Zdecydowałeś się na naukę gry na gitarze? Chcesz być gitarzystą, grać oszałamiające gitarowe solówki i imponujące akordy w ulubionym stylu muzycznym.

Zacząłeś uczyć się gry na gitarze z nadzieją, że zaraz zaczniesz grać jak najwięksi i będziesz mógł wykonywać wszystkie swoje ulubione piosenki. Aby to zrobić, chcesz opanować całą gamę technik gitarowych - od fingerstyle po gitarę bluesową, od akordów barowych po gitarę rytmiczną, od pentatoniki po skalę durową.

Jesteś całkowicie zmotywowany i gotowy do skoku na głęboką wodę...

Ale problem polega na tym, czy to zaangażowanie utrzyma się na tym samym poziomie? Impuls do grania u początkującego gitarzysty może zniknąć dość szybko - ponieważ po pierwszych lekcjach gry na gitarze dla początkujących w swojej okolicy ludzie zwykle zdają sobie sprawę, że jest naprawdę długa droga, zanim będą mogli grać piosenki, które kochają i opanować wszystkie gitarowe sztuczki.

Kluczem jest zachowanie motywacji. Na każdej lekcji gry na gitarze - poprzez akordy gitarowe, trening słuchu, grę palcami, ćwiczenia chromatyczne - nauczyciel gry na gitarze powie dokładnie to samo. Ponieważ nie nauczysz się grać na gitarze, jeśli przestaniesz po trzeciej lekcji!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Gitara
Kamil
5
5 (6 oceny)
Kamil
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (6 oceny)
Paweł
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Konrad
5
5 (2 oceny)
Konrad
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bolesław
5
5 (8 oceny)
Bolesław
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Angelika
5
5 (6 oceny)
Angelika
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Przemek
5
5 (3 oceny)
Przemek
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Krzysztof
5
5 (5 oceny)
Krzysztof
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kamil
5
5 (6 oceny)
Kamil
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (6 oceny)
Paweł
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Konrad
5
5 (2 oceny)
Konrad
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bolesław
5
5 (8 oceny)
Bolesław
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Angelika
5
5 (6 oceny)
Angelika
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Przemek
5
5 (3 oceny)
Przemek
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Krzysztof
5
5 (5 oceny)
Krzysztof
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Motywacja dla początkujących gitarzystów: intensywny początek

Na początku nauka gry na gitarze jest dziecinnie prosta.

Szybko się uczysz, zapisujesz się na kilka zajęć, aby poprawić swoje umiejętności gry na gitarze, uczysz się teorii muzyki, poznajesz innych muzyków i zaczynasz razem jammować. Powoli rozwijasz swoją wiedzę na temat gryfu i tabulatury gitarowej i czujesz, że jesteś na dobrej drodze do bycia najlepszym gitarzystą, jakim możesz być.

Myślisz, że teraz wiesz, jak grać na gitarze i wyobrażasz sobie, jak w ciągu kilku miesięcy osiągniesz status boga rocka i wykonasz wszelkiego rodzaju wymyślne sztuczki i techniki.

Nagłe zniechęcenie

Udało się umieścić nieparzysty akord gitary w niektórych progresjach akordów, a teraz możesz zagrać kilka utworów gitarowych.

Jednak przechodząc przez podstawowe akordy, tracisz wenę. Niestety, nawet najgorętsze modlitwy nie pomogą, gdy pojawią się pierwsze rozczarowania i przeszkody.

Niezależnie od tego, czy siedzisz w swoim studio, przy komputerze, czy schowasz się w sypialni, nagle uderzasz głową w mur i po prostu nie możesz ruszyć dalej. Możesz mieć wrażenie, że nawet cofasz się.

Czy kiedykolwiek doświadczasz tych okropnych okresów zniechęcenia?

Jesteś w samym środku pracy nad rytmem do nowego utworu, ale nic nie brzmi tak, jak powinno, lub wymaga technik, których jeszcze nie opanowałeś. Ćwiczenia na gitarze stają się trochę frustrujące i tak naprawdę nie wiesz, dokąd zmierzasz.

Co gorsza, spotykasz innego gitarzystę, który gra krócej, ale znacznie lepiej. A przynajmniej tak się wydaje.

