Krótki quiz: czy ktoś może wymienić trzech odkrywców żyjących ówcześnie?

Łatwo przychodzą mi na myśl odkrywcy minionych czasów: kapitan Cook i Sir Walter Raleigh, Amerigo Vespucci i Hernan Cortez ...

Wiele osób uważa, że ​​skoro każda szczelina świata jest już przeniesiona na karty atlasów, a nawet sama topografia naszej ziemi jest dostępna za pośrednictwem zdjęć satelitarnych, aby każdy miał do niej dostęp, jaki jest sens uczenia się geografii w dzisiejszych czasach?

Mówią, że to musi być martwa nauka; taka, o którą dbają tylko starzy naukowcy!

Po co kształcić się jako kartograf, kiedy systemy nawigacji GPS negują potrzebę jakichkolwiek map, a Google może podpowiedzieć nam stolicę dowolnego kraju?

Ci nieszczęśnicy postrzegają to w nieodpowiedni sposób: studiowanie geografii jest dziś ważniejsze niż kiedykolwiek!

Jasne, wiemy o kontynentach, krajach i ich stolicach, ale jak możemy ocenić zmiany naszej Ziemi w czasie, jeśli nikt nie będzie ich obserwował?

Co? Kontynenty zmieniają kształt i swoje odległości?

Takie niedowierzanie jest zaskakująco częste i głęboko przerażające.

Właśnie dlatego Twój Superprof postanowił zweryfikować nieaktualne myślenie o daleko idącej dyscyplinie, którą nazywamy geografią.

Dziś stawiamy Cię na drodze do odkrywania: naszego świata i systemów społecznych, przyszłych karier, które możesz obrać, oraz tego, jak najlepiej zaspokoić pragnienie wiedzy geograficznej, o której istnieniu nie wiedziałeś.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Geografia
Natalia
Natalia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Andrzej
5
5 (2 oceny)
Andrzej
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
Tomasz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patrycja
Patrycja
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
Aleksandra
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
Jakub
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (2 oceny)
Piotr
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (2 oceny)
Paweł
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Natalia
Natalia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Andrzej
5
5 (2 oceny)
Andrzej
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
Tomasz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patrycja
Patrycja
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
Aleksandra
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
Jakub
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (2 oceny)
Piotr
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (2 oceny)
Paweł
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Jakie są Powody  by Uczyć się Geografii w Szkole

ołówek przyłożony do papieru napisane słowo why
Globalizacja jest bardzo dobrym powodem do nauki Geografii! (Źródło: Visual Hunt)

Bardzo niepokojące jest to, że geografia nie jest częścią podstawowego programu nauczania w szkołach średnich; to samo można powiedzieć o innych krajach.

Mimo że nasze nauki są dość rozległe we wczesnych latach nauki w dziedzinie geografii, przerażające jest to, że takie nauczanie nie trwa przez ostatnie dwa lata nauki w szkole średniej. Chyba, że uczeń jest w klasie o odpowiednim profilu.

Naszym ostatnim kluczowym etapem jest zdanie egzaminu maturalnego, a co za tym idzie - kształcenie policealne i nasze przyszłe kariery.

To nie jest nietypowe, że młody uczony zmienia zdanie - pozornie gdy wieje wiatr.

Tak więc, podczas gdy nastolatki mogą wykazywać entuzjazm w kontynuowaniu studiów z geografii, pasja ta może zanikać wraz z ekspozycją na nowe obszary badań, szczególnie jeśli ich chęć zdobycia wiedzy na temat antropogeografii i geografii fizycznej nie zostanie zaspokojona.

W tym wieku uczniowie uświadamiają sobie, być może poprzez połączenie programów społecznych i niezależnej świadomości, swoją rolę i obowiązki w zakresie ochrony przyrody.

A potem, gdy rozwijają zdolności intelektualne do przyjmowania i eksplorowania swojego środowiska fizycznego i jego problemów środowiskowych, ich formalna edukacja w tym temacie kończy się!

Rzeczywiście jest to ponury scenariusz; teraz idziemy o krok dalej.

