Kiedy uczysz się gry na gitarze, szybko zdasz sobie sprawę, że jest kilka podstaw, które musisz opanować – czytanie nut i tabulatur, granie kostką lub fingerstylem i nauka głównych akordów durowych i molowych.

To oczywiście dopiero początek. Każdy gitarzysta musi znać swój gryf od podszewki. Powinien znać trochę teorii muzyki, w tym czytać tabulatury i znać skale i arpeggia. Dobrzy gitarzyści powinni opanować akordy, progresje akordów i fizyczne przejścia akordów.

Po nauce czytania muzyki lub tabulatury zdasz sobie sprawę, że jest jeszcze coś ważnego, co musisz opanować. Ponieważ podczas gdy wyżej wymienione – znajomość gamy durowej, pentatoniki i akordów mocy – skupiają się na melodyjnych i harmonicznych aspektach muzyki, jest jeszcze jeden element muzyczny, który jest absolutnie kluczowy. To właśnie rytm.

Nawet jeśli opanowałeś technikę gry na gitarze, tak naprawdę nie wiesz, jak grać na gitarze, jeśli nie masz dobrego wyczucia rytmu.

Co więc trzeba zrobić, aby nauczyć się rytmu utworu muzycznego? Co sprawia, że potrafisz grać na gitarze rytmicznej? Czy istnieją samouczki online lub lekcje gry na gitarze, które możesz wykorzystać?

Jak opanować rytm?

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Gitara
Konrad
5
5 (7 oceny)
Konrad
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
5
5 (8 oceny)
Oskar
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (6 oceny)
Paweł
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kamil
5
5 (6 oceny)
Kamil
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
5
5 (9 oceny)
Oskar
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bolesław
5
5 (8 oceny)
Bolesław
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gabriel
5
5 (8 oceny)
Gabriel
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (4 oceny)
Mateusz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Konrad
5
5 (7 oceny)
Konrad
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
5
5 (8 oceny)
Oskar
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (6 oceny)
Paweł
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kamil
5
5 (6 oceny)
Kamil
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
5
5 (9 oceny)
Oskar
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bolesław
5
5 (8 oceny)
Bolesław
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gabriel
5
5 (8 oceny)
Gabriel
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (4 oceny)
Mateusz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Ogólne zasady dotyczące rytmu

Niezależnie od stylu muzyki, którą grasz, będzie on składać się z dwóch podstawowych części – wysokość tonu i rytmu.

Jeśli wiesz już wszystko o gitarze i gitarzystach, to doskonale o tym wiesz.

Ale muzyka nie jest tak naprawdę muzykalna bez rytmu. Nie ma żadnych melodii - żadnych solówek gitarowych ani gitary prowadzącej - bez rytmu. Dlatego mówimy, że nie umiesz grać na gitarze, jeśli nie masz wyczucia rytmu. Jako gitarzysta jazzowy Scott Henderson, mówi, że w muzyce rytm jest wszystkim.

Ale czym jest rytm?

Ogólnie myślimy o nim, jak o wyniku brzdękania na gitarze. Ale tak naprawdę jest wszędzie w muzyce i gitarze - w palcowaniu, w improwizacji, w dowolnych akordach otwartych, barre lub progresji akordów.

To właśnie sprawia, że muzyka jest muzykalna – tak jak wszystkie rzeczy, które wiążą się z dynamiką muzyki. Bez rytmu mielibyśmy tylko jedną długą nutę – co nie jest szczególnie interesujące.

Rytm to coś, co dotyka serca, sprawia, że masz ochotę tańczyć i ruszać się. Jest jak wewnętrzny beat, który uzewnętrzniasz grając na gitarze.

Często znajdziesz rytmy, które rozpoznajesz, grając takie gatunki jak rock, pop lub funk. Rytm też może pomóc utrzymać motywację w grze na gitarze. Dobre wyczucie rytmu ułatwi lekcje gry na gitarze - ale jeśli nie przyjdzie ci to naturalnie, to nic nie pomoże.

