Kupno skrzypiec to dobry pomysł, ale wiedza o tym instrumencie jest o wiele bardziej przydatna. Zarówno jako wynalazek XVI wieku jak i instrument muzyczny, skrzypce są niesamowite oraz pełne historii.

Od Mozarta do Vivaldiego skrzypce przeszły kilka zmian, a lutnicy, tacy jak Stradivarius (jeden z najsłynniejszych lutników), pomogli stworzyć instrument, którego wszyscy mogą dzisiaj podziwiać.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na skrzypce akustyczne, czy elektryczne, powinieneś dowiedzieć się więcej o rodzinie instrumentów strunowych, takich jak wiolonczela, altówka i kontrabas. Pomoże ci to przyzwyczaić się do instrumentu, z którym będziesz spędzać dużo czasu w trakcie nauki.

Jeśli nie masz jeszcze skrzypiec, powinieneś zdecydować na jakiego rodzaju skrzypcach chcesz grać, a później, gdy już będziesz je mieć, pracować nad ułożeniem rąk i palców w trakcie gry.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Skrzypce
Anna
5
5 (8 oceny)
Anna
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dawid
5
5 (8 oceny)
Dawid
120 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anton
5
5 (5 oceny)
Anton
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
5
5 (9 oceny)
Aleksandra
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (5 oceny)
Marta
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sara
5
5 (6 oceny)
Sara
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (7 oceny)
Dominika
130 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (8 oceny)
Agata
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (8 oceny)
Anna
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dawid
5
5 (8 oceny)
Dawid
120 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anton
5
5 (5 oceny)
Anton
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
5
5 (9 oceny)
Aleksandra
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (5 oceny)
Marta
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sara
5
5 (6 oceny)
Sara
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (7 oceny)
Dominika
130 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (8 oceny)
Agata
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Historia skrzypiec

Początki skrzypiec owiane są tajemnicą. Po raz pierwszy wspomniano o skrzypcach w latach dwudziestych XVII wieku, a później o instrumentach takich jak rebec czy wiola. Instrumenty te były używane w kilku miejscach na całym świecie.

Pierwsze skrzypce pochodziły z warsztatu Andrei Amati w Cremonie na północy Włoch. Lutnik uczynił z Karola IX Francji skrzypka w 1564 r., gdy ten był jeszcze księciem. Z tego powodu instrument stał się później bardzo popularny.

To i inni wielcy twórcy skrzypiec, tacy jak dobrze znany Guarneri, pomogli uczynić Cremonę siedzibą skrzypiec. Henry IV postanowił później oficjalnie uznać lutników, tworząc szkolenie dla początkujących producentów instrumentów smyczkowych.

Nieco później jeden ze studentów Amatiego był twórcą historii. Antonio Stradivari poprawił jakość wykonania skrzypiec, dzięki czemu stał się luksusowym instrumentem. Jakość była tak wysoka, że ​​wiele z tych instrumentów przetrwała po dziś dzień.

Mężczyzna naprawiający instrument
Lutnicy stali się popularni około XVI wieku (Źródło: Unsplash)

W XVII wieku Claudio Monteverdi skomponował pierwsze dzieło operowe, L’Orfeo. Ta opera sprawiła, że skrzypce stały się niesamowicie popularne.

Jean-Baptiste Lully, pod kierunkiem Ludwika XIV, pomógł przekształcić literaturę Moliera w muzyczne arcydzieła. Obaj artyści w zasadzie wymyślili francuski gatunek komediowo-baletowy.

Historia skrzypiec na tym się nie kończy. Na początku XX wieku powstał nowy rodzaj skrzypiec, czyli skrzypce elektryczne. Istnieją grupy rockowe, jazzowe i popowe, które używają skrzypiec oprócz innych, bardziej uniwersalnych instrumentów.

Czy wiesz, kim są najsławniejsi skrzypkowie na świecie?

Mozart, Schubert, Berlioz, lista jest długa. Wielu muzyków na przestrzeni wieków użyło skrzypiec do swoich kompozycji. Niektóre kompozycje poświęcone były wyłącznie skrzypcom.

Kim więc są najznamienitsi skrzypkowie wszechczasów?

Kim są popularni skrzypkowie w dzisiejszych czasach?

