Nauka gry na pianinie nie jest prosta, podobnie jak w przypadku innych instrumentów. Należy poświęcić dużo czasu, aby osiągnąć poziom mistrzowski. Często zajmuje to długie lata, w trakcie których najistotniejsze są: systematyczność, determinacja i obowiązkowość.

Wszystkie aspekty treningu pianina - solfege, czytanie nut, postawa, zręczność, koordynacja głowa-dłoń-stopa, metody - są trudne, techniczne i zorientowane na proces. Musisz mieć świadomość, że ... nie od razu Kraków zbudowano! Czeka cię wiele godzin treningów i głównie od ciebie zależy, jak szybko przyjdą oczekiwane efekty.

Nie da się ukryć, że niektórzy uczniowie uczą się szybciej niż inni (pamiętajcie, że nie wszyscy mamy takie same predyspozycje poznawcze i muzyczne), ale wszyscy początkujący pianiści przechodzą przez ten sam okres poczucia niepełnosprawności przy klawiaturze! Zadają sobie wtedy pytania, czy na pewno warto, czy podołam, czy dam temu radę... Zwątpienie to naturalna część procesu. Ważne, aby je przezwyciężyć i próbować myśleć zadaniowo - koncentrując się na zaletach nauki i osiąganiu celu!

Aby grać płynnie na pianinie i czuć się swobodnie przy instrumencie, musisz być zmotywowany, zdeterminowany, wytrwały i wymagający, a jednocześnie czerpać przyjemność z grania akordów i arpeggio! Ta przyjemność to sprawa wielce istotna. Właśnie ona podtrzymuje twoje zaangażowanie i sprawia, że chętnie poświęcasz czas nauce. Dbaj o to, by pielęgnować w sobie pasję do muzyki. Poszukuj inspiracji, próbuj nowych technik i stylów. Rozwijaj się i stwarzaj sobie możliwie jak najlepszą atmosferę do rozwoju - a z pewnością dopniesz swego.

Tutaj, Superprof przedstawia 5 kroków do wykorzystania podczas nauki gry na pianinie. Będziesz grać jak Mozart w mgnieniu oka! Te użyteczne wskazówki pokażą ci, jak nauczyć się grać na pianinie i niemal natychmiast zrobić oczekiwane postępy.

Proponujemy Ci sprawdzenie listy zajęć z poziomu pianino dla początkujących, z profesjonalnym nauczycielem Superprof.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Pianino
Piotr
5
5 (12 oceny)
Piotr
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (9 oceny)
Tomasz
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gosia
5
5 (12 oceny)
Gosia
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (9 oceny)
Wojciech
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (23 oceny)
Emilia
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (10 oceny)
Agata
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Barbara
5
5 (5 oceny)
Barbara
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oleh
5
5 (7 oceny)
Oleh
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (12 oceny)
Piotr
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (9 oceny)
Tomasz
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gosia
5
5 (12 oceny)
Gosia
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (9 oceny)
Wojciech
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (23 oceny)
Emilia
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (10 oceny)
Agata
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Barbara
5
5 (5 oceny)
Barbara
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oleh
5
5 (7 oceny)
Oleh
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Nasza pierwsza rada dotycząca nauki gry na fortepianie

Zanim jednak dotkniesz klawiszy, musisz przyjąć odpowiednią postawę do gry na pianinie. Spędzisz przed nim wiele godzin, więc zadbaj o swój kręgosłup i zapewnij sobie prawdziwy komfort gry. Zdawać by się mogło, że ułożenie ciała podczas gry na pianinie to błahostka, jednak nic bardziej mylnego! Od tego należy zacząć naukę.

Jeśli interesują Cię prywatne zajęcia możesz znaleźć je pod przykładową frazą; lekcje pianina Kraków. Superprof oferuje prywatne lekcje w każdym Polskim mieście!

uczeń uczy się grać na pianinie
Nauka prawidłowej postawy jest kluczem do zostania prawdziwym pianistą. (Źródło: Pixabay)

Postawa ciała

Najpierw usiądź przy środku klawiatury, gdzie znajdują się środkowe oktawy. Głównym punktem odniesienia dla umiejscowienia lewej ręki jest środek C. Upewnij się, że siedzisko lub stołek znajduje się na właściwej wysokości: nie za wysoko ani za nisko. Dopasuj jego wysokość idealnie do twojego wzrostu i zasięgu rąk oraz nóg.

