Przede wszystkim, nauka gry na pianinie polega na wyrażaniu siebie. Tak samo jest bez względu na gatunek - od pianina jazzowego po pianino klasyczne - i metodę. Ale osiągnięcie tego jest wynikiem wielu lat nauki czytania nut, zrozumienia teorii muzyki, nauki solfeżu, skal, tempa oraz grania akordów.

Kiedy zaczynasz uczyć się gry na pianinie lub keyboardzie, stajesz przed  (jak każdy początkujący) z pozoru nieosiągalnym celem: koordynacją mózgu z prawą i lewą ręką. Są jeszcze wyzwania czytania a vista i improwizacji. I jak znaleźć środkowe C…

Ale nie musisz być wirtuozem, takim jak Bach czy Schubert, aby czerpać przyjemność z gry na pianinie: z kilkoma podstawowymi akordami będziesz mógł grać utwory wielkich artystów. Na przykład, aby zagrać Preludium Bacha, wystarczy opanować stosunkowo łatwy arpeggio akordów! Dzięki determinacji i ćwiczeniom nie będziesz daleko od sonaty Clair de Lune Debussy'ego!

W tym artykule Superprof koncentruje się na nauce podstawowych akordów pianina - mogą one wydawać się trudne dla początkujących pianistów, ale są łatwiejsze niż myślisz. Wkrótce dowiesz się, jak doskonale grać akordy. Przygotuj swój metronom!

metronom
Wyjmij swój metronom: obserwujemy cię... (Źródło: Pixabay)
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Pianino
Piotr
5
5 (12 oceny)
Piotr
150 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (9 oceny)
Tomasz
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (11 oceny)
Wojciech
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gosia
5
5 (12 oceny)
Gosia
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (23 oceny)
Emilia
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (10 oceny)
Agata
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Barbara
5
5 (5 oceny)
Barbara
90 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karina
4,9
4,9 (11 oceny)
Karina
90 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (12 oceny)
Piotr
150 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (9 oceny)
Tomasz
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (11 oceny)
Wojciech
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gosia
5
5 (12 oceny)
Gosia
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (23 oceny)
Emilia
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (10 oceny)
Agata
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Barbara
5
5 (5 oceny)
Barbara
90 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karina
4,9
4,9 (11 oceny)
Karina
90 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Akordy durowe i molowe

Aby nauczyć się podstawowych akordów pianina, nie musisz uczyć się solfeżu na trudnej lekcji. Możesz łatwo zachować kilka progresji akordów, ponieważ układ palców niewiele się zmienia. Chociaż udział w prywatnych lekcjach gry nie jest zwykle złym pomysłem! (Ale trzymaj się z dala od bezpłatnych lekcji gry na pianinie).

Zasadniczo na pianinie lewa ręka gra akord, podczas gdy prawa ręka gra melodię. Melodia zawiera nuty w skali, w której grany jest akord. Jeśli wydaje się to trudne do zrozumienia w tym momencie, pamiętaj tylko jedno: granie melodii oznacza żonglowanie nutami granymi lewą ręką.

Okej, ale jak możesz się uczyć, rozpoznawać i grać akordy molowe i durowe? Są to rzeczy, których możesz się dowiedzieć na prywatnej lekcji gry na pianinie lub w samouczku online!

Akordy durowe

nuty do gry na pianinie
Pop quiz: czy te nuty należą do akordów durowych czy molowych? (Źródło: Unsplash)

Akordy durowe przynoszą do ucha pewne „radosne” dźwięki. Wiesz, co mamy na myśli?

Nie są tak trudne do grania, jak mogłoby się wydawać. Ale nadal musisz najpierw nauczyć się kilku podstaw solfeżu, w szczególności dotyczących interwałów. Jak dobrze potrafisz czytać muzykę lub grać ze słuchu?

Zawsze zaczynaj od nuty tonicznej, aby zagrać idealny akord durowy. Następnie zwiększ o dwa klawisze, aby znaleźć tercje wielką. Następnie przejdź o półtora tonu wyżej, aby znaleźć trzecią nutę, ostatnią nutę w akordach trzech nut. Na przykład C-dur jest odtwarzany: c, e, g. to idealny akord C-dur, złożony z fundamentalnej (c), tercji wielkiej (e) i molowej piątej (g).

