Wybór akcesoriów niezbędnych do nauki gry na skrzypcach to spore wyzwanie dla nowicjuszy, wkraczających we wspaniały świat lekcji muzyki.

Jeśli masz zamiar rozpocząć naukę gry na skrzypcach, poza samym instrumentem, potrzebujesz wielu innych przedmiotów!

Zdobycie odpowiednich skrzypiec jest ważne, ale musisz się również dowiedzieć się jak się z nimi właściwie obchodzić.

Musisz też pamiętać o ćwiczeniu gry na skrzypcach pomiędzy swoimi lekcjami. Ćwiczenie gry na skrzypcach może być dużo trudniejsze, jeśli nie zainwestujesz w odpowiedni sprzęt, taki jak pulpit na nuty i metronom – dobre wyposażenie pozwoli na zaoszczędzenie czasu i energii, co z kolei spowoduje, że praktyka będzie bardziej efektywna.

Nauka gry na instrumencie to nie tylko nauka czytania nut i wydobywania czystego dźwięku; chodzi o to, by nauczyć się połączyć swoją muzyczną energię ze swoim instrumentem, a jeśli chcesz to osiągnąć, musisz czuć się komfortowo – poznaj jest sprzęt, dzięki któremu to osiągniesz!

Tak więc, jeśli jesteś początkującym muzykiem, oto przewodnik Superprof dotyczący przygotowania się do nauki gry na skrzypcach.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Skrzypce
Anna
5
5 (5 oceny)
Anna
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dawid
5
5 (6 oceny)
Dawid
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (4 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
5
5 (7 oceny)
Aleksandra
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
5
5 (6 oceny)
Maciej
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Alona
5
5 (6 oceny)
Alona
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (3 oceny)
Jagoda
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Renata
5
5 (8 oceny)
Renata
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (5 oceny)
Anna
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dawid
5
5 (6 oceny)
Dawid
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (4 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
5
5 (7 oceny)
Aleksandra
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
5
5 (6 oceny)
Maciej
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Alona
5
5 (6 oceny)
Alona
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (3 oceny)
Jagoda
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Renata
5
5 (8 oceny)
Renata
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Podstawy nauki gry na skrzypcach

Nie trzeba dodawać, że jeśli zamierzasz nauczyć się grać na skrzypcach, będziesz potrzebował dobrych skrzypie i smyczka.

Sam musisz zdecydować, czy chcesz wypożyczyć czy kupić swoje pierwsze skrzypce.

Skrzypce można wypożyczyć lub kupić w specjalistycznych sklepach muzycznych, zatrudniających ekspertów muzycznych, którzy doradzają klientom w kwestii dopasowania i stosowności instrumentów.

Jest to szczególnie ważne w przypadku instrumentów strunowych, takich jak skrzypce, ponieważ w grę wchodzi zakres rozmiarów dla graczy o różnym wzroście.

Skrzypce i smyczek.
Trzy najważniejsze rzeczy w twoim futerale to skrzypce, smyczek i kalafonia. | źródło: Pixabay - Pexels

Wypożyczenie lub zakup odpowiedniego rozmiaru skrzypiec jest bardzo ważne, ponieważ wpływa to na zdolność gracza do prawidłowej i wygodnej gry na instrumencie.

Podczas wizyty w sklepie muzycznym możesz wypróbować skrzypce o różnych rozmiarach. Możesz być pewien, że trzymasz skrzypce w odpowiednim rozmiarze, jeśli możesz wygodnie trzymać ich szyjkę w lewej dłoni, gdy instrument spoczywa na obojczyku.

Jest bardzo prawdopodobne, że podczas wizyty w sklepie nauczysz się również trzymać smyczek. Eksperci w sklepie pokażą, jak zacisnąć i poluzować końskie włosie smyczka, a także jak nałożyć kalafonię.

Kalafonia to kolejny podstawowy element wyposażenia, który musisz mieć w swoim futerale na skrzypce.

Wykonana z utwardzonej żywicy drzewnej, kalafonia, jest wcierana wzdłuż włosia smyczka, aby zapewnić tarcie między końskim włosiem a strunami skrzypiec – bez niej smyczek po prostu ślizgałby się po strunach bez wydawania żadnego dźwięk.

Tak więc pierwszymi przedmiotami, w które powinieneś się zaopatrzyć jako nowy skrzypek, są skrzypce odpowiedniej wielkości (w zestawie ze smyczkiem) i kalafonia.

Wygoda podczas lekcji gry na skrzypcach

Gra na jakimkolwiek instrumencie muzycznym może po pewnym czasie stać się niewygodne, szczególnie dla początkujących skrzypków.

Prawidłowe trzymanie skrzypiec podczas gry może być męczące dla graczy, ponieważ muszą włożyć wysiłek w to, aby trzymać zarówno instrument, jak i utrzymać prawidłową postawę.

Na szczęście istnieje sprzęt, dzięki któremu gra na skrzypcach będzie wygodniejsza.