Klasyczna postawa, wskazana dla każdego początkującego pianisty, aby poprawnie grać na pianinie, jest następująca:

 • Twoje łokcie: powinny być na tej samej wysokości co klawiatura - właśnie ten element zależy od wysokości siedziska, koniecznie zadbaj o to, aby była właściwa.
 • Usiądź na ławie: lepsza niż krzesło ława pozwoli ci łatwo poruszać się z boku na bok, w kierunku niskich i wysokich nut, niezależnie od tego, czego wymaga piosenka! Aby grać dynamicznie i sprawnie musisz być w stanie zmieniać pozycję, w miarę uderzania w klawisze z lewej lub prawej strony.
 • Twoje plecy: muszą być proste, niezgarbione. (Zaleca się wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie pleców, aby nie obciążać ich za bardzo i móc dłużej delektować się grą! Poszukaj ćwiczeń, które będą właściwe dla ciebie i koniecznie zadbaj o swój kręgosłup.)
 • Twoje ramiona: muszą być lekko za tobą, aby uniknąć bólu, otwórz klatkę piersiową i pozwól na swobodny oddech podczas gry. (Tutaj też nie możesz wykazać się ignorancją. Swobodny oddech determinuje jakość gry. Poczytaj o tym, jak oddychać właściwie i kładź na to szczególny nacisk zwłaszcza podczas początkowych etapów nauki. Gdy wejdzie ci to w nawyk - będzie już tylko łatwiej!)
 • Twoje dłonie: twoje 10 palców powinny być lekko zgięte, aby naciskały klawisze czubkiem paliczka, prawie paznokciem - dlatego właśnie musisz znajdować się we właściwej odległości od klawiatury, zanadto wyciągnięte do przodu ręce szybko spowodują zmęczenie i zniechęcą cię do dalszego treningu - a przecież twoim celem jest granie jak Mozart!
 • Dłoń powinna być nieco uniesiona, co pozwoli każdej dłoni na większą prędkość, zasięg i płynność.
 • Twoje stopy powinny być pewnie ułożone na podłodze, równolegle do siebie. Musisz dotykać nimi podłoża w sposób pewny. Pamiętaj, że stopy stabilizują twoją pozycję podczas gry.

Aby nauczyć się grać na pianinie, zacznij od grania na klawiszach pojedynczo i lekko. Zazwyczaj, klawisz F jest grany lewą ręką (5 linii u dołu każdego taktu), a klawisz G prawą ręką.

Graj w rytm oddzielnie od melodii.

Podczas grania utworu na pianinie, staraj się unikać pomieszania kroków oraz graj z prędkością zapisaną w zapisie nutowym. Oznacza to, że:

 • Twój mózg poprawnie zapamięta sekwencje akordów
 • Poprawisz swoją zręczność
 • Twoja technika i układ palców będą lepsze - a co za tym idzie - gra bardziej ergonomiczna!
 • Zrozumiesz zróżnicowania utworów i zagrasz je po swojemu!

Stopniowo zwiększaj tempo, aż osiągniesz bardziej zaawansowany poziom. Nie stawiaj sobie poprzeczki zbyt wysoko, aby uniknąć frustracji związanej z niepowodzeniem. Przyjdzie jeszcze czas na poziom mistrzowski, mierz siły na zamiary. Pamiętaj, że jeśli bierzesz lekcje gry na pianinie , twój nauczyciel powinien cię prowadzić i udzielać wskazówek. Ustal z nim konkretne cele, które będziecie wspólnie realizować.

Czy posiadanie małych dłoni stanowi przeszkodę w grze na pianinie?

