Życie jest jak gra w szachy – nie chcesz zmarnować ruchu. - Bing Gordon

Istnieje wiele popularnych gier, które mają podobieństwa do prawdziwego życia. Na przykład, jest nawet gra planszowa o nazwie „Życie”, w której przechodzisz przez etapy, które dzieją się w prawdziwym świecie! Niemniej jedna z najczęściej granych i lubianych gier wszech czasów, szachy, szczyci się różnymi podobieństwami do naszego życia. Jak to?

Cóż, na początek szachy to gra strategiczna, w której przenosimy figury szachowe z jednej strony planszy na drugą. Gracz musi starannie planować swoje ruchy i podejmować mądre decyzje w grze, inaczej poniesie konsekwencje i przegra z przeciwnikiem. Podobnie jak w życiu, dobrze jest umieć czytać ludzi podczas gry w szachy.

Prawdę mówiąc, moglibyśmy sporo opowiedzieć o podobieństwach między grą w szachy i rzeczywistym życiem, ale wolimy, aby nasi czytelnicy odkryli to sami!

Bez zbędnych ceregieli w dzisiejszym artykule skupimy naszą uwagę na zasadach, wskazówkach i trikach szachowych; jeśli widziałeś Gambit królowej, sam naucz się grać!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Szachy
Jarosław
5
5 (47 oceny)
Jarosław
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Rafał
5
5 (9 oceny)
Rafał
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (5 oceny)
Mateusz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adam
5
5 (5 oceny)
Adam
zł18
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
5
5 (4 oceny)
Bartosz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Franciszek
5
5 (3 oceny)
Franciszek
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marcin
5
5 (5 oceny)
Marcin
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jan
Jan
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jarosław
5
5 (47 oceny)
Jarosław
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Rafał
5
5 (9 oceny)
Rafał
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (5 oceny)
Mateusz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adam
5
5 (5 oceny)
Adam
zł18
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
5
5 (4 oceny)
Bartosz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Franciszek
5
5 (3 oceny)
Franciszek
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marcin
5
5 (5 oceny)
Marcin
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jan
Jan
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Kto ustala zasady gry w szachy?

Zasady gry w szachy, znaki drogowe.
Podczas gdy niektóre życiowe zasady są restrykcyjne i nudne, przepisy nadzorowane przez FIDE pomagają zorganizować grę w szachy dla wszystkich graczy. | źródło: Pixabay - bpcraddock

Chociaż zasady zmieniły się nienzacznie od czasów, gdy grano w szachy w XVIII-wiecznej Europie, są one w większości takie same, a w naszych czasach, zostały ustanowione przez godną zaufania organizację znaną jako FIDE. FIDE oznaczaFédération Internationale des Échecs, lub w języku polskim, Międzynarodowa Federacja Szachowa.

FIDE została założona w 1924 roku w Paryżu we Francji i miała na celu organizowanie, regulowanie i planowanie międzynarodowych zawodów szachowych. Mając jedną organizację, zasady i przepisy szachowe mogą być ściśle monitorowane i utrzymywane takie same w różnych krajach.

Międzynarodowa Federacja Szachowa obejmuje 190 krajów jako członków stowarzyszonych. W 1999 roku FIDE została oficjalnie uznana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl). 

Motto FIDE Gens Una Sumus „Jesteśmy jedną rodziną”, ma na celu zjednoczenie jednostek z różnych krajów za pomocą tej samej gry lub sportu, szachów. Należy również podkreślić, że chociaż FIDE stara się ujednolicić zasady gry w szachy w każdym kraju, niektóre organizacje krajowe mogą wprowadzić pewne modyfikacje dla ich celów. Ponieważ szachy są tak potężną grą z tak wieloma technikami gry, mądrze jest mieć jednostkę taką jak FIDE, aby utrzymać wszystko w porządku.

Najbardziej aktualne informacje o szachach i ich zasadach można znaleźć na stronie internetowej chess.com.

Odkrywanie podstawowych praw szachów

Teraz, gdy ustaliliśmy, która organizacja rządzi zasadami szachów na arenie międzynarodowej, konieczne jest przeanalizowanie przepisów, aby poznać je na pamięć i, miejmy nadzieję, wygrać jak najwięcej partii!

