Gra na gitarze, niezależnie od stylu muzycznego (czy jest to blues, rock, funk, reggae, hard rock, metal, country, itp.), wymaga nauki podstaw. Oznacza to, że opanowałeś takie rzeczy, jak posługiwanie się kostką, kładzenie rąk na gryfie i identyfikowanie różnych podstawowych akordów, akordów barre i znasz aspekty teorii muzyki.

Każdy styl ma swoje własne techniki i nie da się ich uniknąć, jeśli chcesz poprawić grę na gitarze.

Co jednak ważniejsze, gitarzysta potrzebuje dobrych umiejętności technicznych z bardziej fundamentalnego powodu. Jeśli ogólna technika – postawa, ruchy rąk – nie jest dobra, nie zajdziesz daleko. Nadejdzie dzień, kiedy złe nawyki uniemożliwią dalszy rozwój.

Jasne, będziesz w stanie zagrać skalę durową, trochę gitary rytmicznej i okazjonalnie gitarowe solówki. Ale im dłużej będziesz uczęszczać na swój kurs gry na gitarze, wykorzystując słabą technikę, tym więcej pracy będziesz musiał włożyć, aby ją poprawić, kiedy będziesz musiał.

Dla początkującego gitarzysty jest to ważna rzecz, o której trzeba pamiętać. Umiejętność dobrej gry na gitarze , a nie tylko przyzwoitej, sprowadza się do prawidłowej techniki.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Gitara
Kamil
5
5 (6 oceny)
Kamil
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (6 oceny)
Paweł
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Angelika
5
5 (6 oceny)
Angelika
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bolesław
5
5 (8 oceny)
Bolesław
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Krzysztof
5
5 (5 oceny)
Krzysztof
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (2 oceny)
Agata
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kornelia
5
5 (5 oceny)
Kornelia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kamil
5
5 (6 oceny)
Kamil
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (6 oceny)
Paweł
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Angelika
5
5 (6 oceny)
Angelika
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bolesław
5
5 (8 oceny)
Bolesław
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Krzysztof
5
5 (5 oceny)
Krzysztof
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (2 oceny)
Agata
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kornelia
5
5 (5 oceny)
Kornelia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Technika zapewnia spójność we wszystkich stylach

Jeśli jest coś, co jest takie samo we wszystkich różnych stylach gitary, to właśnie sprawności techniczne.

Niezależnie od tego, czy próbujesz nauczyć się technik wirtuoza i grać jak Satriani, myślisz o płynnym stylu, jakim charakteryzuje się Richie Havens lub chcesz opanować podstawy, aby naprawdę wydobyć emocje podczas gry, technika jest kluczową częścią nauki gry na gitarze.

Ale jak nauczyć się dobrze grać na gitarze? Jak udoskonalić technikę?

A w końcu, czym właściwie jest technika? To umiejętność zagrania właściwych nut i wydobycia pożądanych dźwięków - wydajnie, niestrudzenie i wygodnie.

Po co ulepszać technikę gry na gitarze?

Ulepszenie podstawowych technik gry na gitarze przyniesie więcej pewności siebie i swoich umiejętności, a także spowoduje, że będziesz w stanie lepiej opanować swój instrument i grać na czymkolwiek zechcesz.

Nie zajdziesz daleko w fingerstyle, jeśli nie będziesz dbał o technikę - pozycja palca wskazującego i wszystkich innych. Zatrzymasz się na progresji akordów, jeśli nie będziesz mieć prawidłowych technik akordów barre. A gitara bluesowa i inne triki gitarowe pozostaną tylko marzeniami, jeśli nie będziesz grał do zera.

Poprawa sprawności technicznych gry na gitarze oznacza nabycie dobrych nawyków poprzez skupienie się na drobnych szczegółach.

A co to jest?

Może to oznaczać poprawę pozycji siedzącej, sposobu, w jaki trzymasz gitarę lub kładziesz palce na strunach, a nawet poprawę pracy mięśni ramion. Podczas pierwszej lekcji gry na gitarze może się okazać, że bardzo się spinasz podczas grania piosenek. Od nauczyciela nauczysz się najlepszych technik gry na gitarze, jakie możesz opanować.

Skupiając się na tych szczegółach, będziesz w stanie wyróżnić się spośród innych gitarzystów i przejść do następnego poziomu.

Jak poprawić technikę?

Korzyści z doskonalenia sprawności technicznych gry na gitarze są oczywiste:

 • Nowa płynność podczas gry i poruszania palcami po gryfie. Będzie to niezwykle przydatne, gdy przejdziesz do bardziej złożonych ćwiczeń gitary jazzowej i gitary rockowej.

