Instrument, tak piękny i ciekawy, jak skrzypce, jest źródłem wielu inspiracji.

Niezależnie od tego, czy jest są to doskonale skoordynowane ruchy smyczkiem sekcji smyczkowej w filharmonicznej orkiestrze symfonicznej lub konkretny utwór w aranżacji skrzypcowej (np. Wiosna z Czterech pór roku Vivaldiego), skrzypce są naprawdę hipnotyzujące.

Myślisz o lekcjach gry na skrzypcach? Nauka gry na skrzypcach od zera może wydawać się nie lada wyzwaniem.

O czym więc powinni pamiętać początkujący skrzypkowie? Czy istnieją najważniejsze wskazówki, jak uczyć się gry na skrzypcach od podstaw, które pomogą początkującym opanować instrument?

Jeśli sam rozważasz podjęcie lekcji muzyki, lub chcesz zachęcić do tego swoje dziecko, ale nie wiesz, czego się spodziewać, Superprof przychodzi z pomocą!

Jak dbać o skrzypce? Czego nauczysz się na lekcjach gry na skrzypcach? Czy musisz zdać egzamin grając na skrzypcach?

Ten poradnik do nauki gry na skrzypcach odpowie na wszystkie te pytania i nie tylko!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Skrzypce
Anna
5
5 (3 oceny)
Anna
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dawid
5
5 (6 oceny)
Dawid
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (3 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Renata
5
5 (8 oceny)
Renata
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Alona
5
5 (6 oceny)
Alona
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
5
5 (5 oceny)
Maciej
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (6 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (3 oceny)
Jagoda
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (3 oceny)
Anna
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dawid
5
5 (6 oceny)
Dawid
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (3 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Renata
5
5 (8 oceny)
Renata
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Alona
5
5 (6 oceny)
Alona
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
5
5 (5 oceny)
Maciej
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (6 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (3 oceny)
Jagoda
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Pierwsze wrażenia: poznaj swój instrument

Wybranie się do specjalistycznego sklepu muzycznego lub lutnika po pierwsze skrzypce może być dość onieśmielające, jeśli nie znasz jeszcze instrumentu.

Pierwszą rzeczą, jaką każdy nowy skrzypek powinien wiedzieć, jest to, że skrzypce są dostępne w wielu rozmiarach. Dlaczego? Ponieważ wielkość skrzypiec wpływa na zdolność muzyka do prawidłowego i wygodnego grania na nich.

Skrzypce zwykle występują w siedmiu różnych rozmiarach dla początkujących, które są oznaczane ułamkami od rozmiaru 1/32 do rozmiaru 4/4 (pełny rozmiar).

Skrzypce zostaną dopasowane do użytkownika na podstawie długości jego ramienia: przy skrzypcach o odpowiednim rozmiarze powinieneś być w stanie wygodnie trzymać szyjkę skrzypiec w lewej dłoni.

Znajdź lekcje gry na skrzypcach online dla siebie.

Rządek skrzypiec.
Gra na skrzypcach w odpowiednim rozmiarze jest niezwykle ważna dla początkujących. | źródło: Pixabay - HeungSoon

Co powinieneś zrobić dalej, kiedy przyniesiesz swój instrument do domu?

Kiedy otworzysz futerał na skrzypce, znajdziesz w nim swoje skrzypce i smyczek.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to dokładnie przyjrzeć się sposobowi, w jaki skrzypce są umocowane w futerale. Wyściółka w futerale jest ukształtowana tak, aby instrumenty były amortyzowane, a jednocześnie bezpieczne – dlatego ważne jest, abyś wiedział, jak prawidłowo odłożyć skrzypce po sesjach treningowych.

Kolejna wskazówka: unikaj dotykania rękami włosia smyczka do skrzypiec! Końskie włosie, z którego wykonane są smyczki do skrzypiec, jest bardzo chłonne, więc pobrudzenie go substancjami, które naturalnie znajdują się na skórze rąk wpłynie na jakość wydawanego przez nie dźwięku.

Instrumenty muzyczne, a w szczególności instrumenty smyczkowe są delikatne, więc wiedza, jak odpowiednio o nie dbać i nauka jak obchodzić się ze skrzypcami są niezbędne (pomogą w tym eksperci w sklepach muzycznych).

Dowiesz się o konserwacji skrzypiec na wczesnym etapie nauki muzycznej. Pierwszą rzeczą, której się nauczysz, jest napinanie i rozluźnianie smyczka przed i po grze na skrzypcach.