Pierwszy ergonomiczny sprzęt skrzypcowy, który napotkasz to podpórka na ramię (żeberko).

Żeberko przyczepia się do dolnego grzbietu skrzypiec - podpierają instrument we właściwej pozycji na obojczyku muzyka, zapobiegając nadwyrężeniu mięśni szyi lub ramienia.

Podpórka na ramię jest szczególnie polecana początkującym skrzypkom, ponieważ sprzyja prawidłowej pozycji instrumentu.

Najważniejsza wskazówka: jeśli nie masz pewności co do wyboru podpórki na ramię lub chcesz na niej przyoszczędzić, w międzyczasie możesz używać gąbki! Po prostu przymocuj gąbkę do skrzypiec za pomocą gumki elastycznej, a będziesz mieć własną prowizoryczną podpórkę na ramię.

Innym przydatnym elementem wyposażenia, który sprawi, że gra na skrzypcach będzie wygodniejsza, jest krzesło.

Mimo że zaleca się, aby skrzypkowie stali podczas ćwiczeń na swoim instrumencie, wygodniej jest siedzieć, jeśli ćwiczysz przez dłuższy czas.

Możesz użyć dowolnego wytrzymałego, twardego, krzesła bez oparcia. Twoje krzesło powinno również mieć odpowiednią wysokość dla skrzypka, aby mógł zachować prawodiłową postawę nawet podczas siedzenia.

Przydatne akcesoria do ćwiczenia gry na skrzypcach

Istnieje wiele innych przydatnych elementów, które skrzypkowie mogą wykorzystać podczas sesji treningowych.

Oto najczęściej używane przedmioty:

   • Aplikacja do strojenia skrzypiec

Struny skrzypiec powinny być nastrojone przed rozpoczęciem ćwiczeń. Struny do skrzypiec są strojone przez przekręcanie kołków, które znajdują się na komorze kołkowej skrzypiec. Jednak, aby prawidłowo nastroić skrzypce, będziesz potrzebować czegoś, co posłuży jako punkt odniesienia.

Zacznij brać lekcje gry na skrzypcach online, aby poprawić swoje umiejętności.

Kołki skrzypcowe.
Skrzypce są zwykle strojone za pomocą kołków, jednak można do tego użyć również stroików. | źródło: Pixabay - Nick Stafford

Istnieje szeroki wybór aplikacji do strojenia skrzypiec, które można pobrać bezpłatnie na urządzenia z systemem iOS i Android. Takie aplikacje są bardziej pomocne niż używanie fortepianu do strojenia, ponieważ przy odtwarzaniu nuty mówią muzykowi, czy nuta jest ostra czy płaska.

   • Statyw (pulpit) pod nuty

Stojaki na nuty służą do przytrzymywania arkuszy z zapisem nutowym podczas gry.

Trzymanie nut na poziomie oczu jest niezbędne do zachowania prawidłowej postawy podczas ćwiczeń na skrzypcach.

Składane statywy na nuty są najbardziej popularne, ponieważ można je złożyć i zabrać na lekcje skrzypiec lub na próbę.

   • Metronom

Metronomy są używane do ustalania tempa utworu muzycznego. Można je pobrać na urządzenie mobilne lub kupić w sklepach muzycznych.

Korzystanie z metronomu nie tylko pomaga muzykom rozpocząć utwór we właściwym tempie, ale także ułatwia utrzymanie stałego tempa w całym utworze.

   • Książki: skale i arpeggio

Jeśli przygotowujesz się do egzaminów ze skrzypiec, musisz znać pewien zestaw skal i arpeggio.

Zakup książki, która zawiera to wszystko, jest świetnym źródłem, które można wykorzystać do nauki skal skrzypiec i rozpoznawania kluczowych soznaczeń a także zapewnienie dobrego materiału rozgrzewającego.

Nauka i granie w każdej gamie durowej, a także w gamach harmonicznych i melodycznych molowych to dobre ćwiczenie dla poprawy ogólnej techniki gry na skrzypcach podczas pracy nad ćwiczeniem słuchu, palcowania, pizzicato, intonacji i pracy smyczkiem.

   • Nuty

Kiedy uczysz się grać na jakimkolwiek instrumencie muzycznym, będziesz potrzebować kilku utworów do ćwiczenia.

Ogólnie rzecz biorąc, nauczyciel lub korepetytor gry na skrzypcach wybierze odpowiednie utwory dla ucznia w oparciu o jego umiejętności i osobiste aspiracje muzyczne, ale obowiązek zakup zalecanych książek jest odpowiedzialnością ucznia.

Jeśli zdecydujesz się na sprawdzenie swoich umiejętności w oparciu o zasady egzaminacyjne w polskich szkołach muzycznych, nauczyciel pomoże z wybraniem odpowiednich technik i utworów.

