Gra w szachy to nie tylko próżna zabawa. Kilka bardzo cennych cech umysłu, przydatnych w toku ludzkiego życia, zostaje nabytych lub wzmocnionych... Życie to rodzaj szachów, w których często mamy punkty do zdobycia, a rywali lub adwersarzy do zmierzenia się. - Benjamin Franklin

Nauka gry w szachy powinna znajdować się na szczycie listy do nauki. Dlaczego? Szachy to nie tylko fajne hobby do zabawy z przyjaciółmi lub samemu, ale także fantastyczna gra do nabywania uniwersalnych umiejętności, które można wykorzystać w innych aspektach życia.

Na przykład poprzez zdobywanie szachów umiejętności takich jak rozwiązywanie problemów, myślenie strategiczne, cierpliwość, kreatywność i sportowe zachowanie. Ważne jest również, aby stwierdzić, że ponieważ grasz z przeciwnikiem, poprzez rozgrywki meczowe, uczysz się czytać konkurenta i próbujesz postawić się na jego miejscu i poprawnie określić, jak myśli i czuje.

Kto by pomyślał, że grając w szachy można nabyć ludzkiego współczucia i głębokiego zrozumienia ludzi! 

Aby zachęcić jak najwięcej ludzi do nauki szachów, w dzisiejszym artykule przedstawiliśmy niektóre z podstawowych zasad gry w szachy i sposób ich wdrożenia, aby wygrywać mecze i cieszyć się jedną z najstarszych gier na świecie.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Szachy
Jarosław
5
5 (47 oceny)
Jarosław
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Rafał
5
5 (9 oceny)
Rafał
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (5 oceny)
Mateusz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adam
5
5 (5 oceny)
Adam
zł18
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
5
5 (4 oceny)
Bartosz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Franciszek
5
5 (3 oceny)
Franciszek
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marcin
5
5 (5 oceny)
Marcin
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jan
Jan
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jarosław
5
5 (47 oceny)
Jarosław
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Rafał
5
5 (9 oceny)
Rafał
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (5 oceny)
Mateusz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adam
5
5 (5 oceny)
Adam
zł18
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
5
5 (4 oceny)
Bartosz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Franciszek
5
5 (3 oceny)
Franciszek
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marcin
5
5 (5 oceny)
Marcin
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jan
Jan
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Wyjaśnienie zasad gry w szachy

Podstawy gry w szachy, konfiguracja szachownicy.
Prawidłowe ustawienie szachownicy to pierwsza zasada, której powinni nauczyć się początkujący szachiści. | źródło: Unsplash - Alexander Mils

Określone, zorganizowane i egzekwowane przez FIDE lub Międzynarodową Federację Szachową, zasady gry w szachy są zróżnicowane, a początkujący musi poznać tajniki gry, aby grać efektywnie. FIDE stara się chronić zasady gry w szachy i zapewnić, że są one takie same w każdym kraju.

Ale jakie są szczególne zasady gry w szachy, których należy uważnie przestrzegać? Bez dalszej zwłoki rozważymy zasady gry w szachy w kolejności, w której gracze amatorzy powinni się ich nauczyć.

Konfiguracja szachownicy

Aby prawidłowo grać w szachy, plansza musi być ustawiona zgodnie z zasadami. Aby to zrobić, gracz musi upewnić się, że szachownica musi być ułożona tak, aby obaj gracze widzieli biały kwadrat w prawym dolnym rogu. Figury szachowe są umieszczane na pierwszych dwóch szeregach w następującej kolejności:

 • Osiem pionków jest umieszczonych w drugim rzędzie,
 • Dwie wieże są umieszczone w rogach planszy,
 • Dwaj skoczkowie ustawieni są obok wież,
 • Dwa gońce stoją obok rycerzy,
 • Hetman idzie na swój pasujący kolor (czarny lub biały kwadrat),
 • Król umieszczany jest obok hetmana na ostatnim pozostałym miejscu.

Powyższa lista pokazuje, gdzie każdy pion jest umieszczony i pozwala początkującym szachistom wiedzieć, ile jest pionów.

Identyfikacja specjalnych zasad gry

Jak prawie wszystkie gry, szachy mają kilka reguł, które początkowo mogą wydawać się nielogiczne, ale w rzeczywistości zostały one zaimplementowane, aby gra była o wiele bardziej ekscytująca i przyjemna. Znając niezwykłe zasady gry, zwiększasz swoje szanse na wygranie ważnych meczów. Poniżej znajdują się trzy podstawowe zasady, które są wyjątkowe i należy je dokładniej przestudiować:

 • Roszada, 
 • Bicie w przelocie,
 • Promocja pionka.