Wyobraź sobie bogactwo miejsc pracy obecnie wykonywanych przez osoby z wykształceniem geograficznym: klimatologów i oceanografów, specjalistów od systemów informacji geograficznej oraz osoby będące specjalistami z architektury krajobrazu.

Przy mniejszej liczbie studentów uznających geografię za swoje powołanie, kto obejmie te stanowiska w przyszłości?

Innym powodem rozszerzenia edukacji z geografii w szkołach średnich jest zrozumienie, w jaki sposób zdarzenia losowe wpływają na różne obszary świata.

Na szczęście nie jesteśmy zmuszeni znosić kapryśnej pogody pełnej anomalii lub dramatycznych klęsk żywiołowych, takich jak niedawne pożary lasów w Australii, ale takie zjawiska dotykają nas i reszty świata na wiele sposobów, w tym także gospodarki światowej.

To nie jest prośba o zmianę programu nauczania szkół publicznych, ale dyskurs o tym, dlaczego nasi uczniowie szkół średnich powinni starać się kontynuować studia geograficzne i środowiskowe, zaczynając od wybrania geografii jako jeden z przedmiotów rozszerzonych.

Być może mogliby utrzymać zainteresowanie geografią przy pomocy korepetytora...

Dubai z lotu ptaka widziany z góry
Badanie i katalogowanie naszego krajobrazu miejskiego to program badań dla przyszłych geografów (Źródło: Visual Hunt)

Nauka Geografii z Korepetytorem

Mniej niż sto lat temu typowe zajęcia z geografii składały się z nauki kontynentów, krajów i stolic; głównych pasm górskich i zbiorników wodnych. Uczniowie zostali przepytani pod kątem tej wiedzy, wskazując odpowiedzi na mapie i... to tyle.

Oczywiście wtedy zapamiętywanie na pamięć było preferowaną metodologią nauczania; uczniowie mieli niewielką szansę na poznanie koncepcji, które ich zafascynowały.

Właśnie dlatego ich rodzice zatrudniali korepetytorów!

Geografia jest matką wszystkich nauk, składających się z tak różnych dziedzin, jak:

 • geografia środowiskowa: bada relacje między ludźmi a ich otoczeniem
 • geografia ekonomiczna: dystrybucja i organizacja przestrzenna działalności gospodarczej na całym świecie
 • klimatologia: badanie klimatu i jego wpływu na świat
 • geografia kulturowa: badanie standardów kulturowych i artefaktów w odniesieniu do przestrzeni zajmowanych przez te kultury
 • geografia społeczna: związek między zjawiskami społecznymi a środowiskiem, w którym one występują
 • urbanistyka: badanie życia w środowisku miejskim
 • biogeografia: badanie społeczności biologicznych w ich ekosystemach
 • geografia stosowana: związek między człowiekiem a środowiskiem naturalnym

Z tej skróconej listy podkategorii jasno wynika, że ​​lekcje geografii online nie są uniwersalne.

Dlatego, szukając korepetytora, powinieneś wziąć pod uwagę kilka kluczowych punktów.

1. Czy Twój przyszły korepetytor zna program, z którego sprawdzana będzie Twoja wiedza na maturze?

Jak dobrze wiesz, treść egzaminów jest poddawana zmianom, dlatego najlepiej jest upewnić się, że każdy nauczyciel, z którym możesz współpracować, będzie wiedział wszystko o najnowszej wersji egzaminu.

Oczywiście to samo obowiązuje, jeśli przygotowujesz się do egzaminów wstępnych na studia, a nawet jeśli już jesteś studentem przygotowującym się do sesji egzaminów!

2. Czy ten korepetytor ma czas na spotkanie z Tobą tylko raz w tygodniu, a może kilka razy w tygodniu w miarę zbliżania się terminu testu?

Nie byłoby wesoło, mieć nauczyciela, który nie jest dostępny, gdy jest potrzebny, bez względu na to, jak ogromną posiada wiedzę!