Oprócz dowolnego materiału egzaminacyjnego możesz również zdobyć inną muzykę skrzypcową, w stylu, który lubić grać. Sklepy muzyczne oferują muzykę dla skrzypków na wszystkich poziomach zaawansowania, często publikowaną według gatunku lub stylu. Na przykład możesz znaleźć kolekcje hitów filmowych, a nawet konkretne franczyzy, takie jak Disney – prawie zawsze są sprzedawane z akompaniamentem na CD, dzięki czemu dowiesz się, jak to jest grać w orkiestrze!

Jeśli chcesz poszerzyć swój repertuar, zawsze możesz pobrać nuty na skrzypce z Internetu do wydrukowania. Tak więc, jeśli jesteś znudzony udoskonalaniem swojej interpretacji prostego utworu, takiego jak Wlazł kotek na płotek lub chcesz zrobić sobie przerwę od swojego koncertu skrzypcowego, utworów na skrzypce jest o wiele więcej!

Dzięki temu zaoszczędzisz trochę czasu i pieniędzy, a każda praktyka jest dobrą praktyką!

   • Ołówek

Jeśli jesteś początkującym skrzypkiem, znaczenie skromnego ołówka może okazać się zaskoczeniem.

Niezależnie od tego, czy jest używany na prywatnych sesjach treningowych, czy na próbach orkiestry symfonicznej, trzymanie ołówka w futerale na skrzypce jest koniecznością dla każdego muzyka.

Są ku temu trzy główne powody:

 1. Możesz go używać do oznaczania muzyki i zaznaczania rzeczy do zapamiętania podczas grania, takich jak przypadkowe i dynamiczne oznaczenia.
 2. W orkiestrach i próbach dyrygent często instruuje muzyków, aby zaznaczyli pewne cechy w swoich partiach. W ten sposób upewniasz się, że zespół brzmi spójnie i zrealizuje wizję dyrygenta utworu.
 3. Oznaczenia ołówkiem na nutach można wymazać, w przeciwieństwie do atramentu. Używanie długopisu na nutach nie jest zbyt dobrze postrzegana, zwłaszcza podczas prób grupowych.

W miarę jak rozwija się twoje wyczucie muzyki, rozwija się również twoje uznanie dla prostego ołówka grafitowego.

   • Tłumik do skrzypiec

Dźwięk skrzypiec jest przyjemny, ale dla osób mieszkających ze skrzypkami może po pewnym czasie stać się irytujący.

Na szczęście użycie tłumika do skrzypiec może w tym pomóc!

Skrzypce na podłodze.
Tłumiki nakłada się na podstawek (mostek) skrzypiec. | źródło: Pixabay - StockSnap

Tłumiki pasują do mostka skrzypiec i wyciszają instrument, tłumiąc wibracje strun, umożliwiając skrzypkom ćwiczenie bez przeszkadzania bliskim.

Dbanie o skrzypce

Właściwa pielęgnacja i konserwacja instrumentu muzycznego ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że brzmi on jak najlepiej i nie ulegnie uszkodzeniu.

Najbardziej regularną czynnością konserwacyjną jest: wycieranie nadmiaru kalafonii ze strun i korpusu skrzypiec po każdej sesji ćwiczeniowej lub próbie. Powinieneś użyć do tego suchej ściereczki.

Wycieranie kurzu ze skrzypiec to prosty i łatwy sposób na zapobieganie gromadzeniu się kalafonii, która może wpływać na jakość dźwięku wytwarzanego przez skrzypce.

Zaleca się również, aby uczniowie wymieniali struny w skrzypcach każdego roku.

Struny do skrzypiec można kupić w sklepach muzycznych, ale jeśli chcesz wymieniać ich sam, ekspert w sklepie muzycznym zajmie się tym za niewielką opłatą.

Wymiana strun w skrzypcach zapewni, że instrument zachowa czysty i ciepły dźwięk.

Największa przysługą, jaką możesz wyświadczyć swoim skrzypcom, to ich serwisowanie.

Serwisowanie instrumentów jest bardzo podobne do serwisowania samochodów, gdzie wszystkie elementy są dokładnie sprawdzane i naprawiane, aby upewnić się, że instrument wykorzystuje swój potencjał.

Serwis skrzypiec często odbywa się w specjalistycznych sklepach muzycznych zajmujących się instrumentami strunowymi, jednak instrumenty mogą być również wysyłane do ekspertów za pośrednictwem sklepów muzycznych, jeśli nie mają oni niezbędnej wiedzy specjalistycznej, aby poradzić sobie ze skrzypcami.

Dbanie o instrument jest niezwykle ważną częścią bycia odpowiedzialnym muzykiem, a jeśli zadbasz o swoje skrzypce, zostaniesz nagrodzony ciepłym i satysfakcjonującym dźwiękiem.

Chociaż wszystko oczywiście ma swoją cenę, korzystanie z aplikacji zamiast kupowania metronomu lub stroika bądź szukanie w Internecie bezpłatnych nut może pomóc zaoszczędzić pieniądze – tak jak istnieją sposoby na oszczędzanie na lekcjach skrzypiec.

Superprof pomoże znaleźć najlepsze lekcje gry na skrzypcach...

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.