Piękno szachów polega na tym, że mogą być czymkolwiek zechcesz. Wykracza poza język, wiek, rasę, religię, politykę, płeć i pochodzenie społeczno-ekonomiczne. Niezależnie od okoliczności, każdy może cieszyć się dobrą walką na śmierć i życie przy szachownicy. - Simon Williams

Nie ma wielu takich gier jak szachy. Szachy są nie tylko grą dla metodycznych myślicieli i strategów, ale także wymagają od graczy starania się jak najlepiej zrozumieć przeciwnika. Zmusza ludzi do wyobrażenia sobie siebie na miejscu innej osoby, próbując wyobrazić sobie, co myślą i co motywuje ich do podejmowania decyzji na szachownicy.

Szczerze mówiąc, piękno szachów łączy ludzi w myślach i uczuciach. Po długim dniu pracy lub stresującym spotkaniu granie w szachy przeciwko sobie lub zaufanemu przeciwnikowi sprawia, że koncentrujesz się na grze i zapominasz o wszystkim, co dzieje się wokół Ciebie. Ponadto, ponieważ szachy nie znają granic społeczno-ekonomicznych, każdy, kto pozna zasady może grać; nie jest to jedynie dla elity ani bogatych.

Chociaż szachy istnieją od wieków, w ciągu ostatniego roku zyskały na popularności z powodu pandemii COVID-19. Jak to? Przy tak wielu ludziach przebywających w domu, domownicy szukali hobby, a szachy były jednym z nich. Również ze względu na popularny serial Netflix o nazwie Gambit królowej, która zbiera nagrody i pochwały, ludzie w każdym wieku, a zwłaszcza kobiety, zainteresowali się grą w szachy.

Dlatego, aby dostarczyć ludziom wszystkich klas społecznych i grup wiekowych więcej informacji na temat szachów, omówimy w dzisiejszym artykule, jak poruszają się figury szachowe.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Szachy
Jarosław
5
5 (47 oceny)
Jarosław
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Rafał
5
5 (9 oceny)
Rafał
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (5 oceny)
Mateusz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adam
5
5 (5 oceny)
Adam
zł18
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
5
5 (4 oceny)
Bartosz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Franciszek
5
5 (3 oceny)
Franciszek
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marcin
5
5 (5 oceny)
Marcin
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jan
Jan
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jarosław
5
5 (47 oceny)
Jarosław
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Rafał
5
5 (9 oceny)
Rafał
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (5 oceny)
Mateusz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adam
5
5 (5 oceny)
Adam
zł18
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
5
5 (4 oceny)
Bartosz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Franciszek
5
5 (3 oceny)
Franciszek
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marcin
5
5 (5 oceny)
Marcin
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jan
Jan
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Rozpoznawanie figur na szachownicy

Zasady poruszania pionkami szachowymi.
Każda figura szachowa ma unikalną nazwę, wartość punktową i określoną rolę w ogólnym znaczeniu gry. | źródło: Unsplash - Michal Vrba

Przed poinstruowaniem uczniów, jak i gdzie ma się ruszać każdą figurą, konieczne jest zapoznanie się z nazwami i ilościami każdego elementu na szachownicy.

Należy zaznaczyć, że istnieje sześć różnych rodzajów figur szachowych, a gdy szachownica jest ułożona, powinna mieć 16 bierek z każdej strony. 

Tak więc, dla początkujących szachistów, poniżej znajduje się krótka lista dostępnych figur i ich liczba:

 • Pionek: ze wszystkich pionów najliczniejszy jest pionek, z ośmioma pionkami po każdej stronie; jednak jest również najmniej potężny i jest wart tylko jeden punkt.
 • Goniec: każda strona zaczyna się dwoma gońcami, jednym na jasnym kwadracie i jednym na ciemnym kwadracie. Uważany za mniejszą figurę, jak skoczek, goniec jest wart trzy punkty.
 • Skoczek: tak samo jak goniec, na początku gry są dwaj skoczkowie. Skoczek ma taką samą wartość punktową jak goniec i jest wart trzy punkty.
 • Wieża: na początku gry obie strony zaczynają z dwiema wieżami znajdującymi się w czterech rogach planszy. Wieże są głównymi figurami i każda jest warta pięć punktów.
 • Hetman: ze wszystkich figur szachowych najważniejszy jest hetman. Na początku gry po każdej stronie jest tylko jeden hetman i jest on wart dziewięć punktów.
 • Król: podobnie jak hetman, król jest główną figurą szachową i musi być chroniony przez cały czas. Król, choć konieczny, nie ma jednak znaczącej wartości.

