Istnieją niezliczone metody nauki gry na pianinie, podobnie jak na innych instrumentach. Gdy zapadnie decyzja o rozpoczęciu przygody z grą, automatycznie rodzi się wiele pytań, jak choćby to pierwsze, z pewnością elementarne: pianino czy keyboard?  Gdy wyklaruje się ta kwestia, pojawia się następny dylemat: prywatny kurs pianina czy szkoła muzyczna?

Kwestią indywidualną, którą warto dostosować do specyficznych potrzeb każdego początkującego gracza jest także wybór między lekcjami gry na pianinie online a  konserwatorium. Dla tych, którzy przygody z muzyką nie rozpoczęli, warto wyjaśnić, iż enigmatycznie brzmiące "konserwatorium" to nic innego jak wyższa szkoła muzyczna, w której prowadzone są profesjonalne zajęcia.

Nie każdy odnajdzie się jednak w  grupowych zajęciach, więc może warto w takich okolicznościach rozważyć naukę samodzielną? Jak wiadomo, każdy ma inny temperament i osobowość, więc i sztukę można różnie odbierać - zatem lepsza będzie teoria muzyki czy improwizacja? Zdobywanie solidnego warsztatu i dobrych podstaw, czy spontaniczne muzykowanie, sprzyjające wyrażaniu emocji? Skala durowa (zapewniająca brzmienie radosne) czy skala molowa (o brzmieniu poważniejszym, nieco smutniejszym)?

W internecie znajdziesz setki metod, których autorzy będą twierdzić, że to właśnie ich techniki są długo oczekiwanym, cudownym rozwiązaniem do nauczenia się gry na pianinie w 10 dni lub coś w tym rodzaju! Właśnie dlatego, że wiele osób zadaje sobie pytanie: jak nauczyć się grać na pianinie? Jeżeli czytasz ten artykuł z pewnością jesteś jedną z nich lub po prostu interesuje cię gra na pianinie i poszukujesz wskazówek lub inspiracji. Przygotuj się zatem na solidną dawkę konkretów i przejdź do kolejnego akapitu!

Na początek, czy chcesz poznać 4 wskazówki, które pomogą ci w grze na pianinie? Nie zwlekaj i kliknij tutaj!

W tym artykule podjęto próbę uporządkowania wielu metod nauki gry na pianinie i zawężono je do trzech kategorii, z których każda odpowiada konkretnemu celowi. Dowiesz się z niego o tym, czym jest właściwa postawa podczas gry, jak ulepszać swoje kompetencje muzyczne i czy istnieją sprytne triki na... dobre granie muzyki! Po przeczytaniu go, będziesz o krok bliżej, by grać jak Mozart! A przynajmniej...  Z całą pewnością zrozumiesz, w jakim kierunku podążać!

Proponujemy Ci znalezienie profesjonalnego nauczyciela matematyki na stronie Superprof. Znajdziesz ich w każdym Polskim mieście, pod przykładowym hasłem na naszej stronie: lekcje pianina Warszawa, Gdańsk itd.

Osoba grająca na keybordzie w klubie
Którą metodę nauki gry na pianinie wybierzesz? (Żródło: Unsplash)
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Pianino
Piotr
5
5 (12 oceny)
Piotr
150 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (9 oceny)
Tomasz
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (11 oceny)
Wojciech
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gosia
5
5 (12 oceny)
Gosia
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (23 oceny)
Emilia
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (10 oceny)
Agata
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Barbara
5
5 (5 oceny)
Barbara
90 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karina
4,9
4,9 (11 oceny)
Karina
90 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (12 oceny)
Piotr
150 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (9 oceny)
Tomasz
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (11 oceny)
Wojciech
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gosia
5
5 (12 oceny)
Gosia
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (23 oceny)
Emilia
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (10 oceny)
Agata
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Barbara
5
5 (5 oceny)
Barbara
90 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karina
4,9
4,9 (11 oceny)
Karina
90 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Tradycyjna metoda

Niezależnie od tego, czy planujesz zostać pianistą-samoukiem, uczęszczać do szkoły muzycznej lub uczyć się gry na pianinie z prywatnym nauczycielem, istnieją trzy sposoby nauki.

