Dobry muzyk zawsze uderza we właściwe nuty, aby uzyskać pożądany dźwięk i ton.

Oczywiście wydobycie odpowiedniego dźwięku za każdym razem wymaga dużo pracy, a instrument mus być odpowiednio konserwowany i dostrajany. Struny w gitarze to dobry początek, bo tak naprawdę to one tworzą dźwięk.

Dotyczy to oczywiście zarówno gitarzystów akustycznych, jak i basistów elektrycznych. A w królestwie gitar akustycznych dotyczy to zarówno orkiestry. Tak samo jest w przypadku strun mandoliny i banjo.

Kiedy jesteś profesjonalnym muzykiem, wiesz o tym, ale zbyt wielu początkujących gitarzystów uważa, że jest to coś, o co nie muszą się martwić.

A jednak powinni. Ponieważ nie uzyskasz najlepszego brzmienia gitary, ani najlepszej grywalności, jeśli struny są brudne, zardzewiałe lub stare.

Jeśli jednak jesteś początkującym, możesz nie wiedzieć, co robisz. Kiedy trzeba zmienić struny w gitarze? Pytasz: Skąd mam wiedzieć, czy struny wymagają wymiany?

Czy są tutoriale do gry na gitarze, pokazujące jak zmienić struny? Jak zmienić cały zestaw strun na gitarze przed grą na instrumencie?

Tak dużo pytań. Odpowiemy na wszystkie w poniższym artykule i przeprowadzimy ciekawskich przez kroki, które muszą wykonać.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Gitara
Kamil
5
5 (6 oceny)
Kamil
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (6 oceny)
Paweł
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Angelika
5
5 (6 oceny)
Angelika
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bolesław
5
5 (8 oceny)
Bolesław
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Krzysztof
5
5 (5 oceny)
Krzysztof
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (2 oceny)
Agata
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kornelia
5
5 (5 oceny)
Kornelia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kamil
5
5 (6 oceny)
Kamil
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (6 oceny)
Paweł
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Angelika
5
5 (6 oceny)
Angelika
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bolesław
5
5 (8 oceny)
Bolesław
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Krzysztof
5
5 (5 oceny)
Krzysztof
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (2 oceny)
Agata
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kornelia
5
5 (5 oceny)
Kornelia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Wybór nowych strun gitarowych

Gdy struny są rozpadają, wszystkie są zużyte lub wymagają ciągłego dostrajania i napinania za każdym razem, gdy grasz na gitarze, nadszedł czas, aby je wymienić.

Wolne struny na gitarze.
Oto metoda na zmianę strun gitarowych. | źródło: Pixabay - James Farfan Gonzales

Ale czy wiesz, z czego naprawdę zrobione są struny gitarowe? Jakie są rodzaje strun gitarowych? Czy wiesz, jak dobrać odpowiedni rodzaj struny do swojej gitary?

Kiedy wchodzisz do sklepu z gitarami, opcje mogą być dość przytłaczające. Czym jest brąz fosforowy, Elixir, Dunlop lub Slinky? Jaka jest różnica między strunami do gitary klasycznej a strunami do gitary akustycznej? Chcesz Nanoweb, Rotosound lub Planet Waves? Dr Strings czy Dean Markley? Czy chcesz struny o długiej żywotności, czy stop brązu?

Jest w czym wybierać.

Rodzaje strun

Struny charakteryzują się nawinięciem - to znaczy sposobem, w jaki metal jest faktycznie nawinięty wokół rdzenia struny.

Istnieją trzy rodzaje nawijania:

 • Okrągłe - jest to obecnie najpopularniejszy rodzaj strun, ponieważ wytwarzają klarowniejszy dźwięk i mają większą przyczepność.

 • Półokrągłe - ten rodzaj struny jest bardziej miękki w dotyku i wydaje ciepły dźwięk.

 • Płaskie - te struny mają bardzo gładką fakturę powierzchni i ciepły, vintage'owy dźwięk. Te struny są bardzo popularne w muzyce jazzowej i akustycznej.

Jako początkujący gitarzysta będziesz prawdopodobnie zainteresowany tylko okrągłymi strunami - i markami takimi jak Elixir, Ernie Ball - większość zestawów nylonowych strun gitarowych należą do tej kategorii. Jest bardzo mało prawdopodobne, że w tym momencie będziesz potrzebować płaskich strun.