Niektórzy ludzie, którzy nie mają zbyt dużych dłoni lub długich palców, uważają się za niezdolnych do gry na pianinie i sądzą, że ich budowa ciała wyklucza ich z grania na fortepianie. To samo dotyczy tych, którzy uważają, że ich palce są zbyt grube, aby grać na gitarze. Oba z tych przeświadczeń nie mają żadnego związku z rzeczywistością, innymi słowy to zwykłe wymówki! Rzuć okiem na ręce pianisty jazzowego Michela Petruccianiego i przekonaj się, że ten argument się nie sprawdza!

Rozmiar dłoni lub długość i szerokość palca nie wpłyną na jakość gry pianisty. Co więcej, małe dłonie pomogą ci wykonywać ruchy chromatyczne (C-C # -D)!

Teraz, gdy znasz właściwe pozycje, przejdźmy do kwestii kursów gry na pianinie: czy możesz uczyć się sam, czy lekcje prywatne lub lekcje gry na pianinie online są konieczne? Nauka gry na pianinie może przebiegać w różny sposób. Ale właściwie...

Jak nauczyć się grać na pianinie

Uczenie się, branie prywatnych lekcji, uczęszczanie do szkoły muzycznej, granie przez internet, nauka ze znajomymi… wszystko jest możliwe w zależności od sposobu pracy, budżetu oraz doświadczenia i poziomu rezonowania z muzyką lub twoich indywidualnych predyspozycji muzycznych.

Proponujemy Ci lekcje pianina Warszawa i także w wielu innych polskich miastach. Sprawdź naszą ofertę na Superprof i zacznij uczyć się już dzisiaj!

mężczyzna gra na pianinie
Naucz się gry na pianinie: to trudne, ale możliwe! (Źródło: Pixabay)

Naucz się grać na pianinie

Jeśli nie chcesz brać udziału w zajęciach z gry na pianinie i z jakiegokolwiek powodu wolisz robić to samodzielnie, musisz zebrać kilka materiałów:

 • Metronom
 • Podręcznik dla początkującego pianisty
 • Podręcznik teorii muzyki do nauki solfege
 • Książka nut dla całkowicie początkujących
 • Dużo determinacji oraz chęci

Ważną wskazówką w poszukiwaniu właściwej metody dla początkujących pianistów jest to, że gdy ktoś jest samoukiem, to powinien uczy się czytać nuty poprzez automatyczne odruchy.

metronom
Metronom pomoże ci pilnować czasu. (Źródło Pixabay)

W miarę postępów:

 • Kup więcej materiałów do nauki odpowiadających twojemu poziomowi zaawansowania
 • Pobierz darmową muzykę fortepianową z internetu, aby nauczyć się czytania nut
 • Obejrzyj samouczki z gry na fortepianie na Youtube i Dailymotion
 • Rozważ kursy gry na fortepianie online
 • Naucz się grać piosenkę, którą usłyszysz: poprawi to twój słuch muzyczny i pomoże ci grać ze słuchu

Ale wszystko ma swoją złą stronę. Oto kilka wad samodzielnej nauki gry na fortepianie, w porównaniu z uczeniem się na prywatnych lekcjach:

 • Nie jesteś nadzorowany, więc nikt nie poprawi Twoich błędów
 • Jeżeli w niewłaściwy sposób opanujesz technikę, trudno będzie na dalszym etapie wyeliminować błędy wynikające ze wcześniejszych przyzwyczajeń
 • Twoje próby solfege nie zostaną wysłuchane przez profesjonalistę, nie zweryfikujesz zatem, jak daleko jesteś od ideału
 • Ryzykujesz nauczenia się złych nawyków
 • Ryzyko frustracji i zniechęcenia jest wyższe
 • Ryzykujesz także doborem złych materiałów naukowych, które mogą okazać się za mało merytoryczne lub po prostu niepotwierdzone i niewłaściwe
 • Możesz zatrzymać się na początkowym etapie, nie potrafiąc przeskoczyć na wyższy poziom w wyniku niezrozumienia koniecznych kwestii

W związku z tym, możesz sam nauczyć się gry na pianinie, lecz nie jest to najodpowiedniejszy sposób. Zajęcia muzyczne są preferowanym sposobem nauki i  z pewnością zaprowadzą cię do osiągnięcia regularnych postępów w grze na pianinie.