Rozwijanie poczucia rytmu

Same nuty są całkiem proste. Szybko zaczniesz je rozpoznawać, kiedy śpiewasz lub grasz.

Ale muzyka staje się trochę bardziej złożona, gdy dodamy rytm - i dotyczy to zarówno gitary klasycznej, jak i gitary jazzowej i gitary bluesowej.

Gitary i nuty.
Rytm stanowi podstawę wszystkich aspektów muzyki gitarowej. | źródło: Pixabay - Gerd Altmann

Oto dwie rekomendacje, aby znaleźć swój rytm.

Jeśli chcesz wziąć lekcje gry na gitarze lub znaleźć lekcje gry na gitarze online dla dzieci i nauczyć się utrzymywać rytm w różnych utworach muzycznych, nie ma zbyt wielu opcji.

  • Po pierwsze, warto nauczyć się czytać nuty, czy to przez tabulatury gitarowe, czy przez tradycyjne zapisy nutowe. Możesz pójść do sklepu muzycznego lub znaleźć sklep internetowy, aby kupić oficjalny śpiewnik zawierający partyturę utworu muzycznego, którego chcesz się nauczyć. Następnie możesz nauczyć się dokładnej piosenki, z rozplanowanymi wszystkimi nutami i harmonogramami. Dla początkującego gitarzysty, który ceni dokładność, jest to świetna opcja - ponieważ będziesz mieć precyzyjny rytm dla swoich ulubionych piosenek lub utworów.

  • Po drugie, możesz trenować swój słuch muzyczny, kiedy uczysz się piosenki i jej rytmu, słuchając jej. Podczas gdy wiele rockowych riffów i akordów może być całkiem łatwych do wychwycenia, uzyskanie precyzji rytmu, gdy piosenki są bardziej złożone, jest nieco trudniejsze. Pomyśl o gitarowej solówce Hendrixa. Nie zawsze są to rzeczy najłatwiejsze do odtworzenia. W tym celu będziesz musiał naprawdę rozwinąć swój słuch muzyczny.

Trzecią opcją może być zapisanie się na lekcję gry na gitarze lub kurs gry na gitarze. Ale lekcje gry na gitarze będą z czasem lepsze dzięki regularnym ćwiczeniom i nie przyniosą tylko natychmiastowych rezultatów.

Jeśli zdecydujesz się na opcję śpiewnika, jest to całkiem proste. Musisz tylko znaleźć tabulatury odpowiadające wybranemu utworowi muzycznemu, aby móc łatwo odtworzyć nuty i rytm na gitarze. Ale najpierw musisz nauczyć się czytać rytmy!

Jeśli zamiast tego zdecydujesz się na grę ze słuchu, osiągnięcie pożądanego efektu może zająć trochę czasu i doświadczenia.

Na szczęście mamy kilka wskazówek, które pomogą osiągnąć cel.

Sprawdź wyjątkowe lekcje gry na gitarze w okolicy. Wyszukaj np. lekcje gitary Wrocław na platformie Superprof.

Trzy filary rytmu

Przede wszystkim, aby nauczyć się utworu muzycznego i zagrać wszystkie akordy, powinieneś wiedzieć, każda piosenka nie jest grana w tym samym rytmie.

Istnieją dziesiątki różnych sposobów grania utworu muzycznego i powielania jego rytmu, a ten, który wybierzesz, ma więcej wspólnego ze stylem, do którego dążysz, niż cokolwiek innego.

Ale aby ożywić swoją muzykę, musisz opanować rytm. (Nauka czytania i gry akordów gitarowych też jest niezbędna!)

Nauka rytmu wymaga prawidłowego opanowania trzech kluczowych czynników – stopy, prawej ręki i głowy.

Filar 1 – Twoja stopa

W rzeczywistości, nauka rytmu utworu muzycznego często oznacza zaprzęgnięcie stopy do pracy.

Twoja stopa może służyć jako podstawa do określenia tempa i pomoże zachować rytm.