Struny z różnych materiałów

Każdy typ gitary ma swój własny typ struny gitarowej i ważne jest, aby nie zakładać nylonowych strun przeznaczonych do gitary klasycznej na gitarę elektryczną i odwrotnie. Oczywiście istnieje różnica między strunami do gitary elektrycznej, strunami do gitary basowej, strunami akustycznymi i strunami nylonowymi. Wszystkie mają swoje specyficzne cele i nie powinny być mylone.

Znajomość strun jest niezbędna dla każdego początkującego gitarzysty i jest czymś, co powinno zostać omówione na zajęciach lub podczas pierwszych kilku prywatnych lekcji gry na gitarze - bez względu na to, na jakich instrumentach strunowych grasz.

Sprawdź wyjątkowe lekcje gry na gitarze w okolicy. Wpisz np. „lekcje gitary Warszawa” w wyszukiwarkę Superprof.

Gitara na trawie.
Jeśli zabierasz ze sobą gitarę wszędzie, być może będziesz musiał częściej zmieniać struny. | źródło: Unsplash - Roman Melnychuk

Wszelkiego rodzaju struny, aby dobrze grać na gitarze. Różne materiały nadają gitarze różne dźwięki.

Jeśli chcesz wiedzieć wszystko o gitarze, powinieneś wiedzieć, że istnieją różne rodzaje strun gitarowych, które można podzielić na kategorie według materiału i zastosowania. To jest niezbędna wiedza dla gitarzysty.

 • Struny ze stali nierdzewnej robią wrażenie, są głośniejsze i bardzo precyzyjne. Jednak szybko zużyją twoje progi!

 • Stalowe struny niklowane – mają prawie te same zalety co struny ze stali nierdzewnej, ale są nieco bardziej miękkie i mniej przejrzyste.

 • Struny niklowe – ten metal sam w sobie nie jest bardzo wytrzymały, dlatego często miesza się go ze stalą, tworząc stop. Struny niklowe dają ciepły, okrągły dźwięk, ale są nieco mniej precyzyjne niż te ze stali nierdzewnej.

 • Struny nylonowe – stworzone specjalnie dla gitar klasycznych i tradycyjnych. Upewnij się, że wiesz, który typ jest odpowiedni – każdy producent ma swój nieco inny styl nylonowych strun, zaprojektowanych do flamenco lub prostej klasycznej.

 • Jedwab i stal – te struny są stworzone specjalnie do gitar ludowych. Mają miękki i delikatny ton i są idealne do grania harmonii.

 • Struny z brązu – do gitar folkowych i elektroakustycznych. Struny te wytwarzają ciepły i dość dobrze zbalansowany dźwięk – zagraj arpeggio!

Napinanie strun: rozmiar strun

Naprężenie struny powinno odpowiadać jej grubości – oraz materiałowi, z którego jest wykonana. Stalowe struny do gitary – a więc te do akustycznej, akustycznej elektrycznej i elektrycznej – będą wymagały znacznie większego naprężenia niż te do gitary z nylonowymi strunami. Jeśli założysz struny gitary elektrycznej lub basowej na gitarę klasyczną, gryf gitary po prostu pęknie.

Rozmiary strun są często opisywane jako cienkie, średnie, grube lub jako liczba dziesiętna reprezentująca średnicę strun (na przykład 0,014 lub 0,059). Im niższa liczba, tym cieńsza struna.

Napięcie strun pomoże zdefiniować dźwięk i rodzaj odczucia, jakie masz.

Tradycyjny rozmiar waha się od cienkich do grubych i chociaż różnice mogą wydawać się oszałamiające dla początkującego, wybór odpowiednich strun może zmienić doświadczenie podczas gry.

Im większy rozmiar, tym grubsza struna i tym większe napięcie struny. Zasadniczo struny o wysokich grubościach mogą zranić palce i utrudnić grę, szczególnie początkującym. Utrudnia to dociśnięcie strun do podstrunnicy.

Małe rozmiary nie będą tak bardzo ranić palców i ułatwią grę (idealne dla uczniów ćwiczących vibrato na palcach), ale utrudnią grę określonych technik.

Ogólnie, początkujący powinni zacząć od strun o niższej grubości, ponieważ rozwijają swoje palce i poznaj różne style muzyczne.