Pierwsza to tradycyjna metoda. Tę metodę można podzielić na trzy podsekcje: instrukcja solfeżu, trening rytmiczny i granie na pianinie z zapisami nutowymi i ćwiczeniami.

Nauka solfeżu i gra na pianinie

Jak zapewne wiesz, solfeż to nauka języka muzyki. Zaskoczony? Nawet jeśli, to spokojna głowa! Wszystko się zgadza, bo muzykę można porównać do języka z własnymi regułami (tj. regułą harmonii) i własnymi postaciami (nutami).

Trening solfeżu (nazwa ta wywodzi się z ćwiczeń wokalnych, tzw. solmizacji) zaczyna się od nauki czytania notatek wzrokowo, bez grania. Większość początkujących metod obejmuje ćwiczenia czytania nut. Aby szkolenie było jak najbardziej wydajne i efektywne, konieczne jest zastosowanie solfeżu do gry (na przykład na lekcji gry na pianinie), można wtedy nadać sens dźwiękowy czytanym nutom!

nuty fortepianowe
Zastosuj solfege do gry na pianinie! (Źródło: Unsplash)

Nie ma sensu wiedzieć, jaką nutę można znaleźć na pięciolinii klawiszu C, jeśli nie wiesz, jaki dźwięk wydaje ta nuta! Teoretyczna strona solfeżu czasami powoduje, że zapominamy, że muzyka jest przede wszystkim kwestią dźwięku, ucha i słuchania. Być może wkrótce będziesz mógł grać ze słuchu!

Solfeżu zwykle uczy się dwutorowo, włączając podstawowe ćwiczenia solfeżowe, a także szereg ćwiczeń pomocniczych. Te polegają na intonowaniu gam i skal, akordów w różnych postaciach i oczywiście interwałów.

Dlatego więc uważamy naukę solfeżu za niezbędną umiejętność dla początkujących i bardziej zaawansowanych pianistów! Nie chcesz nauczyć się czytać nut?

Popraw swoje poczucie rytmu by grać na pianinie

Podczas nauki solfeżu powinieneś także uczyć się rytmu. Jest to niezbędny element treningu słuchu.

Lepiej zacząć uczyć się rytmu poza kontekstem muzycznym (palcami i klawiszami pianina), po prostu używając swojego ciała (na przykład uderzając rękami), aby wyczuć rytm. Następnie możesz dowiedzieć się, w jaki sposób rytm odnosi się do muzyki pisanej, na partyturach nutowych oraz jak budzi się do życia w nutach i grze na pianinie.

metronom
Metronom pomoże ci pilnować czasu podczas nauki rytmu. (Źródło: Unsplash)

Nauczysz się różnego tempa i rytmów: całe nuty, półnuty, ćwierćnuty, ósmemki, trzydziestodwójki itp. Najważniejsze jest zrozumienie związków między tymi miarami: na przykład, półnuta jest warta dwie ćwierćnuty, a ćwierćnuta jest warta dwie ósme nuty. Po zrozumieniu koncepcji dobre ćwiczenie polega na wspólnym graniu różnych rytmów w tym samym tempie, a następnie pracy nad rytmem wspólnie z solfeżem.

To jeden z najlepszych sposobów nauki gry na pianinie. (Wkrótce będziesz gotowy na progresje akordów, oktawy i arpeggio na klawiszach!)

Intonowanie struktur melodycznych

Jeżeli dążysz do zdobycia umiejętności czytania nut głosem, a więc poszerzenia wiedzy muzycznej o odczytywanie i intonowanie struktur, które składają się na melodię, musisz wykształcić w sobie podejście holistyczne. Co to właściwie oznacza? Należy odczytywać całościowo melodyczne struktury.