Praca stopą jest łatwa – wystarczy wybijać nią rytm. Upewnij się, że poruszasz stopą regularnie i nie zatrzymuj się ani nie zwalniaj. Nawet jeśli na początku trzeba trochę uwagi, aby tupać stopą, wkrótce stanie się to drugą naturą.

Możesz użyć dowolnej stopy, która jest wygodniejsza w danym momencie, niektórzy muzycy nawet zmieniają stopy w środku utworu.

Istnieje jednak kilka podstawowych wskazówek dotyczących utrzymywania czasu za pośrednictwem stopy:

  • W danym momencie powinna poruszać się tylko jedna stopa.

  • Twoja stopa uderza o podłogę przy każdym uderzeniu.

Na przykład weź kawałek normalnej muzyki i zacznij liczyć 1, 2, 3, 4.

Użyj metronomu i ustaw go na 60, aby pulsował w rytmie. Za każdym razem, gdy metronom kliknie, uderz stopą w ziemię. Pomiędzy każdym kliknięciem twoja stopa podnosi się i schodzi. Bardzo ważne jest, aby uderzać stopą w rytm metronomu.

Dopóki utrzymasz ten ruch, odkryjesz, że reszta rytmicznej pracy będzie pasować do tego rytmu.

Filar 2 – Twoja prawa ręka

Twoja prawa ręka to ręka, która uderza w struny gitary.

Ta ręka zacznie się poruszać wbrew sobie i będzie podążać za ruchami stopy. W ten sposób nigdy nie straci rytmu gry. Kiedy stopa się podnosi, twoja ręka również się podniesie, a kiedy twoja stopa opadnie, twoja ręka również.

W ten sposób ręka będzie podążać za ruchami stopy. Jak ćwiczyć rękę? Użyj tej samej metody, co poprzednio, uruchom metronom i zacznij stukać stopą.

Gdy stopa znajdzie się w rytmie, dodaj ruchy prawej ręki.

Utrzymuj precyzyjny ruch w dół prawą ręką, jeśli używasz kostki. Chcesz zejść w dół, gdy stopa stuka i w górę, gdy stopa jest podniesiona.

Filar 3 – Twoja głowa

Oczywiście nie da się nauczyć rytmu bez użycia głowy!

Ale co powinna zrobić twoja głowa, aby nauczyć się rytmu? To całkiem proste - po prostu policz do 4.

Weź przykład ponownego ustawienia metronomu na 60 i pracuj nad utworem muzycznym ustawionym na 4/4 (który zawiera ponad 90% muzyki rockowej, bluesowej, popowej i ludowej). Twoja stopa i ręka trzymają tę samą prędkość.

Twój mózg zacznie się uczyć liczyć, kiedy twoja stopa stuka o podłogę – 1, 2, 3, 4; 1, 2, 3, 4; 1…itd..

Dzięki tej prostej metodzie zawsze będziesz trzymać rytm.

Porady dotyczące znajdowania rytmu w utworze muzycznym

Poza wszystkimi innymi technikami i rzeczami, o których należy pamiętać podczas gry na gitarze, oto kilka dodatkowych porad, które pomogą znaleźć swój rytm i nauczyć się ulubionego utworu muzycznego na lekcjach gry na gitarze.

Interpretowanie muzyki

Jak wspomnieliśmy wcześniej, rytm nie jest tylko jedyną i stałą wartością. Jest to coś, o czym musisz pamiętać, gdy uczysz się utworu muzycznego i sam go adaptujesz.

Być może już zdałeś sobie sprawę, słuchając instrumentalnych fragmentów muzyki, że: rytm to także coś, co może się zmienić, nawet w trakcie jednej piosenki.

Rytm akordów użytych w pierwszej zwrotce często różni się od rytmu używanego po trzeciej, powiedzmy.

W rzeczywistości muzycy i śpiewacy często podkręcają i bawią się utworem muzycznym, wykonując pewne fragmenty inaczej niż pierwotnie.

A może lekcja gry na gitarze online? Jeśli wolisz korepetycje w okolicy wyszukaj np. nauka gry na gitarze Opole” na Superprof.