Jeśli to zrobisz, możesz zagrać wszystkie akordy durowe na skalę durową:

 • C: c-e-g
 • D: d-f#-a
 • E: e-sol#-b
 • F: f, la, c
 • G: g, b, d
 • Odp .: a-c#-e
 • B: b-d#-f#

To staje się nieco bardziej skomplikowane podczas grania krzyżyków i bemoli akordów durowych: musisz przesunąć palcami po czarnych klawiszach, licząc interwały nut.

Ale bądź ostrożny! Zawsze pamiętaj, aby pozostać dwa tony między tonikiem a trzecim akordem i półtora tonu między trzecim a piątym. (Nikt nie powiedział, że łatwo jest nauczyć się grać na pianinie!)

Drobne akordy fortepianu

Akordy molowe dodają melancholijnego brzmienia utworom, tworząc smutniejszą atmosferę.

Teraz, gdy wiesz już, jak grać akordy durowe i zacząłeś ćwiczyć układ palców, znalezienie akordu molowego będzie bułką z masłem!

Naprawdę?

Tak, ponieważ aby znaleźć klawisz tonacji molowej, wystarczy obniżyć trzecią durową o pół klawisza: ten, który staje się trzecią molową, jest grany jako bemol(często czarny klawisz po lewej). To samo dotyczy głównych akordów: C-moll staje się c-e bemol-g. I tym razem przesuń półtora klawisza między tonikiem a trzecią molową, a następnie dwa klawisze między trzecim a piątym. Jeśli chcesz ulepszyć, zapoznaj się z podstawową tabelą akordów, aby poznać inne podstawowe akordy! Następnie będziesz grać arpeggio i oktawy na pianinie, przez sen!

4 niezbędne akordy fortepianu

Jedną z głównych zalet gry na pianinie jest to, że gdy poznasz podstawowe akordy, będziesz także wiedział, jak grać podstawowe akordy gitary lub akordeonu. Z lekcji gry na pianina dla początkujących pewnego dnia możesz zostać akordeonistą!

kobieta-grajaca-na-keyboardzie-nauka
Skale są często powtarzalne w muzyce. (Żródło: Unsplash)

Czy to Michel Audiard powiedział, że „pianino jest akordeonem bogatych”? Oba mają czarne klawisze!

Pianino, główny instrument nauczania muzyki, jest często nazywany „najszlachetniejszym” ze wszystkich instrumentów. Gdy nauczysz się wszystkiego o krzyżykach i ćwierćnutach, łatwiej będzie ci oswoić się z każdym innym instrumentem!

A jednak granie „funkcjonalnej” melodii nie wymaga znania wielu akordów. Aby to zrobić, musisz nauczyć się tylko czterech akordów:

 • C-dur
 • G-dur
 • A-moll
 • F-dur

Te akordy nazywane są magicznymi, ponieważ znajdują się w szerokiej gamie muzyki, od Beatlesów i Pink Floyd po Eltona Johna, od dzisiejszych hitów popowych i różnorodnych po muzykę klasyczną.

Magiczne akordy są progresjami akordów, które „brzmią” dobrze dla ucha i są zbudowane w tej samej strukturze (w harmonii muzycznej, siedem stopni skali fortepianu). Jak dobrze potrafisz czytać muzykę?

Magiczne akordy często składają się z:

 • Akord durowy pierwszego stopnia (pierwsza nuta skali),
 • Akord durowy piątego stopnia (piąta nuta skali),
 • Akord molowy szóstego stopnia (szósta nuta skali),
 • Akord durowy czwartego stopnia (czwarta nuta skali).

Tworzenie melodii C-dur, G-dur, A-moll, F-dur zawsze działa niezawodnie! Wkrótce będziesz świetnym pianistą!

Najtrudniejsza część tak naprawdę nie polega na graniu akordów, tylko na znajdowaniu melodii!

Dzięki tej hierarchii, jeśli chcesz zmienić klawisz stopni pianina, po prostu zmień, z którego miejsca na klawiaturze zagrałeś pierwszy akord. Na przykład, jeśli zaczynasz od E-dur: E-dur (e, g #, b), B-dur (b, d #, f #), Cis-moll (c #, e, g #), A-dur (a, c #, e ). Można to łatwo zrobić na klawiszach, ponieważ odstępy między poszczególnymi nutami są takie same. Kto powiedział, że trudno jest nauczyć się gry na pianinie?