Dokręć śrubę na końcu smyczka, aż poczujesz opór, ale końskie włosie nie jest zbytnio napięte. Następnie nałóż kalafonię na włosie. Kalafonia pomaga włosiu smyczka przyczepić się do strun skrzypiec, aby wydobyć dźwięk, zamiast po prostu ślizgać się po nich. Występuje w postaci bloczka i można ją kupić w większości sklepów z instrumentami muzycznymi.

Po zakończeniu gry na skrzypcach poluzuj końskie włosie przed włożeniem smyczka z powrotem do futerału na skrzypce.

Dobrym pomysłem jest również przetarcie skrzypiec suchą szmatką. Pomoże to zapobiec gromadzeniu się kurzu, który może mieć wpływ na działanie instrumentu.

Nauczyciel gry na skrzypcach to odpowiednia osoba, która doradzi, jak poznać najmniejszego członka rodziny instrumentów strunowych, niezależnie od tego, czy chodzi o wygodniejsze ćwiczenia z solidnym krzesłem, czy znalezienie odpowiedniej podpórki na ramię, pasującej do instrumentu lub jakichkolwiek innych akcesoriów skrzypcowych, których będziesz potrzebować.

Lekcje gry na skrzypcach dla początkujących: czego możesz się spodziewać?

Jeśli jesteś kompletnym nowicjuszem w świecie lekcji muzyki skrzypcowej, na początku może wydawać się to tajemnicze, ale to nic strasznego! Superprof jest tutaj, aby przedstawić, czego możesz się spodziewać podczas lekcji gry na skrzypcach.

Dowiedz się ile kosztują lekcje skrzypiec.

Więc, jak zwykle przebiegają lekcje muzyki?

Każda lekcja skrzypiec jest zwykle podzielona na trzy główne sekcje:

  1. Rozgrzewka,
  2. Ćwiczenia,
  3. Utwory.

Tak samo, jak przed rozpoczęciem uprawiania sportu, musisz rozgrzać się i sprawdzić czy instrument jest nastrojony, zanim spróbujesz zagrać utwory na skrzypcach.

Rozgrzewka polega na przestawieniu mózgu w tryb muzyczny i upewnieniu się, że jesteś w odpowiednim nastroju do ćwiczeń i nauki.

Chłopak trzymający skrzypce.
Podobnie jak w sporcie, przed grą na skrzypcach niezbędna jest rozgrzewka. | źródło: Unsplash - Joel Wyncott

Dla skrzypków rozgrzewka zwykle polega na szybkim zagraniu gam i eksperymentowaniu z smyczkiem, aby stworzyć dźwięk legato lub staccato, a nawet odkładanie smyczka i szarpanie struny palcami, co nazywa się pizzicato.

Szybkie wykonanie gam rozgrzeje palce i pobudzi pamięć, gdy przypomnisz sobie tonację i nuty dla każdej z nich.

Jeśli jesteś kompletnym początkującym, niektóre terminy z tego muzycznego żargonu mogą wydawać się językiem obcym – ale nie martw się! Nauczyciel gry na skrzypcach szybko wytłumaczy, co oznaczają te słowa.

Ćwiczenia techniczne zwykle następują po rozgrzewce. Ćwiczenia mają na celu przyzwyczajenie się do obsługi instrumentu i rozwijanie pamięci mięśniowej do skomplikowanych kombinacji nut, które są powszechne w utworach solowych i orkiestrowych (takich jak skale chromatyczne i arpeggia).

Gdy już się odpowiednio rozgrzejesz, a mózg przestawi się na płaszczyznę muzyczną, będziesz gotowy do rozpoczęcia pracy nad wybranymi utworami!

Nauczyciel gry na skrzypcach przygotuje kilka kompozycji do opracowania w ciągu kilku tygodni. Celem pracy nad utworami jest rozwijanie poczucia rytmu, muzykalności i umiejętności wykonawczych.

Dla początkujących, przydzielone utwory będą na początku krótkie, ale możesz spodziewać się, że będziesz pracować nad około trzema utworami muzycznymi w dowolnym momencie. Na przykład, po kilku pierwszych lekcjach w ramach pracy domowej możesz otrzymać polecenie ćwiczenia utworów, takich jak: Wlazł kotek na płotek, Au Clair de la Lune i Odę do radości.

Te utwory masz ćwiczyć w domu. Regularne ćwiczenie gry na skrzypcach jest niezbędne, jeśli poważnie myślisz o robieniu postępów.

Gdy nauczyciel poczuje, że jesteś na dobrej drodze, zasugeruje przygotowanie się do egzaminów gry na skrzypcach.