Reguły szachów są różne i lepiej rozumiane, jeśli są podzielone na mniejsze kategorie, aby lepiej zrozumieć ogólną grę. Dlatego rozważymy teraz reguły gry w szachy w porządku chronologicznym, aby nie odwracać uwagi początkujących od prawidłowych zasad od samego początku.

Konfiguracja szachownicy

Zanim dowie się, jak strategicznie przesuwać pionki po szachownicy, w najlepszym interesie ucznia jest nauczenie się, jak prawidłowo ustawić szachownicę, aby nie wyjść na głupka!

Szachownica musi być ułożona w taki sposób, aby obaj gracze widzieli białe kwadraty w prawym dolnym rogu. 

Po prawidłowym ułożeniu szachownicy rozpoczynają się układanie pionów, które za każdym razem układane są w ten sam sposób. Drugi rząd od gracza ma osiem pionków, które zajmują każde pole, zarówno czarne, jak i białe.

W pierwszym szeregu lub rzędzie bezpośrednio przed tobą, figury szachowe muszą być umieszczone w następujący sposób:

 • Wieże w rogach,
 • Skoczki obok wież,
 • Gońce idą obok skoczków,
 • Hetman (potocznie królowa) zawsze trafia na swój pasujący kolor. Na przykład biały hetman na białym kwadracie, czarny hetman na czarnym kwadracie,
 • Król jest umieszczany na ostatnim wolnym polu.

Opierając się na wcześniej wspomnianych informacjach i ogólnej ilości kwadratów w każdym szeregu, rozsądne jest założenie, że początkujący szachiści rozpoznają, że na każdej szachownicy są następujące ilości pionów:

 • Osiem pionków,
 • Dwie wieże,
 • Dwóch skoczków,
 • Dwóch gońców,
 • Jeden hetman,
 • Jeden król.

Po prawidłowym ustawieniu planszy czas zacząć przesuwać pionki!

Jak porusza się każda figura szachowa

Ponieważ wszystkie figury szachowe są unikalne, większość początkujących rozpoznaje, że poruszają się one na różne sposoby. Pamiętanie o tym, jak porusza się każdy kawałek, jest konieczne i powinno być rozpoznane za wszelką cenę, ponieważ oznacza zwycięstwo. Gracz, który zapomina, jak poruszać pionkami, szykuje się do porażki.

Niemniej jednak ważne jest, aby stwierdzić, że dzięki regularnej praktyce początkujący szachista szybko zidentyfikuje ruchy każdej figury. 

Jak więc każdy pion porusza się po planszy? Czy są jakieś ograniczenia w sposobie mobilizacji poszczególnych elementów? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem informacyjnym, który dotyczy konkretnie tematu poruszania się figur szachowych.

Znajomość specjalnych zasad gry

Wraz ze strategią gry i znajomością podstawowych ruchów każdej figury szachowej możesz z powodzeniem wygrywać mecze szachowe z godnymi przeciwnikami. Jednak zdecydowanie zaleca się, aby dowiedzieć się więcej o specjalnych zasadach gry, ponieważ mogą one poprawić twoją technikę i sprawić, że będziesz bardziej świadomy szachów jako całości.

Jakie są specjalne zasady gry w szachy? Bez zbędnych ceregieli, choć na początku niekoniecznie logiczne dla wszystkich graczy, oto kilka specjalnych zasad, które sprawiają, że mecze szachowe są bardziej zabawne i interesujące:

 • Roszada: specjalny ruch zwany roszadą polega na przesunięciu króla o dwa pola w kierunku wieży, a następnie umieszczeniu wieży po drugiej stronie króla. Gracz musi pamiętać, że nie wolno mu jednocześnie przesuwać króla i wieży. Roszada jest dozwolona tylko w określonych warunkach gry.
 • Bicie w przelocie: w przelocie, ponieważ ruch jest zakończony, gdy pionek w pierwszym ruchu wyjdzie o dwa pola i wyląduje z boku pionka przeciwnika, skutecznie przeskakując obok pionka przeciwnika i najpierw unikając bicia; niemniej jednak ten drugi pionek ma możliwość zbicia pierwszego pionka, gdy przechodzi obok. Ruch bicia w przelocie musi być wykonany szybko, aby uniknąć zbicia.
 • Promocja pionka:dzięki specjalnej zasadzie promocji pionków, pionek nie zawsze posiada swoje słabe zdolności, gdyż może zostać zamieniony na skoczka, gońca, wieżę lub hetmana tego samego koloru, gdy znajduje się na ósmej pozycji szachownicy. Gracz musi wybrać rodzaj figury szachowej, którą chce się stać; zazwyczaj wybiera się hetmana.

