Istnieją niezliczone metody nauki gry na pianinie. I tak wiele pytań: pianino czy keyboard? Prywatny kurs pianina czy szkoła muzyczna? Lekcje gry na pianinie online czy w konserwatorium? Nauczyciel czy samodzielna nauka? Teoria muzyki czy improwizacja? Skala durowa czy skala molowa?

W internecie znajdziesz setki metod, z których każda będzie twierdzić, że jest długo oczekiwanym, cudownym rozwiązaniem do nauczenia się gry na pianinie w 10 dni lub coś w tym rodzaju!

Chcesz poznać 4 wskazówki, które pomogą ci w grze na pianinie? Kliknij tutaj!

W tym artykule podjęto próbę uporządkowania masy metod nauczania się gry na pianinie i zawężono je do trzech kategorii, z których każda odpowiada konkretnemu celowi. Po przeczytaniu go, będziesz o krok bliżej, by grać jak Mozart!

Osoba grająca na keybordzie w klubie
Którą metodę nauki gry na pianinie wybierzesz? (Żródło: Unsplash)

Tradycyjna metoda

Niezależnie od tego, czy planujesz zostać pianistą-samoukiem, uczęszczać do szkoły muzycznej lub uczyć się gry na pianinie z prywatnym nauczycielem, istnieją trzy sposoby nauki.

Pierwsza to tradycyjna metoda. Tę metodę można podzielić na trzy podsekcje: instrukcja solfeżu, trening rytmiczny i granie na pianinie z zapisami nutowymi i ćwiczeniami.

Nauka solfeżu i gra na pianinie

Jak zapewne wiesz, solfeż to nauka języka muzyki. Zgadza się, muzykę można porównać do języka z własnymi regułami (tj. regułą harmonii) i własnymi postaciami (nutami).

Trening solfeżu zaczyna się od nauki czytania notatek wzrokowo, bez grania. Większość początkujących metod obejmuje ćwiczenia czytania nut. Aby szkolenie było jak najbardziej wydajne i efektywne, konieczne jest zastosowanie solfeżu do gry (na przykład na lekcji gry na pianinie), aby nadać sens dźwiękowy czytanym nutom!

nuty fortepianowe
Zastosuj solfege do gry na pianinie! (Źródło: Unsplash)

Nie ma sensu wiedzieć, jaką nutę można znaleźć na pięciolinii klawiszu C, jeśli nie wiesz, jaki dźwięk wydaje ta nuta! Teoretyczna strona solfeżu czasami powoduje, że zapominamy, że muzyka jest przede wszystkim kwestią dźwięku, ucha i słuchania. Być może wkrótce będziesz mógł grać ze słuchu!

Dlatego uważamy naukę solfeżu za niezbędną umiejętność dla początkujących i bardziej zaawansowanych pianistów! Nie chcesz nauczyć się czytać nut?

Popraw swoje poczucie rytmu by grać na pianinie

Podczas nauki solfeżu powinieneś także uczyć się rytmu. Jest to niezbędny element treningu słuchu.

Lepiej zacząć uczyć się rytmu poza kontekstem muzycznym (palcami i klawiszami pianina), po prostu używając swojego ciała (na przykład uderzając rękami), aby wyczuć rytm. Następnie możesz dowiedzieć się, w jaki sposób rytm odnosi się do muzyki pisanej, na partyturach nutowych oraz jak budzi się do życia w nutach i grze na pianinie.

metronom
Metronom pomoże ci pilnować czasu podczas nauki rytmu. (Źródło: Unsplash)

Nauczysz się różnego tempa i rytmów: całe nuty, półnuty, ćwierćnuty, ósmemki, trzydziestodwójki itp. Najważniejsze jest zrozumienie związków między tymi miarami: na przykład, ćwierćnuta jest warta dwie ósme nuty. Po zrozumieniu koncepcji dobre ćwiczenie polega na wspólnym graniu różnych rytmów w tym samym tempie, a następnie pracy nad rytmem wspólnie z solfeżem.

To jeden z najlepszych sposobów nauki gry na pianinie. (Wkrótce będziesz gotowy na progresje akordów, oktawy i arpeggio na klawiszach!)

Chcesz osiągnąć sukces w grze na pianinie? Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej!

