Nauka gry na pianinie wymaga trzech głównych rzeczy: solfeżu, podstawowych akordów i skal fortepianowych! Pomaga także znaleźć dobrego nauczyciela, który nauczy Cię grać!

Początkujący pianista, który opanuje sekwencję trzech lub czterech całych akordów - tych, które pojawiają się w większości piosenek na pianino i składają się z tych samych grup akordów c, a, g i f - i który wie, jak używać tego do improwizacji oraz posiada już solidną podstawę do gry na pianinie.

Niezależnie od tego, czy grasz na pianinie, czy na keyboardzie, powtarzanie skal pozwoli początkującemu pianiście rozprężyć palce i przyspieszyć koordynację prawej i lewej ręki.

Aby zacząć grać na pianinie lub przejść do następnego poziomu gry, muzyk musi powoli powtarzać nuty akordów pianina granej lewą ręką, a prawą ręką stopniowo harmonizować nuty, które "brzmią" dobrze dla ucha: oto jak stworzyć melodię na początku przygody z pianiem! Możesz to nawet zrobić grając nieskomplikowane utwory.

Ale powinieneś zapamiętać wzory tych nut, aby uniknąć zagrania niewłaściwych. Dlatego bardzo ważne jest, aby uczyć się solfeżu, albo jak czytać nuty, i że konieczne jest - a nawet niezbędne - nauczenie się skal na pamięć. (Po skalach przejdziemy do czytania muzyki: jaka jest różnica między ćwierćnutami a półnutami itp.)

 • Czym właściwie jest skala?
 • Jak zapamiętujesz skale fortepianowe?
 • Jak improwizujesz za pomocą skal fortepianowych?

Są to pytania, na które Superprof zamierza odpowiedzieć w tym artykule. W ten sposób opanujesz grę na pianinie za pomocą skal. Będziesz grać arpeggio jak Mozart w mgnieniu oka!

Jeśli interesują Cię prywatne zajęcia możesz znaleźć je pod przykładową frazą; lekcje pianina Warszawa, .. Gdańsk itd. Superprof oferuje prywatne lekcje w każdym Polskim mieście!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Pianino
Piotr
5
5 (12 oceny)
Piotr
150 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (9 oceny)
Tomasz
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (11 oceny)
Wojciech
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gosia
5
5 (12 oceny)
Gosia
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (23 oceny)
Emilia
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (10 oceny)
Agata
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Barbara
5
5 (5 oceny)
Barbara
90 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karina
4,9
4,9 (11 oceny)
Karina
90 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (12 oceny)
Piotr
150 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (9 oceny)
Tomasz
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (11 oceny)
Wojciech
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gosia
5
5 (12 oceny)
Gosia
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (23 oceny)
Emilia
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (10 oceny)
Agata
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Barbara
5
5 (5 oceny)
Barbara
90 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karina
4,9
4,9 (11 oceny)
Karina
90 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Co to jest skala fortepianu?

Zacznijmy od przypomnienia sobie, że Rzym nie został zbudowany w ciągu jednego dnia. Dlatego żaden student nie może marzyć o opanowaniu gry na pianinie po kilku lekcjach muzyki. Muzyka nie jest prostym przedsięwzięciem!

Jak na każdych innych zajęciach akademickich, w których możesz wziąć udział, będziesz musiał ciężko pracować i ćwiczyć, jeśli naprawdę chcesz nauczyć się grać na pianinie. Zacznij od łatwych utworów i znajdź środkowe C, zanim przejdziesz do trudniejszych utworów! Aby stać się bardziej zaawansowanym, musisz być zmotywowany. Zachowanie dyscypliny zmusi cię do pracy i ćwiczenia podstawowych rzeczy regularnie i w wolnym tempie

Mężczyzna grający na klawiszach pianina
Gdzie w oktawie są białe i czarne klawisze? (Źródło: Unsplash)

W teorii muzyki skala to seria tonów muzycznych - mniejszych lub większych - rosnących lub obniżających wysokość w ustalonych krokach. Skala rosnąca w wysokości jest skalą rosnącą, a skala zmniejszająca się w skali malejącej.

To się komplikuje, gdy uczysz się gry na pianinie:

Jeśli weźmiesz na przykład skalę C, zawiera ona siedem nut plus wyższą oktawę: c-d-e-f-g-a-b-c. Skala C-dur obejmuje sześć odstępów między tonami (nuty między poszczególnymi klawiszami fortepianu).

Wysokość lub klawisz odpowiada przejściu między dwoma białymi klawiszami na klawiszach pianina, pół-wysokość reprezentuje przejście od białego klawisza do czarnego klawisza, co będzie oznaczać albo krzyżyk(sharp), albo bemol(flat). Skalę C można również rozumieć jako: ton, ton, pół ton, ton, ton, ton, pół ton.