Nie przekonuje cię to? Wyobraź sobie, że cofnąłeś się właśnie do początkowego etapu edukacji i masz przed sobą zwykłą czytankę. Co przyniesie lepszy efekt i zabrzmi bardziej naturalnie? Odczytywanie tekstu po każdej pojedynczej literce czy łączenie napotkanych znaków w wyrazy - a w konsekwencji w zdania? Z muzyką jest analogicznie. Jeśli nie chcesz "dukać", ustaw sobie za cel ogarnianie wzrokiem konkretnych struktur. Mogą to być dla przykładu:

  • rozłożone trójdźwięki toniczne
  • pochody oparte np. na składniku D9
  • następstwa oparte na pochodzie gamowym

Jako początkujący muzyk, uczący się solfeżu, odnajduj znane struktury i odtwarzaj je w pamięci.

Ta grafika może okazać się pomocna w nauce solfeżu! Źródło: Triangiel
Ta grafika może okazać się pomocna w nauce solfeżu! (Źródło: Triangiel)

Chcesz osiągnąć sukces w grze na pianinie? Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej!

Koordynacja rąk podczas gry - praktyczne wskazówki 

Kolejną i niemniej ważną sprawą, której nie możesz zbagatelizować jako początkujący pianista jest praca rąk i nóg podczas gry na tym szlachetnym instrumencie! Otóż dobra koordynacja jest ci potrzebna, aby z poziomu początkującego laika awansować do rangi świadomego muzyka.

Twoja sylwetka musi być wyprostowana. Ręce nie mogą być napięte. Aby grać prawidłowo, musisz też we właściwy sposób wydobywać dźwięk, to znaczy umiejętnie i poprawnie uderzać.

Mówi się, że największym wyzwaniem dla początkującego gracza jest właśnie synchronizacja, koordynacja i niezależność rąk. Wiadomo, że aby zyskać właściwą płynność w grze, należy spędzić na treningu długie godziny, ale przecież od czegoś trzeba zacząć!

Przykładowe ćwiczenie nr 1

Zadanie polega na tym, aby grać od dźwięku G do D w górę i w dół. Z tym, że najpierw prawa ręka gra ósemki - a lewa w tym czasie ćwierćnuty. Później trzeba zamienić ręce tak, że odpowiednio: prawa dłoń gra ćwierćnuty - a lewa ósemki.

Uwaga! Pamiętaj o tym, żeby każdy dźwięk wydobywany był z jednakową siłą. Dźwięki z jednej ręki nie mogą zdominować tych z drugiej. Powtarzaj ćwiczenie korzystaj z różnych nut.

Przykładowe ćwiczenie nr 2

Jest to modyfikacja pierwszej propozycji. Różnica jednak polega na tym, że na początku prawa ręka gra same ćwierćnuty, a lewa w tym samym czasie ćwierćnuty z kropką i ósemki.

Wykonanie takiego treningu to dobry sposób na kształtowanie twojej koordynacji, ponieważ tą drogą zyskujesz świadomość muzyczną, lecz przede wszystkim bardzo mocno ćwiczysz niezależność.

Ćwiczenie 2 jest trudniejsze od 1 i miej to na uwadze podejmując wysiłek. Warto byłoby, gdybyś zajął się nim dopiero po osiągnięciu płynności w 1 z propozycji. Nie od razu Kraków zbudowano, ale przecież od czegoś zaczęto!

Gra na fortepianie

Oczywiście celem tych ćwiczeń jest nauka gry na pianinie (np. nauka gry na pianinie Gdańsk). Sam solfeż cię tam nie doprowadzi choć ułatwi sprawę i zbliży cię do osiągnięcia upragnionego celu - wspomnianej gry na pianinie.

