Nauka gry na pianinie nie jest prosta.

Wszystkie aspekty treningu pianina - solfege, czytanie nut, postawa, zręczność, koordynacja głowa-dłoń-stopa, metody - są trudne, techniczne i zorientowane na proces.

Aczkolwiek, niektórzy uczniowie uczą się szybciej niż inni (pamiętajcie, że nie wszyscy mamy takie same predyspozycje poznawcze i muzyczne), wszyscy początkujący pianiści przechodzą przez ten sam okres poczucia niepełnosprawności przy klawiaturze!

Aby grać płynnie na pianinie i czuć się swobodnie przy instrumencie, musisz być zmotywowany, zdeterminowany, wytrwały i wymagający, a jednocześnie czerpać przyjemność z grania akordów i arpeggio!

Tutaj, Superprof przedstawia 5 kroków do zapamiętania podczas nauki gry na pianinie. Będziesz grać jak Mozart w mgnieniu oka!

Nasza pierwsza rada dotycząca nauki gry na fortepianie

Zanim jednak dotkniesz klawiszy, musisz przyjąć odpowiednią postawę do gry na pianinie.

uczeń uczy się grać na pianinie
Nauka prawidłowej postawy jest kluczem do zostania prawdziwym pianistą. (Źródło: Pixabay)

Postawa ciała

Najpierw usiądź przy środku klawiatury, gdzie znajdują się środkowe oktawy. Głównym punktem odniesienia dla umiejscowienia lewej ręki jest środek C. Upewnij się, że siedzisko lub stołek znajduje się na właściwej wysokości: nie za wysoko ani za nisko.

Klasyczna postawa nauczona każdego początkującego pianisty, aby poprawnie grać na pianinie, jest następująca:

 • Twoje łokcie: powinny być na tej samej wysokości co klawiatura.
 • Usiądź na ławie: lepsza niż krzesło, ława pozwoli ci łatwo poruszać się z boku na bok, w kierunku niskich i wysokich nut, niezależnie od tego, czego wymaga piosenka!
 • Twoje plecy: muszą być proste, niezgarbione.
 • Twoje ramiona: muszą być lekko za tobą, aby uniknąć bólu, otwórz klatkę piersiową i pozwól na swobodny oddech podczas gry.
 • Twoje dłonie: twoje 10 palców powinny być lekko zgięte, aby naciskały klawisze czubkiem paliczka, prawie paznokciem.
 • Dłoń powinna być nieco uniesiona, co pozwoli każdej dłoni na większą prędkość, zasięg i płynność.
 • Twoje stopy powinny być pewnie ułożone na podłodze, równolegle do siebie.

Aby nauczyć się grać na pianinie, zacznij od grania na klawiszach pojedynczo i lekko. Zazwyczaj, klawisz F jest grany lewą ręką (5 linii u dołu każdego taktu), a klawisz G prawą ręką.

Graj w rytm oddzielnie od melodii.

Podczas grania utworu na pianinie, staraj się unikać pomieszania kroków oraz graj z prędkością zapisaną w zapisie nutowym. Oznacza to, że:

 • Twój mózg poprawnie zapamięta sekwencje akordów
 • Poprawisz swoją zręczność
 • Twoja technika i układ palców będą lepsze
 • Zrozumiesz zróżnicowania utworów i zagrasz je po swojemu!

Stopniowo zwiększaj tempo, aż osiągniesz bardziej zaawansowany poziom. Pamiętaj, że jeśli bierzesz lekcje gry na pianie, twój nauczyciel powinien cię prowadzić i udzielać wskazówek.

Czy potrafisz grać z małymi rękami?

Niektórzy ludzie, którzy nie są pobłogosławieni dużymi rękami, uważają się za niezdolnych do gry na pianinie i uważają, że ich budowa ciała wyklucza ich z grania na fortepianie. To samo dotyczy tych, którzy uważają, że ich palce są zbyt grube, aby grać na gitarze. Te dwa nieporozumienia są wymówką! Rzuć okiem na ręce pianisty jazzowego Michela Petruccianiego i przekonaj się, że ten argument się nie sprawdza!