Claudio Monteverdi (1567–1643) był z pewnością jednym z pierwszych kompozytorów, którzy wprowadzili skrzypce do muzyki wykonywanej dla rodziny królewskiej. Nic dziwnego, że pochodził z Cremony, miejsca narodzin skrzypiec. W 1607 wirtuoz skomponował operę L’Orfeo. Jest to utwór, który zapada w pamięć większości ludzi, ponieważ uznano go za pierwszą klasyczną operę, jaką kiedykolwiek napisano.

Francuski kompozytor Jean-Baptiste Lully (1632-1687), oficjalny skrzypek króla, pomógł wypromować ten piękny instrument. Komponował muzykę towarzyszącą utworom Moliera, takim jak Le Bourgeois Gentilhomme i Georges Dandin.

Później Antonio Vivaldi (1678-1741) przeszedł do historii z Cztery Pory Roku. Ten utwór jest tak naprawdę kwartetem koncertów skrzypcowych i jest uważany za jeden z najważniejszych utworów wszechczasów.

Lista najbardziej znanych skrzypków:

Imię i nazwiskoData urodzeniaData śmierci
Antonio Vivaldi16781741
Johann Sebastian Bach16851750
Wolfgang Amadeusz Mozart17561791
Niccolò Paganini17821840
Pablo de Sarasate18441908
Jascha Heifetz 19011987
David Oïstrakh19081974
Yehudi Menuhin 19161999
Isaac Stern 19202001

Popularność skrzypiec wzrosła w XVIII i XX wieku. Wielu skrzypków koncertowało na całym świecie i zyskało uznanie opinii publicznej.

Skrzypaczka grająca w orkietrze
Nawet ty możesz zostać sławnym skrzypkiem (Źródło: Unsplash)

Teraz nadszedł czas, aby wspomnieć o cudownych dzieciach. Samvel Yervinyan (51), Camille Berthollet (18), Lindsey Stirling (31) czy nawet Daniel Lozakovich (16) to skrzypkowie, którzy zyskali popularność w ostatnich latach.

Skrzypce elektryczne - czy warto kupić?

Rewolucja technologiczna XX wieku przyniosła ze sobą nowe technologie związane ze skrzypcami i muzyką. Gitary stały się elektryczne i można je było wzmocnić, a skrzypce poszły w ich ślady.

Pierwsze elektryczne skrzypce urodziły się w 1874 r., Ale dopiero w 1920 r. stały się powszechnie używane. Chociaż skrzypce elektrycznie nie są aż tak powszechne w muzyce orkiestrowej, są one bardzo popularne w wielu gatunkach muzycznych.

Oprócz braku pudła dźwiękowego, instrument jest podobny do tradycyjnych skrzypiec w wielu aspektach:

  • Ciało zawiera gryf, na którym spoczywają struny skrzypiec
  • Głowa ma kołek przewijania i strojenia (są one dokładnie takie same)
  • Miejsce na podbródek

Skrzypce akustyczne są często wykonane z drewna (świerk, klon, heban itp.). Natomiast skrzypce elektryczne mogą być wykonane z bardziej nowoczesnych materiałów, takich jak tworzywa sztuczne. Oznacza to, że skrzypce elektryczne mogą mieć ciekawe kształty. W rzeczywistości mogą mieć prawie dowolny kształt.

W latach 90. popularność skrzypiec elektrycznych wzrosła. Istnieje wiele różnych stylów muzycznych, które brzmią naprawdę dobrze z instrumentem. W rzeczywistości instrument jest idealny do tworzenia nowych dźwięków. Za pomocą wzmacniacza, skrzypkowie mogą używać pedałów do zmiany brzmienia skrzypiec. Na skrzypach elektrycznych gra się w ten sam sposób, tylko sposób przenoszenia dźwięku jest inny.

Fakt, że skrzypce elektryczne można wzmocnić, czyni je naprawdę przydatnymi podczas występów na żywo. Nie potrzebne są mikrofony, jedynie kable i wzmacniacze. Można je także nagrywać w studiach, ponieważ są lżejsze.

Elektryczne skrzypce nie muszą być instrumentem dla doświadczonych muzyków. Możesz śmiało kupić elektryczne skrzypce, aby zacząć się uczyć. Początkujący może czerpać tyle samo korzyści ze skrzypiec elektrycznych, co akustycznych.

