęła się pleśń. Jednak to nie była zwykła pleśń. Ta pleśń zabijała bakterie w jego eksperymencie!

Pleśń otrzymała nazwę penicylina i stała się jednym z najważniejszych odkryć medycznych, jakich kiedykolwiek dokonano. Ale nie była to zasługa samego Fleminga. Kiedy opublikował artykuł o swoich badaniach, nikt nie zwrócił na niego uwagi - poza Howardem Floreyem i Ernstem Borisem Chainem, dwoma biochemikami, którzy kontynuowali pracę nad jego odkryciem.

Trzej naukowcy wspólnie zdobyli Nagrodę Nobla za pracę nad penicyliną, podczas gdy uważa się, że sama pleśń od tego czasu uratowała dwieście milionów istnień ludzkich.

Znamy więcej przypadkowych odkryć chemicznych, czytaj nasze ciekawostki o chemii, aby również je poznać!

Taksol

Być może nie słyszałeś o Taksolu, ale tak naprawdę powinieneś: jest to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia raka na świecie. Ten lek działa poprzez zapobieganie podziałom komórek, co ostatecznie prowadzi do śmierci komórki. W przypadku raka, którego komórki notorycznie dzielą się bardzo szybko, Taksol działa jak trucizna.

Został odkryty w latach sześćdziesiątych XX wieku, kiedy Monroe Wall i Mansukh Wani zbierali próbki drzew w ramach projektu Narodowego Instytutu Raka, mającego na celu znalezienie nowych substancji do walki z rakiem. Ci dwaj chemicy medyczni pobrali próbki - wśród wielu innych drzew i roślin - znajdował się cis pacyficzny i znaleźli w nim substancję toksyczną dla komórek. Nazwali tą substancję paklitaksel i przez następne dziesięciolecia poddawano go systematycznym badaniom laboratoryjnym, zanim ostatecznie zastosowano go u pacjentów w 1992 roku.

Od tego czasu paklitaksel okazał się tak skuteczny, że działacze na rzecz środowiska zaczęli martwić się zagrożeniem dla cisu pacyficznego związanego z produkcją leku. Obecnie odbywa się wiele badań, dotyczących istnienia tej substancji chemicznej w różnych biologicznych źródłach.

Korepetytor chemii na zajęciach korepetycje z chemii online przedstawi ci więcej istotnych odkryć chemicznych!

Cis z owocami.
Cis - w nim odkryto taksol. | źródło: Pixabay - Annette Meyer

Anestetyki

Dawniej, gdy ktoś potrzebował operacji medycznej, jedynym możliwym sposobem złagodzenia bólu było podanie alkoholu, w nadziei na najlepsze. Dopiero w połowie XIX wieku sytuacja naprawdę się zmieniła, gdy William Morton - dentysta i chemik amator - odkrył, że zwierzęta tracą przytomność po wdychaniu eteru siarkowego. W 1846 roku Morton poprowadził ostentacyjny pokaz, podczas którego przeprowadzał operację dentystyczną znieczulonego pacjenta na oczach bijącego brawa tłumu.

Podczas gdy po tym wyczynie Morton twierdził, że to właśnie on odkrył skuteczną metodę znieczulenia, nie jest to do końca prawdą. Opium i sam alkohol były same w sobie skutecznymi substancjami łagodzącymi ból, a pewien rodzaj eteru był używany przez Paracelsusa już w 1525 roku.

Gdzie możesz znaleźć korepetytorów chemii w pobliżu?

Najważniejsze odkrycia chemiczne w rolnictwie i żywności

Pasteryzacja

Wydaje nam się teraz oczywiste, że podgrzewając jedzenie lub picie, zabijasz znajdujące się w nich bakterie. Ale ta wiedza nie towarzyszyła nam zawsze.

Chociaż jest to proces, który ludzie studiowali w przeszłości - w XII-wiecznych Chinach, w XVI-wiecznej Japonii i we Włoszech w XVIII wieku - Louis Pasteur jest człowiekiem, któremu przyznano zaszczyt odkrycia procesu, ponieważ połączył podgrzewanie ze śmiercią bakterii. Obecnie jest to zdecydowanie najbardziej znana eksploatacja tego procesu, a jego imię i biografia wiąże się z jego naukowym pochodzeniem.

Odkrycie Pasteura, podczas wakacji w 1864 roku, nastąpiło podczas podgrzewania wina, ale proces - pasteryzacja - od tego czasu kojarzy się głównie z mlekiem. Jak wiadomo, mleko to substancja, która jest doskonałą pożywką dla bardzo niebezpiecznych bakterii. Chociaż wiele osób nadal decyduje się na picie niepasteryzowanego mleka, reakcji wynalezionej przez Pasteura zawdzięczamy możliwość picia mleka bez ryzyka zachorowania.

Metoda Habera i Boscha

Osiemdziesiąt procent powietrza, które wdychamy, to azot - pierwiastek chemiczny niezbędny do życia. Jednak ponieważ azot jest tak mało reaktywny, mówiąc chemicznie, nasze ciała - oraz inne rośliny i zwierzęta - musiały opracować złożone biologiczne metody ekstrakcji pierwiastka chemicznego z powietrza.

Ale na przełomie XIX i XX wieku naukowcy próbowali opracować sztuczne metody ekstrakcji azotu - dla rozwoju rolnictwa (rośliny potrzebują azotu!) I dla rozwoju broni. Wcześniej pozyskiwali azot z kości i odchodów zwierzęcych. Jedna z tych metod, najbardziej energooszczędna i efektywna, została zaproponowana przez Fritza Habera i została przekształcona w potężny proces przemysłowy przez Carla Boscha - stąd nazwa!