Zdecyduj się na lekcje gry na pianinie z instruktorem

Twój prywatny nauczyciel gry na pianinie zapewni plan nauki, jednocześnie obserwując cię i zachęcając. Nauczy Cię, jak pokonywać wyzwania, co może również przynieść korzyści w innych sytuacjach w życiu codziennym! Lekcje gry na fortepianie to wymiana pozytywnej energii i uznania dla muzyki, które karmią motywację początkującego pianisty.

Do dyspozycji są różne formuły: prywatne lekcje (na przykład te, które można zarezerwować w Superprof), szkoła muzyczna lub konserwatorium dla studentów szkół wyższych.

Z racji na to, że będziesz spędzać dużo czasu ze swoim nauczycielem, co najmniej godzinę w tygodniu, w zależności od wybranej metody, bardzo ważne jest, aby dogadywać się ze sobą. Wybierz nauczyciela, który odpowiada twoim celom i osobowości. A jeśli na początku nie znajdziesz odpowiedniego nauczyciela, spróbuj ponownie! Szukaj tak długo, aż trafisz na prawdziwego profesjonalistę, który spełni twoje oczekiwania i nie pozwoli ci spocząć na laurach!

Ja swojego idealnego nauczyciela muzyki znalazłem na Superprof, po kilku bezskutecznych wyszukiwaniach internetowych, po to by znaleźć lekcje gry na fortepianie w Londynie. To był istny strzał w dziesiątkę i mogę polecić podążenie moimi śladami każdemu początkującemu pianiście! Gra toczy się bowiem o wysoką stawkę! Przypominam! Chcesz przecież grać jak Mozart!

nauka gry na pianinie
Znalezienie odpowiedniego nauczyciela jest kluczem do nauki gry na pianinie. (Źródło: Visual Hunt)

Czy nauka gry na pianinie wymaga nauki solfeżu?

W przeciwieństwie do tego, co myślą niezliczeni sfrustrowani studenci, solfeż to nie tylko złowroga gra wymyślona przez instruktorów, aby uprzykrzyć życie młodym artystom czy zgnębić tych, którzy mają pewne trudności w jego opanowaniu.

Jest to język, który trzeba opanować i działa na wszystkich instrumentach muzycznych. Dzięki solfeżowi będziesz w stanie czytać nuty tak jak powieść.

Trening solfeżu jest podstawowym aspektem lekcji gry na pianinie: 15 minut solfeżu często poprzedza grę, ponieważ jest to podstawa do czytania, grania, aranżowania i komponowania muzyki.

Co to jest solfeż?

To dyscyplina, której celem jest kształcenie słuchu muzycznego (niezbędnego do tego, by biegle grać na jakimkolwiek instrumencie). Nazwa wywodzi się od wokalnych ćwiczeń, polegających na solmizacji. W solfeżu chodzi o czytanie nut głosem. Jest to obligatoryjny przedmiot już na początku muzycznej edukacji. Solfeż obejmuje także ogólny rozwój umiejętności analizy muzyki i pracę nad poczuciem funkcji, barwy i wysokości dźwięku. Ma ścisły związek z wyczuciem rytmu, kształtuje wrażliwość na skale dźwiękowe i - co ważne - umożliwia samodzielne improwizowanie muzyki. Czy nadal uważasz, że ta sztuka nie jest ci potrzebna?

Kiedy i jak należy uczyć się solfeżu?