Uważaj jednak na zmieniające się rozmiary strun, ponieważ może to wpłynąć na intonację twojego instrumentu. Jeśli potrzebujesz pomocy nauczyciela wpisz np. nauka gry na gitarze Wrocław w wyszukiwarkę Superprof.

Oznaki, że nadszedł czas, aby zmienić struny gitarowe

Kiedy trzeba zmienić struny w gitarze? Jak rozpoznać, kiedy są uszkodzone lub zużyte?

Oto niektóre z różnych znaków:

 • Zerwana struna – Oczywiście w tym przypadku trzeba wymienić strunę, żeby dalej grać na gitarze. Nie ma się czym martwić, ponieważ zerwanie struny jest całkiem normalne, ale jeśli zdarza się to często, prawdopodobnie musisz sprawdzić swoją gitarę, aby upewnić się, że nie ma żadnych problemów. Zbyt mocne lub zbyt słabe napinanie strun może je również uszkodzić i spowodować częste zerwania. Zabierz gitarę do specjalisty lutnika, jeśli masz problemy.

 • Utleniona struna – Utlenianie nastąpi na wszystkich metalowych strunach, nawet na ciężkich instrumentach i gitarach akustycznych. Jeśli dużo się pocisz podczas gry, przyczyni się to również do utleniania. Niektóre marki produkują struny antykorozyjne – takie jak Elixir Nanoweb – aby struna nie utleniała się tak szybko.

 • Dźwięk po prostu nie jest taki sam – często nowa struna będzie miała jasny, wyraźny ton, który szybko znika podczas grania. Z biegiem czasu dźwięk stanie się bardziej wyciszony, a nuty zostaną nagle ucięte, gdy struny będą mniej wibrować. Jeśli tak się stanie, czas zmienić struny. Zauważysz to bardziej na strunach gitary akustycznej niż elektrycznej - ponieważ nie masz wzmocnienia!

 • Trafiasz w złe nuty – zadbałeś o swoją gitarę, dostroiłeś ją i wszystko wyregulowałeś, ale po prostu nie brzmi dobrze. Niektóre struny rozluźnią się szybciej niż inne, dlatego niektóre nuty brzmią źle, ale inne nadal są w porządku. Tunery gitarowe mogą w tym pomóc na krótką metę, ale udaj się do sklepu, który sprzedaje struny akustyczne i elektryczne.

 • Twoje struny są kiepsko wykonane – to częsty problem z nowymi gitarami, i to nie tylko dla tych z tańszego końca spektrum. Producenci, szczególnie na najniższym poziomie, mają tendencję do umieszczania w swoich gitarach tanich strun, aby obniżyć koszty. Zalecamy wymianę oryginalnych strun na struny o wyższej jakości, aby uzyskać lepszy dźwięk i styl.

 • Czy zapis tabulatury nie zgadza się z dźwiękami, które wydobywa gitara?

Jak widać, istnieje wiele różnych powodów, dla których konieczna może być zmiana strun, a każdy gitarzysta będzie musiał je wymieniać z inną częstotliwością.

Nie martw się, że zmiana strun uniemożliwi granie. Podczas gdy niektórzy gitarzyści zmieniają swoje struny co miesiąc, inni mogą spędzać cały rok między setami.

A może lekcja gry na gitarze online?

Przewodnik wymiany strun gitarowych krok po kroku

Zmiana strun gitarowych nie jest bardzo trudna, ale może wydawać się wyzwaniem, szczególnie dla początkujących gitarzystów. Aby zmienić struny, potrzebujesz korbki do strun, tunera gitarowego i paczki nowych strun.

To podstawowa umiejętność, której każdy gitarzysta musi się nauczyć, jak tylko odbierze swoją pierwszą gitarę i akcesoria.

To niezbędna umiejętność każdego zwykłego gitarzysty! Dlaczego nie połączyć wymiany strun z lekcjami gry na gitarze online dla dzieci lub dorosłych?

Oto podstawowe kroki, aby zmienić struny gitarowe.

Poluzuj struny i zdejmij je z mostka

Można to zrobić na dwa różne sposoby i zawsze wywołują debatę – czy lepiej zdjąć sznurki jedna po drugiej, czy usunąć je wszystkie naraz i wymienić wszystkie w tym samym czasie?

