Być może tego nie wiecie, ale hiszpański jest drugim najczęściej używanym językiem, pod względem liczby rodzimych użytkowników języka, zaraz po chińskim mandaryńskim. Oznacza to, że na świecie znajduje się więcej osób, których pierwszym językiem jest hiszpański niż tych, których językiem ojczystym jest angielski.

Na całym świecie jest 20 różnych krajów hiszpańskojęzycznych, w których hiszpański jest językiem urzędowym, co stanowi około 440 milionów rodzimych użytkowników tego języka. Jest on nawet jednym z sześciu oficjalnych języków ONZ. Znaczenie hiszpańskiego jest oczywiste i każdy, kto może poprawić swoje umiejętności w tym języku, wyróżni się z tłumu. Nie musicie posługiwać się nim na zaawansowanym poziomie, ponieważ nawet poziom podstawowy okazałby się atutem.

Korzyści płynące z nauki hiszpańskiego stają się coraz bardziej widoczne i nie jest to zaskakujące, że zyskuje on coraz większą popularność. Jeśli jesteś zainteresowany nauką tego języka znajdź swoje korepetycje hiszpański na stronie Superprof.

Ale w jaki sposób hiszpański stał się tak ważny i dlaczego jest tak powszechnie używany? W jaki sposób stał się on drugim najczęściej używanym językiem na świecie pod względem liczby rodzimych użytkowników języka?

Historia tego języka to fascynująca opowieść sięgająca setek lat wstecz. W tym artykule przyjrzymy się, jak historia ukształtowała jego pozycję jako jednego z głównych języków współczesnego świata.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Hiszpański
Izabela
5
5 (22 oceny)
Izabela
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kinga
5
5 (10 oceny)
Kinga
zł72
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anita
5
5 (11 oceny)
Anita
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Luciana
5
5 (13 oceny)
Luciana
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kinga
5
5 (6 oceny)
Kinga
zł66
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Javier
5
5 (8 oceny)
Javier
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Manuel
5
5 (8 oceny)
Manuel
zł86
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (8 oceny)
Julia
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Izabela
5
5 (22 oceny)
Izabela
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kinga
5
5 (10 oceny)
Kinga
zł72
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anita
5
5 (11 oceny)
Anita
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Luciana
5
5 (13 oceny)
Luciana
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kinga
5
5 (6 oceny)
Kinga
zł66
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Javier
5
5 (8 oceny)
Javier
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Manuel
5
5 (8 oceny)
Manuel
zł86
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (8 oceny)
Julia
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Dlaczego hiszpański jest tak powszechnie używany?

Istnieje wiele powodów, dla których warto uczyć się hiszpańskiego, a także wiele powodów, dla których w tak dużym stopniu się on rozprzestrzenił. Ogólnie języki upowszechniają się w ten sam sposób; ludzie migrują, przez co ich język, kultura i zwyczaje stają się coraz bardziej znane. Jednak zwykle to nie zjawisko, które prowadzi do rozprzestrzeniania się języka globalnie.

W historii wiele języków było rozpowszechnianych poprzez religie; na przykład łacina była używana w całej Europie, gdy używano jej podczas mszy katolickich. Istnieje także wiele miejsc, w których mieszkańcy posługują się językiem arabskim, ponieważ jest to język islamu i Koranu.

Język rozprzestrzenia się również, gdy jest używany w określonej dziedzinie. Język włoski był używany jako język muzyczny, ponieważ pisała w nim większość wielkich i znanych kompozytorów. Francuski natomiast przez pewien czas był popularny jako język naukowy.

Jeśli chodzi o biznes i turystykę, najbardziej powszechnie używanym językiem pozostaje angielski. Z tego właśnie powodu większość ludzi na całym świecie uczy się go jako drugiego języka. Popularność nauki hiszpańskiego w biznesie również rośnie, dzięki międzynarodowym możliwościom zawodowym dostępnym dla osób mówiących w tym języku.