Trzecia część tej „tradycyjnej” metody nauki gry polega na faktycznym graniu na pianinie: ćwiczeniu utworów muzycznych oraz ćwiczeniu techniki. Przygotuj się, aby nauczyć się prawidłowej postawy! Zadbaj o właściwą sylwetkę, aby dłużej rozkoszować się właściwą grą i uniknąć fizycznego dyskomfortu!

mężczyzna gra na pianinie
Będziesz zaskoczony, jak poprawi się twoja koordynacja. (Źródło: Pixabay)

Nawet jeśli skale fortepianowe nie są obecnie głównym elementem treningu muzycznego, nadal są bardzo dobrym ćwiczeniem do poprawy gry na pianinie. Wszystkie metody dla początkujących obejmują ćwiczenia techniki i łatwe do grania piosenki, zanim nuty stopniowo będą się zwiększać.

Pamiętaj, że przestrzeganie tych trzech zaleconych zasad nie powinno być postrzegane jako kolejne kroki nauki gry na pianinie! Nawet jeśli niektórzy zalecają trening solfeżu za umiejętność wykraczającą poza granie muzyki, my zalecamy pracę nad nim wraz z ćwiczeniami rytmiki i gry na pianinie.

„Rozszyfrowując” nuty, zrobisz duży postęp w rytmice i solfeżu. Z tego samego powodu regularna praca z solfeżem poprawi twoją zdolność czytania nut.

Osobiście uważam, że lekcje gry na pianinie u nauczyciela Superprof są najbardziej przydatne w nauce solfeżu i akordów.

Uproszczona metoda

Tradycyjna metoda opisana powyżej wymaga dużo pracy; na początku nauki gry na pianinie będzie to raczej pracochłonne i niestety może okazać się frustrujące dla tych, którzy mają trudność z orientowaniem się na cele osiągane powoli i systematycznie. Nie oszukujmy się, jest to powolna metoda, która zwykle zajmuje lata. Ale to naprawdę twoja jedyna opcja, jeśli twoim celem jest granie muzyki wielkich kompozytorów, takich jak Beethoven czy Chopin. Nie spoczywaj zatem na laurach i podejmij wyzwanie! Pamiętaj jednak, że istnieją przypadki, w których nakładanie na siebie presji, którą trudno udźwignąć, nie sprzyja efektom. Dlatego jeśli chcesz nauczyć się gry na pianinie, by po prostu grać swoje ulubione utwory, istnieją bardziej uproszczone metody. Może to właśnie one okażą się odpowiedzią na twoje oczekiwania i będą wystarczające, aby cieszyć się z gry na pianinie.

Są to głównie metody, które można znaleźć w internecie, pełne kursów online i samouczków. Prawdopodobnie sam widziałeś te filmy na YouTube lub Dailymotion, przedstawiające pianistę promującego jego metodę nauki gry na pianinie w ciągu 24 godzin.

Filmy te, przypominają te raczej wątpliwe, które obiecują tysiące dolarów każdego miesiąca, po prostu pracując z domu. Masz rację, sceptycznie podchodząc do tych „cudownych” metod (szczególnie uważaj na te oznaczone jako „darmowe kursy pianina”), które są przesadnie rekomendowane w obietnicach marketingowych.

Jednakże, jak wiadomo, prawda czasem leży po środku, a świat nie jest czarno-biały, więc i w tych cudownych metodach instruktażowych może być trochę prawdy: można nauczyć się grać na pianinie intuicyjnie, dość szybko, bez uczenia się solfeżu. Podstawowa zasada polega na naśladowaniu innej osoby, która gra. Chociaż w ten sposób nie można nauczyć się skomplikowanych utworów, można na przykład grać muzykę akordami lub uproszczonymi wersjami partytury (np. Mary Had a Little Lamb czy Oda do radości). Ta metoda jest skuteczna, ale wymaga wysokiego poziomu koncentracji i silnej pamięci. Niektórym naśladownictwo przychodzi z łatwością, inni z kolei muszą się nieźle napocić, by w ten sposób poczynić postępy. Sprawdź, czy ten sprytny sposób zadziała u ciebie!

kot leżący na pianinie
Nie daj się nabrać na te filmy, które mówią, że nawet koty mogą nauczyć się grać na pianinie! (Źródło: Unsplash)

Naucz się improwizacji na fortepianie

Istnieją inne „cudowne” metody nauki gry na pianinie, których można się nauczyć w ciągu kilku dni. Czy to możliwe? Przekonajmy się. Muzyka składa się z akordów i progresji akordów: podążają one zgodnie z pewną logiką, której większość ludzi może się nauczyć. Dotyczy to nawet improwizacji!