Zasady zakończenia gry

Końcowe etapy gry są zazwyczaj zakończone szach-matem. Omówimy je bardziej szczegółowo w kolejnych podpunktach; istnieją jednak alternatywne metody zakończenia meczu szachowego, których początkujący gracze mogą nie znać. Jakie na przykład? Poniższa lista zawiera kilka dodatkowych zasad gry końcowej:

 • Rezygnacja,
 • Martwa pozycja, 
 • Remis, 
 • Opadnięcie chorągiewki.

Dodatkowe szczegóły dotyczące każdego z wcześniej wymienionych aspektów można odkryć klikając ten link.

Nauka gry w szachy.
Zasady gry w szachy różnią się nieco w zależności od tego, czy grasz dla zabawy, czy w profesjonalnych zawodach. | źródło: Unsplash - Alessandro Pacilio

Należy zaznaczyć, że powyższe zasady są przeznaczone do prywatnych partii szachowych w gronie przyjaciół i rodziny. Zasady gry w szachy są nieznacznie modyfikowane, gdy gra się na poziomie znacznej konkurencji. Na przykład wprowadzono niewielkie zmiany w następujących zasadach:

 • Ruch pionów,
 • Reguła dotknij-przesuń, 
 • Synchronizacja każdego meczu, 
 • Nagrywanie ruchów, 
 • Szczególne nieprawidłowości, 
 • Zachowanie wśród konkurentów. 

Zauważyłeś też, że nie omówiliśmy zasad ruchu każdej figury szachowej, sposobu bicia bierek i praw mata? Cóż, to dlatego, że szczegółowo omówimy te zasady w kolejnych podtytułach!

Jak porusza się każda figura szachowa

Szachownica z jej pionkami to nie tylko relikt do obserwacji. Raczej szachownica zachęca do rozgrywki, a pionki chcą poruszać się po szachownicy, aby ogłosić zwycięstwo nad konkurentami.

W grze w szachy istnieje sześć rodzajów bierek, a są to:

 • Pionek: na szachownicy jest osiem pionków i mają wartość liczbową jeden,
 • Goniec: każdy zawodnik rozpoczyna z dwoma gońcami i posiadają wartość trzech punktów,
 • Skoczek: jest dwóch skoczków i podobnie jak goniec mają łączną wartość trzech punktów,
 • Wieża: znana jako znacząca figura szachowa, wieża jest warta łącznie pięć punktów, a na początku gry są dwie,
 • Król: król musi być chroniony przez całą grę, aby nie było przeciwko Tobie mata; jednak król nie ma znaczącej wartości liczbowej.
 • Hetman: najważniejszą figurą szachową ze wszystkich jest hetman (potocznie królowa); jest wart dziewięć punktów i musi być chroniona przez cały czas.

Teraz, gdy lepiej rozumiemy wartość liczbową i ilość każdej figury na szachownicy, konieczne jest stwierdzenie, że każdy pionek wyjątkowo porusza się po planszy. Przyjrzyjmy sie im bliżej!

Ruch pionkiem

Pionki są najmniej potężne, ale poruszają się w dziwny sposób. Na przykład pionki poruszają się do przodu na planszy, ale zbijają pionki przeciwnika po przekątnej. W swoim pierwszym ruchu pionki mogą poruszyć się o dwa pola; jednak po tym mogą poruszyć się tylko o jedno pole na raz.

Jak poruszyć skoczkiem

Skoczek jest wyjątkowy i jest jedyną figurą szachową, która może przesuwać się nad innymi figurami. Ponadto skoczkowie poruszają się do przodu o dwa pola w jednym kierunku, a po przesunięciu swoich dwóch pól przechodzą o jedno pole więcej, coś w rodzaju „L” pod kątem 90 stopni.

Pozycjonowanie gońca

Goniec może posuwać się do przodu o tyle pól, na ile mu się podoba, ale są pewne wyjątki. Jakie na przykład? Goniec może poruszać się do przodu tylko po przekątnej i może poruszać się tylko w kolorze pól, z których zaczął.

Przenoszenie wieży

Ponieważ są dwie wieże, najlepiej grać nimi razem, aby zrekompensować ich słabości. Wieże mogą poruszać się do przodu, do tyłu i na boki. Również o tyle, o ile gracz sobie tego życzy.

Jak poruszyć króla

Król jest krytyczną figurą, ponieważ jeśli jest w pułapce, oznacza to grę; jednak nie może pochwalić się żadnymi konkretnymi ruchami i może poruszać się do przodu tylko o jedno pole na raz.

Przenoszenie hetmana

Hetman może poruszać się w dowolnym kierunku prostym, do przodu, na boki, do tyłu lub po przekątnej. Hetman nigdy nie może poruszać się ponad figurami i chociaż jest potężna, możesz poruszyć nią tylko raz, zanim poczeka do następnej tury.

