Niezależnie od twojego poziomu i celów, dzisiaj zadajemy pytanie: jak grać na pianinie?

Jest to trochę rozległe, wiemy. Zatem podzielimy to na cztery rady. Aby dobrze grać na pianinie, musisz mieć odpowiednią postawę i umieć grać powoli, ale we właściwym tempie. Wreszcie, jak grać jak Mozart, mając małe ręce? Czytaj dalej, aby znaleźć odpowiedzi na te pytania i wiele więcej!

Jeśli chcesz poznać nasze 3 metody do nauki gry na pianinie, kliknij tutaj!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Pianino
Piotr
5
5 (12 oceny)
Piotr
zł140
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (9 oceny)
Tomasz
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gosia
5
5 (12 oceny)
Gosia
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (22 oceny)
Emilia
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (7 oceny)
Wojciech
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oleh
5
5 (7 oceny)
Oleh
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (10 oceny)
Agata
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Barbara
5
5 (5 oceny)
Barbara
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (12 oceny)
Piotr
zł140
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (9 oceny)
Tomasz
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gosia
5
5 (12 oceny)
Gosia
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (22 oceny)
Emilia
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (7 oceny)
Wojciech
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oleh
5
5 (7 oceny)
Oleh
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (10 oceny)
Agata
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Barbara
5
5 (5 oceny)
Barbara
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Zacznij od właściwej postawy

Podczas gry na pianinie musisz korzystać z całego ciała. Dlatego ważne jest, aby przyjąć (i zapamiętać) prawidłowe pozycje i postawę, gdy zaczniesz uczyć się grać na pianinie, aby stało się to dla ciebie naturalne.

Najpierw ustaw się pośrodku pianina, wygodnie usadowiony na krześle lub stołku. Użyj klawisza G na środku klawiatury jako punktu odniesienia. Pamiętaj, że zmieni się to nieznacznie w zależności od tego, jaki utwór grasz. Aby grać utwory wymagające wysokich dźwięków, ustaw się lekko w kierunku lewej strony klawiatury, a po przeciwnej stronie w przypadku muzyki z dużą ilością niskich dźwięków.

Mężczyzna grający na pianinie
Nauka prawidłowej postawy jest kluczem do zostania prawdziwym pianistą. (Źródło: Unsplash)

Następnie ustaw ramiona, dostosowując wysokość siedziska. Aby prawidłowo usiąść, łokcie powinny znajdować się na tej samej wysokości co klawisze, lub nieco pod klawiaturą, jeśli masz krótkie ramiona. Przedramiona nie powinny być idealnie pionowo względem klawiatury.

Ta pozycja ramienia pozwala szybciej i łatwiej poruszać się palcom po klawiszach, zapewniając maksymalną elastyczność układu palców. Mówiąc ogólnie, pianiści, którzy nauczą się prawidłowej pozycji ciała, będą grać elastyczniej i płynniej. To są wszystkie rzeczy, których nauczy cię nauczyciel gry na pianinie. Obejrzyj filmik gry na pianinie online, aby zobaczyć, jak wyglądają profesjonaliści.

Jaki typ siedzenia jest najlepszy do gry na pianinie? Taboret, ława czy krzesło?

To naprawdę zależy od twojego osobistego wyboru. Znany pianista Glenn Gould grał na krzesłach, co oczywiście dobrze mu służyło! Minusem jest to, że nie można regulować ich wysokości. Jeśli zdecydujesz się usiąść na krześle, wybierz takie, które odpowiada twojemu ciału i wysokości klawiszy pianina.

Zaletą ławy, oprócz możliwości modyfikacji jej wysokości, jest to, że jej szerokość ułatwia ruchy w boki. Właśnie dlatego ława jest najpopularniejszym rodzajem siedzenia używanym przez pianistów.

Elton John grający na pianinie na stojąco
Stanie podczas gry to coś dla wielkiego Eltona Johna, a nie dla początkujących! (Źródło: Visual Hunt)

Kolejną rzeczą, którą należy przeanalizować podczas nauki gry na pianinie, są plecy! Pozycja pleców musi być idealna, aby nie powodować żadnych bólów lędźwiowych podczas gry. Przede wszystkim gra na pianinie powinna być przyjemnością! Jeśli gra na pianinie powoduje bóle pleców, to zastanów się czy robisz to dobrze.