Gra na fortepianie

Oczywiście celem tych ćwiczeń jest nauka gry na pianinie. Sam solfeż cię tam nie doprowadzi.

Trzecia część tej „tradycyjnej” metody nauki gry na pianinie polega na faktycznym graniu na pianinie: ćwiczeniu utworów muzycznych oraz ćwiczeniu techniki. Przygotuj się, aby nauczyć się prawidłowej postawy!

mężczyzna gra na pianinie
Będziesz zaskoczony, jak poprawi się twoja koordynacja. (Źródło: Pixabay)

Nawet jeśli skale fortepianowe nie są obecnie głównym elementem treningu muzycznego, nadal są bardzo dobrym ćwiczeniem do poprawy gry na pianinie. Wszystkie metody dla początkujących obejmują ćwiczenia techniki i łatwe do grania piosenki, zanim nuty stopniowo będą się zwiększać.

Pamiętaj, że przestrzeganie tych trzech zaleconych zasad nie powinno być postrzegane jako kolejne kroki nauki gry na pianinie! Nawet jeśli niektórzy zalecają trening solfeżu poza graniem muzyki, my zalecamy pracę nad nim wraz z ćwiczeniami rytmiki i gry na pianinie.

„Rozszyfrowując” nuty, zrobisz duży postęp w rytmice i solfeżu. Z tego samego powodu regularna praca z solfeżem poprawi twoją zdolność czytania nut.

Osobiście uważam, że lekcje gry na pianinie u nauczyciela Superprof są najbardziej przydatne w nauce solfeżu i akordów.

Uproszczona metoda

Tradycyjna metoda opisana powyżej wymaga dużo pracy; na początku nauki gry na pianinie będzie to raczej pracochłonne i frustrujące. Jest to powolna metoda, która zwykle zajmuje lata. Ale to naprawdę twoja jedyna opcja, jeśli twoim celem jest granie muzyki wielkich kompozytorów, takich jak Beethoven czy Chopin. Ale jeśli chcesz nauczyć się gry na pianinie, by po prostu grać swoje ulubione utwory, istnieją bardziej uproszczone metody nauki gry na pianinie w krótszym czasie.

Są to głównie metody, które można znaleźć w internecie, pełne kursów online i samouczków. Prawdopodobnie sam widziałeś te filmy na YouTube lub Dailymotion przedstawiające pianistę promującego jego metodę nauki gry na pianinie w ciągu 24 godzin.

Filmy te, przypominają te raczej wątpliwe, które obiecują tysiące dolarów każdego miesiąca, po prostu pracując z domu. Masz rację, sceptycznie podchodząc do tych „cudownych” metod (szczególnie uważaj na te oznaczone jako „darmowe kursy pianina”), które są przesadzone w obietnicach marketingowych.

Jednak w tych cudownych metodach instruktażowych może być trochę prawdy: można nauczyć się grać na pianinie intuicyjnie, dość szybko, bez uczenia się solfeżu. Podstawowa zasada polega na naśladowaniu innej osoby, która gra. Chociaż w ten sposób nie można nauczyć się skomplikowanych utworów, można na przykład grać muzykę akordami lub uproszczonymi wersjami partytury (np. Mary Had a Little Lamb czy Oda do radości). Ta metoda jest skuteczna, ale wymaga wysokiego poziomu koncentracji i silnej pamięci.

kot leżący na pianinie
Nie daj się nabrać na te filmy, które mówią, że nawet koty mogą nauczyć się grać na pianinie! (Źródło: Unsplash)

Naucz się improwizacji na fortepianie

Istnieją inne „cudowne” metody nauki gry na pianinie, których można się nauczyć w ciągu kilku dni. Czy to możliwe? Muzyka składa się z akordów i progresji akordów: podążają one zgodnie z pewną logiką, której większość ludzi może się nauczyć. Dotyczy to nawet improwizacji!

W danej skali fortepianu (na przykład skala D-dur) każda nuta i każdy akord zbudowany na tej nucie ma precyzyjną funkcję. Na przykład w tonacji C-dur akord C ma funkcję toniczną (pierwszy stopień skali diatonicznej). Nuta G to dominujący stopień C-dur (dominanta septymowa).