W danej skali fortepianu (na przykład skala D-dur) każda nuta i każdy akord zbudowany na tej nucie ma precyzyjną funkcję. Na przykład w tonacji C-dur akord C ma funkcję toniczną (pierwszy stopień skali diatonicznej). Nuta G to dominujący stopień C-dur (dominanta septymowa).

Potem jest subdominanta, czwarty stopień tonalny skali diatonicznej: w C-dur jest to akord F. Te trzy akordy: toniczny, dominujący i subdominant pozwolą ci bez trudu na improwizacje!

Chodzi o to, aby lewą ręką zagrać sekwencję trzech akordów a prawą ręką improwizować melodie, używając wszystkich nut skali. Stopniowo, poznasz nowe skale i urozmaicisz akordy.

Nie ma dobrych ani złych metod, wszystko zależy od twojego celu!

Jeśli chcesz nauczyć się grać na pianinie na poważnie, głęboko zrozumieć muzykę, grać skomplikowane utwory (klasyczne i inne), a być może stać się profesjonalnym muzykiem, szybko zauważysz, że ta uproszczona metoda jest zbyt ograniczająca.

mężczyzna grający na pianinie przed publiką
Czy zamierzasz zostać wirtuozem gry na pianinie? (Źródło: Unsplash)

Ta metoda jest korzystna tylko wtedy, gdy twoje cele są minimalne. Jednak metody nie zawsze są sprzeczne. Równie dobrze możesz pracować przy użyciu uproszczonych i intuicyjnych metod, ucząc się solfeżu na boku (na przykład z nauczycielem gry na pianinie z Superprof). Jeśli poszukujesz lekcje gry na pianinie Wrocław lub w innym Polskim mieście, znajdziesz je na naszej stronie.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Pianino
Piotr
5
5 (12 oceny)
Piotr
150 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (9 oceny)
Tomasz
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (11 oceny)
Wojciech
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gosia
5
5 (12 oceny)
Gosia
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (23 oceny)
Emilia
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (10 oceny)
Agata
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Barbara
5
5 (5 oceny)
Barbara
90 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karina
4,9
4,9 (11 oceny)
Karina
90 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (12 oceny)
Piotr
150 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (9 oceny)
Tomasz
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (11 oceny)
Wojciech
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gosia
5
5 (12 oceny)
Gosia
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (23 oceny)
Emilia
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (10 oceny)
Agata
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Barbara
5
5 (5 oceny)
Barbara
90 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karina
4,9
4,9 (11 oceny)
Karina
90 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Specjalistyczne metody

Jak wszyscy wiemy, istnieje wiele gatunków muzycznych! Co więcej, muzyka to dziedzina sztuki, która nieustannie podlega rozwojowi. Na pianinie możesz nauczyć się grać na nich wszystkich, od muzyki klasycznej po jazz, blues i wiele innych. Każdy znajdzie kategorię, która wpisze się w jego muzyczne upodobania.

Niezależnie od tego, czy uczysz się muzyki klasycznej czy improwizacji jazzowej, będziesz używać tych samych nut, tych samych akordów i większości tych samych zasad, itp. Więc względnie możliwe jest przechodzenie z jednego stylu do drugiego i nauka melodii w kilku różnych gatunkach muzycznych. Chodzi po prostu o zdobycie pewnych podstawowych kompetencji, a elastyczność prawdopodobnie przyjdzie sama z biegiem czasu i - oczywiście - godzinami praktyki!