 • Naucz się solfeżu jako dziecko: dzieci uczą się nowych rzeczy szybciej niż dorośli
 • Ćwicz solfeż przez całą lekcję: trochę na początku, w środku i na końcu.
 • Naucz się solfeżu, aby odróżnić różne rytmy
 • Solfeż poprawi twoje światowe rozumienie muzyki
 • Opanowanie solfeżu zwiększy twoją pewność siebie podczas gry
 • Jeśli nie masz nic przeciwko solfeżowi, będziesz mógł nauczyć się innych instrumentów znacznie szybciej i łatwiej.
nuty fortepianowe
Nauka solfeżu pozwala w pełni zrozumieć muzykę i przyspiesza ogólny trening! (Źródło: Pixabay)
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Pianino
Piotr
5
5 (12 oceny)
Piotr
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (9 oceny)
Tomasz
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gosia
5
5 (12 oceny)
Gosia
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (9 oceny)
Wojciech
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (23 oceny)
Emilia
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (10 oceny)
Agata
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Barbara
5
5 (5 oceny)
Barbara
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oleh
5
5 (7 oceny)
Oleh
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (12 oceny)
Piotr
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (9 oceny)
Tomasz
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gosia
5
5 (12 oceny)
Gosia
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (9 oceny)
Wojciech
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (23 oceny)
Emilia
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (10 oceny)
Agata
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Barbara
5
5 (5 oceny)
Barbara
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oleh
5
5 (7 oceny)
Oleh
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Jakie są podstawowe akordy fortepianu?

Fortepian ma 88 klawiszy. Zgadza się, ulubiony instrument Beethovena ma 52 białych klawiszy i 36 czarnych.

Skoro już o tym mówimy, być może chcesz poznać główne akordy pianina? Po co spędzać czas na pracy nad wszystkimi akordami, jeśli jesteś początkującym pianistą, który uczy się piosenek dla początkujących?

4 główne akordy pianina to:

 1. a-moll
 2. C-dur
 3. F-dur
 4. G-dur

Wszystko, co musisz wiedzieć, aby uzyskać pierwszą umowę płytową z Universal! Cóż, prawie…

Nauka akordów 

Aby rozpocząć naukę akordów, musisz zdobyć podstawową wiedzę teoretyczną, która umożliwi ci postawienie kolejnego kroku w drodze do zostania wielkim muzykiem! To czyste podstawy gry na pianinie, dlatego koniecznie musisz poświęcić temu uwagę! Przed tobą krótki teoretyczny przewodnik, po którym spodziewać się możesz całkowicie praktycznych wskazówek.

pianistka ćwicząca akordy
Granie akordów to bardzo ważna umiejętność, którą musi zdobyć początkujący pianista! (Źródło: Unsplash)

Zacznijmy od tego, czym jest akord.

Akord to współbrzmienie przynajmniej trzech dźwięków o różnej wysokości i nazwie. Jeżeli współbrzmiące dźwięki są oddalone od siebie o oktawę lub jej wielokrotność, w takiej sytuacji nie mówimy już o akordzie. Stosunki akordów regulowane muszą być zasadami estetyki i harmoniki. Ważne, aby dźwięki składające się na akord miały jednoznacznie ustaloną wysokość.

Istnieją różne podziały akordów. Są to następujące klasyfikacje:

 • ze względu na współbrzmienie
 • ze względu na pokrewieństwo
 • ze względu na funkcję w danej tonacji
 • ze względu na liczbę dźwięków

Akordy dzielą się także na dwie podstawowe grupy:

 • akordy durowe - (brzmią wesoło) takie, które oznacza się wielką literą, np. C - dur, E - dur, G - dur
 • akordy molowe - (brzmią smutno) takie, które oznaczane są małą literą, np. a - moll, b - moll, g - moll

Budowanie akordu molowego:

 • nazwa akordu a - moll, wskazuje na to, że będziemy go budować od dźwięku A
 • kierujemy się zasadą 3/4
 • znajdujemy pierwszy dźwięk akordu, który będziemy budować (A)
 • przechodzimy następnie o trzy klawisze dalej w kierunku prawym (ważne jest, że licząc klawisze, uwzględnić należy zarówno białe i czarne elementy klawiatury) - w rezultacie otrzymujemy dźwięk C
 • dorzucamy przejście o kolejne cztery klawisze dalej, nadal w kierunku prawym i w ten sposób dochodzimy do dźwięku E

Budowanie akordu septymowego:

 • składa się z czterech dźwięków, więc naszą intencją będzie dodanie czwartego dźwięku do akordu molowego albo durowego, tzw. septymy
 • budujemy D - dur, korzystając z zasady 4/3 (D - FIS - A)
 • poszukujemy czwartego dźwięku, wykonując przejście o trzy klawisze w prawo
 • otrzymujemy w ten sposób dźwięk C, akord D - FIS - A - C

Poniższy filmik zawiera klarowny instruktaż, pomocny w nauce akordów. Obejrzyj go koniecznie, jeśli interesuje ciebie samodzielna nauka gry na pianinie. Z pewnością będziesz bogatszy o solidną porcję wiedzy!