Teraz, gdy możesz łatwo rozpoznać każdy pion na szachownicy, możesz zadać sobie pytanie, jak się poruszają? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!

Jak poruszają się figury szachowe

Nauka zasad poruszania figurami szachowymi.
Jeśli wiesz, jak przesuwać pionki po szachownicy, flirtujesz ze zwycięstwem. | źródło: Unsplash - Zoran Borojevic

Zanim przesuniesz swoje piony bez celu podczas pierwszej partii, ważne jest, aby wspomnieć, że każda z sześciu figur porusza się inaczej. Nie możesz przesunąć jednego ze swoich pionów przez drugi i niemożliwe jest posiadanie dwóch pionów na tym samym polu; w szachach nie ma duetów! Jedynym przypadkiem, w którym możesz przesunąć bierkę szachową na to samo pole, co inną bierkę, jest wyprzedzenie lub zbicie bierki przeciwnika.

Chcesz być strategiczny w sposobie poruszania pionami, pamiętając, że należy je ustawiać w miejscach, w których możesz zbić pionki przeciwnika lub chronić własne przed strategiami konkurenta. Jednak w jaki sposób każdy z sześciu pionów na szachownicy porusza się w swój unikalny sposób? Dowiedzmy się, analizując każdy element w kolejności ważności/wartości punktowej.

Znajdź więcej lekcji szachów tutaj na Superprof.

Jak poruszyć pionkiem

Jak widzieliśmy w poprzednim podtytule, pionki są najliczniejszymi figurami szachowymi, ale najmniej potężnymi. Ich ruchy są nieco dziwne w porównaniu z innymi figurami, ponieważ chwytają i poruszają się w wyraźny sposób. Na przykład poruszają się do przodu na planszy, ale chwytają pionki przeciwnika po przekątnej.

Pionki mają ograniczenie polegające na poruszaniu się do przodu tylko o jedno pole na raz, z wyjątkiem ich pierwszego ruchu, aby posunąć się do przodu o dwa pola. Pionki mogą bić tylko pionki, które znajdują się na jednym polu przed nimi po przekątnej. Pionek nie może się poruszyć ani bić do tyłu.

Poruszanie skoczkami w szachach

Gracz ma dwóch skoczków, którymi może poruszać się po szachownicy, a ich funkcje są unikalne w porównaniu z innymi figurami. Jak to? Poniższa lista opisuje ruchy figury skoczka szachowego:

 • Skoczki mogą przesuwać się o dwa pola w jednym kierunku,
 • Po przesunięciu się do przodu o dwa pola, pionek skoczka musi przesunąć się o jedno pole więcej pod kątem 90 stopni, jak „L”.

Warto również zaznaczyć, że skoczek jest jedyną figurą, która może przeskakiwać nad innymi figurami.

Nauka poruszania gońcami

Na gracza przypadają dwa gońce, a goniec może poruszać się tak daleko, jak chce; Jednakże, jest kilka wyjątków. Na przykład, goniec może poruszać się do przodu tylko po przekątnej, a ponieważ zaczyna na jasnym lub ciemnym polu, może poruszać się tylko w kolorze pól, z których zaczął.

Skoro jest dwóch gońców, to warto wspomnieć, że dobrze ze sobą współpracują, ponieważ pokrywają nawzajem swoje słabości.

Jak poruszyć wieżą w szachach

Są dwie wieże, a gracze mogą przesuwać je tak daleko, jak chcą, do przodu, do tyłu i w boki. Podobnie jak gońce, wieże najlepiej wykorzystać, gdy szachiści zdają sobie sprawę, jak wspaniale mogą być używane razem.

Nie lekceważ potęgi wieży!

Poruszanie króla w szachach

Chociaż król jest najbardziej krytyczną figurą na szachownicy, nie jest najpotężniejszy. Król może posuwać się do przodu o jedno pole w każdym kierunku. Gracz nigdy nie może przesunąć króla do szachu. Jednak gdy przeciwnik zaatakuje króla, to mamy do czynienia z szach-matem.