Bicie pionów i zdobywanie mata

Nauka rozgrywki szachowej.
Twój cel od początku gry powinien być prosty: schwytać króla przeciwnika. | źródło: Unsplash - John Adeoye

Zanim rozpoczniesz przygodę z nauką szachów, może pojawić się kilka słów, które są nieznane początkującym graczom. Jakie na przykład? Na przykład terminy bicie, szach i mat mogą wydawać się dziwne, ponieważ nie są używane w codziennej rozmowie.

Pierwszego wcześniej wspomnianego słowa „bicie” trzeba nauczyć się od początku, gdyż jest to powalanie przeciwników i zdejmowanie ich z szachownicy. Bicie jest wykonywane przez obu przeciwników i w wielu różnych momentach podczas meczu, aby znaleźć się bliżej szachu króla i uwięzić go, aby uzyskać mata.

Ważne jest również, aby zaznaczyć, że aby zbić pionek, należy przesuwać swoje figury w kierunku bierki przeciwnika, a następnie zająć jej pole. 

Poniżej znajduje się kilka wskazówek i sztuczek, które znacznie pomagają początkującym szachistom skuteczniej zbijać figury przeciwnika:

 • Znajomość zasad gry: aby stać się lepszym w zbijaniu i szachach w całości, musisz znać zasady, które pozwalają graczom zbijać bierki przeciwnika. Dogłębnego zrozumienia, jak zbijać inne figury w szachach, można się nauczyć czytając książki, oglądając filmy na Youtube i przeglądając posty na blogu, które poruszają ten temat.
 • Ćwicz regularnie: aby stać się lepszym w szachach, musisz regularnie ćwiczyć. Na początkowych etapach nauki, codzienną praktykę proponujemy poświęcić czas na grę przeciwko sobie, komputerowi lub innym entuzjastom szachów. Dając czas na doskonalenie swoich szachowych umiejętności, wypróbujesz różne sposoby zbijania pionków i lepiej przygotujesz się na konkurencyjne mecze.
 • Umiejętność identyfikacji figur: znając ruchy i wartość liczbową każdej figury szachowej, będziesz podejmować mądrzejsze decyzje przy zbijaniu figur konkurenta, ponieważ zdajesz sobie sprawę, że wymiana skoczka na gońca to zdrowy rozsądek, a bezpieczeństwo hetmana jest najwyższym priorytetem. Ważne jest również, aby stwierdzić, że inteligentny szachista chce zdobyć tyle samo lub więcej punktów, co jego konkurent, przy obliczaniu wartości bierek.

Wspomniane wcześniej rady są godne uwagi, ponieważ pomagają początkującym szachistom poprawić ich grę. Warto jednak zaznaczyć, że aby wygrać, trzeba umieć doprowadzić do szachu i matu.

Dla tych, którzy mogą nie wiedzieć, szach ma miejsce, gdy konkurent atakuje króla jedną ze swoich bierek. Po wystąpieniu szachu, gracz może wykonać trzy legalne ruchy, aby uniknąć mata. Niemniej jednak, jeśli zawodnik nie może przesunąć króla poza szach, inicjowany jest mat, a gra automatycznie się kończy.

Mat oznacza koniec meczu szachowego dla obu stron, ponieważ jedna jest zwycięzcą, a druga przegraną. Bez względu na to, jak słabo grałeś przez całą grę, twoim głównym celem powinien być szach-mat, ponieważ w ten sposób wygrywasz grę!

Należy zaznaczyć, że istnieje wiele sposobów na rozegranie partii i zdobycie mata. Początkujący uczą się strategii zdobywania matów poprzez regularne ćwiczenia lub czytanie materiałów informacyjnych o szachach. Oto kilka z wielu potencjalnych szachów, które mogą rozegrać szachiści:

 • Mat dwiema wieżami,
 • Mat królem i hetmanem,
 • Mat królem i jedną wieżą,
 • Mat arabski,
 • Mat głupca,
 • Mat na ostatniej linii,
 • Mat szewski,
 • Mat Anastazji,
 • Mate Epaulette'a,
 • Mat Bodena,
 • Mat operowy,
 • Mat Blackburne'a,
 • Mat Cozio.

Podsumowując, należy wspomnieć, że bycie odnoszącym sukcesy szachistą to zasługa doskonalenia swoich umiejętności, przestrzegania zasad i znaczną praktykę. Nie musisz być geniuszem, żeby odnosić sukcesy w szachach. Zamiast tego trzeba mieć szczere poświęcenie i czas, a tego nie brakuje nikomu podczas tej pandemii!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.