Jak odkryliśmy, istnieją dwa różne typy czytelników: pasywni i aktywni. Aktywni czytelnicy to zazwyczaj ci, którzy czytają częściej, a tym samym szybciej, nie tracąc przy tym wątku danego tekstu.

Tymczasem bierni czytelnicy to zazwyczaj ludzie, którzy bardzo łatwo się rozpraszają i dlatego trudno im skupić się na zadaniu.

Stanie się aktywnym czytelnikiem niekoniecznie wiąże się z inteligencją, chociaż zwykli czytelnicy nieuchronnie przyswoją sobie więcej informacji niż ci, którzy prawie wcale nie czytają. Ludzie, którzy chcą stać się lepszymi czytelnikami, czy to próbując stać się mądrzejszymi, czy po prostu bardziej biegłymi w tej dziedzinie, muszą być przygotowani na zmianę swojego podejścia do czytania. Podobnie jak opanowanie specjalistycznego przedmiotu, stanie się biegłym czytelnikiem wymaga czasu, wysiłku i praktyki.

Czy słyszałeś o korzyściach płynących z regularnego czytania?

Dostępni najlepsi nauczyciele
Zaczynajmy

Wskazówki, które warto wziąć pod uwagę, zanim zacznie się czytać

Ci, którzy śnią na jawie, powinni ćwiczyć czytanie w miejscu, które uważają za uspokajające i wygodne. Może to być w cichym biurze, w Twojej sypialni z włączoną muzyką, a nawet w środku głośnego centrum handlowego. Cokolwiek potrzebujesz, aby Twój umysł się skupił, zrób to.

kobieta przy ognisku na plaży
Ci, którzy śnią na jawie, muszą wytrenować swój mózg, aby skupić się na jednym punkcie. (Źródło: Unsplash)

Im więcej będziesz ćwiczyć czytanie w tego typu otoczeniu, tym bardziej zwyczajny będzie ten proces, a nawet możesz zacząć rozwijać się naturalnie pod względem szybkości bez dalszej interwencji lub treningu.

Co więcej, określenie preferowanego otoczenia do czytania może pomóc w pracy nad szybkością czytania, gdy wyjdziesz z tej strefy komfortu, ponieważ będziesz w stanie użyć technik wizualizacji, aby zabrać Cię z powrotem tam, gdzie chciałbyś być, wymazać wszystko wokół Ciebie. Może to zabrzmieć banalnie, ale dużą częścią bycia dobrym czytelnikiem jest kontrolowanie swojego umysłu, co z kolei sprawi, że będziesz miał bardziej wyostrzone zmysły i otwarty umysł za każdym razem, gdy otworzysz książkę.

Jeśli przede wszystkim zależy Ci na poprawie szybkości, z jaką czytasz, najpierw zastanów się, dlaczego chcesz to zrobić. Posiadanie jasnego celu w głowie może naprawdę pomóc Ci zrozumieć i pojąć, co jest w tekście, który chcesz przyswoić.

Na przykład może być tak, że chcesz szybciej czytać fikcję naukową, aby zapoznać się z zaawansowanymi metodologiami w dyscyplinach biologii, chemii lub fizyce. W takim przypadku możesz przejrzeć łączące słowa i zwrócić uwagę tylko na kluczową terminologię. Z drugiej strony, jeśli czytasz fragment w celu przeanalizowania go pod kątem oceny literatury, musisz upewnić się, że zauważysz niuanse i inne tendencje stylistyczne autora, a zatem być może będziesz zmuszony czytać wolniej.

Czytanie literatury wymaga zrozumienia niuansów!

Określenie celu czytania może nie tylko pomóc w ustaleniu, jak szybko powinieneś czytać, aby osiągnąć swój konkretny cel, może również ujawnić, że faktycznie czytasz z całkowicie rozsądną prędkością!

Szybkie czytanie może przynieść wiele korzyści, ale jeśli czytasz tylko dla zabawy, nie zawracaj sobie głowy próbą szybszego czytania, aby nadążyć za przyjaciółmi lub innymi uczniami. Wywieranie presji na sobie, aby czytać w nieosiągalnym tempie, może oznaczać, że Twój ogólny wskaźnik rozumienia jest obniżony, a jaki jest sens szybkiego czytania, jeśli nie zapamiętujesz niczego z tego procesu?

Ustalanie aktualnej prędkości czytania

Nie każdy może działać w ten sam sposób, jeśli chodzi o czytanie, ponieważ umysły niektórych osób są po prostu lepiej przystosowane do przyjmowania informacji w ten sposób, jednak można poprawić swoje umiejętności czytania wszelkimi sposobami i nauczyć się czytać szybciej.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to dowiedzieć się, jaka jest dopuszczalna prędkość pisania, na drodze do osiągnięcia Twojego celu. Na przykład, jak wspomniano wcześniej, od kogoś pracującego jako naukowiec może być wymagana większa szybkość niż od kogoś, kto czyta tylko dla przyjemności. Jeśli ubiegasz się o pracę i poprosili Cię o potwierdzenie aktualnej szybkości czytania lub pisania, użyj tego jako punktu odniesienia.

Jako przewodnik, ekspert ds. ruchu gałek ocznych Keith Raynor sugeruje, że przeciętna osoba z wykształceniem wyższym będzie czytać z szybkością 200-400 słów na minutę, podczas gdy górna granica jest często określana jako 500-600 słów na minutę. To powiedziawszy, naukowiec twierdzi, że wszystko powyżej 500 słów/min jest nieprawdopodobna bez znacznej utraty zrozumienia z powodu mechanicznego procesu poruszania się oczu, utrwalania i przetwarzania informacji, które są ograniczone przez to, co jest anatomicznie możliwe.

