Jeśli chcesz nauczyć się grać na gitarze, ale nie znasz żadnej teorii muzycznej, a czytanie muzyki jest niemożliwością, jest świetna alternatywa. Nazywamy ją tabulaturami gitarowymi.

Niezależnie od narodowości i poziomu umiejętności, tabulatury gitarowe są łatwe do odczytania dla każdego. Nie są one zależne od słownictwa nutowego, są obrazowe i dotyczą zarówno gitary klasycznej, akustycznej, jak i elektrycznej.

Używa ich wielu gitarzystów, ponieważ są one proste, bezpośrednie i przekazują wiedzę, jak grać na gitarze – i jak zagrać ulubione piosenki gitarowe - w krótkim czasie.

Jak więc czytać tabulatury? Czy istnieją uniwersalne symbole, które każdy może zrozumieć? Czy są dostępne samouczki na temat gry na gitarze online, aby dowiedzieć się, jak czytać tabulatury – czy też najlepiej jest je zdobyć na oficjalnej lekcji gry na gitarze lub na kursie muzyczny?

Superprof zebrał wszystkie odpowiedzi, abyś mógł opanować tę metodę gry na gitarze.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Gitara
Kamil
5
5 (6 oceny)
Kamil
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (6 oceny)
Paweł
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Konrad
5
5 (2 oceny)
Konrad
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bolesław
5
5 (8 oceny)
Bolesław
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Angelika
5
5 (6 oceny)
Angelika
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Przemek
5
5 (3 oceny)
Przemek
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Krzysztof
5
5 (5 oceny)
Krzysztof
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kamil
5
5 (6 oceny)
Kamil
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (6 oceny)
Paweł
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Konrad
5
5 (2 oceny)
Konrad
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bolesław
5
5 (8 oceny)
Bolesław
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Angelika
5
5 (6 oceny)
Angelika
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Przemek
5
5 (3 oceny)
Przemek
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Krzysztof
5
5 (5 oceny)
Krzysztof
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Co to jest tabulatura gitarowa?

Nie trzeba już uczyć się czytać nut aby grać na gitarze. Obecnie gitarzyści często czytają swoją muzykę na tabulaturach.

Chociaż mają one kilka wad, tabulatury są szybkie i łatwe do nauczenia i można dzielić się różnymi rodzajami muzyki gitarowej z innymi muzykami. Jeśli chcesz nauczyć się zagrywek, akordów gitarowych, progresji akordów lub skali pentatonicznej, tabulatura jest prawdopodobnie najłatwiejszym sposobem dla początkującego gitarzysty!

Jeśli przeszedłeś już kilka lekcji muzycznych dla początkujących, to wiesz, że czytanie tabulatur jest niezbędne dla każdego gitarzysty - ponieważ jest to ważny sposób, obok standardowego zapisu, dzielenia się napisaną muzyką z innymi gitarzystami .

Co to jest tabulatura?

Tabulatura to specjalistyczny i uproszczony sposób czytania nut dla konkretnego instrumentu. Możesz znaleźć tabulatury dla fortepianu, gitary, gitary basowej, a nawet perkusji.

Jeśli chodzi o gitarę, tabulatura zapewnia wizualną reprezentację gryfu. W przeciwieństwie do standardowej notacji muzycznej, która używa pięciolinii z umieszczeniem symbolu na innej linii oznaczającej inną wysokość, tabulatura podaje numer w jednej z sześciu linii.

Sześć linii reprezentuje gryf - a liczba wskazuje, na którym progu należy położyć palec. Tak więc, jeśli w górnej linii zakładki znajduje się „1”, wkładasz palec wskazujący w to pole na gryfie gitary na najcieńszej strunie. Jeśli na strunie nie ma cyfry, nie graj na niej!

Zaletą tej metody dla gitarzystów jest to, że nuty innego akordu gitarowego, arpeggio lub zagrywki na gitarze prowadzącej mogą być odtwarzane w innym miejscu na gryfie gitary. Standardowa notacja nie pokazuje różnych miejsc, w których można je zagrać – pozostawiając decyzję muzykowi – ale tak jest, pokazując najlepszą pozycję gitary lub najłatwiejszą pozycję gitary do grania.

Samo przeczytanie tabulatury nie jest trudne. Czytasz ją od lewej do prawej, tak jak każdy inny utwór muzyczny, a kiedy dojdziesz do końca wiersza, schodzisz do następnego i kontynuujesz podążanie za nutami w tym samym kierunku.

W rzeczywistości nauka czytania tabulatur jest niezbędna do nauki rytmu, a obie umiejętności są podstawą gry na gitarze!

Granie akordów z tabulatury gitarowej

Jak powiedzieliśmy, każdy ciąg jest reprezentowany przez linię na tabulaturze, co oznacza, że jest sześć linii. Ale, jak wiemy o gitarze, nie gramy tylko na jednej strunie na raz.

Zamiast tego sześć strun gitary zostało zaprojektowanych do grania razem. Możemy czytać główne akordy - akordy mocy, akordy barre, akordy otwarte (najbardziej podstawowe), akordy jazzowe - patrząc na to, gdzie w zakładce różne liczby prezentowane są w różnych liniach, jedna nad drugą. To oznacza, że muszą być odtwarzane jednocześnie.