Jest znacznie lepiej, gdy uczą się grać, ponieważ nie są tak głośne jak skrzypce akustyczne i można ich słuchać przez słuchawki.

Czy myślisz o zakupie skrzypiec elektrycznych?

Jakie skrzypce powinieneś kupić?

Skrzypce oparte na pianinie i położone na ławie
Upewnij się, czy produkt jest dobry, przy zakupie skrzypiec przez Internet (Źródło: Unsplash)

Niezależnie od tego, czy kupujesz online, czy odwiedzasz stacjonarny sklep muzyczny, skrzypce nigdy nie były w tak przystępnej cenie jak w dzisiejszych czasach.

Internet, jak zwykle, jest prawdopodobnie najlepszym miejscem, jeśli masz ograniczony budżet. Istnieje wiele witryn, takich jak Amazon i eBay, gdzie można kupić skrzypce od 400 do 800 złotych. Istnieją również wyspecjalizowane sklepy muzyczne, które oferują większy wybór i skrzypce lepszej jakości. Jak można się spodziewać, im wyższa jakość, tym wyższa cena.

Jeśli nie lubisz kupować przez Internet, nie martw się! W całym kraju istnieją wyspecjalizowane sklepy muzyczne oraz wyspecjalizowani sprzedawcy. Zaletą jest to, że możesz porozmawiać ze specjalistą.

Jeśli masz naprawdę ograniczony budżet, możesz nawet wybrać używane skrzypce. Oznacza to, że możesz dostać przyzwoite skrzypce za lepszą cenę. Możesz kupić używane instrumenty online lub w sklepach przed rozpoczęciem nauki gry na skrzypcach.

Muzyka skrzypcowa: Jakie utwory powinien grać początkujący?

Więc kupiłeś skrzypce... ale od czego zacząć?

Chociaż istnieje wiele porad dla osób uczących się grać na instrumencie, najważniejszą rzeczą, o której powinieneś pamiętać, to to, aby dobrze się bawić! Ale jakie są najlepsze piosenki dla początkujących?

Nie ma nic gorszego niż zmuszanie się do ćwiczenia lub grania na instrumencie. Być może powinieneś zapoznać się z samouczkami teorii muzyki lub pracować nad grą na skrzypcach z pomocą prywatnego nauczyciela. Cokolwiek robisz, pamiętaj, żeby czerpać przyjemność z gry na skrzypcach. Poza zajęciami nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wybrał ulubioną listę piosenek i grał dalej.

Podobnie jak podczas nauki gry na gitarze, ukulele lub fortepianie, istnieje wiele samouczków wideo na stronach internetowych takich jak YouTube. Nie musisz być mistrzem teorii muzyki przed podniesieniem smyczka i rozpoczęciem pracy nad swoim repertuarem).

Chwyć instrument i graj! Istnieją filmy wideo, które pokazują, jak grać utwory i w jaki sposób układać palce.

Jeśli stwierdzisz, że potrzebujesz pomocy nauczyciela, wpisz np. nauka gry na skrzypcach Rzeszów w wyszukiwarkę Superprof.

Kobieta w kitku grająca na skrzypcach na świeżym powietrzu
Czas zacząć grać na skrzypcach! (Źródło: Unsplash)

Oto kilka piosenek, które są idealne dla osób grających na skrzypcach i pracujących nad układem palców:

  • Kanon D-dur Pachelbela
  • Coldplay - Viva la Vida
  • Lindsey Stirling - Crystallize
  • Debout sur le Zinc - Les mots d’amour 
  • Traditional - Amazing Grace 
  • Theme z Gry o tron

Powinieneś być w stanie łatwo pobrać nuty lub tabulatury tych utworów ze sklepów internetowych, lub możesz poprosić nauczyciela skrzypiec o zabranie ich na zajęcia.

Do ciebie należy wybór spośród tysięcy samouczków dostępnych w Internecie. Są nawet piosenki, które mogą wydawać się niemożliwe dla początkujących. Zostały one uproszczone, aby pomóc każdemu je zagrać. Dzisiaj nauka gry na skrzypcach przez Internet może być doskonałym wyborem rozwoju umiejętności muzycznych.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.