Niektórzy mówią, że jeśli zmienisz wszystkie struny za jednym razem, zmiana napięcia na gryfie może uszkodzić gitarę. Uważaj też, aby podczas zmiany struny nie uszkodzić płyty rezonansowej.

Potrzebujesz tylko odrobiny motywacji z gitarą!

Jeśli zdecydujesz się wymienić wszystkie struny na raz, jest to dobra okazja, aby odpowiednio wyczyścić gitarę, zwłaszcza progi, w których gromadzi się pot i kurz. Chociaż oczywiście możesz to zrobić również wtedy, gdy wymieniasz je pojedynczo.

1. Poluzuj struny

Rozpocznij od całkowitego poluzowania pierwszej struny, aż do jej ugięcia, obracając nakrętki stroikowe w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Następnie możesz przeciąć struny szczypcami lub wyciągnąć je całkowicie, całkowicie luzując nakrętki strojenia i wyciągając struny z otworów mostka.

2. Nastaw mostek

Mostek gitary ma małe końcówki, które wyglądają jak czarne lub białe przyciski i pozwalają strunom przylegać do wnętrza gitary.

Jeśli to możliwe, użyj narzędzia do czyszczenia mostków, aby wyczyścić ten obszar.

3, Wyczyść gitarę

To jest odpowiednia okazja, aby naprawdę wyczyścić gitarę – upewnij się, że wyczyściłeś wszystkie elementy, w tym szyję, progi i główkę.

Nigdy nie używaj pasty do butów ani środka do czyszczenia szkła – mogą uszkodzić gitarę.

Wystarczy zwykła zwilżona ściereczka lub ściereczka z mikrofibry.

Zmień struny

4. Przygotuj struny

Niektóre struny są oznaczone kolorami na końcach, aby powiedzieć, którą nutę powinny zagrać i gdzie powinny iść. Chociaż powinieneś być w stanie odróżnić strunę basową od lekkich, struny środkowe mogą się pomylić.

5. Załóż nowe struny

Najpopularniejszą metodą jest rozpoczęcie od najdelikatniejszej struny, a następnie wykonanie największej, kontynuując naprzemiennie od niskich do wysokich grubości, aż wszystkie zostaną założone.

W ten sposób możesz utrzymać spójne napięcie.

Gryf gitary.
Dowiedz się, jak zmienić swoje struny właśnie tutaj! | źródło: Pixabay - halejandropmartz

Zacznij od przełożenia strun przez otwór w mostku, a następnie natychmiast go popraw. Ważne jest, aby podczas wykonywania tego kroku zachować pewne napięcie w strunie.

Naucz się jak czytać akordy gitarowe i spróbuj różnych akordów gitarowych.

Następnie zaciśnij wszystkie struny na gitarze, po czym wybierz następną strunę, którą chcesz dodać. Sprawdź kolor końcówki i umieść ją w odpowiednim otworze.

Upewnij się, że zawsze nawijasz strunę w prawo - powinien zawsze iść zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Przełóż strunę przez otwór i pociągnij, ale pamiętaj, aby zostawić trochę luzu, aby owinąć strunę wokół klucza napinającego. Nie rozciągaj teraz całkowicie strun do właściwych nut; musisz zakończyć napinanie, zanim ją nastroisz.

Powtórz te kroki dla każdej struny, aż wymienisz każdą strunę.

Nastrój gitarę

Oczywiście musisz ją przestroić! Ale obstawiamy, że już wiesz, jak to zrobić!

Pamiętaj, że nowe struny mają tendencję do rozstrajania się znacznie szybciej niż starsze struny. Musisz więc regularnie stroić instrument w ciągu pierwszych kilku dni po zmianie strun!

1 - Poluzuj strunyUżywając kołków do stroików, rozwijaj struny, aż będą luźne – po jednej na raz
2 - Wyczyść gitaręOczyść przestrzeń pod strunami, ponieważ nagromadzony kurz wpływa na dźwięk
3 - Określ, gdzie idzie każda strunaWeź właściwą strunę, którą musisz zastąpić, z osobna
4 - Załóż nowe strunyNawiń strunę ponownie za pomocą stroika, aż będzie napięta. Zajmij się każdą struną.
5 - Nastrój instrument!W tym momencie upewnij się, że gitara jest nastrojona!
>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.