3. Jak i gdzie Twój nauczyciel będzie udzielał lekcji? Czy czujesz się dobrze wobec korepetycji online?

W dzisiejszych czasach korepetytorzy często udzielają lekcji za pośrednictwem kamery internetowej, a nawet możesz uniknąć płacenia wyższej ceny za wysokiej jakości korepetycje! Znajdź swoje indywidualne geografia korepetycje na platformie Superprof.

I odwrotnie, jeśli zdecydujesz się na korepetytora w domu, Twoje stawki mogą być nieco wyższe, aby uwzględnić koszty podróży korepetytora i czas spędzony na drodze.

4. Czy pracowałbyś z kimś z agencji korepetycji?

W takim przypadku Twoje opłaty mogą być nieco wyższe, ponieważ firma musi wykorzystać część opłat, które płacisz, aby pokryć koszty ogólne swojego biura. Jednak zaletą takich nauczycieli jest to, że wiesz, że są w pełni wykwalifikowani do nauczania i najprawdopodobniej mają duże doświadczenie.

Zaletą jest to, że chociaż geografii w szkole średniej uczą się później już tylko uczniowie, którzy wybrali ten przedmiot jako rozszerzony i zdają z niego egzamin maturalny, nadal można zdobyć wiedzę na temat systemów ziemskich i zasad ich trwałości w danym czasie.

osoba trzymająca pakiet książek związanych paskiem od spodni
Korepetytor może podsunąć kilka pomysłów odnośnie materiałów, z których warto korzystać podczas nauki (Źródło: Visual Hunt)

Geografia- Korepetycje Online

W trakcie rozwiązywania różnych problemów związanych z ciągłym uczeniem się geografii możesz odetchnąć z ulgą, wiedząc, że istnieją źródła online, które pomogą Ci utrzymać mózg i wiedzę w formie.

Istnieją również punkty sprzedaży, które pomogą Ci ją rozbudować!

Rozważ Geografia na 6-tke: masowe otwarte materiały do nauki online. Obejmują one różne tematy na poziomie liceum, od ruchów skorupy ziemskiej przez procesy urbanizacyjne po konflikty zbrojne; możesz wyszukać interesujący Cię temat, także dział lub kategorię.

Oczywiście możesz poświęcić tyle czasu, ile chcesz, aby przejrzeć ten materiał, który Cię tak fascynuje.

Strona zasadniczo nie ma żadnych wymagań wstępnych, co oznacza, że ​​nie musisz już brać udziału w innych kursach przygotowawczych, logować się czy płacić. Tematy zostały opracowane z myślą o przygotowanie do matury. Choć może odstraszać swoją surowością, to strona jest naprawdę warta uwagi.

Quizlet to narzędzie edukacyjne, które zawiera fiszki, quizy i gry..

Zawsze możemy przetestować swoją wiedzę z geografii, obejmującą różne zagadnienia i grać w gry! Łącząc przyjemne z pożytecznym!

Podstawowe użycie Quizlet jest bezpłatne; jednak niektóre zestawy edukacyjne są dostępne tylko dla posiadaczy konta Premium.

Jedną z największych zalet uczenia się geografii jest ulepszona analiza przestrzenna: gdzie się aktualnie znajdujesz względem swojego otoczenia.

Zasadniczo oznacza to, że w Twojej głowie znajduje się mapa 3D, w której wizualizujesz swoje ruchy, podobnie jak GPS pokazałby je, choć dwuwymiarowo.

Poruszając się po swoim miejskim krajobrazie (lub, jeśli jesteś na wsi i może wędrujesz po wzgórzach), być może nie miałbyś nic przeciwko wysłuchaniu kilku podcastów z geografii?

Wszystkie te materiały są bezpłatne, a ich przydatność zależy od staranności w samodzielnej nauce.

Jeśli potrzebujesz kogoś, kto da Ci przysłowiowego kopniaka, abyś w końcu zaczął się uczyć, możesz skorzystać z pomocy korepetytora online, jak wspomniano powyżej.

Jednak, zgodnie z naszą najlepszą wiedzą, bardzo niewielu nauczycieli pracuje za darmo ... z wyjątkiem korepetytorów Superprof - przynajmniej przez pierwszą godzinę pracy z Tobą. Sprawdź przykładowo "korepetycje geografia".