Innym sposobem, w jaki język się rozprzestrzeniał w przeszłości, był podbój terytorialny. Z historycznego punktu widzenia, kiedy jakiś obszar był atakowany, nowi przywódcy narzucali swój język poddanym.

Jak więc doszło do tego, że hiszpański jest używany w tak wielu różnych miejscach na świecie? Jest to pytanie, na które odpowiedzi szukali zarówno historycy, jak i językoznawcy. Aby odpowiedzieć na to pytanie, możemy je uprościć i powiedzieć, że języki są rozpowszechniane przez komunikację międzyludzką.

Podsumowując, istniały dwa sposoby rozprzestrzeniania się języka: poprzez podbój i poprzez literaturę. Wojna i kultura. Ekspansja terytorialna i literacka.

Mówiąc prościej, właśnie dlatego tak wielu ludzi na całym świecie posługuje się teraz hiszpańskim. Rzućmy okiem na historię.

Peru Machu Picchu
Hiszpański jest używany nawet w niektórych najbardziej odległych częściach Ameryki Południowej. (Źródło: Unsplash)

Historia hiszpańskiego jest długa i złożona. Język ten wywodzi się z łaciny i pojawił się między VIII a IX wiekiem. Przyjrzyjmy się teraz niektórym wydarzeniom, które go ukształtowały, a także jego gramatyce, koniugacji i słownictwie.

Zaczniemy od okresu, który trwa od zakończenia rekonkwisty (kiedy Ferdynand II z Aragonii i Isabel I z Kastylii odebrali Muzułmanom Półwysep Iberyjski) do czasów Krzysztofa Kolumba i wypraw hiszpańskich odkrywców do Nowego Świata. W XVI wieku imperium hiszpańskie powiększyło się, obejmując takie miejsca jak:

 • Peru (Wicekrólestwo Peru)
 • Meksyk i wiele miejsc w Ameryce Środkowej (region znany jako Nowa Hiszpania)
 • Wicekrólestwo Nowej Granady: Kolumbia, Ekwador, Panama, Wenezuela, Gujana, Trynidad i Tobago
 • Wicekrólestwo Río de la Plata: Argentyna, Paragwaj, Boliwia, Chile i Brazylia
 • Filipiny
 • Guam, Mariany i Wyspy Karoliny.

XVI był złotym wiekiem dla ekspansji tego języka. Jeśli chcecie wiedzieć, w jakich krajach mówi się po hiszpańsku, to są to miejsca, w których używa się go jako języka urzędowego.

W 1714 roku dynastia Burbonów uczyniła go jedynym językiem w kraju. W latach 1726-1739 hiszpańskie słowniki były redagowane i publikowane w całym świecie hiszpańskojęzycznym. Lokalna ludność pomogła również w tworzeniu kreoli i rozpowszechnianiu języka, a po wielu wojnach o niepodległość tym językiem mówiono w Ameryce Północnej i Południowej do XIX wieku.

Hiszpański rozprzestrzenił się również w Afryce w XVIII i XIX wieku, do takich miejsc jak Gwinea Równikowa i Sahara Zachodnia.

Dodatkowo, dzięki kulturze hiszpańskiej język ten stał się jednym z najczęściej używanych języków na świecie. Z Hiszpanii wywodzi się wiele znanych hiszpańskojęzycznych osób, w tym: El Greco, Francisco Goya, Salvador Dali, Joan Miro, Pablo Picasso i Antoni Gaudi. Muzyka (flamenco, salsa, reggaeton, bachata itp.), kino (Almódovar, Bunuel) i sport (zwłaszcza piłka nożna z zespołami takimi jak Real Madryt i Barcelona) również przyczyniły się do popularności tego języka w epoce nowożytnej.

Co powinno się wiedzieć o hiszpańskim?