 • Możliwość grania ze zwiększoną prędkością. Niektóre zagrywki gitarowe są naprawdę bardzo szybkie (na przykład, ponad dziesięć nut na sekundę!) - i jeśli nie opanowałeś umiejętności technicznych podczas ćwiczenia na gitarze, nie ma szans, że osiągniesz te prędkości.

 • Lepsze przejścia między akordami i sekwencjami, unikanie urywanych dźwięków. Przechodząc od jednego akordu gitary do drugiego, początkujący często robią pauzę. Nie chcesz tego. Ale jeśli czujesz się komfortowo ze swoimi otwartymi akordami, nie powinno to trwać zbyt długo.

 • Wygodniejsza pozycja podczas gry. Pragniesz dobrej formy i użycia mięśni bez napięcia w ciele podczas gry na gitarze. Jeśli coś boli, robisz coś źle.

Znajdź najlepsze lekcje gry na gitarze online.

Terminologia

W świecie gitary znajdziesz wiele różnych technik.

W zależności od stylu i sprawności możesz skupić się na:

 • Legato - łączenie ze sobą pewnej liczby nut chromatycznych tak by struna uderzyła o próg (ang. hammer-on) lub szarpienie ich w momencie podnoszenia palca ze struny (ang. pull-off). Daje to przyjemne, gładkie brzmienie w twoich bluesowych zagrywkach i innych solówkach gitarowych.

 • Przeskakiwanie między strunami. Jest to technika prawej ręki - zarówno w skomplikowanych riffach rockowych, jak i piosenkach, grana kostką, która w przeciwnym razie mogłaby być grana technikami gitarowymi fingerstyle.

 • Strumming patterns. Każda progresja akordów wymaga innego wzorca brzdąkania – i będziesz musiał nauczyć się odczytywać rytmy na tabulaturze, słyszeć rytmy poprzez własny trening słuchu i uzyskać elastyczność prawej ręki.

 • Vibrato - Dźwięk, który nadaje poszczególnym nutom ich piękne brzmienie

 • Licks - jednonutowe linie melodyczne. Te linie tworzą solówki gitarowe. Ale gracze tacy jak Clapton i Hendrix mieliby setki różnych zagrywek, które mogliby stworzyć w różnych solówkach.

 • Palcowanie - granie palcami prawej ręki. Dobrze to znają osoby grające na gitarze akustycznej.

 • Tapping - granie obiema rękami tak, jakbyś grał nuty na pianinie.

Chcesz nauczyć się grać na gitarze jak Van Halen? Chodzi o technikę. | źródło: Visualhunt - Clender

Dobra postawa, dla poprawy techniki gry na gitarze

Być może już to wiesz, ale nauka gry na gitarze wymaga regularnych ćwiczeń.

Niezależnie od tego, czy uczysz się grać z nauczycielem na prywatnych lekcjach gry na gitarze w okolicy, czy w szkole muzycznej - czy też sam przed komputerem za pomocą oprogramowania online do gry na gitarze, bierzesz udział w lekcjach gry na gitarze online, przez kamerę internetową - praktyka czyni mistrza.

Pomoże poprawić sprawność i wykształcić nawyki, które zachowasz przez całe życie.

Ale dobra postawa to jedyny sposób na zapewnienie, że będziesz chciał grać przez całe życie. Ponieważ nie będziesz chciał grać swoich ulubionych piosenek, jeśli sprawi to, że poczujesz się niekomfortowo. Oczywiście.

Weź jedne z najbardziej skutecznych lekcji gry na gitarze. Wpisz np. nauka gry na gitarze Poznań w wyszukiwarkę Superprof.

Upewnij się, że masz wygodnie

Aby poprawić technikę gry na gitarze, powinieneś czuć się komfortowo podczas gry.

Znajdź sobie wygodne krzesło, na którym możesz się ustawić i upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca, aby prawidłowo trzymać i grać na gitarze. To będzie twój nowy fotel gitarowy.

Najważniejsze jest, aby mieć dobre siedzenie, na którym można siedzieć prawidłowo i nie męczyć niepotrzebnie pleców. Nie będziesz machał głową i tańczył po pokoju, kiedy po prostu ćwiczysz muzykę na gitarze.

Nie wybieraj krzesła z podłokietnikiem, ponieważ nie będziesz miał miejsca na prawidłowe poruszanie się i grę. Podłokietniki sprawią również, że konieczne będzie pochylenie się do przodu na gitarze i wywołają złe nawyki.

Prawidłowo trzymaj gitarę

Nauka prawidłowego trzymania gitary jest kluczowa, jeśli chcesz poprawić technikę i nauczyć się głównych i podstawowych akordów na gitarze.

Jeśli jesteś praworęczny, upewnij się, że trzymasz gitarę tak, aby prawa ręka znajdowała się między mostkiem a otworem dźwiękowym.

Twoja lewa ręka powinna wspierać gryf.