Chcesz porzucić swój pomysł i zrezygnować z gitary – w końcu wydaje się, że to nieodpowiedni instrument, a i tak nigdy nie będziesz w nim świetny. Chowasz swoją gitarową muzykę, myślisz o rezygnacji z prywatnych zajęć i dąsasz się.

Ten rodzaj myślenia jest całkowicie rozsądny i normalny. Ale jeśli chcesz nauczyć się grać na gitarze, musisz zdać sobie sprawę, że nie jest to progresja liniowa. Nikt nie uczy się sam, a poza przypadkiem cudownych dzieci, wzloty i upadki są normalne.

Ważne jest, aby nauczyć się, jak pozostać zmotywowanym, aby ćwiczenie na gitarze było przyjemnym hobby. Ludzie, tacy jak Eric Clapton nie stali się bohaterami gitarowych zagrywek, poddając się, gdy rockowa gitara stała się trochę trudna.

Znajdź najlepsze lekcje gry na gitarze online.

Zachowanie motywacji podczas nauki gry na gitarze

Czym jest motywacja?

Kiedy zaczynasz mieć wrażenie, że znajdujesz się w stagnacji i uderzasz głową w mur, grasz źle i nie jesteś już dobrym gitarzystą, motywacja zaczyna maleć. Wracasz myślami do swojej pierwszej lekcji gry na gitarze i zastanawiasz się, co poszło nie tak.

Nie martw się, każdy przeżywa chwile zwątpienia, nawet wielcy gitarzyści, kiedy próbowali nowych gitarowych kawałków.

Motywacja pozwoli iść do przodu i podjąć działania, aby kontynuować w najbardziej efektywny i skuteczny sposób.

Weź jedne z najbardziej skutecznych lekcji gry na gitarze. Wpisz np. nauka gry na gitarze Poznań w wyszukiwarkę Superprof.

Nuty i gitara.
Pewnego dnia będziesz mógł grać, co tylko zechcesz - jeśli będziesz ćwiczyć! | źródło: Unsplash - 戸山 神奈

Ważną rzeczą w radzeniu sobie z brakiem motywacji jest: nie dać się ponieść negatywnym myślom. Tylko zniechęcą do grania na gitarze i utrudnią naukę.

Skoncentruj się raczej na rzeczach, które możesz zrobić. Graj zabawne i znajome piosenki, aby mieć pewność, że naprawdę umiesz grać na gitarze. I konsekwentnie poszerzaj swój repertuar – o nową progresję akordów, czy cokolwiek – aby udowodnić sobie, że chociaż są rzeczy, z którymi wciąż się borykasz, wciąż możesz wiele zrobić.

Skoncentruj się na swoich celach związanych z nauką gry na gitarze

Aby pozostać zmotywowanym, możesz zacząć od skupienia się na powodach gry na gitarze.

Dlaczego zacząłeś uczyć się grać na gitarze? Dlaczego w ogóle kupiłeś instrument? Dlaczego w pierwszej kolejności zawracałeś sobie głowę próbą przejścia przez te wszystkie akordy i trudniejsze bluesowe zagrywki?

Chcesz grać tylko dla zabawy czy występować? Masz nadzieję zostać profesjonalnym muzykiem, czy po prostu jammować z przyjaciółmi? A może chcesz się w to dostać do panteonu najlepszych gitarzystów wszech czasów?

Poświęć kilka minut, aby naprawdę zastanowić się nad odpowiedziami na te pytania, i przede wszystkim zapamiętaj powody, dla których chwyciłeś za gitarę. Musiałeś mieć cel, obraz w głowie, kiedy zaczynałeś grę na gitarze. Znajdź to zdjęcie ponownie i użyj go, aby na nowo odkryć swoją motywację. Gitara dla początkujących nie jest najlepszą zabawą - ale z każdą chwilą wykraczającą poza podstawy gry na gitarze, będziesz cieszyć się nią coraz bardziej.

Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano i po kilku sesjach brzdąkania na gitarze nie zostaniesz świetnym gitarzystą.

Wybierz swój cel, napisz go na kartce papieru i przyklej na ścianie. W ten sposób możesz zachować myśl o swojej przygodzie i zapamiętać różne kroki, które musisz przebyć po drodze.

Za pomocą wizualizacja początkowego celu, na nowo odkryjesz entuzjazm, który miałeś na początku. To jedyna metoda na gitarę, która tam zaprowadzi.