Podczas gry na pianinie plecy powinny być proste, ale nie za sztywne. Ta zasada dotyczy nie tylko pianina. W pozycji siedzącej plecy powinny być zawsze proste i nigdy nie zgarbione: jest to najgorsza pozycja do gry na pianinie.

Po opanowaniu pozycji przedramion i pleców musisz pomyśleć o swoich rękach! Nawet jeśli całe ciało jest używane podczas gry na pianinie, ręce odgrywają najważniejszą rolę.

Aby perfekcyjnie zagrać nuty i dotrzeć do klawiszy, twoje palce muszą być wygięte w łuk. Twoja dłoń powinna być nieco wyżej niż palce, aby „zanurzyły się” w nutach (z wyjątkiem kciuka, który powinien być prawie całkowicie płaski). Ta pozycja pozwoli ci zmniejszyć napięcie i zwiększyć prędkość podczas gry na pianinie. Moc, której potrzebujesz, aby dotknąć klawiszy, powinna pochodzić z palców, a nie z nadgarstka lub ramion - łatwiej powiedzieć niż zrobić!

To także pozwala na zakrzywioną pozycję dłoni. I pamiętaj, aby trzymać stopy płasko na podłodze, aby zwiększyć stabilność i pewność siebie. Gra na czubku stóp nie jest dobrym pomysłem, nawet jeśli zaczynasz naukę i nie wiesz jeszcze, jak grać na pianinie.

Chociaż całym sercem przestrzegamy wszystkich tych rad, ważne jest, aby pamiętać, że każda osoba ma inną posturę. Z czasem Twoje pozycje mogą nieznacznie różnić się od przyjętych zasad, jak opisano powyżej, a bardziej w zależności od indywidualnego stylu gry i budowy ciała.

Odkryj również najlepsze sposoby grania na skalach pianina…

Ułatw sobie grę

Kiedy zaczynasz uczyć się gry na pianinie, ważne jest, aby zacząć grać wolno. Umożliwi to rozgrzanie palców przed rozpoczęciem gry (gdy wybierasz się na przykład na kurs gry na pianinie). Będzie to również bardzo pomocne, gdy nauczysz się grać skalę, progresję akordów lub utwór muzyczny.

Niektórzy pianiści chcą grać szybciej niż muzyka lub grać utwór z prędkością wymaganą przez zapis nutowy, nie będąc na odpowiednim poziomie, aby zrobić to poprawnie. Nie są to dobre metody!

Zwiększaj stopniowo szybkość, ale zacznij od wolnego grania. Musisz nauczyć się grać utwór perfekcyjnie, zanim będziesz mógł grać go szybko. Nie możesz dopiero co nauczyć się grać Mary had a Little Lamb, a chwilę później najbardziej złożone arpeggio. Kup metronom, aby ustalać tempo dla swojej gry!

dziewczyna grająca na pianinie
Zacznij od gry powoli! (Źródło: Unsplash)

Ogólnie rzecz biorąc, wolna gra na pianinie pozwala:

  • Zapamiętać, co gra ci się łatwiej. Twój mózg musi skoncentrować się na każdym szczególe w zapisie nutowym, aby pochłonąć i zapamiętać je wszystkie. Wkrótce będziesz w stanie szybko zidentyfikować i przejść z skal molowych do skal durowych.
  • Aby przyspieszyć postęp techniczny, ponieważ wolne granie pozwala nie tylko łatwiej zapamiętać muzykę, ale także zapamiętać ruchy palców, które można wykorzystać w innych utworach.
  • Uważaj na to, co grasz, na akordy, tempo, rytm, itp. Będziesz pewny, że to, co grasz, jest prawidłowe i nie popełniasz błędów w rytmie lub czytaniu nut.
  • Lepiej zrozum niuanse utworu i „poczuj” to, co grasz.
  • Przewiduj kolejne dźwięki, zamiast gonić za melodią. Grając powoli, mózg będzie działał szybciej niż palce.

Jeśli szukasz nauczyciela gry na pianinie, możesz przestać szukać go w internecie i udać się bezpośrednio do Superprof!

Stopniowo ulepszaj swoją technikę

Jeśli grasz na pianinie, jest szansa, że ​​zapragniesz grać jeszcze lepiej. Taki jest cel większości pianistów, zarówno początkujących, jak i bardziej doświadczonych muzyków. Ale postępy w grze na pianinie mogą oznaczać różne rzeczy.