Ten proces to jedno z najważniejszych odkryć w historii ludzkiej cywilizacji. Proces ten pozwolił rolnictwu czterokrotnie zwiększyć wydajność - co oznacza, że bez niego byłoby cztery razy więcej gruntów rolnych na całym świecie - i został siłą, która pozwoliła na wzrost populacji ludzkiej w ciągu ostatniego stulecia.

Chemia i jej historia są fascynujące, twój nauczyciel przedstawi ci wszystkie te odkrycia i nie tylko!

Zielone i zaorane pola.
Bez metody Habera i Boscha nie bylibyśmy w stanie wyżywić wszystkich na ziemi. | źródło: Unsplash - Luca N

Odkrycia chemiczne, które zmieniły nasze życie

Plastik

Tworzywa sztuczne są absolutnie wszędzie: w telefonach komórkowych, samochodach, prawie we wszystkim w twojej kuchni, plastikowe torby, zabawki, a nawet większość naszych ubrań. Ale czy wiemy, kto go wynalazł? W pewnym sensie.

Podczas gdy tworzywa sztuczne są najczęściej syntetyczne - a mianowicie wytwarzane przez człowieka - podobna kategoria związków chemicznych, polimery, występuje naturalnie. Zatem w tym przypadku wynalazek nie jest odpowiednim terminem, ponieważ coś w rodzaju plastiku - gumy - było używane przez populacje amerykańskie, zanim Europejczycy w ogóle zorientowali się, czym jest Ameryka. Dowiedz się więcej o związkach w naszym słowniku chemicznym!

Jednak pierwszą osobą, która skonstruowała sztuczny plastik, był Alexander Parkes w 1855 roku, który stworzył mało chwytliwą nazwę Parkesine. Wynalazca, Parkes przeznaczył ten plastik do wykorzystania jako wodoodporna powłoka do odzieży tekstylnej.

Podczas gdy on i jego firma zbankrutowali, wynalazek Parkesa zapoczątkował przemysł tworzyw sztucznych. W 1907 roku amerykański chemik belgijskiego pochodzenia Leo Baekeland stworzył kolejną plastikową substancję, o kolejnej mało popularnej nazwie - Bakelit, który był po prostu plastyczną substancją chemiczną wykonaną z dwóch innych substancji chemicznych.

Wkrótce potem bakelit zaczął być używany we wszelkiego rodzaju maszynach i narodził się świat plastiku, który znamy teraz.

Ekrany LCD

Jednym z najważniejszych odkryć w chemii ostatniego półwiecza były ekrany ciekłokrystaliczne, czyli LCD. Chociaż może to zabrzmieć banalnie, pomyśl o tym. Smartfony, media społecznościowe itp. zrewolucjonizowały nasze życie, ale było to możliwe tylko dzięki ekranowi LCD - ekranowi, który jest lekki, mały i mieści się w kieszeni. Kultura, w której cały czas mamy pod ręką telefony i laptopy, nie mogłaby się rozwinąć bez tej technologii.

Podczas gdy naukowcy byli świadomi korzyści płynących z ciekłego kryształu już w latach 60 XX wieku, uważano, że technologia działa tylko w bardzo wysokiej temperaturze - aby utrzymać krystaliczną ciecz! Ale brytyjskie Ministerstwo Obrony chciało w swoich pojazdach ekrany, które nie byłyby tak masywne jak dawne stare telewizory, więc zleciło zbadanie tego zjawiska chemikowi - George'owi Grayowi. Jego badania doprowadziły do wynalezienia konkretnej cząsteczki, która funkcjonowała w niższej temperaturze i to właśnie tę innowacja - ciekły kryształ 5CB - od tamtej pory można znaleźć w większości ekranów LCD.

Nie pozwól, aby poszukiwanie korepetytora chemii było frustrujące; zwróć się do Superprof!

Telefon w ręku na tle rośliności.
Boisz się świata bez telefonów? Bądź wdzięczny za rozwój nauki, postępujący dzięki pracy chemików. | źródło: Unsplash - Freguesia de Estrela

Promieniowanie - wielkie odkrycie naukowe

Maria Skłodowska-Curie to naukowiec najbardziej znany z odkrycia radioaktywności. Należała do zespołu chemików i fizyków, którzy pracowali nad promieniami rentgenowskimi, promieniowaniem i substancjami chemicznymi, które wykazywały właściwości radioaktywne, takimi jak uran i rad.

W rzeczywistości teoria radioaktywności została odkryta przez Henri'ego Becquerela, który badał, dlaczego niektóre materiały świecą w ciemności. Zauważył, że uran - pierwiastek chemiczny wysoce radioaktywny, o czym wiemy dziś - zmienił kolor arkuszy światłoczułych, nawet jeśli między arkuszem a pierwiastkiem chemicznym znajdowała się warstwa papieru. Zdał sobie sprawę, że ten materiał musiał emitować coś, czego nie mógł zobaczyć oczami.

Szczególny wkład Skłodowskiej-Curie polegał na odkryciu polonu i radu oraz nadaniu temu procesowi nazwy „radioaktywność”, która została spowodowana rozpadem poszczególnych atomów. Następnie jej spuścizna została wykorzystana przy odkryciu Becquerela celem walki z rakiem. Jako chemiczka i fizyczka stała się pierwszą - i nadal jest jedyną - osobą, która otrzymała nagrodę Nobla w dwóch dziedzinach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o chemii, czytaj nasze artykuły niezbędny sprzęt chemiczny i podstawowe pojęcia chemiczne lub sprawdź nasz przewodnik po chemii!

Potrzebujesz nauczyciela z przedmiotu: Chemia ?

Oceń czy nasz artykuł był pomocny 😊

5,00/5 - 1 głos(y)
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.