Podobnie jak obliczenia matematyczne, aby grać na pianinie, musisz zmierzyć odległość między nutami.

Na pianinie jest to łatwe, za każdym razem, gdy przechodzisz z jednego klawisza na następny, policz pół tonu lub klawisz wyżej lub niżej. Właśnie dlatego na klawiaturze jest tylko pół-klawisz między E i F lub między B i C.

Teraz, w harmonii odstępy w skali C-dur to:

 • Tonik (c, pierwszy stopień),
 • Drugi (d, drugi stopień),
 • Trzeci (e, trzeci stopień),
 • Czwarty (f, czwarty stopień),
 • Piąty (g, piąty stopień),
 • Szósty (a, szósty stopień),
 • Siódmy (b, siódmy stopień),
 • Oktawa (c).

Jest to stopień harmonicznej głównej skali harmonicznej: miejsce nuty w jej skali muzycznej.

Pop quiz!

 • Jaki jest akord w piątym stopniu skali C-dur?
 • Co odpowiada akordowi A w skali C-dur?

Dzięki tym podstawowym ciekawostkom solfeżu możesz grać na wszystkich skalach durowych i molowych.

Jaka jest różnica między skalami durowymi a skalami molowymi?

Dla początkującego pianisty, pytanie to może wydawać się nieco trudne. Ale w rzeczywistości jest to tylko kwestia różnych brzmień.

Niektóre skale nazywane są skalami durowymi, a inne są skalami molowymi - zależy to tylko od różnych podziałów nut.

lekcja nauki gry na pianinie
Nauczenie się skal muzycznych pomoże ci w prawidłowym ustawieniu klawiatury! (Źródło: Unsplash)

Aby to uprościć, pamiętaj, że skala molowa nadaje melancholijną i nostalgiczną kolorystykę utworowi i melodii. Skala durowa będzie miała odwrotny skutek w swoim bardziej radosnym brzmieniu. Jak ci idzie trening słuchu?

Wszystko, co musisz wiedzieć o skalach durowych

Skala C-dur to pierwsza nowoczesna skala durowa, znana w czasach starożytnych jako skala jońska.

Aby zagrać na fortepianie w skali durowej, wystarczy przestrzegać jednej podstawowej zasady. Zawsze należy przestrzegać interwału tonacji durowej: klawisz biały, klawisz biały, klawisz czarny, klawisz biały, klawisz biały, klawisz biały, klawisz czarny. Aby zagrać w skali C-dur, musisz grać: c-d-e-f-g-a-b-c.

Inne skale durowe:

 • Skala D-dur: d-e-f#-g-a-b-c#-d,
 • Skala E-dur: e-f#-g#-a-b-c#-d#-e,
 • Skala F-dur: f-g-a-b-c-d-e-f.

I tak samo jest w przypadku każdego tonika. Aby lepiej to zrozumieć, zalecamy uzyskanie wykresu skali durowej.

Wszystko, co musisz wiedzieć o skalach molowych.

Naturalny tryb molowy odpowiada starożytnemu trybowi A lub skali eolskiej. Ma bardziej ponury nastrój.

Skala A-moll różni się od skali C-dur. Stopniowo wprowadza się półton między siódmą a ósmą nutą skali - tonem wiodącym - w celu naśladowania trybu C-dur, a to tworzy niewielką skalę harmoniczną!

Na przykład nuta B jest tonem wiodącym - nuta siódmego stopnia - w skalach C-dur i C-moll. Następnie przejście do szóstego stopnia - klawisz A - do siódmego stopnia - klawisz B - nadaje nostalgiczny dźwięk skali c-moll. Nigdy nie mówiliśmy, że łatwo jest nauczyć się grać na pianinie!

I dla każdej skali durowej istnieje odpowiednia skala molowa.

Naucz się skalowania fortepianu w tych krokach

To nie jest tajemnica: jeśli chcesz nauczyć się grać na pianinie i skalach fortepianu, musisz pracować i ćwiczyć.