Jeśli masz problemy, oto sztuczka: policz każdą nutę skali C (do, ré, mi, fa, sol, la, si, do) na palcach i znajdź progresję akordu. Wszyscy początkujący pianiści z przyjemnością odkryją, że wiele utworów składa się z tych samych magicznych całych akordów. Muzyka nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać, więc zacznij ćwiczyć na klawiszach pianina!

Ucz się akordów z prywatnym nauczycielem

Z prywatnym nauczycielem gry na pianinie (być może jednym z Superprof?) Każdy początkujący muzyk, który chce nauczyć się grać na pianinie, skorzysta nie tylko ze specjalnej pedagogicznej metody, ale również z regularnych kontroli.

Nauczyciel grający na pianinie
Nie zapominaj, że nauczyciel muzyki może być najważniejszym narzędziem do nauki gry na pianinie. (Źródło: Visual Hunt)

Upewnij się więc, że oceniasz swoje postępy i przyszłe cele na każdej lekcji gry na pianinie z nauczycielem. Co poprawić w następnym tygodniu: Für Elise, Preludium Bacha czy coś bardziej współczesnego? Swoją postawę, oktawę czy coś bardziej zaawansowanego?

Podczas prywatnej lekcji gry na pianinie nauczyciel opracuje plan postępu i będzie ukierunkowany na słabości ucznia. W ten sposób lekcja gry na pianinie zostanie dostosowana do twojego poziomu: czy konieczne jest wprowadzenie, czy uczeń musi powtórzyć podstawy solfeżu, nauczyć się czytać partytury, pracować nad koordynacją prawej i lewej ręki, czy przejść bezpośrednio do zagrania utworu na pianinie?

Niezależnie od tego, czy lekcja odbywa się w domu pianisty, czy w szkole muzycznej, uczeń potrzebuje środowiska sprzyjającego treningowi akordów. Oznacza to poświęcenie niezbędnego czasu na zastosowanie teorii muzyki, naukę tworzenia akordów z interwałami nut, doskonalenie układu palców itp.

Nauczyciel gry na pianinie powinien również dostarczyć uczniom tabelę akordów do pracy w domu.

Po osiągnięciu określonego poziomu uczeń może również poprosić swojego nauczyciela muzyki - osobistego trenera pianina - o nauczenie go, jak grać piosenki wielkich kompozytorów, takich jak Nokturn Opus 9 nr 2 w Es-dur Fryderyka Chopina. Nigdy więcej Mary had a Little Lamb!

Oprócz czytania partytury i nauki melodii, uczeń może również poprosić swojego nauczyciela, aby grał różne gatunki muzyczne, takie jak pianino jazzowe, bluesowe, tango lub muzyka klasyczna. Może poszukaj trochę informacji w internecie, gdzie znajdziesz mnóstwo filmów i darmowych samouczków na temat gry na pianinie, aby nauczyć się przeróżnych stylów muzycznych!

Wreszcie, prywatne lekcje gry na pianinie są potężnym narzędziem motywacyjnym, szczególnie dla dzieci i młodzieży.

Gdy jako nastolatek, musiałem uczyć się gry na pianinie online, istniała duża szansa, że ​​porzuciłbym grę. W przeciwieństwie do tego, moje 5 lat prywatnych lekcji w szkole muzycznej w szkole podstawowej i liceum pozwoliło mi, prawie 15 lat później, wykonywać progresje akordów, które nadal brzmią dobrze i nie czuję się całkowicie nieudolny przed klawiszami!

Możesz cieszyć się tym samym uczuciem, zatrudniając nauczyciela gry Superprof zamiast anonimowego wyszukiwania lekcji gry na pianinie w Polsce…

Po więcej wskazówek dotyczących tego, jak osiągnąć sukces w grze na pianinie, kliknij tutaj!

Jeśli poszukujesz lekcji w swoim mieście, możesz znaleźć je pod przykładowym hasłem tutaj: lekcje pianina Warszawa, lub w całej Polsce pod frazą: kurs gry na pianinie.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (3 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.