Wszyscy znamy stare powiedzenie „praktyka czyni mistrza.”

Ale czy jest ono prawdziwe w przypadku gry na skrzypcach?

Kiedy bierzesz lekcje gry na skrzypcach, regularne ćwiczenia są ważne z wielu powodów.

Jeśli poważnie myślisz o robieniu postępów i zostaniu wyśmienitym skrzypkiem, wiedza na temat prawidłowego i skutecznego ćwiczenia na instrumencie jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu w nauce gry na skrzypcach.

Nabycie dobrych nawyków na wczesnym etapie kariery muzycznej przygotuje skrzypka do satysfakcjonujących sesji treningowych w przyszłości, a także pomoże rozwinąć przydatne umiejętności, które można przenieść na inne dziedziny życia.

Nauka gry na skrzypcach to o wiele więcej niż ćwiczenie utworów, które zada nauczyciel skrzypiec; będziesz też musiał popracować nad kształceniem słuchu i zdobyć wiedzę z zakresu teorii muzyki, a także techniki gry i produkowania czystych dźwięków.

Droga do zostania wszechstronnym muzykiem w dużej mierze składa się z nauki gry na instrumencie muzycznym, ale nie ogranicza się do samej gry na instrumencie.

Tak więc, jeśli praktyka czyni mistrza, determinacja zdecydowanie przyspiesza ten proces!

Aby dowiedzieć się, jak znaleźć się na właściwej ścieżce, jeśli chodzi o ćwiczenie gry na skrzypcach i przenieść swój trening na wyższy poziom, poznaj nasze porady, a rezultaty ciężkiej pracy, którą włożysz w ćwiczenia będą dużo korzystniejsze.

Sprawdź lekcje gry na skrzypcach online na Superprof.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Skrzypce
Dominika
5
5 (7 oceny)
Dominika
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (3 oceny)
Anna
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Renata
5
5 (7 oceny)
Renata
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (2 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Alona
5
5 (6 oceny)
Alona
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
5
5 (5 oceny)
Maciej
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (6 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (3 oceny)
Jagoda
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (7 oceny)
Dominika
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (3 oceny)
Anna
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Renata
5
5 (7 oceny)
Renata
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (2 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Alona
5
5 (6 oceny)
Alona
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
5
5 (5 oceny)
Maciej
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (6 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (3 oceny)
Jagoda
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Gra na skrzypcach: praktyka czyni mistrza

Rutyna jest podstawowym aspektem ćwiczenia na instrumencie muzycznym.

Nabycie zdrowych nawyków nie tylko przyniesie nagrodę w postaci osiągnięciem zamierzonych celów, ale także ułatwi zaakceptowanie treningu skrzypcowego jako nieodzownej części harmonogramu dnia, nie będzie on już przykrym obowiązkiem.

Oto nasze wskazówki dotyczące wyrabiania dobrych nawyków podczas sesji treningowych:

 • Ćwicz codziennie o tej samej porze

Sprawienie by gra na skrzypcach była tak naturalna i regularna, jak poranna rutyna w dni, w których nie ma lekcji gry na skrzypcach, jest kluczem do robienia solidnych postępów w nauce gry na skrzypcach.

Przydzielanie określonego czasu na codzienne sesje treningowe to doskonały pomysł.

Aby zdecydować, o której porze dnia ma odbywa się trening, zastanów się nad swoją obecną rutyną dnia codziennego.

Kiedy jesteś w domu? Kiedy zwykle jesz wieczorny posiłek? Czy masz inne zobowiązania?

Wybierz czas, w którym masz pewność, że będziesz w stanie w pełni skoncentrować się na swoim treningu. Oznacza to ćwiczenie w czasie, gdy masz pewność, że nie będziesz głodny i rozpraszany przez innych ludzi.

Mężczyzna w kapeluszu grający na skrzypcach nad wodą.
Regularna praktyka zapewni stały postęp. | źródło: Unsplash - Ernesto Velázquez

Ćwiczenie gry na skrzypcach każdego dnia o tej samej porze pomoże zintegrować praktykę z codziennym dniem i sprawi, że będzie ona tak samo ważna jak branie prysznica lub mycie zębów, co utrudni opuszczenie sesji!

 • Ćwicz przez taką samą ilość czasu każdego dnia

Poza ćwiczeniem o tej samej porze każdego dnia, wykonywanie ćwiczeń przez teaki sam okres czasu zwiększy regularność treningu i poprawi samodyscyplinę, jeśli chodzi o grę na skrzypcach.