Szach i szach-mat: regulamin

Nauka zasad gry w szachy, pionki na plaży.
Zbicie jak największej liczby bierek i zablokowanie króla powoduje ukoronowanie zwycięzcy i wywołanie mata w grze w szachy. | źródło: Unsplash - Eugene Chystiakov

Zgodnie z zasadami szachów, aby wygrać partię, należy wykonać szach i mat przeciwko królowi przeciwnika. Jak to się dzieje?

Przede wszystkim szach ma miejsce, gdy król jest atakowany przez przynajmniej jedną wrogą figurę szachową. Gdy król jest szachowany, wydostanie się z niego jest prawie niemożliwe, z wyjątkiem trzech konkretnych ruchów:

 • Przesuń króla na pole, na którym nie jest szachowany,
 • Zbij pion przeciwnika, który powoduje szacha; gracz może użyć do tego króla,
 • Zablokuj szach umieszczając bierkę między królem a bierką przeciwnika.

Jeśli nie da się wykonać żadnego z wcześniej wymienionych manewrów, król zostaje zamatowany, a gra dobiega końca.

W związku z tym zasady określały mata jako szachowanie króla przez przeciwnika bez legalnych sposobów na wyjście z tej sytuacji. Należy zaznaczyć, że w przeciwieństwie do innych szachów, zbicie króla przeciwnika w tym momencie nie jest możliwe.

Znajdź więcej lekcji szachów tutaj na Superprof.

Zasady zakończenia gry

Oprócz zakończenia gry szachem lub szach matem, należy wziąć pod uwagę dodatkowe zasady końca gry. Jakie na przykład? Poniższa lista zawiera niektóre zasady i szczegóły dotyczące końcówek rozgrywki:

 • Rezygnacja: zamiast dojść do punktu szachowania i matowania, gracz może zdecydować się na poddanie się i poddanie gry przeciwnikowi. Rezygnacja nie jest wysoce zalecana, ale jest to możliwe!
 • Martwa pozycja: kolejna sytuacja końcowa, która może mieć miejsce w szachach, nazywana jest martwą pozycją, a to dlatego, że nie ma reguł, które wspierałyby pozycje bierków, takie jak król przeciwko królowi, król przeciwko królowi i gońcowi, król przeciwko królowi i skoczkowi, itp.
 • Remis: czasami może nie być wyraźnego zwycięzcy i gra kończy się remisem. Istnieją szczególne sytuacje, w których może zdarzyć się remis.
 • Opadnięcie chorągiewki: kiedy partie szachowe rozgrywane są pod kontrolą czasu, gra kończy się przegraną gracza, który zużyje cały czas na zegarze gracza. Jak to się nazywa? Opadnięcie chorągiewki.

Czy zasady gry w szachy sportowe są inne?

Zagar szachowy, opanowanie zasad gry w szachy.
Kiedy szachiści rywalizują ze sobą zawodowo, należy pamiętać o konkretnych rzeczach. | źródło: Pixabay - Matthias Penke

Niezbędne jest stwierdzenie, że zasady współzawodnictwa w szachach są specyficzne i unikalne dla meczów znanych jako gry „over the board” (OTB). FIDE reguluje zasady OTB, a ich celem jest ujednolicenie szachów sportowych we wszystkich krajach.

Niektóre zasady współzawodnictwa szachowego mogą się różnić w następujących sekcjach gry:

 • Ruch pionów,
 • Reguła dotknij-przesuń, 
 • Synchronizacja każdego meczu, 
 • Nagrywanie ruchów, 
 • Szczególne nieprawidłowości, 
 • Sportowe zachowanie. 

Zalecamy zapoznanie się z niektórymi regułami konkursu w renomowanych zasobach internetowych, takich jak Chess.com i witryna FIDE.

Podsumowując, przestrzegając ogólnych zasad gry w szachy w porządku chronologicznym, początkujący szachista ma potencjał, aby szybko poprawić się i wygrać jak najwięcej meczów!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.