Zrozumienie różnych języków, które przyczyniły się do powstania hiszpańskiego

Jak wiecie, hiszpański jest językiem urzędowym Hiszpanii, gdzie jest znany jako „kastylijski” (Castellano). Kataloński, baskijski i galicyjski są również językami urzędowymi w różnych regionach tego kraju. Oznacza to, że nie zawsze używa się go do nauczania w hiszpańskich szkołach, a słownictwo nie zawsze jest jedynym słownictwem, którego się naucza w szkołach. Może się to zmienić w zależności od regionu.

Jeśli chodzi o kastylijski, ma on swoje własne, wyraźne słownictwo, wyrażenia, akcent, koniugacje, wymowę i gramatykę.

Jednak nauka tego skomplikowanego na pierwszy rzut oka języka, w dzisiejszych czasach nie musi być wcale taka trudna. Jeśli opanowaliście już angielski to szybko przekonacie się, że wiele słów (ponad połowa angielskiego słownictwa pochodzi z łaciny lub francuskiego) ma sporo wspólnego ze słowami hiszpańskimi. Podczas nauki języka, niezależnie od tego czy to nauka online, czy z korepetytorem (np. korepetycje hiszpański Warszawa) w domu, będziecie mogli regularnie ćwiczyć i odkrywać nowe i ciekawe słowa.

Ponadto, istnieje wiele różnych sposobów nauki języka. Możecie na przykład wziąć udział w bezpłatnych lekcjach online, uczyć się hiszpańskiego na uczelni lub wziąć udział w programie wymiany językowej. Ostatnia opcja to świetny sposób na naukę tego języka, ponieważ przebywając w państwie hiszpańskojęzycznym uczniowie całkowicie zanurzają się w języku i kulturze.

Wyjeżdżając do kraju hiszpańskojęzycznego, dowiecie się więcej o języku i kulturze dowolnego państwa hiszpańskojęzycznego, a także poprawicie swoją płynność językową. Należy jednak zauważyć, że wszystkie metody nauki mają różne zalety.

Dwaj starsi mężczyźni z laskami zdjęcia czarno-białe
Istnieje bardzo duża liczba osób mówiących po hiszpańsku. (Źródło: Unsplash)

Mówiąc prościej, obecnie dość łatwo nauczyć się hiszpańskiego podczas lekcji lub przebywając w kraju, w którym ludzie posługują się tym językiem podczas komunikacji. W końcu to drugi najpopularniejszy język na świecie!

Warto zauważyć, że hiszpańskiego używa się jako języka urzędowego w około 20 różnych krajach, podczas gdy mandaryński jest używany tylko w czterech. Angielski, francuski i arabski to jedyne języki, które są tak szeroko rozpowszechnione na całym świecie.

Jeśli nadal zastanawiacie się jakie są korzyści nauki, to na pewno jedną z nich są większe szanse na sukces wśród konkurencji, np. podczas rozmowy o pracę. Dodatkowo, począwszy od najmłodszych lat, uczniowie osiągają płynność w języku, którego użyteczność bywa niezrównana.

Korzyści z nauki hiszpańskiego

Nauka nowego języka ma wiele zalet; na przykład pozwala ludziom swobodniej podróżować. Dodatkowo, wiele różnych firm i organizacji na całym świecie chętnie zatrudnia ludzi posługujących się hiszpańskim.

Hiszpański regularnie zajmuje wysokie miejsca na listach języków, które są najbardziej przydatne do nauki. Rekruterzy wiedzą coś na ten temat!

Rozwijanie umiejętności językowych jednak ma znacznie więcej różnych korzyści i zalet niż nauka hiszpańskiego w biznesie, w celach zwiększenia swojej perspektywy zawodowej.

Zobacz poniższe powody, dla których warto uczyć się tego języka.

Jesteś zainteresowany rozpoczęciem nauki hiszpańskiego?. Na stronie Superprof po wpisaniu przykładowej frazy (np. kurs hiszpańskiego Kraków) w kilka chwil znajdziesz odpowiedniego dla siebie korepetytora.