Siedząca kobieta z gitarą.
Na tym kolanie należy grać na gitarze klasycznej! | źródło: Pixabay - Philippe Dubois

Przytul gitarę do ciała i trzymaj ją tak, aby najmniejsze struny (te o najwyższym tonie) znajdowały się na dole. Upewnij się, że korpus gitary ściśle przylega do brzucha i tułowia.

Gitara powinna spoczywać na tej samej nodze co ręka, którą uderzasz w struny (na przykład prawa ręka, prawa noga).

Różni gitarzyści mają różne postawy - ale tak naprawdę wszystkie powinny być mniej więcej do siebie podobne.

Jeśli grasz na gitarze klasycznej, instruktor gry na gitarze prawdopodobnie przedstawi konkretną technikę klasyczną. Jeśli jesteś praworęczny, gitara będzie spoczywać na lewym kolanie - najlepiej podnoszona przez podnóżek.

Nastrój swoją gitarę

Nie da się prawidłowo grać na gitarze i doskonalić sprawności techniczne bez jej strojenia. Wszelkie lekcje gry na gitarze dla początkujących obejmują tę informację - ale jeśli nie, znajdziesz darmowe lekcje gry na gitarze online, które pokażą, jak to zrobić.

Przed ćwiczeniem, rozpoczęciem zajęć lub występem musisz nastroić swoją gitarę, aby uzyskać właściwy dźwięk - chyba że chcesz, aby utwory brzmiały nie były w tonacji.

Granie na niedostrojonej gitarze może łatwo zrujnować twoją praktykę i uniemożliwić naukę.

Wybierz metodę strojenia, możesz użyć kamertonu, tunera elektrycznego, tunera internetowego, techniki sąsiednich strun, a nawet aplikacji na smartfonie. Ważne jest to, że wiesz, jak nastroić gitarę.

Nauka korzystania z kostki

Aby osiągnąć perfekcyjną technikę, musisz nauczyć się prawidłowo używać kostki – lub plektronu – i tym samym unikać złych nawyków lub obolałych mięśni.

Weź ją między kciuk i palec wskazujący lub kciuk i palec serdeczny – i ćwicz naprzemienne ruchy w górę iw dół.

Pracuj nad podstawami, aby poprawić technikę gry na gitarze

Praca nad przejściami między nutami i akordami

Aby osiągnąć czysty, płynny styl gry na gitarze, ćwicz nuty i akordy, aż każda struna zagra z tym samym dźwiękiem i intensywnością.

Jeśli chodzi o nuty, solidną podstawą sprawności technicznej będzie ćwiczenie różnych skal - skali bluesowej, pentatonicznej lub durowej. To proste ćwiczenie, które poprawi zręczność i znajomość gryfu.

Zacznij od akordów durowych, czyli tych, które mieszczą się między pierwszym a trzecim ciągiem. Oprócz C i E, inne ważne akordy to F, G, A i D oraz akordy molowe.

Ćwicz przejścia między tymi akordami, nie ograniczają się one do lekcji gry na gitarze dla początkujących. W miarę jak zestawy akordów stają się coraz bardziej złożone, będziesz miał więcej do ćwiczenia – wraz z przejściem do różnych części gitary i jej gryfu.

I warto wiedzieć, że możesz zagrać akord durowy – powiedzmy C-dur, ale tak naprawdę dowolny akord – w wielu różnych miejscach na gryfie.

Ćwicz korzystanie z metronomu

Aby mieć pewność, że grasz regularny i równy rytm, użyj metronomu. To jedno ze standardowych narzędzi i sprzętu, które powinien posiadać każdy dobry gitarzysta.

Metronom sprawi, że zagrasz każdą nutę poprawnie i poprawisz swoje poczucie rytmu podczas gry na gitarze.

Działa również jako kluczowe narzędzie w gitarowej metodzie przyspieszania gry. Nauczyciele gry na gitarze i inni profesjonaliści często to wykorzystują, aby stopniowo zwiększać prędkość danego zagrywki lub fragmentu. Ponieważ jeśli przyspieszasz bardzo stopniowo, nie zauważasz, że przyspieszasz!

Rozwijaj swoją wiedzę muzyczną, szkoląc swoją technikę

Jeśli bierzesz lekcje gry na gitarze z nauczycielem (np. lekcje gry na gitarze Warszawa) lub w szkole muzycznej, na pewno zobaczysz tabulatory gitarowe z podstawowymi zakresami i akordami, które musisz znać.

Jeśli zdecydowałeś się samodzielnie uczyć gry na gitarze, zacznij od nauki akordów durowych, molowych i durowych septymowych. Następnie możesz przejść do skali pentatonicznej. Ta skala jest popularna wśród muzyków rockowych i bluesowych i wykorzystuje pięć nut.