Muzycy z gitarami.
Wszyscy gitarzyści muszą znać swoje rytmy gitarowe. | źródło: Pixabay - Adrian N

Nadaj rytm swojej muzyce!

Ta różnica w rytmie jest szczególnie słyszalna podczas koncertów i występów na żywo.

Dlatego zawsze miej to na uwadze – nie ma tylko jednego rytmu, ale kilka w zależności od tego, jak się czujesz w danej chwili.

Nie próbuj koniecznie dopasowywać oryginalnego rytmu

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz grać na gitarze, często będziesz chciał nauczyć się swojej ulubionej piosenki i spróbować zagrać ją z taką samą prędkością jak oryginał.

Potrzeba jednak czasu, cierpliwości i wytrwałości, zanim będziesz mógł odtworzyć utwór z taką samą prędkością, jak mistrzowie gitary.

Zacznij od wyboru łatwych piosenek z podstawowym rytmem, a następnie pracuj nad bardziej skomplikowanymi kawałkami w miarę doskonalenia. Pamiętaj, że nie będziesz automatycznie mógł grać na tym samym poziomie, co ktoś, kto wydał album!

Ale ważne jest to, że jeśli nie chcesz, nie musisz koniecznie replikować dokładnego rytmu odtwarzanej piosenki. Nadaj mu swój!

Weź pod uwagę kontekst

Kiedy próbujesz odtworzyć ulubiony utwór muzyczny, poświęć kilka minut na zastanowienie się, jak ta muzyka została stworzona.

Typowa grupa często składa się z dwóch gitarzystów, jednego basisty, klawiszowca, perkusisty, wokalisty i może jednego lub dwóch innych instrumentów.

W przypadku wszystkich tych innych muzyków gitarzyści muszą często trzymać się prostych rytmów, aby inne instrumenty również były słyszane i doceniane.

Czasami możesz znaleźć się w rytmie, który jest trochę nudny. Spróbuj znaleźć ciekawszy rytm, który ma większą złożoność i można na nim grać samodzielnie na gitarze.

Wbij się w rytm lekcji gry na gitarze basowej!

Stwórz własną wersję

Kiedy uczysz się istniejących piosenek, czy to słuchając płyty CD, czy oglądając wideo na YouTube, nigdy nie będziesz w stanie odtworzyć dokładnie tego samego rytmu i nut. Dzieje się tak, ponieważ każdy muzyk ma swój własny styl, preferencje i wpływy!

Naucz się jak stworzyć własny utwór muzyczny i eksperymentuj ze zmianą i modyfikacją rytmu, aby odzwierciedlić Twoje obecne uczucia.

Im więcej bawisz się utworem muzycznym, tym ciekawiej będzie go słuchać.

Czy to już czas na wymianę strun gitary? Dowiedz się, jak dzięki temu prostemu przewodnikowi...

Kobieta z gitarą i laptopem.
Kluczem do grania rytmów gitarowych jest słuchanie. | źródło: Unsplash - Surface

Nie wahaj się samemu wypróbować różnych rzeczy. Im więcej grasz, tym lepszy będzie Twój refleks i słuch muzyczny.

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym gitarzystą, praca i praktyka są kluczem do dobrej gry.

Jednak nie baw się bezsensownie – niektóre rytmy z niektórymi utworami zabrzmią naprawdę okropnie.

Musisz obliczyć, ile bitów przypada na takt, a następnie wziąć to pod uwagę, aby znaleźć odpowiedni rytm dla swojej piosenki.

Jak widać, odpowiedni rytm jest kluczową częścią odtwarzania utworu muzycznego na gitarze. Niektóre gatunki, takie jak rock czy blues, naprawdę polegają na rytmie swoich piosenek, aby nadać im określony charakter, a jeśli nie dostaniesz odpowiedniego rytmu, piosenka może nie być już rozpoznawalna.

Może jeszcze nie kupiłeś gitary? A może dopiero zaczynasz pracować nad arpeggiami?

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.