Potem jest subdominanta, czwarty stopień tonalny skali diatonicznej: w C-dur jest to akord F. Te trzy akordy: toniczny, dominujący i subdominant pozwolą ci bez trudu na improwizacje!

Chodzi o to, aby lewą ręką zagrać sekwencję trzech akordów a prawą ręką improwizować melodie, używając wszystkich nut skali. Stopniowo, poznasz nowe skale i urozmaicisz akordy.

Nie ma dobrych ani złych metod, wszystko zależy od twojego ostatecznego celu!

Jeśli chcesz nauczyć się grać na pianinie na poważnie, głęboko zrozumieć muzykę, grać skomplikowane utwory (klasyczne i inne), a być może stać się profesjonalnym muzykiem, szybko zauważysz, że ta uproszczona metoda jest zbyt ograniczająca.

mężczyzna grający na pianinie przed publiką
Czy zamierzasz zostać wirtuozem gry na pianinie? (Źródło: Unsplash)

Ta metoda jest korzystna tylko wtedy, gdy twoje cele są minimalne. Jednak metody nie zawsze są sprzeczne. Równie dobrze możesz pracować przy użyciu uproszczonych i intuicyjnych metod, ucząc się solfeżu na boku (na przykład z nauczycielem gry na pianinie z Superprof).

Specjalistyczne metody

Jak wszyscy wiemy, istnieje wiele gatunków muzycznych! Na pianinie możesz nauczyć się grać na nich wszystkich, od muzyki klasycznej po jazz, blues i wiele innych.

Niezależnie od tego, czy uczysz się muzyki klasycznej czy improwizacji jazzowej, będziesz używać tych samych nut, tych samych akordów i większości tych samych zasad, itp. Więc względnie możliwe jest przechodzenie z jednego stylu do drugiego i nauka melodii w kilku różnych gatunkach muzycznych.

Mimo to, zalecamy wybranie jednej metody treningu, która odpowiada twoim muzycznym aspiracjom. Na przykład w jazzie, system czytania akordów wykorzystuje system amerykański. Co więcej, jazz jest sztuką improwizacji. Niekoniecznie nauczysz się improwizować podczas nauki muzyki klasycznej. Trening pianina jazzowego wymaga określonej instrukcji pedagogicznej, metody treningowej opartej na improwizacji oraz harmonijnego rozumienia muzyki. Niektórzy muzycy klasyczni mają bardzo małą wiedzę na temat tonalności, podczas gdy nauka jazzu nie obejdzie się bez harmonii. Muzyka klasyczna ma oczywiście swoje konkretne techniki uczenia się.

McCoy Tyner grający na pianinie przed publiką
Czy muzyka jazzowa to twoja specjalność, à la McCoy Tyner? (Żródło: Visual Hunt)

Wybrana metoda nauki gry na pianinie będzie zależeć od twoich celów i rodzaju muzyki, którą chcesz nauczyć się grać. Wybrany styl muzyczny będzie również decydował o poziomie trudności nauczania.

Nauka grania różnorodnych melodii jest prostsza niż uczenie się muzyki klasycznej Schuberta lub Brahmsa, ze względu na przykład na koncentrację na sekwencjach akordów granych lewą ręką. Jest to oczywiście trochę stereotypowe: niektóre utwory klasyczne są łatwe do zagrania, a innych gatunków - dość złożone.

Istnieją metody nauki każdego stylu: tradycyjne metody dla muzyki klasycznej, metody jazzowe i różnorodne metody muzyczne, itp. Możesz nauczyć się całego stylu muzycznego, którego pragniesz, pracując w domu i ucząc się. Ale łączy je jedno główne podobieństwo: każda metoda wymaga motywacji, aby nauczyć się grać na pianinie.

Z odrobiną motywacji, możesz grać cokolwiek zechcesz! Ale aby zachować motywację i stawić czoła problemom, które napotkasz po drodze, najlepszą opcją są lekcje gry na pianinie z prywatnym nauczycielem.

Na pewno nie pożałujesz! Zalety gry na pianinie są liczne (pod względem koncentracji, pamięci, relaksu). Więc co tutaj jeszcze robisz? Twoje pianino czeka!

 

Potrzebujesz nauczyciela z przedmiotu: Pianino ?

Oceń czy nasz artykuł był pomocny 😊

5,00/5, 1 votes
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.