Jak nauczyć się skal fortepianowych

Wszyscy początkujący muzycy, bez względu na to, czy są pianistami, gitarzystami, czy… muszą nieustannie powtarzać swoje skale, aby doskonalić swój trening słuchu, by był bardziej zaawansowany.

W przypadku pianina często oznacza to powtórzenie skali C: do-ré-mi-fa-sol-la-si-do-si-la-sol-fa-mi-ré-do i jeszcze raz… i jeszcze raz… i jeszcze raz. Robimy to z dwóch powodów:

 1. Aby muzyk automatycznie rozpoznał właściwe dźwięki każdej nuty.
 2. By pracować nad umiejscowieniem i ruchem palców.

Główne skale fortepianowe to:

 • Skala C-dur,
 • Skala D-dur,
 • Skala E-dur,
 • Skala F-dur,
 • Skala G-dur itp.
pianino
Pianino ma 88 klawiszy. (Źródło: Visual Hunt)

Podczas gdy zajmujemy się tym tematem, mniejsze skale to: naturalna skala mniejsza, harmoniczna skala mniejsza, rosnąca skala melodyczna i malejąca skala melodyczna! Musisz nauczyć się tych wszystkich zasad gry na pianinie, zanim zaczniesz myśleć o takich rzeczach, jak progresje akordów i improwizacja!

Nauka gry na pianinie - garść rad dla początkujących 

Ćwicz przez określoną ilość czasu każdego dnia

Najlepiej byłoby, gdyby ćwiczenie weszło to twojej codziennej rutyny. Określ, ile czasu jesteś w stanie poświęcić na naukę gry na pianinie i trzymaj się tego możliwie jak najbardziej konsekwentnie. Jeżeli nie jesteś w stanie jednorazowo spędzić przed pianinem kilku godzin, podziel naukę na interwały czasowe. Wygospodaruj godzinę rano, godzinę po szkole lub pracy i godzinę przed snem - to pozwoli ci na wypracowanie systematyczności i sprawi, że twój kontakt z pianinem będzie ciągły i częsty.

Unikaj dystrakcji, czyli wszystkiego, co mogłoby cię rozproszyć. Wyłącz na czas treningu media społecznościowe, wycisz lub odłóż telefon. Przygotuj sobie coś do picia, załatw wszystkie niezbędne sprawy wcześniej i skoncentruj się w pełni na zadaniu. Poproś domowników lub współlokatorów, żeby w tym czasie nie zawracali ci głowy i nie przeszkadzali w skupieniu. Ćwicz systematycznie, a szybko opanujesz podstawy gry na pianinie.

Każdorazowo wykonuj właściwą rozgrzewkę

Gra na pianinie to wielka przyjemność i to nie podlega dyskusji. Jednak zanim przejdziesz do gry ulubionych utworów czy ćwiczenia konkretnych sekwencji, wykonaj rozgrzewkę. Jak to zrobić? Poszukaj właściwych gam, pasaży lub etiud. Chodzi o to, aby rozruszać wszystkie palce równomiernie i przygotować do grania obie dłonie w takim samym stopniu. Spróbuj też grać oddzielnie prawą albo lewą ręką, możesz robić to naprzemiennie.

W tym filmiku zaprezentowano, jak właściwie wykonać rozgrzewkę. Podobnych materiałów video znajdziesz w sieci mnóstwo. Dobierz taką formę, która pasuje ci najbardziej. A jeśli nauka przez Internet to za mało, wpisz np. nauka gry na pianinie Toruń w wyszukiwarkę Superprof i znajdź nauczyciela dla siebie!