Ćwicząc regularnie swoje gamy, poprawisz swoją zręczność i przejścia – ale także swoją muzykalność.

Chcesz trochę poćwiczyć? Wybierz skalę i umieść ją w utworze, nad którym pracujesz. Ćwicz ją w kolejności, poza nią i pomijając co drugą nutę.

Naucz się kilku piosenek gitarowych…

…ale nie polecamy zaczynać od trudnych piosenek lub słynnego jam-tracku „Stairway to Heaven”.

Ważne jest, aby nauczyć się kilku łatwych piosenek z podstawowymi (i powtarzalnymi) akordami gitarowymi. Beatlesi, Nirvana i Oasis są świetnymi kandydatami do pierwszych piosenek.

Naucz się ich tych utworów, a praktyka stanie się o wiele przyjemniejsza. Nie ucz się jedynie prostego riffu, ale spróbuj nauczyć się całej piosenki. Nauka całej piosenki pomoże ci lepiej zrozumieć kompozycję muzyki, a także pomoże poprawić twoją grę i wytrzymałość.

Znajdź solo gitarowe, które lubisz i ćwicz dalej, aż je opanujesz. Jeśli potrafisz czytać nuty, będziesz w stanie znaleźć wiele znanych solówek na gitarze w Internecie. Jeśli potrzebujesz pomocy nauczyciela wpisz np. nauka gry na gitarze Wrocław w wyszukiwarkę Superprof.

Utrzymaj rutynę

Regularna praktyka

Ważne jest, aby grać regularnie, aby poprawić technikę.

W rzeczywistości lepiej jest grać codziennie przez 10 do 15 minut, niż ćwiczyć trzy godziny raz w tygodniu.

Nie tylko poprawisz grę, ale także zwiększysz pamięć mięśniową, która jest kluczem do osiągnięcia płynnej gry.

Jeśli to możliwe, powinieneś grać co najmniej cztery lub pięć razy w tygodniu, aby poprawić swoją zręczność. Staraj się codziennie wybierać konkretną porę i przeznacz ją na ćwiczenie gry na gitarze. Jeśli starasz się znaleźć czas, możesz być pewien, że nie ma czegoś takiego jak zły czas. Możesz ćwiczyć po pracy, podczas przerwy na lunch lub przed śniadaniem.

Powinieneś także zadbać o jak największą różnorodność ćwiczeń – od grania pierwszej piosenki po ćwiczenie improwizacji, arpeggio i gamy oraz trochę pracy z akordami.

Zawsze się rozgrzewaj

Podobnie jak w przypadku sportu, ważna jest rozgrzewka. Jedną z najlepszych wskazówek dotyczących gitary, jakie możemy przedstawić, jest to, że rozgrzewka jest jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić.

Usiądź wygodnie i zacznij od kilku ćwiczeń, aby rozgrzać palce. Wypróbuj notatki z prostej skali.

Wszystko, co można łatwo powtórzyć, to świetny sposób na rozgrzewkę, więc nie wahaj się! Pomoże to jednocześnie w rozwijaniu techniki.

Połącz pracę i przyjemność

Aby zachować motywację, upewnij się, że pracujesz również nad utworami i riffami, które lubisz.

Zacznij od podstaw, a następnie przejdź do czegoś, co lubisz.

Nie zapomnij robić przerw podczas sesji gry na gitarze.

Mężczyzna z gitarą w parku.
Możesz zabrać gitarę wszędzie! | źródło: Pixabay - FireFX

Naprzemiennie używaj ćwiczeń „roboczych” (zabawy lub ćwiczenia) i „zabawnych” sesji treningowych, aby zachować motywację podczas nauki.

Dzięki temu będziesz wiedział, jak umieścić palce na akordach barowych lub zagrać arpeggio.

Niech to będzie wyzwanie

Aby poprawić swoją technikę gry na gitarze, musisz zawsze iść do przodu. Identyfikacja celu to dobry sposób na zrobienie tego, ale upewnij się, że jest to osiągalne.

Nie ma sensu próbować uczyć się „pull-off” lub „hammer-on”, jeśli nie znasz bardziej podstawowych technik.

W przeciwnym razie zawsze możesz wziąć udział w zajęciach, ale musisz znaleźć lekcje gry na gitarze w pobliżu.

Każdego tygodnia stawiaj sobie małe wyzwanie i pracuj regularnie, aby je osiągnąć. Zanotuj swoje postępy, aby móc docenić pracę, którą wykonujesz!

Praca nad sprawnością techniczną nie będzie czymś, czego na dłuższą metę będziesz żałować! Tak więc, nawet jeśli początkującym wydaje się to trochę nudne - pamiętaj, aby myśleć z wyprzedzeniem w przyszłość. Znajdź lekcje gry na gitarze w domu i lekcje gry na gitarze online dla dzieci z Superprof!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.