Rozmiar dłoni lub długość i szerokość palca nie wpłyną na jakość gry pianisty. Co więcej, małe dłonie pomogą ci wykonywać ruchy chromatyczne (C-C # -D)!

Teraz, gdy znasz właściwe pozycje, przejdźmy do kwestii kursów gry na pianinie: czy możesz uczyć się sam, czy lekcje gry na pianinie są konieczne?

Jak nauczyć się grać na pianinie

Uczenie się, branie prywatnych lekcji, uczęszczanie do szkoły muzycznej, granie przez internet, nauka ze znajomymi… wszystko jest możliwe w zależności od sposobu pracy, budżetu oraz doświadczenia i poziomu muzyki.

mężczyzna gra na pianinie
Naucz się gry na pianinie: to trudne, ale możliwe! (Źródło: Pixabay)

Naucz się grać na pianinie

Jeśli nie chcesz brać udziału w zajęciach z gry na pianinie i z jakiegokolwiek powodu wolisz robić to samodzielnie, musisz zebrać kilka materiałów:

 • Metronom
 • Podręcznik dla początkującego pianisty
 • Podręcznik teorii muzyki do nauki solfege
 • Książka nut dla całkowicie początkujących
 • Dużo determinacji oraz chęci

Wielką zaletą tworzenia metody dla początkujących pianistów jest taka, że gdy ktoś jest samoukiem to uczy się czytać nuty poprzez automatyczne odruchy.

metronom
Metronom pomoże ci pilnować czasu. (Źródło Pixabay)

W miarę postępów może być konieczne:

 • Kup więcej materiałów do nauki odpowiadających twojemu poziomowi zaawansowania
 • Pobierz darmową muzykę fortepianową z internetu, aby nauczyć się czytania nut
 • Obejrzyj samouczki z gry na fortepianie na Youtube i Dailymotion
 • Rozważ kursy gry na fortepianie online
 • Naucz się grać piosenkę, którą usłyszysz: poprawi to twój słuch muzyczny i pomoże ci grać ze słuchu

Ale wszystko ma swoją złą stronę. Oto kilka wad samodzielnej nauki gry na fortepianie, w porównaniu z uczeniem się na prywatnych lekcjach:

 • Nie jesteś nadzorowany, więc nikt nie poprawi Twoich błędów
 • Twoje próby solfege nie zostaną wysłuchane przez profesjonalistę
 • Ryzykujesz nauczenia się złych nawyków
 • Ryzyko frustracji i zniechęcenia jest wyższe

W związku z tym, możesz sam nauczyć się gry na pianinie, lecz nie jest to najodpowiedniejszy sposób. Zajęcia muzyczne są preferowanym sposobem nauki i osiągnięcia regularnych postępów w grze na pianinie.

Zdecyduj się na lekcje gry na pianinie z instruktorem

Twój prywatny nauczyciel gry na pianinie zapewni plan nauki, jednocześnie obserwując cię i zachęcając. Nauczy Cię, jak pokonywać wyzwania, co może również przynieść korzyści w innych sytuacjach w życiu codziennym! Lekcje gry na fortepianie to wymiana pozytywnej energii i uznania dla muzyki, które karmią motywację początkującego pianisty.

Do dyspozycji są różne formuły: prywatne lekcje (na przykład te, które można zarezerwować w Superprof), szkoła muzyczna lub konserwatorium dla studentów szkół wyższych.

Z racji na to, że będziesz spędzać dużo czasu ze swoim nauczycielem, co najmniej godzinę w tygodniu, w zależności od wybranej metody, bardzo ważne jest, aby dogadywać się ze sobą. Wybierz nauczyciela, który odpowiada twoim celom i osobowości. A jeśli na początku nie znajdziesz odpowiedniego nauczyciela, spróbuj ponownie!

Ja swojego idealnego nauczyciela muzyki znalazłem na Superprof, po kilku bezskutecznych wyszukiwaniach internetowych, po to by znaleźć lekcje gry na fortepianie w Londynie.

nauka gry na pianinie
Znalezienie odpowiedniego nauczyciela jest kluczem do nauki gry na pianinie. (Źródło: Visual Hunt)

Czy nauka gry na pianinie wymaga nauki solfeżu?