Nie pomijaj kroków

Kiedy decydujesz się na naukę gry na gitarze, pamiętaj o swoim celu. Pomoże to poprowadzić właściwą ścieżką podróży i może zwiększyć motywację. Czy chcesz grać na gitarze klasycznej? A może wolisz grać na gitarze akustycznej jak piosenkarz i autor tekstów?

Jeśli cel jest zbyt ambitny i wydaje się niemożliwy, ryzykujesz wyczerpanie energii, a motywacja spadnie, aż całkowicie się poddasz.

Nauka gry na gitarze wymaga cierpliwości, radzenia sobie z frustracją i regularnych ćwiczeń, aby móc się rozwijać.

W ten sposób mogą pomóc lekcje gry na gitarze w okolicy np. lekcje gry na gitarze Warszawa – przy wsparciu profesjonalnego muzyka u boku nauczysz się gry na gitarze we właściwy sposób, opanujesz podstawy, a następnie przejdziesz do nowych technik odpowiednich do bieżącego poziomu. Na tym polega efektywna nauka gry na gitarze.

Na każdym kroku zachowasz motywację i zobaczysz prawdziwy postęp.

Nie możesz grać, jak Eddie Van Halen, skoro ledwo opanowałeś główne akordy lub dopiero nauczyłeś się jak grać na arpeggia. Dlaczego miałbyś próbować być jak Guthrie Govan, skoro nie wiesz, jak nastroić gitarę lub co to jest akord durowy?

Podstawowa zasada, że musisz nauczyć się chodzić, zanim zaczniesz biegać, dotyczy również gitary. Opanowanie podstaw to kluczowy krok do poprawy gry.

Jeśli stracisz motywację podczas lekcji, dobrą radą jest powrót i praca nad czymś, co już opanowałeś.

Zastępując trudne ćwiczenie łatwiejszym, twój mózg pomyśli: „Świetnie, wiem o tym, idźmy dalej!”. Następnie możesz wrócić do swoich ostrych zagrywek gitarowych w stylu fingerstyle lub szybszych arpeggio z większą pewnością siebie.

Czasami pomocne jest cofnięcie się, aby zacząć od bardziej stabilnego gruntu, aby ponownie znaleźć motywację.

Uzyskaj pomoc od kolegów muzyków

Najlepszym rozwiązaniem jest czasem przyjęcie pomocy. Nie wahaj się zwrócić do kolegów gitarzystów. Ponieważ te chwile, w których rozmawiasz ze swoim przyjacielem grającym na gitarze, będą prawie jak darmowe lekcje gry na gitarze, a nikt nie będzie narzekał na darmowe lekcje!

Graj w towarzystwie

Nauka gry na gitarze nie zawsze jest łatwa, zwłaszcza jeśli po prostu siedzisz sam przed ekranem komputera, tabletem lub nutami. Nawet z dobrymi tabulaturami gitarowymi może być to trudne. Dlatego lekcje gry na gitarze online mogą nie być odpowiednie dla wszystkich.

Muzyka to coś, czym należy się dzielić z innymi, czy to po to, by przekazać emocje, sprawdzić swoje umiejętności na tle innych muzyków, czy po prostu dla radości grania z innymi. Koledzy muzycy są najlepszymi nauczycielami gry na gitarze.

Jeśli chcesz zachować motywację i uniknąć zniechęcenia, graj z jednym lub kilkoma innymi muzykami. Spróbujcie trochę improwizować, pograjcie i nauczcie się nawzajem gry na gitarze. To lepsze niż towarzystwo samego metronomu!

Ale gdzie możesz nauczyć się grać na gitarze? I z kim?

Grupowe lekcje gry na gitarze

Zapisz się na regularny kurs gry na gitarze, który pozwoli ocenić swój poziom i nauczyć się grać z innymi muzykami. Nie wszyscy będą na tym samym poziomie i jest bardzo prawdopodobne, że pewnych kwestii możecie się od siebie nauczyć.

Nauka gry na gitarze w grupie da solidne podstawy – zabawę, towarzystwo i ciągłe wyzwania – które sprawiają, że nauka gry na instrumencie jest takim wyjątkowym przeżyciem.

Będziecie jammować przy prostych riffach C-dur, razem czytać muzykę i uczyć się podstawowej teorii gitary.