Rzeczywiście prawdą jest, że większość korepetytorów Superprof oferuje pierwszą godzinę bez żadnych opłat, abyście mogli się poznać i sprawdzić, czy Wasze cele są zgodne z jego zasobami wiedzy.

Aby dowiedzieć się, czy jest to właściwe rozwiązanie, przeczytaj więcej o kosztach korepetycji w domu i korepetycji online z geografii.

wrak statku pod wodą i ryby
Wierz lub nie, ale wybór odpowiedniej ścieżki kariery w zakresie geografii, może doprowadzić Cię do odkrycia zatopionego statku! (Źródło: Visual Hunt)

Dlaczego Miałbyś Studiować Geografię?

Zanim zaczniemy ten segment, odpowiedzmy na pytanie z początku tego artykułu; ten o trzech współczesnych odkrywcach.

 • Bear Grylls,  brytyjski podróżnik, alpinista, popularyzator sztuki przetrwania i najmłodszy naczelnik skautów.
 • Sir Ranulph Fiennes jest  brytyjskim odkrywcą oraz polarnikiem i pisarzem, zdobywcą kilku rekordów Guiness'a
 • Robert Ballard, amerykański geolog morski, geofizyk i oceanograf, znany badacz głębin morskich. Oficer Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Profesor oceanografii Uniwersytetu Rhode Island. Znany z odkrycia wraku Titanica (1985).

Oto kilka innych niesamowitych odkrywców, o których powinieneś wiedzieć!

Zobaczmy teraz, do jakiego rodzaju kariery może Cię doprowadzić dyplom z geografii.

Jeśli zdajesz sobie sprawę ze zmian środowiskowych i dążysz do znalezienia trwałych rozwiązań niektórych z najtrudniejszych problemów, przed którymi stoi dziś ludzkość, najlepszą opcją na rozpoczęcie pracy jest zostać geografem.

Jako student studiów magisterskich Twoje zajęcia składałyby się z materiału wprowadzającego do tej dyscypliny nauki: analizy geoprzestrzennej, geografii miejskiej i kulturowej, badań ekosystemów i geopolityki.

Możesz także pracować nad projektem badawczym; robić prace w terenie i analizować znaleziska.

Stamtąd możesz zdecydować się na kolejny stopień i zrobić doktorat, koncentrując się na geografii fizycznej lub społeczno-ekonomicznej.

Rozważ przygodę, jaką zapewni ta edukacja! Jeszcze lepiej: zastanów się, na co ta edukacja Cię przygotuje...

Będziesz miał kwalifikacje do stania na czele wszelkich starań o zachowanie zasobów Ziemi dla przyszłych pokoleń.

Będziesz tym, który stworzy nowy grunt w ochronie zasobów naturalnych i urbanizacji. I odwrotnie, jeśli oceanografia jest Twoją pasją, możesz być jednym z pierwszych badaczy Rowu Mariańskiego!

Pod warunkiem, że powstaną okręty podwodne zbudowane, aby wytrzymać ekstremalne ciśnienie do czasu ukończenia przez Ciebie studiów.

A może pomożesz odkryć tajemnicę całych stad wielorybów wynurzających się na brzeg w Nowej Zelandii...

Wielu studentów zastanawia się, co mogliby robić mając maturę z geografii, ale dzieje się tak tylko ze względu na powszechne przekonanie, że nie ma nic nowego do odkrywania lub nauczenia się o naszej Ziemi i jej różnorodności biologicznej lub o zjawiskach klimatycznych.

Tak wyczerpaliśmy temat, że trudno obyć się bez marudzenia?

Śmiało: udowodnij nam wszystkim, że się mylimy. Odkryj własne powody, by studiować geografię. Jeśli potrzebujesz z tym pomocy, wpisz np. korepetycje geografia Warszawa w wyszukiwarkę Superprof.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem zabawną i bezpośrednią osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub spędzając czas z przyjaciółmi. Tłumacz języka angielskiego, z ambicjami do nauki kolejnych czterech języków obcych.