Jak hetman posuwa się do przodu

Nie ma owijania w bawełnę; hetman jest najważniejszą i najpotężniejszą figurą szachową na szachownicy. Musi być chroniony za wszelką cenę. Hetman może poruszać się w dowolnym kierunku prostym, do przodu, na boki, do tyłu lub po przekątnej. Królowa nigdy nie może poruszać się po swoich pionach.

Gracz musi rozpoznać, że chociaż królowa jest potężna, jak tylko zbije pion przeciwnika, jej ruch się kończy; nie może zagrać dwa razy!

To by było na tyle, unikalne sposoby, w jakie każda z sześciu szachów może poruszać się po planszy. Zalecamy oglądanie pouczających filmów na YouTube, które zapewniają czytelnikom bardziej wizualny obraz tego, jak poruszają się figury szachowe.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak od samego początku można poprawić grę w szachy? Przeczytaj poniższy podtytuł, aby uzyskać wskazówki, których potrzebujesz, aby odnieść sukces!

Wskazówki, jak stać się lepszym w szachach

Opanowanie zasad ruchu pionków szachowych.
Nigdy nie bój się zadawać pytań bardziej doświadczonym szachistom; w ten sposób poznasz odpowiedzi. | źródło: Pixabay - Irenna86

W przeciwieństwie do większości innych gier planszowych, szachy mają wielu oddanych graczy z całego świata. Istnieją znaczące zawody, w których najlepsi zawodnicy z każdego kraju grają przeciwko sobie, aby zostać uznanymi za najlepszych. Nie jest więc zaskoczeniem, że amatorzy szukają rad, aby konsekwentnie doskonalić swoje umiejętności i ostatecznie grać z godnymi przeciwnikami.

Więc jakie są najlepsze wskazówki i triki, aby poprawić grę w szachy i wygrać ze wszystkimi przeciwnikami? Oto niektóre z najlepszych rad, jak stać się lepszym w szachach:

 • Ćwiczyć codziennie: aby być w czymkolwiek lepszym, potrzeba dużo praktyki, a szachy nie różnią się od nich. Więc graj w szachy każdego dnia i poświęć trochę czasu na analizę swoich ruchów i tego, jak przegrałeś lub wygrałeś. Nawet jeśli grałeś przeciwko sobie, możesz sprawdzić swoją grę z trenerem, przyjaciele, lub członkiem rodziny, udostępniając swoją wirtualną rozgrywkę. Odrobina praktyki każdego dnia jest o wiele bardziej korzystna niż masowa sesja powtórkowa raz w tygodniu.
 • Zapytaj profesjonalistów o poradę: chcesz być lepszy i zaimponować przeciwnikom? Jeśli tak, nie możesz być zbyt dumny, aby prosić o radę dotyczącą strategii gry i cenne wskazówki lub triki. Sugestie profesjonalnych graczy najprawdopodobniej ulepszą Twoje techniki gry dziesięcio- lub dwudziestokrotnie.
 • Przestudiuj „Ważne rzeczy”: istnieje wiele książek, blogów i kanałów na YouTube, które mówią o szachach i jak poprawić swoje umiejętności. Niemniej jednak, jeśli nie będziesz ostrożny, możesz dać się ponieść emocjom i nie skupiać się na kluczowych aspektach gry w szachy. Jakich na przykład? Wielu ekspertów sugeruje opanowanie tylko kilku otwarć i skupienie się na niezbyt wielu końcówkach.
 • Zatrudnij prywatnego korepetytora: ze wszystkich rad z tej listy, aby zostać szachistą, najlepiej jest zatrudnić prywatnego nauczyciela szachów. Dlaczego? Bezcenne rady od szachowego korepetytora pozwolą dramatycznie poprawić umiejętności gry. Ponadto instruktorzy szachowi działają jako Twój partner do gry, a podczas gry mogą być pomocnymi wskazówkami i sztuczkami dotyczącymi metod i szkodliwych nawyków gry, których należy unikać. Nauczycieli szachowych na Superprof można zatrudnić na lekcje osobiste lub wirtualne.

Podsumowując, jesteśmy pewni, że ucząc się, jak porusza się każda figura na początkowym etapie, przygotowujesz się do zostania mistrzem szachowym!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.