Prywatne lekcje

Można było również wziąć prywatne lekcje z instruktorem. Zamiast próbować samodzielnie uczyć się wszystkich technik, podejmować ryzyko nabrania złych nawyków i w końcu poddania się, dlaczego nie uczyć się ze wsparciem nauczyciela, który skupi się na uczniu i pomoże doskonalić się w grze na gitarze? Niezależnie od tego, czy są to lekcje domowe, czy lekcje gry na gitarze online dla dzieci, masz wiele opcji.

Ludzie na ulicy.
Muzyka ma charakter społecznościowy – w ten sposób utrzymasz motywację do grania.

Zalecane są lekcje gry na gitarze dla początkujących. Przygotują ucznia naprawdę dobrze, więc nauczycz się swojej pierwszej piosenki, zaczunającc od skali bluesowej i upewnić się, że opanowałeś technikę gry na gitarze.

W rzeczywistości niezależny nauczyciel może ocenić twój poziom, zidentyfikować twoje słabości i dostosować swoje lekcje do celów i osobowości ucznia.

Będziesz miał okazję poznać profesjonalnego (i pełnego pasji) gitarzystę, który odpowie na wszystkie pytania. Odnosi się to do wszystkich gatunków, którymi jesteś zainteresowany - czy to gitara metalowa, gitara hawajska czy gitara palcowa.

Nauczyciel pokaże nowe techniki i wskazówki oraz poszerzy horyzonty muzyczne o nowe utwory i style, o których wcześniej nie myślałeś.

A relacje międzyludzkie, które masz, dadzą ci więcej motywacji niż tylko ćwiczenie gry na gitarze online z lekcjami wideo.

Graj w grupie

Innym sposobem na zabawę z innymi jest zapisanie się do klubu, odpowiadanie na reklamę poszukującą gitarzysty lub po prostu granie ze znajomymi.

Nawet jeśli dopiero wiesz, jak nastroić gitarę, o ile masz tylko odrobinę zręczności na podstrunnicy, będziesz miał coś do zaoferowania i do nauczenia się.

Grając z innymi, możesz pochwalić się tym, czego się nauczyłeś i podzielić się wskazówkami, jednocześnie ucząc się ich - a społeczne elementy muzyki mogą być jedną z twoich ulubionych części gitary.

Możecie dzielić się swoimi przemyśleniami i pytaniami oraz pomagać sobie nawzajem w motywacji.

Nie wahaj się grać z muzykami grającymi również na innych instrumentach – to okazja do skupienia się na dynamice grupy i nauki zabawy z innymi, a nawet przy łatwych piosenkach może to wystarczyć, aby odzyskać motywację. To jest coś, czego nie możesz zrobić na lekcjach gry na gitarze online.

Zachowaj motywację, grając na gitarze z przyjaciółmi.

Jeśli to możliwe, spróbuj grać z innymi muzykami, którzy są na tym samym poziomie. Jeśli są tak początkujący jak ty, nie zniechęcisz się.

Muzyka, a zwłaszcza gitara, jest żywą sztuką. Instrument muzyczny to nie tylko kawałek drewna. To sposób na ukierunkowanie swojej pasji i entuzjazmu oraz świetny sposób na dzielenie się swoimi uczuciami.

Ciesz się grą

Nie zapominaj o zabawie podczas gry na gitarze. Jest to najważniejszy element utrzymania motywacji i ciągłego doskonalenia. Pokochaj grę na gitarze, a poprawisz się jeszcze bardziej!

Dlatego od czasu do czasu możesz:

  • Przygotować sobie nowy sprzęt (pedał, gitara, wzmacniacz, mikrofon, kostki itp.)

  • Iść na koncert, aby na nowo odkryć energię dobrej muzyki i radość z oglądania innych gitarzystów na scenie

  • Nauczyć się, jak prawidłowo grać akordy!

  • Zapisać się na kurs mistrzowski ze słynnym gitarzystą. To świetny sposób na zbieranie wskazówek od znanych gitarzystów.

  • Nauczyć się nowych utworów do grania na gitarze i udostępniaj je w sieciach społecznościowych, takich jak YouTube czy Facebook. To także sposób na otrzymywanie informacji zwrotnych.

  • Dowiedz się, jak zmienić swoje struny!
  • Zdobądź subskrypcję specjalistycznego magazynu, aby dowiedzieć się o bieżących wydarzeniach i nauczyć się nowych ćwiczeń, aby poprawić konkretną technikę.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.