Mimo to, zalecamy wybranie jednej metody treningu, która odpowiada twoim muzycznym aspiracjom. Na przykład w jazzie, system czytania akordów wykorzystuje system amerykański. Co więcej, jazz jest sztuką improwizacji. Niekoniecznie nauczysz się improwizować podczas nauki muzyki klasycznej. Trening pianina jazzowego wymaga określonej instrukcji pedagogicznej, metody treningowej opartej na improwizacji oraz harmonijnego rozumienia muzyki. Niektórzy muzycy klasyczni mają bardzo małą wiedzę na temat tonalności, podczas gdy nauka jazzu nie obejdzie się bez harmonii. Muzyka klasyczna ma oczywiście swoje konkretne techniki uczenia się.

McCoy Tyner grający na pianinie przed publiką
Czy muzyka jazzowa to twoja specjalność, à la McCoy Tyner? (Żródło: Visual Hunt)

Wybrana metoda nauki gry na pianinie będzie zależeć od twoich celów i rodzaju muzyki, której chcesz nauczyć się grać. Wybrany styl muzyczny będzie również decydował o poziomie trudności nauczania.

Nauka grania różnorodnych melodii jest prostsza niż uczenie się muzyki klasycznej Schuberta lub Brahmsa, ze względu na przykład na koncentrację na sekwencjach akordów granych lewą ręką. Jest to oczywiście trochę stereotypowe: niektóre utwory klasyczne są łatwe do zagrania, a innych gatunków - dość złożone.

Istnieją metody nauki każdego stylu: tradycyjne metody dla muzyki klasycznej, metody jazzowe i różnorodne metody muzyczne, itp. Możesz nauczyć się całego stylu muzycznego, którego pragniesz, pracując w domu i ucząc się. Ale łączy je jedno główne podobieństwo: każda metoda wymaga motywacji, aby nauczyć się grać na pianinie.

Z odrobiną motywacji, możesz grać cokolwiek zechcesz! Ale aby zachować motywację i stawić czoła problemom, które napotkasz po drodze, najlepszą opcją są lekcje gry na pianinie z prywatnym nauczycielem.

Lekcje gry na pianinie z prywatnym nauczycielem

Jeśli korzystałeś kiedykolwiek z prywatnych lekcji lub korepetycji, na pewno masz świadomość, jak bardzo różni się zindywidualizowana i dostosowana do personalnych potrzeb edukacja od zajęć grupowych czy szkolnych. Wyróżniające się jednostki lub ci, którzy doświadczają różnego rodzaju specyficznych trudności w uczeniu się czasami zwyczajnie nie odnajdują się w ścisłej strukturze, w jakiej mowy nie ma o elastyczności.

Jeżeli twoje codzienne obowiązki i zajęcia nie pozwalają ci na podjęcie nauki w szkole muzycznej lub zwyczajnie nie jest to ścieżka, którą chcesz podążać, warto wówczas rozważyć wzięcie lekcji prywatnych. Łączy się to oczywiście z kosztami, jednak wszyscy wiemy, jak ważne jest rozwijanie swoich życiowych pasji. Dużo się dzisiaj mówi o zachowaniu balansu i higienie psychicznej. Jest czas na obowiązki, pracę lub naukę - musi zatem znaleźć się także przestrzeń na odreagowanie od codziennych trudów i oddanie się zasłużonej przyjemności.

Prywatne lekcje gry na pianinie z pewnością okażą się lepszym rozwiązaniem, gdy potrzebujesz osoby, która nie tylko przeprowadzi cię przez teorię i praktykę, ale także zaoferuje ci zaplecze psychologiczne - w postaci wsparcia i regularnego zagrzewania do boju, gdy w trakcie powtarzania często mozolnych ćwiczeń opuści się na moment duch walki.

Wybierając nauczyciela, zwróć uwagę na jego kwalifikacje i zawodowe doświadczenie. Nie bój się pytać o metody nauczania i pamiętaj, że masz prawo zdecydować się na kogoś, kto będzie spełniał twoje oczekiwania. Ceny prywatnych lekcji mają dużą rozpiętość, ale zgodzić trzeba się co do jednego: nie jest to tania przyjemność! Skoro zatem inwestujesz swój kapitał czasowy i pieniężny, upewnij się, że trafiłeś na eksperta i - jak to się mówi - właściwego człowieka na właściwym miejscu...