W przeciwieństwie do tego, co myślą niezliczeni sfrustrowani studenci, solfeż to nie tylko złowroga gra wymyślona przez instruktorów.

Jest to język, który trzeba opanować i działa na wszystkich instrumentach muzycznych. Dzięki solfeżowi będziesz w stanie czytać nuty tak jak powieść.

Trening solfeżu jest podstawowym aspektem lekcji gry na pianinie: 15 minut solfeżu często poprzedza grę, ponieważ jest to podstawa do czytania, grania, aranżowania i komponowania muzyki.

Kiedy i jak należy uczyć się solfeżu?

 • Naucz się solfeżu jako dziecko: dzieci uczą się nowych rzeczy szybciej niż dorośli
 • Ćwicz solfeż przez całą lekcję: trochę na początku, w środku i na końcu.
 • Naucz się solfeżu, aby odróżnić różne rytmy
 • Solfeż poprawi twoje światowe rozumienie muzyki
 • Opanowanie solfeżu zwiększy twoją pewność siebie podczas gry
 • Jeśli nie masz nic przeciwko solfeżowi, będziesz mógł nauczyć się innych instrumentów znacznie szybciej i łatwiej.
nuty fortepianowe
Nauka solfeżu pozwala w pełni zrozumieć muzykę i przyspiesza ogólny trening! (Źródło: Pixabay)

Jakie są podstawowe akordy fortepianu?

Fortepian ma 88 klawiszy. Zgadza się, ulubiony instrument Beethovena ma 52 białych klawiszy i 36 czarnych.

Skoro już o tym mówimy, być może chcesz poznać główne akordy pianina? Po co spędzać czas na pracy nad wszystkimi akordami, jeśli jesteś początkującym pianistą, który uczy się piosenek dla początkujących?

4 główne akordy pianina to:

 1. a-moll
 2. C-dur
 3. F-dur
 4. G-dur

Wszystko, co musisz wiedzieć, aby uzyskać pierwszą umowę płytową z Universal! Cóż, prawie…

Jak nauczyć się skal fortepianowych

Wszyscy początkujący muzycy, bez względu na to, czy są pianistami, gitarzystami, czy… muszą nieustannie powtarzać swoje skale, aby doskonalić swój trening słuchu, by był bardziej zaawansowany.

W przypadku pianina często oznacza to powtórzenie skali C: do-ré-mi-fa-sol-la-si-do-si-la-sol-fa-mi-ré-do i jeszcze raz… i jeszcze raz… i jeszcze raz. Robimy to z dwóch powodów:

 1. Aby muzyk automatycznie rozpoznał właściwe dźwięki każdej nuty.
 2. By pracować nad umiejscowieniem i ruchem palców.

Główne skale fortepianowe to:

 • Skala C-dur,
 • Skala D-dur,
 • Skala E-dur,
 • Skala F-dur,
 • Skala G-dur itp.
pianino
Pianino ma 88 klawiszy. (Źródło: Visual Hunt)

Podczas gdy zajmujemy się tym tematem, mniejsze skale to: naturalna skala mniejsza, harmoniczna skala mniejsza, rosnąca skala melodyczna i malejąca skala melodyczna! Musisz nauczyć się tych wszystkich zasad gry na pianinie, zanim zaczniesz myśleć o takich rzeczach, jak progresje akordów i improwizacja!

Musisz także pomyśleć o stylu muzycznym, który chcesz zagrać. Istnieją na przykład różne metody dla fortepianu klasycznego i inne dla fortepianu jazzowego. A może blues, pop-rock lub różnorodne pianino? W każdym z tych przypadków musisz pracować regularnie, będąc jeszcze bardziej surowym wobec siebie, jeśli jesteś samoukiem! Jeśli bierzesz lekcje gry na pianinie, powiedz swojemu nauczycielowi, jakie utwory chcesz zagrać, a on lub ona użyje najlepszej metody, aby cię tego nauczyć.

Teraz gdy opanowałeś już swoją postawę, czytałeś nuty i nauczyłeś się kilku akordów i skal fortepianu. Czas, aby zagrać na pianinie!

Potrzebujesz nauczyciela z przedmiotu: Pianino ?

Oceń czy nasz artykuł był pomocny 😊

5,00/5, 2 votes
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.