Zaleca się, aby muzycy wybierali różną długość treningu w zależności od ich poziomu:

 • Początkujący: 20 minut dziennie
 • Średnio zaawansowani: 30-40 minut dziennie
 • Zaawansowany: ponad 60 minut dziennie

Niezależnie od tego, czy brzdękasz Wlazł kotek na płotek, będąc początkującym skrzypkiem czy doskonalisz wykonanie utworów wielkich kompozytorów, takich jak Vivaldi czy Debussy, wiedza o tym, ile trwają sesje treningowe, pomoże mądrze wykorzystać czas, ponieważ będziesz w stanie lepiej przydzielić czas każdemu aspektowi swojej praktyki.

 • Rozgrzej się prawidłowo

Podobnie jak w sporcie, rozgrzewka przed rozpoczęciem ćwiczeń nut i utworów na skrzypcach pomoże w zapobieganiu kontuzjom i przestawi tok myślenia na płaszczyznę muzyczną.

Gra na skrzypcach wymaga dużej siły i elastyczności rąk i palców, więc wykonanie zestawu ćwiczeń rozgrzewkowych pomoże pobudzić mięśnie, zanim spróbujesz zagrać jakiekolwiek utwory.

Rozgrzewki to także dobra okazja do ćwiczenia gam, pasaży i ćwiczeń technicznych – niezbędnych każdemu muzykowi.

Wykonanie gam i pasażów przed zbliżającymi się egzaminami to świetny sposób na rozgrzanie palców podczas ćwiczenia ruchów smyczkiem i rozwijania pamięci mięśniowej dla każdej nuty.

Inne ćwiczenia rozgrzewkowe mogą być ukierunkowane na poprawę konkretnej umiejętności, takiej jak intonacja, palcowanie, vibrato lub pizzicato. Jeśli znajdziesz odpowiedniego nauczyciela gry na skrzypcach, możesz liczyć na to, że przedstawi serię ćwiczeń rozgrzewkowych dostosowanych do umiejętności i potrzeb podopiecznego.

Dowiedz się, jak wziąć lekcje skrzypiec online.

Ćwiczenie utworów wybranych przez nauczyciela skrzypiec

Niezależnie od tego, czy uczysz się dla przyjemności, czy masz konkretne cele, a prywatne lekcje mają pomóc je osiągnąć, granie na skrzypcach jest często najprzyjemniejszą częścią ćwiczenie na instrumencie muzycznym, jest to także segment, który powinien zająć większość czasu treningu.

Ćwiczenie utworów na skrzypce poza lekcjami muzyki to nie tylko wykonanie repertuar, dopóki nie zagrasz każdego utworu do końca bez większych problemów.

Jako muzyk masz obowiązek ćwiczyć swoje utwory w sposób, który je ulepsza, pokazując swój poziom umuzykalnienia.

Dobre zagranie utworu to nie tylko granie wszystkich właściwych nut, ale także trzymanie poprawnego tempa, uwzględnienie oznaczeń dynamicznych i użycie poprawnej intonacji przy zachowaniu prawidłowej postawy.

Jest wiele rzeczy, które można zrobić, aby zmobilizować się do poprawy jakości swoich występów. Zapamiętaj, lekcje skrzypiec kosztują, a jeśli przychodzisz na lekcję nieprzygotowany, po prostu wyrzucasz pieniądze w błoto.

Oto kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę, aby zoptymalizować swoje sesje treningowe:

 • Metronom

Metronom to urządzenie służące do ustawiania i utrzymywania rytmu w utworze muzycznym.

Drewniany metronom.
Metronom to świetne narzędzie do ćwiczenia utworów. | źródło: Pixabay - Mark Schaefer

Korzystanie z metronomu podczas ćwiczenia własnych utworów nie tylko pomoże utrzymać rytm, ale także zapobiegnie zbytniemu pośpiechowi lub przeciąganiu nut.

 • Ołówek

Do zaznaczania partii podczas prób orkiestrowych zaleca się trzymanie ołówka w futerale na skrzypce, jednak warto mieć go też pod ręką podczas ćwiczeń. W rzeczywistości ołówek jest jednym z najważniejszych akcesoriów do gry na skrzypcach.

Kiedy grasz utwór po raz pierwszy, nie odtworzysz prawidłowo wszystkich jego fragmentów. Na przykład, jeśli czytasz wzrokowo z nut szczególnie trudny utwór, możliwe, że tak bardzo koncentrujesz się na graniu właściwych nut, że nie zauważysz zmiany dynamiki.

Nauczyciele skrzypiec w okolicy prawie zawsze używają ołówka do oznaczania utworów podczas nauki muzyki, aby przypomnieć graczom, co powinni robić podczas indywidualnej praktyki.

Używanie ołówka do oznaczania zapisu nutowego podczas treningu gry na skrzypcach to dobry sposób na ustawienie przypomnień dla siebie, tak abyś pamiętał o dynamice, kluczowych zmianach i konkretnych przypadkach następnym razem, gdy zagrasz utwór.