Piesek siedzący na łóżku owinięty kocem
Powtarzanie skali fortepianu może być frustrujące! (Źródło: Unsplash)

Kto nigdy nie słyszał, by sąsiad lub członek rodziny niestrudzenie powtarzał te same crescendo i nuty? Cóż, to są skale…

Oto kilka przydatnych kroków, które pozwolą ci poprawnie grać skale i robić postępy:

 1. Graj codziennie 15 do 20 minut. Nie można tego wystarczająco powiedzieć: aby nauczyć się skal na pamięć, lepiej jest pracować tylko 20 minut dziennie, niż robić wszystko podczas jednej dużej sesji treningowej, tylko w ciągu jednego dnia. Jest ich tak wiele - 15 głównych skal i 15 mniejszych skal - że lepiej „atakować” je stopniowo, jeden po drugim. Nasze zdolności mózgu zostaną pobudzone i nauczą się je w ten sposób zapamiętywać. Z dnia na dzień będziesz tworzyć automatyczne nawyki, które pozwolą Ci ulepszyć grę na pianinie! Ponadto najlepiej opanować każdą skalę przed przejściem do następnej.
 2. Udoskonal swój układ palców. Aby nie uczyć się złych nawyków, od momentu, gdy jesteś początkującym pianistą, powinieneś stosować odpowiednie ustawienie palców. (I właściwa postawa także do gry na pianinie!) Połóż jeden palec na klawiszu - będzie to łatwe dla pierwszej skali C-dur, ale staje się nieco trudniejsze dla krzyżyków i bemoli - aby przejść przez te ćwiczenia na pianinie. Ta metoda pozwoli ci na zręczność w lewej i prawej ręce.
 3. Przećwicz skalę C-dur, a następnie przejdź do wszystkich innych molowych i durowych skal. Jest to pierwszy i najprostszy ze wszystkich, grany tylko na białych klawiszach fortepianu (c-d-e-f-g-a-b-c). Wykonanie skali durowej i molowej w C-dur nie tylko poprawi twój muzyczny słuch, ale także pomoże ci zdobyć prędkość i zręczność po opanowaniu.

Po opanowaniu skal gra będzie bardziej płynna podczas grania ulubionych utworów - na przykład Preludium Bacha, Clair de Lune lub Für Elise Beethovena lub Marsz turecki Mozarta. Nigdy więcej Mary had a little lamb!

Teraz już wiesz, dlaczego twój nauczyciel uczył cię skali na początku lekcji gry na pianinie!

Oto kilka ostatnich sztuczek, które pomogą ci się rozwijać:

 • Oglądaj filmy i bierz lekcje gry na pianinie online (uważaj na bezpłatne lekcje gry na pianinie!)
 • Używaj metronomu
 • Stopniowo zwiększaj tempo
 • Graj na pamięć bez czytania nut
 • Dodaj akordy grane lewą ręką.

Chcesz dowiedzieć się o naszych 3 najlepszych metodach do nauki gry na pianinie? Kliknij tutaj!

Dlaczego nauka skal jest niezbędna, aby zostać pianistą

Wirtuozi pianina i profesjonalni muzycy nie dotarli tam gdzie są przypadkiem. Aby osiągnąć sukces i zostać dobrym pianistą, a do tego móc wyrazić się artystycznie na pianinie, musisz zapamiętać skale i mieć je zawsze na czubku palców!

McCoy Tyner grający na pianinie przed publiką
Aby zostać profesjonalnym pianistą jazzowym, takim jak McCoy Tyner, solidna nauka gry na pianinie jest kluczem! (Żródło: Visual Hunt)

Skale fortepianowe są bezpośrednio powiązane z solfeżem. Dlaczego?

Do improwizacji. Dobry pianista, który zna skale molowe i durowe, zawsze będzie wiedział, jak improwizować we wszystkich rodzajach utworów, bez względu na gatunek muzyczny (od pianina klasycznego do jazzowego). Jeśli rozpoznasz tonację każdego akordu, będziesz wiedział, jak żonglować nutami i grać solówki, co jest kluczową umiejętnością improwizacji.

W przypadku muzyków o dobrym muzycznym słuchu i umiejętnościach gry na pianinie, czytanie nut jest dłuższe niż zrozumienie ich podczas słuchania. Jakie są twoje umiejętności czytania nut? Czy umiesz odtworzyć piosenkę ze słuchu?

Ostatnim powodem uczenia się skal fortepianowych - na koniec zostawiliśmy najlepsze - jest to, że pozwoli ci spróbować i udoskonalić kompozycje muzyczne: znajomość skal, akordów, teorii muzyki, notacji muzycznej i różnych stopni pozwoli ci stworzyć swoją własną muzykę! Zacznij od:

 • Posłuchaj wielkich kompozytorów
 • Popraw swoje arpeggio
 • Poszukaj zajęć, lekcji i metod dla początkujących pianistów

Mamy nadzieję, że spodobał Ci się ten artykuł i jesteś gotowy, aby zacząć ćwiczyć - teraz do następnej lekcji gry na pianinie! Jeżeli masz więcej pytań, sięgnij do naszego przewodnika!

Jeśli interesują Cię prywatne lekcje gry na pianinie/fortepianie w Twoim mieście, możesz znaleźć je u nas pod przykładowymi zwrotami lekcje gry na pianinie Wrocław, lekcje gry na pianinie Kraków;

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

4,00 (4 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.