Globalny wpływ hiszpańskiego

Jak powiedzieliśmy wcześniej, język hiszpański rozprzestrzenił się poprzez kulturę i podboje. Są to prawdopodobnie dwa najpotężniejsze sposoby, aby go rozpowszechnić. Możecie dowiedzieć się więcej na ten temat na kursach takich jak np. kurs hiszpańskiego Łódź.

Ekspansja ta dała początek znaczeniu języka hiszpańskiego w skali globalnej. Hiszpański pozostaje drugim najczęściej używanym językiem w USA i znalazł się na liście języków British Council.

W rzeczywistości szacuje się, że obecnie na świecie jest 29 krajów, w których mieszka ponad milion osób mówiących po hiszpańsku. Pomijając kraje, w których hiszpański jest językiem urzędowym, w krajach niehiszpańskojęzycznych istnieje znaczna liczba osób mówiących po hiszpańsku. To kolejny dowód globalnej ekspansji tego języka i kolejny powód, dla którego znajomość tego języka jest nieoceniona.

Big Ben w Londynie z lotu ptaka
W wielu miastach na całym świecie istnieją społeczności, które posługują się hiszpańskim na co dzień. (Źródło: Unsplash)

Dominację języka hiszpańskiego można również zauważyć na arenie międzynarodowej, gdzie użytkownicy tego języka osiągnęli i wciąż osiągają uznanie.

Na przykład, laureatów Nagrody Nobla z krajów hiszpańskojęzycznych jest łącznie 24; są to wybitne osoby ze świata literatury, a w tym chilijski poeta Pablo Neruda i kolumbijski powieściopisarz Gabriel García Márquez.

Co więcej, wręczono 52 Oscary obywatelom krajów hiszpańskojęzycznych; są to osoby pochodzące z Hiszpanii (Pedro Almódovar, Javier Bardem i Penelope Cruz) oraz z Meksyku (Guillermo del Toro i Lupita Nyong'o).

Hiszpański opanował bardzo różne obszary, takie jak kultura, nauka i literatura. Jeśli więc nadal zastanawiacie się, „dlaczego warto uczyć się hiszpańskiego?”, może teraz nadszedł czas, aby przestać debatować na ten temat i zacząć się uczyć!

Hiszpania to piękne miejsce

Wiele byście stracili, gdybyście nigdy nie odwiedził Hiszpanii. W końcu, to jedno z najpopularniejszych celów turystycznych w Europie i co roku wiele osób odwiedza to miejsce.

Jest wiele powodów, dla których tak wiele osób podróżuje do tego państwa. Jeśli lubicie imprezować, możecie pojechać do Madrytu, Barcelony, a nawet Ibizy. Lista fascynacjach destynacji okazuje się być bardzo długa.

Jeśli chcecie zostać w Madrycie lub Barcelonie, nauka tego języka znacznie ułatwi Wam codzienną komunikację. Jeśli zostajecie tam na dłużej warto wcześniej skorzystać z kursu językowego, by później użyć nowych umiejętności w rozmowie z native speakerami i lepiej zrozumieć język i kulturę hiszpańską.

W rzeczywistości Wasza podróż może być pewnym rodzajem kursu, podczas którego będziecie mogli ćwiczyć i rozwijać swoje umiejętności językowe. W końcu kluczem do rozwoju każdego nowego języka jest praktyka, więc jaki jest lepszy sposób na naukę hiszpańskiego niż rozmawiając na co dzień w tym języku? Poprawicie swoją wymowę, słuchając miejscowych, a nawet nauczycie się nowych, przydatnych słów i zwrotów.

Nauka hiszpańskiego otwiera możliwości odwiedzenia krajów znajdujących poza Europą

Podczas gdy Hiszpania jest wielką atrakcją, niektóre inne kraje mogą okazać się jeszcze bardziej luksusowe i zachęcające!

Na przykład Machu Picchu w Peru i Chichen Itza w Meksyku to dwa z nowych 7 cudów świata, a wodospady Iguazu w Argentynie i Amazonia, które obejmują obszary Peru, Boliwii, Ekwadoru, Kolumbii i Brazylii, to dwa z 7 cudów natury. Ale co ich łączy? Odpowiedź jest prosta; są to regiony hiszpańskojęzyczne!