Egzaminy muzyczne nie są obowiązkowe dla tych, którzy uczą się dla przyjemności, jednak przygotowanie się do nich to świetny sposób, aby upewnić się, że stale rozwijasz swoje umiejętności muzyczne.

Z egzaminami tego typu można spotkać się w placówkach, takich jak: podstawowa i średnia szkoła muzyczna oraz akademia lub inna uczelnia muzyczna . W każdym przypadku taki egzamin wygląda inaczej, dlatego na prywatne potrzeby warto dopasować zakres do swojego poziomu i umiejętności.

Nauczyciel gry na skrzypcach powinien znać nowe utwory i wymagania przypisane do danej klasy w programie nauczania muzyki. Na pewno ma mnóstwo wcześniejszych materiałów egzaminacyjnych, które pomogą w ćwiczeniach, zanim zagłębisz się w swoje własne utwory.

W zależności od poziomu powinieneś wybrać dwa - trzy utwory do zagrania oraz być w stanie odtworzyć elementy zlecone przez nauczyciela, np. gamy i pasaże z pamięci, trójdźwięk z pamięci, dwudźwięki–tercje, seksty, oktawy do trzeciej pozycji itp. Poza samodzielnym wykonaniem, jednym z kryteriów oceny jest utwór z towarzyszeniem fortepianu lub część koncertu.

Pomysł przygotowania do egzaminów muzycznych to dobra motywacja dla znalezienia lekcji gry na skrzypcach w okolicy. Zapamiętaj: jeśli nie uczysz się w szkole muzycznej, nie musisz podchodzić do egzaminów, przygotowanie do nich to wyzwanie, które stawiasz sobie sam!

Czego nauczysz się na lekcjach gry na skrzypcach dla początkujących?

Zanim zostaniesz wirtuozem skrzypiec, który potrafi czytać wzrokowo dowolne solo Vivaldiego lub Paganiniego, musisz opanować podstawy gry na skrzypcach.

Gra na skrzypcach to znacznie więcej niż wydobywanie prawidłowego brzmienia i możliwość niezwykle szybkiego grania gam.

Niezależnie od celów muzycznych w kwestii gry na skrzypcach, jeśli zamierzasz cokolwiek osiągnąć w swojej muzycznej karierze, musisz położyć solidny fundament dla swoich umiejętności.

Na szczęście, biorąc lekcje gry na skrzypcach, od pierwszego dnia poznasz świat muzyki i zanurzysz się w nim po samą szyję.

Pierwszą rzeczą, której się prawdopodobnie nauczysz, będzie prawidłowe trzymanie skrzypiec i smyczka.

Nauczyciel gry na skrzypcach pokaże prawidłową pozycję przy trzymaniu smyczka, a także miejsce, w którym powinieneś położyć rękę na szyjce skrzypiec, aby móc sięgnąć podstrunnicy.

Wyrabianie dobrych nawyków na wczesnym etapie nauki pomoże uniknąć problemów z postawą, intonacją, układem palców i vibrato w na późniejszych etapach nauki.

Jedną z najważniejszych rzeczy, których nauczysz się na lekcjach muzyki, jest czytanie zapisów muzycznych.

Arkusze z zapisem nutowym.
Czytania nut wystarczy nauczyć się tylko raz! | źródło: Pixabay - Ri Butov

Jeśli nie wiesz jeszcze, jak czytać zapis nutowy, prawdopodobnie wiesz, jak on wygląda – a poznanie znaczenia kropek i kresek pomoże ze zrozumieniem notacji muzycznej!

Zapis nutowy w nutach na skrzypce może na pierwszy rzut oka wydawać się skomplikowany, ale nauczyciel gry na skrzypcach nauczy grania utworu nuta po nucie.

Oprócz nut na pięciolinii musisz także umieć rozumieć oznaczenia dotyczące sposobu wykonania utworu, które przybierają formę symboli i słów.

Wyszukaj lekcje gry na skrzypcach Warszawa.

Może to być zaskoczeniem, ale sformułowane wskazówki są zwykle po włosku. Oznacza to, że będziesz musiał nauczyć się rozumieć kilka słów po włosku, takich jak crescendo i andante, aby móc w pełni zrozumieć, jak należy wykonywać utwór.

Jeśli zdecydujesz się na naukę gry na skrzypcach, przekonasz się, że jest to wymagające wyzwanie, które jest jednocześnie niesamowicie satysfakcjonujące. Wieku, doświadczenie i pewnoć siebie nie mają znaczenia, jeśli marzysz o grze na skrzypcach, co cię powstrzymuje?

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.