Wybierz właściwy dla ciebie instrument

Oczywiście nie chodzi o to, by kupować już na samym początku instrumenty z najwyższej półki - zwłaszcza jeśli masz ograniczony budżet lub po prostu nie jesteś pewien, czy taka inwestycja jest konieczna. Jedno jest pewne! Zniszczone lub wysłużone pianino, które od lat stoi w opłakanym stanie w piwnicy twojej ciotki może okazać się słabym wyborem! Aby grać poprawnie, musisz korzystać ze sprawnego pianina, które pozwoli ci właściwie oddawać brzmienie i charakter każdego utworu.

pianino, na którym warto grać
Wybierz pianino, na którym gra stanie się przyjemnością! Najważniejsze jest, aby odpowiadał ci dźwięk płynący z instrumentu. (Źródło: Unsplash)
 • zwróć uwagę na rozmiar instrumentu - musi pasować do wielkości pomieszczenia, w którym masz zamiar się uczyć
 • uwzględnij w swoim wyborze domowników i sąsiadów - nie każdy w twoim otoczeniu będzie zachwycony hałasem płynącym z potężnego instrumentu
 • sprawdź, czy płynący z pianina dźwięk ci odpowiada
 • przed kupnem pianina koniecznie musisz osobiście je obejrzeć

Korzystaj z pomocy innych

Jeżeli masz taką możliwość, zapisz się na prywatne zajęcia lub zaaplikuj do szkoły muzycznej. W razie, gdyby twój budżet nie pozwolił ci na skorzystanie z pomocy profesjonalistów, spróbuj dzielić swoją pasję ze znajomymi. Poszukaj osób, które uczą się grać na pianinie, nawiąż z nimi znajomość.

Możecie grać wspólnie, dopingując siebie nawzajem i wymieniając doświadczeniami. Pozwoli ci to także utrzymać motywację na właściwym poziomie i nie odpaść w przedbiegach... A zawsze, gdy pojawi się frustracja czy myśl o rezygnacji z nauki, będziesz mógł się komuś wygadać, aby później wrócić do ciężkiej pracy!

Poświęcaj uwagę trudniejszym ćwiczeniom

Nie wszystkie fragmenty utworów są łatwe. Wprost przeciwnie, istnieją tysiące takich, które wymagają długich godzin treningu z uwagi na ich bardzo wysoki poziom techniczny. Jeżeli są długie, trudno jest ciągle grać je od początku do końca. W takiej sytuacji możesz skoncentrować się na konkretnych częściach, które przysparzają ci największych trudności. Dobrą metodą jest nagrywanie siebie podczas gry. W ten sposób możesz ocenić, czy robisz postępy albo poprosić o pomoc innych graczy. Być może wspólnie znajdziecie sposób na poprawę twoich rezultatów!

Musisz także pomyśleć o stylu muzycznym, który chcesz zagrać. Istnieją na przykład różne metody dla fortepianu klasycznego i inne dla fortepianu jazzowego. A może blues, pop-rock lub różnorodne pianino? W każdym z tych przypadków musisz pracować regularnie, będąc jeszcze bardziej surowym wobec siebie, jeśli jesteś samoukiem! Jeśli bierzesz lekcje gry na pianinie, powiedz swojemu nauczycielowi, jakie utwory chcesz zagrać, a on lub ona użyje najlepszej metody, aby cię tego nauczyć. Gra na fortepianie rozwinie cię twórczo i pozwoli świetnie spędzić czas!

Teraz, gdy opanowałeś już swoją postawę, czytałeś nuty i nauczyłeś się kilku akordów oraz skal fortepianu - czas, aby zagrać na pianinie!

Jeśli poszukujesz lekcji prywatnych w swojej okolicy, znajdziesz je u nas pod przykładowymi hasłem lekcje pianina Wrocław, .. Gdańsk itd. Superprof oferuje zajęcia z nauki gry na pianinie, w każdym Polskim mieście. Przejrzyj naszą ofertę i zacznij naukę już dziś!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

4,00 (4 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.