Nawet poza tymi dobrze znanymi miejscami turystycznymi, miejsca takie jak otoczone murami miasto Cartagena w Kolumbii, Wyspy Galapagos w Ekwadorze i starożytne ruiny w Tikal w Gwatemali są warte odwiedzenia same w sobie.

Płynność nie jest niezbędna podczas tego typu wycieczek, natomiast umiejętność komunikowania się z osobami hiszpańskojęzycznymi w tych miejscach poprawi Wasze wrażenia podczas wizyty.

To świetne miejsce dla emerytów

Być może dzięki temu znacznie później zaczniecie myśleć o przejściu na emeryturę. Kraje hiszpańskojęzyczne to 4 z 5 najlepszych destynacji dla emerytów, a Malezja, Portugalia i Malta to jedyne kraje nielatynoskie w pierwszej 10!

Strona „The Local ES” podaje: „Hiszpania jest najlepszym miejscem w Europie dla emigrantów pragnących cieszyć się życiem i znajduje się na drugim miejscu w rankingu, zaraz za Nową Zelandią. […] Hiszpania znana ze swojej zdrowej śródziemnomorskiej diety pełnej świeżych warzyw, ryb i oliwy z oliwek być może przyczynia się to do tego, że pod względem zdrowia pozostaje numerem jeden wśród emigrantów. Hiszpania okazuje się być również krajem, który cieszy się jedną z najdłuższych średni długości życia obywateli”.

Inną ogromną zaletą dla emerytów mieszkających w Hiszpanii jest to, że „Hiszpanie to przyjazna populacja, dzięki czemu ten kraj jest uważany za jedno z najlepszych miejsc na świecie do nawiązywania przyjaźni”. Co ważniejsze, ankieta, na której opiera się ten artykuł, radzi „podjęcie wysiłku w nauce lokalnego żargonu, ponieważ znacznie ułatwi to kontakty z mieszkańcami”.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyście odwiedzili te kraje. Jednak później może okazać się, że nie będziecie chcieli wracać do domu...

Nauka hiszpańskiego w szkole

Oprócz lekcji hiszpańskiego online, nauka hiszpańskiego może odbywać się również w szkole. Język ten jest nauczany w wielu placówkach edukacyjnych na całym świecie, a w Polsce kurs hiszpańskiego online jest dość popularną formą nauki.

Od najmłodszych lat wielu uczniów uczy się gramatyki i słownictwa. Wiele osób idzie później na studia hiszpańskojęzyczne, na przykład na filologię hiszpańską. Osoby te często stoją przed możliwością uczestniczenia w programach wymiany językowej lub możliwością wyjazdu do kraju hiszpańskojęzycznego w ramach programu ERASMUS.

uczniowie i nauczyciel na zajęciach w klasie
Starajcie się wynieść jak najwięcej wiedzy z każdych zajęć hiszpańskiego. (Źródło: Unspash)

Uczęszczacie na zajęcia hiszpańskiego w szkole rzadko wystarczy, aby płynnie mówić po hiszpańsku. Poza szkołą uczniowie mogą rozwijać swój hiszpański na wiele różnych sposobów:

 • Szkoła językowa
 • Wyjazd do Hiszpanii lub innego kraju hiszpańskojęzycznego
 • Lekcje hiszpańskiego online
 • Oglądanie filmów hiszpańskojęzycznych z napisami

Internet sprawia, że hiszpański rozprzestrzenia się znacznie szybciej i właściwie każdy może się go nauczyć. Oprócz tego, kultura hiszpańskojęzyczna rozprzestrzenia się poprzez kino, sztukę i muzykę. Warto również pamiętać, że istnieje wiele hiszpańskich stron internetowych oraz filmików edukacyjnych na YouTube!