Po rozwinięciu zręczności poprzez znajomość podstawowych akordów, tabulatura zapewnia naprawdę łatwy sposób sprawdzenia, jak zbudowane są akordy.

Musisz tylko podążać za tabulaturą i zobaczyć, gdzie położyć palce!

Wyjątkowość gitarowych tabulatur

Niemniej jednak tabulatury gitarowe mają kilka unikalnych cech, o których musisz wiedzieć:

  • Większość tabulatur nie ma żadnych wskazówek dotyczących szybkości ani rytmu, z jakimi należy grać. Te, które to określają odnoszą się do różnych instrumentów - od gitary jazzowej po gitarę rytmiczną, progresje akordów po solówki gitarowe – używają notacji rytmicznej standardowej notacji muzycznej.

  • Tabulatura jest podzielona na takty, ale bardzo rzadko można poznać rytm gry na gitarze.

  • Najlepsza rada: posłuchaj utworu muzycznego, który próbujesz zagrać. Zwróć uwagę na strukturę i liczbę zliczeń w każdym takcie (dziewięćdziesiąt piosenek rockowych, popowych i folkowych ma cztery takty lub jest w takcie 4/4).

Sprawdź wyjątkowe lekcje gry na gitarze w okolicy. Wyszukaj np. lekcje gitary Wrocław na platformie Superprof.

Mężczyzna w koszuli z gitarą.
Analizuj tabulatury gitarowe, aby poprawić swoją grę na gitarze! | źródło: Pixabay - Darrell Fraser
  • Symbole oznaczające rytm pisze się tak: „w” oznacza całą nutę, „h” oznacza półnutę, „e” oznacza ósemkę, a „s” oznacza szesnastkę.

  • Jeśli po literze takiej jak „w” znajduje się kropka, oznacza to, że musisz ponownie przytrzymać nutę przez połowę jej długości.

Symbole specjalne w tabulaturach

Niezależnie od tego, czy chcesz zagrać Jimiego Hendrixa, Erica Claptona, Metallicę czy Lynyrd Skynyrd, Led Zeppelin czy Pink Floyd, natkniesz się na dziwny zapis, którego możesz nie rozpoznać od razu.

Zauważysz, że na tabulaturach znajduje się wiele różnych symboli, które mówią, jak grać nuty lub jak je ze sobą łączyć.

Ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać symbole z pamięci, aby ich czytanie stało się drugą naturą. W ten sposób możesz doskonale odtworzyć swoje ulubione piosenki i grać arpeggia na gitarze - bez konieczności zatrzymywania się i zastanawiania, co każdy z nich oznacza, gdy grasz jakąkolwiek piosenkę.

Istnieją różne techniki gitarowe lub triki gitarowe, które dotyczą bardziej wyrafinowanych części gry na gitarze rockowej, gitarze bluesowej i gitarze solowej.

Oto kilka najpopularniejszych symboli.

Hammer-On

Aby zagrać hammer-on, musisz zagrać na strunie, pozwolić jej wibrować i mocno umieścić kolejny palec na progu na tej samej strunie. To, co dzieje się w tym uderzaniu, polega na tym, że grasz inną, wyższą nutę bez szarpania jej prawą ręką.

Hammer-on często reprezentowane przez literę „h” i są napisane między pierwszym progiem, na którym grasz, a tym, na którym uderzasz. (na przykład 4h9 oznacza granie na 4 progu, a następnie na 9).

Czasami „h” można również zastąpić przez ^ (4^9).

Pull-Off

Pull-off jest przeciwieństwem gry hammer-on.

Aby zagrać pull-off, szybko odciągnij palce od progu, aby stworzyć niższą nutę.

Znajdź lekcje gry na gitarze online.

Kobieta z gitarą na ulicy.
Naucz się grać na gitarze z tabulaturami. | źródło: Pixabay - fernando zhiminaicela

Pull-offy są zazwyczaj reprezentowane przez „p” i są umieszczane pomiędzy pierwszym progiem, na którym grasz, a tym, na którym wykonujesz pull-off.

Przykład można zapisać jako 8p6.

Ćwicz tabulatury podczas lekcji gry na gitarze basowej lub znajdź u nas lekcje gry na gitarze online dla dzieci.

Podciąganie

Podciągnięcia wykonywane są poprzez ucisk struny po zagraniu nuty, aby zmienić nutę pozostając na tym samym progu.

Podciągnięcia są zazwyczaj oznaczone zakrzywioną strzałką, a następnie notacją typu „½” lub „¼” lub „full”, aby powiedzieć, jak zmienić nutę.

Jeśli strzałka zakrzywia się z powrotem lub jest oznaczona literą „R” oznaczającą „podciąganie i powrót”, oznacza to, że po wykonaniu zagięcia powinieneś wrócić do oryginalnej nuty.

Innym sposobem zapisania podciągnięcia jest 'b', gdzie jest ono umieszczone pomiędzy pierwszą nutą do zagrania, a drugą, która brzmi z powodu zgięcia (na przykład 10b12).