 • Akompaniament na CD

Innym świetnym sposobem, aby zobaczyć swoje utwory w innym świetle, jest granie ich z akompaniamentem na CD.

Większość publikowanych utworów na skrzypce zawiera płytę CD z pianinem lub podkładem orkiestrowym do każdego utworu.

Granie utworów z akompaniamentem pomoże umieścić rolę skrzypiec w kontekście i uzyskać ogólne wyczucie utworu jako występu zespołowego.

Jak wydobyć więcej korzyści z ćwiczeń gry na skrzypcach?

Bez nauczyciela, samotne ćwiczenie każdego dnia na instrumencie muzycznym może być nużące, a nawet może sprawić, że granie stanie się przykrym obowiązkiem.

Gra na skrzypcach, choć wymaga dużo ciężkiej pracy i determinacji, powinna być radosnym hobby, a ćwiczenia powinny dawać muzykom poczucie artystycznego spełnienia.

Aby nie dopuścić do tego, by ćwiczenie gry na skrzypcach stały się źródłem frustracji, możesz zrobić kilka rzeczy, rozpalając zainteresowanie muzyką klasyczną.

Oto kilka wskazówek, na większe korzyści z gry na skrzypcach:

 • Nagrywaj się

Nagrywanie siebie podczas grania utworów i odsłuchiwanie ich to świetny sposób na szukanie elementów do poprawy, bez konieczności koncentrowania się na grze na skrzypcach.

Słuchanie nagrań, na których sam grasz, da nowe spojrzenie na utwory i pomoże zrozumieć, czym powodowane są komentarze twojego nauczyciela skrzypiec.

Efektem wprowadzania ulepszeń do swoich utworów na podstawie własnych nagrań są występy, które są dopracowane i wykonane najlepiej jak to możliwe.

 • Ćwiczenia grupowe

Jeśli masz znajomych, którzy grają na skrzypcach lub innych instrumentach smyczkowych, możesz urozmaicić swoją praktykę muzyczną, organizując wspólne granie.

Niezależnie od tego, czy starasz się zdać ten sam egzamin, czy lubisz pracować razem nad duetami i kwartetami, granie na skrzypcach z innymi ludźmi może dać możliwość zobaczenia, w jaki sposó inaczej zagrać utwory, które znasz, a także rozwinie umiejętności gry w zespole.

 • Dołącz do zespołu

Możliwość kontynuowania swojej edukacji muzycznej w środowisku grupowym jest jednym z najbardziej ekscytujących doświadczeń, z jakim może mieć styczność każdy muzyk.

Orkiestra grająca utwór.
Dołączenie do zespołu muzycznego to świetny sposób na poprawę umiejętności scenicznych. | źródło: Pixabay - solmaiororquestra

Słuchanie bogatego, barwnego brzmienia orkiestry jest wspaniałą nagrodą za wszystkie godziny indywidualnej ciężkiej pracy włożonej w naukę gry na skrzypcach.

Dlatego wielu nauczycieli muzyki zaleca swoim uczniom zapisanie się do zespołów i orkiestr symfonicznych, gdzie mogą grać na swoim instrumencie jako inną formę zajęć grupowych.

Będziesz mógł znaleźć odpowiednie zespoły do przyłączenia się w lokalnej szkole muzycznej lub w gminnych domach kultury, gdzie nauczysz się gry na skrzypcach, a także na innych instrumentach, takich jak: fortepian, wiolonczela, flet, klarnet, saksofon, gitara, trąbka, perkusja i ukulele. Ponadto możesz wziąć udział w warsztatach śpiewu, improwizacji, kompozycji, muzyki klasycznej, jazzu i zasmakować występów na koncertach!

Niezależnie od tego, czy zapisujesz się na zajęcia muzyczne poświęcone wyłącznie instrumentom smyczkowym, czy nawet samym skrzypcom, aby grać muzykę kameralną, czy zapisujesz się do orkiestry symfonicznej filharmonii, poszerzanie swoich umiejętności zarówno jako wykonawcy, jak i członka zespołu pomoże poprawić umiejętności sceniczne i czytania a vista, ponieważ uczysz się czytać nuty z fragmentu utworu, opierając się na rytmie muzyki na stronie, aby znaleźć swoje miejsce.

Korzyści z grania w zespołach muzycznych jest wiele: zdobywanie pewności siebie, przezwyciężanie tremy, dołączanie do lokalnej społeczności muzycznej, zdobywanie umiejętności wykonawczych, poznawanie innych instrumentów i ćwiczenie na instrumencie z myślą o innym celu.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.