Niemniej jednak, gdy już z grubsza zorientujesz się, co zamierzasz osiągnąć, zrób sobie czas, aby zobaczyć, gdzie znajdujesz się na tej skali. Rozsądnie jest podejmować wiele prób, aby zwiększyć szybkość swojego czytania i rozumienia przy tym wątku, a każda z nich powinna być wykonywana w spokojnych warunkach, w których większość ludzi pracuje najlepiej.

Aby obliczyć liczbę słów na minutę, należy ustawić zegar dokładnie na jedną minutę, a następnie czytać jak najszybciej, bez uszczerbku dla zrozumienia tekstu. Powtórz zadanie tyle razy, ile chcesz, aby znaleźć swoją średnią prędkość czytania. Oczywiście ważne jest, abyś sprawdził się, czytając tekst dotyczący sektora, w którym zamierzasz się rozwijać.

minutnik trzymany w dłoni
Szybkość czytania jest obliczana przez odmierzanie czasu przeczytanych słów przez minutę. (Źródło: Unsplash)

W przypadku, gdy ustaliłeś swoją szybkość czytania i jesteś z niej zadowolony, możesz użyć tego w podaniach o pracę, jeśli ta umiejętność jest przydatna na danym stanowisku. Lub, jako freelancer, możesz opublikować to na swoim profilu, aby potencjalni klienci mogli to zobaczyć.

Jeśli jednak czujesz, że musisz popracować nad zwiększeniem szybkości czytania, istnieje wiele kroków, które możesz podjąć i liczne materiały, które mogą pomóc Ci stać się czytelnikiem, do którego aspirujesz.

Czy szybkość czytania ma znaczenie, gdy czytasz poezję?

Poprawa szybkości czytania

Praktyka czyni mistrza

Nauka szybkiego czytania polega na praktyce – musisz regularnie wykorzystywać swoje umiejętności, aby stać się bardziej aktywnym czytelnikiem. Nie oznacza to, że codziennie czytasz jeden lub dwa akapity, ci, którzy chcą naprawdę zobaczyć postępy w sposobie, w jaki czytają, muszą poświęcić czas na wykonywanie ważnych zadań związanych z czytaniem. Czytanie przy każdej okazji w ciągu dnia sprawi, że aktywność będzie bardziej instynktowna i nie będzie się wydawać takim wysiłkiem, ponieważ stopniowo będziesz trenować swój mózg, aby bardziej regularnie przyjmował ogromne ilości informacji.

Chociaż objętość ma znaczenie w rozwoju umiejętności czytania na tym wczesnym etapie, treść jest mniej ważna. W rzeczywistości wszystko, co jest zbyt zaawansowane, może po prostu spowodować spowolnienie. Dlatego powinieneś zacząć od krótszych i prostych tekstów i przejść do treści wymagających większej dbałości o szczegóły.

Wiele programów nauczania zakłada, że można zwiększyć szybkość czytania poprzez ćwiczenie refleksu, więc regularne ćwiczenia mózgu mogą pomóc wyostrzyć umysł, jeśli chodzi o skupienie się na procesie czytania.

Dowiedz się, jak poszczególne treści mogą pomóc dzieciom stać się zapalonymi czytelnikami!

Materiały, które mogą pomóc poprawić szybkość czytania

Podobnie jak w przypadku większości rzeczy w tej zaawansowanej technologicznie erze, stworzono szereg aplikacji do majsterkowania, nauki czy kontroli kalorii. Są też takie, które twierdzą, że są w stanie nauczyć Cię szybszego czytania.

Na przykład ReaderPro to aplikacja, która została zaprojektowana, aby zaoszczędzić czas na dłuższą metę i może sprawić, że czytasz do 3 razy szybciej dzięki technikom zaczerpniętym z najbardziej szanowanych na świecie trenerów szybkiego czytania i rekordzistów.

mężczyzna ze smartfonem
Opracowano aplikacje mobilne, których twórcy twierdzą, że poprawiają szybkość czytania. (Źródło: Unsplash)

Aplikacje takie jak ReaderPro, z których niektóre można pobrać bezpłatnie ze sklepu Google Play, a inne są płatne, to narzędzia szczególnie popularne wśród studentów szukających sposobów na zwiększenie efektywności swoich metod nauki i badań.

Możesz również skorzystać z tych wskazówek, aby stać się lepszym, szybszym czytelnikiem!

Uczestnictwo w zajęciach

Chociaż możesz zmusić się do stania się lepszym czytelnikiem, korzystając z materiałów i silnej woli, nic nie przebije nauki z profesjonalistą, który ma do dyspozycji wszystkie najlepsze sprawdzone wskazówki. Możesz znaleźć wiele kursów czytania dostępnych do ukończenia online, tj. wykorzystujące metody nauczania na odległość, takie jak wykłady i zdalne nauczanie, aby pomóc w nauce bez faktycznego chodzenia na zajęcia.

Alternatywnie możesz znaleźć szereg odpowiednich kursów w lokalnych szkołach, uczelniach lub innych placówkach edukacyjnych, które pozwolą Ci skorzystać z indywidualnej nauki w celu określenia spersonalizowanych zadań i celów dotyczących pożądanej szybkości czytania.

Wiemy, że czytanie jest ważne, ale czy szybkie czytanie jest również niezbędną umiejętnością? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem zabawną i bezpośrednią osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub spędzając czas z przyjaciółmi. Tłumacz języka angielskiego, z ambicjami do nauki kolejnych czterech języków obcych.