Sprawdź także lekcje prywatne Superprof z poziomu pianino dla początkujących, z profesjonalnym nauczycielem i rozpocznij swoją przygodę z grą na tym pieknym instrumencie już dzisiaj!

Lekcje gry na pianinie online

Od pewnego czasu popularnością cieszy się także nauczanie zdalne i to nie tylko z uwagi na panującą pandemię. Żyjemy co raz szybciej, mamy co raz więcej zajęć, chcemy mieć dostęp do najlepszych fachowców, czasem takich, którzy mieszkają w innym mieście lub nawet w innym kraju. Nie zapominajmy, że Internet to nie tylko przestrzeń, w której korzystamy z portali społecznościowych czy czytamy artykuły.

Pobudka! Mamy XXI wiek i jest to czas zdominowany przez rozwiniętą technologię. Co z tego i jaki ma to związek z grą na pianinie? Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło: nauka gry na pianinie online, a pojawi się mnóstwo internetowych witryn, oferujących kursy, specjalne programy edukacyjne (oczywiście wirtualne!). Mało przekonujące? Sprawdź, jak może wyglądać nauka z użyciem Internetu.

Motywacja do nauki gry... Skąd ją czerpać i jak utrzymać na właściwym poziomie?

W trakcie czytania tego artykułu na pewno nie umknęło twojej uwadze słowo "motywacja". Ba, zostało tu odmienione przez wszystkie przypadki. Ostatecznie to od niej wszystko się zaczyna i na niej kończy. To znaczy... Nie musi się kończyć, jeżeli tę motywację posiadasz. Najlepiej gdyby była to motywacja wewnętrzna, czyli taka, która wynika z twoich osobistych dążeń i pobudek. Jak mawia klasyk "nic na siłę"... Zatem zanim rozpoczniesz proces nauki, pomyśl, czy chodzi ci o twój własny sukces czy szeroko rozumiane okoliczności zewnętrzne.

Oto kilka kół ratunkowych, które możesz wykorzystać, gdy chwilowo opuści cię entuzjazm i pomyślisz, że może lepiej warto odpuścić... Zapamiętaj lub wrzuć sobie ten artykuł do zakładek, aby łatwo trafić tu z powrotem i absolutnie nie rezygnować!

  1. Przypomnij sobie, dlaczego zainteresowałeś się grą na pianinie. Jakie emocje ci wtedy towarzyszyły, dlaczego zapragnąłeś grać jak Mozart? Spróbuj odszukać w sobie tę początkową radość i pamiętaj, że... Nie ma problemów, są tylko cele!
  2. Nagrody! Wzmacniaj się pozytywnie. Każdy kolejny krok we właściwym kierunku to doskonała okazja, by zrobić dla siebie coś miłego. Poza tym... Już sam rozwój muzyczny to czysta przyjemność.
  3. Znajdź kogoś, z kim możesz dzielić tę pasję. Wymieniajcie się doświadczeniami i inspiracjami, zdzwaniajcie się lub spotykajcie regularnie i po prostu bądźcie w kontakcie!

Nauka gry na pianinie to wielkie wyzwanie, ale...

Na pewno nie pożałujesz! Zalety gry na pianinie są niezliczone (pod względem koncentracji, pamięci, relaksu). Więc co tutaj jeszcze robisz? Twoje pianino czeka! Zacznij od razu, aby szybciej cieszyć się efektami! I pamiętaj, że każdy krok naprzód to sukces! Możliwości jest wiele, o czym przekonałeś się czytając ten artykuł. Wystarczy wyjść im na przeciw!

Jeśli interesują Cię lekcje prywatne w Twojej okolicy, znajdziesz je u nas pod przykładową frazą: lekcje gry na pianinie Kraków.  Oferujemy lekcje w każdym mieście w Polsce.

 

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

4,00 (3 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.