Jeśli więc chcecie pracować w kraju hiszpańskojęzycznym, wykorzystajcie wszystkie dostępne zasoby, aby zapewnić sobie maksymalny sukces. Dzięki tak szerokiemu wachlarzowi zasobów, które są teraz dostępne online, nauka języka hiszpańskiego nigdy nie była łatwiejsza.

Materiały dla studentów

Biegła znajomość hiszpańskiego wymaga opanowania mówienia, czytania, pisania i słuchania w tym języku. Słuchając języka, nie tylko poprawicie rozumienie ze słuchu, wymowę (słysząc prawidłowy sposób wypowiadania słów), ale także nauczycie się prawidłowo formułować zdania.

Oznacza to, że słuchanie to świetny sposób na poprawę nie tylko ogólnego poziomu znajomości języka, ale także innych umiejętności. Ale w jaki sposób możecie słuchać hiszpańskiego nie przebywając w kraju hiszpańskojęzycznym?

Podcasty do nauki

Podcasty pozwalają na naukę za pomocą różnych mediów; tabletów, smartfonów, laptopów i komputerów.

Wystarczy zasubskrybować kanał lub pobrać nagrania, by odtworzyć je gdzie i kiedy tylko zechcecie (w pociągu, podczas joggingu, w samochodzie itp.), Oznacza to, że ​​możecie uczyć się we własnym tempie.

News in Slow Spanish

To zdecydowanie jeden z najlepszych podcastów do nauki języka.

Oferuje wysokiej jakości lekcje dla początkujących i zaawansowanych. Ten podcast umożliwia wysłuchanie przydatnych tematów i opanowanie hiszpańskiego słownictwa obejmującego różne tematy, w tym:

 • Gospodarka
 • Polityka
 • Ekologia
 • Czas wolny

Będziecie więc co tydzień przyswajali mnóstwo istotnych informacji (co jest bardzo pomocne, jeśli zamierzacie podróżować lub wyprowadzić się do kraju hiszpańskojęzycznego), a wszystko to w jasnym, prostym i „powolnym” rytmie.

Co więcej, na stronie internetowej podcastu można znaleźć arkusze słownictwa i pełne teksty dla każdego dostępnego programu. Będzie to przydatne, jeśli chcecie mieć możliwość cofnięcia i sprawdzenia czy usłyszeliście prawidłowe hiszpańskie słowa i wyrażenia.

Coffee Break Spanish

Jest to podcast zawierający 80 programów dla początkujących uczniów, z których każdy trwa od 15 do 20 minut. Są też programy dla średnio zaawansowanych użytkowników, aby mogli poprawić swoje słownictwo i zdolności konwersacyjne.

Podcast ten jest wyjątkowy, ponieważ jest prezentowany przez dwie osoby: Karę, uczennicę, która się uczy i Marka, nauczyciela. To nagranie jest idealnym treningiem do nauki języka i jest szczególnie przydatne dla dzieci. Dodatkowo, scenariusze są dużo bardziej realistyczne niż w niektórych innych podcastach.

Aplikacje do nauki hiszpańskiego podczas ruchu

DuoLingo: nauka podczas zabawy

Dzięki DuoLingo nauka jest łatwa i przyjemna. Jeśli macie już doświadczenie w nauce hiszpańskiego, możecie przystąpić do testu sprawdzającego Wasz poziom.

Chodzi o to, aby dobrze się bawić odpowiadając na pytania tak szybko, jak to możliwe, aby przejść do następnego poziomu i zdobywać punkty.

Każda lekcja pozwala pracować nad wieloma aspektami języka hiszpańskiego, od wymowy po słuchanie i tłumaczenie z uwzględnieniem natychmiastowej korekty.

Co więcej, dla tych z Was, którzy szukają aplikacji do nauki hiszpańskiego, powinniście pamiętać, że DuoLingo jest dostępne na smartfonie lub tablecie. Możecie więc uczyć się hiszpańskiego, w drodze do pracy lub na lotnisku, czekając na wejście na pokład samolotu!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (2 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.