Po pierwsze, jest to umiejętność bezproblemowego czytania nut. Czytając nuty, zdobędziesz wiedzę na temat solfeżu i teorii muzyki. Zobaczysz, wkrótce będziesz czytać bardziej złożone nuty i czytać a vista szybciej.

Postępy w grze na pianinie oznaczają również większą elastyczność i szybkość.

Twoje ruchy rąk i palców staną się coraz bardziej elastyczne. Będziesz grać szybciej progresje akordów (lewą ręką) i progresje dźwiękowe (prawą rękę) szybciej, bez napięcia i zaciśniętych palców. Twoja gra stanie się lepiej wyartykułowana i bardziej ekspresyjna.

Aby w pełni wykorzystać swój potencjał artystyczny, musisz osiągnąć dobry poziom techniczny. Technika służy dziedzinom artystycznym, kreatywnym i wykonawczym.

Posiadanie nauczyciela i uczenie się gry na pianinie, pomoże ci rozwinąć się szybciej niż w przypadku samouka. Zajęcia z gry na pianinie są szczególnie przydatne, jeśli masz trudności z nauczeniem się utworu muzycznego lub natrafisz na jakikolwiek inny problem. Takie lekcje mają wiele zalet! Korzystanie z  samouczków i filmików gry na pianinie online może być zabawne i pomocne, ale uważaj na bezpłatne lekcje gry na pianinie i niektóre lekcje online reklamowane przez internet.

Będąc zdyscyplinowanym i regularnie ćwicząc grę na pianinie, zrobisz wielki postęp. Ale nie wymuszaj tego, ponieważ ryzykujesz pominięciem kroków i popełnianiem błędów. Istnieją etapy, których po prostu nie da się przyspieszyć.

Proponujemy ci także wypróbowanie prywatnych lekcji z poziomu pianino dla początkujących, z profesjonalnym nauczycielem gry. Przejrzyj listę ogłoszeń Superprof, znajdź nauczyciela i zacznij naukę juz dzisiaj!

Jak grać na pianinie mając małe dłonie

Niektórzy uważają, że pianino nie jest dla nich, z powodu ich małych dłoni. Czy można grać na pianinie mając krótkie palce? Nasza odpowiedź brzmi: tak.

W rzeczywistości jest wielu pianistów, którzy nie mają szczególnie dużych rąk - jak my mówimy - „rąk do grania na pianinie” - którzy grają te nuty z dużą płynnością i łatwością.

dziecko grające na pianinie
Nawet małe palce mogą dosięgnąć czarnych klawiszy. (Źródło: Unsplash)

Pewnie, niektórzy kompozytorzy muzyczni są znani ze swoich dużych rąk. Długość dłoni nie ma jednak wpływu na jakość gry i technikę gry na pianinie.

Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku Liszta, który według legendy może rozegrać jedenasty interwał jedną ręką! Niektóre osoby z niedużymi dłońmi mogą mieć trudności z graniem utworów Liszta, ponieważ została ona stworzona dla osób z dłońmi wielkości Liszta!

Ogólnie rzecz biorąc, muzyka klasyczna z okresu romantycznego (XIX wiek) używała wielu interwałów i akordów. Dlatego duża część „romantycznego” repertuaru wymaga większych rąk. Nie możemy temu zaprzeczyć, ale być może przy odrobinie kreatywnej improwizacji możesz temu zaradzić!

Pamiętaj jednak, że 95% muzyki fortepianowej można grać przy użyciu niewielkich rozmiarów, a nawet małych dłoni. Co więcej, nawet lepiej jest mieć małe ręce podczas grania utworów, które używają ruchów chromatycznych. Zapytaj swojego nauczyciela muzyki!

Każdy układ ręki ma swoje zalety i wady, a rozmiar dłoni ma ograniczony wpływ na naukę gry na pianinie. Jeśli masz małe ręce i chcesz nauczyć się grać na pianinie, do dzieła!

Amadeusz Mozart portret
Czy jesteś kolejnym Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem? (Źródło: Visual Hunt)

Niezależnie od tego, czy grasz na pianinie klasycznym, czy na pianinie jazzowym (lub czymkolwiek!). Wiesz teraz wszystko, co potrzebujesz wiedzieć, by zacząć grać na pianinie i czytać nuty. Udoskonalisz swoje umiejętności gry na pianinie oraz nauczysz się grać ze słuchu i czytać muzykę jak Mozart!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

4,00 (5 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.