Do tej kombinacji można również dodać literę „r” oznaczającą powrót, co oznacza powrót do oryginalnego tonacji (8b10r8).

Slide

Aby zagrać slide, przesuwasz się wzdłuż struny od jednego progu do drugiego, aby uzyskać wyższy dźwięk (przesuń w górę) lub niższy (przesuń w dół), kontynuując przytrzymywanie struny w dół.

Przesunięcie w górę jest oznaczone „/”, a przesunięcie w dół jako „\”, tak jak w przypadku 6/8\6.

Możesz także odtwarzać slide legato, co oznacza slajd, na którym nie używasz wyboru dla pierwszej nuty.

Nuta brzmi naturalnie, bez żadnego efektu.

Człowiek grający na gitarze.
Slide to symbol w tabulaturze gitary. | źródło: Pixabay - lucasvieirabr

Niektórzy gitarzyści uważają, że należy również unikać kostek na nucie bazowej, ale najważniejsze jest, aby grać bez pozostawiania przerwy między dwiema nutami.

Inną cechą suwaka jest suwak i przesunięcie, w którym grasz nutę na tej samej strunie zamiast na innej strunie, dzięki czemu naraz brzmi tylko jedna.

Pomoże to również uniknąć konieczności wymiany strun gitary zbyt często.

Jest to oznaczone w tabulaturach jako „S”.

Mniej popularne symbole

Inne mniej popularne symbole są również ważne do rozpoznania na tabulaturach. Rozpoznanie ich jest ważnym elementem uzyskiwania właściwego dźwięku podczas pracy nad poprawą swojej techniki gitarowej.

~VibratoPodciągnij i rozluźnij strunę, aby lekko modulować wysokość przy długich trzymanych nutach.
S lub TUderz lub kciukTechnika powszechna w gitarze basowej, w której uderza się strunę kciukiem prawej ręki.
PMWyciszenie dłoniąPrawą ręką tłumisz struny na mostku - aby uzyskać bardziej chrupiący dźwięk.
XWytłumienieTutaj będziesz chciał całkowicie zatrzymać dźwięk określonej struny.
\n/TremoloLiczba pomiędzy dwoma ukośnikami wymaga użycia paska whammy - zmiany wysokości nuty o wartość zanotowanej liczby.
tTappingGdzie stukasz prawą ręką w gryf.

Aby nauczyć się czytać tabulatury, najważniejszą rzeczą do zrobienia jest zachowanie motywacji podczas ćwiczeń na gitarze. O pomoc możesz poprosić nauczyciela, wpisz np. nauka gry na gitarze Opole” w wyszukiwarkę Superprof.

Gdzie można znaleźć łatwe tabulatury gitarowe?

Internet dostarcza różne tabulatury gitarowe, aby pomóc ludziom grać piosenki. Stosunek utworów do tabulatur jest dość duży, z setkami różnych tabulatur dostępnych dla każdego utworu. Na pierwszą tabulaturę gitarową możesz po prostu wybrać te najlepiej ocenione. Jednak w miarę doskonalenia treningu słuchu będziesz w stanie dostrzec różnicę w jakości tabulatur, po prostu słuchając.

Ale w międzyczasie oto kilka świetnych miejsc, w których można znaleźć łatwe tabulatury.

Internet

Jak już powiedzieliśmy, internet jest pełen tabulatur gitarowych - które można znaleźć albo w tekście w stylu Notatnika, albo w specjalistycznych programach komputerowych. Te ostatnie, takie jak Guitar Pro czy TablEdit, to niezwykle przydatne rzeczy, które łączą tabulatury z tradycyjnymi zapisami nutowymi.

Mogą również odtwarzać tabulatury, dzięki czemu wiesz dokładnie, jak masz grać rytm.

Nauczyciel gry na gitarze

Jeśli zaczniesz lekcje gry na gitarze, lekcje gry na gitarze online lub osobiście, jednym z głównych sposobów, w jaki nauczyciel może pomóc, jest przekazanie muzyki do nauki. A jeśli grasz na gitarach akustycznych lub elektrycznych, otrzymasz tabulaturę (gitarzyści klasyczni zwykle używają standardowej notacji!).

Oprócz całej teorii akordów durowych i gamy durowej oraz technik fingerstyle, fingerpicking i improwizacji, nauczyciel będzie w stanie poprowadzić ucznia również przez ćwiczenie tabulacji. Wiedza, czy używać środkowego lub pierwszego palca na pierwszej czy drugiej strunie i jak najlepiej rozwijać swoje umiejętności gry na gitarze za pomocą tabulatury.

Twórz tabulatury samodzielnie

Jeśli czujesz się ambitny, możesz sam spróbować stworzyć tabulatury. Inspiruj się muzyką, którą chcesz grać i zapisywania jej. Proces ten jest znany jako transkrypcja – i może być jedynym sposobem na nauczenie się niektórych piosenek, ponieważ czasami tabulatury nie są dostępne! Jeśli potrzebujesz pomocy nauczyciela, żeby zacząć, wpisz korepetycje gitara” na Superprof.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.