Jeśli chodzi o edukację językową, jest kilka rzeczy, o których musisz wiedzieć. Każdy może nauczyć się języka, ale będzie potrzebował odpowiedniego nastawienia i odpowiednich warunków. Jeśli chodzi o naukę języków obcych dla osób polskojęzycznych, niektóre języki są naturalnie łatwiejsze niż inne.

Język obcy, w którym używany jest inny alfabet, taki jak chiński, japoński, arabski lub rosyjski, sprawi więcej problemów osobie, dla której polski jest językiem ojczystym, niż gdyby ta osoba chciała uczyć się języków, takich jak portugalski, francuski czy hiszpański.

Według ESKK języki romańskie są jednymi z najłatwiejszych języków do opanowania dla Polaków. Ale każdy uczeń, który chce nauczyć się nowego języka, lubi wiedzieć, jak długo to potrwa.

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Będzie to w dużej mierze zależało od każdej osoby, jej umiejętności lingwistyczne i sposobu, w jaki podejmie się zadania.

Możemy jednak sprawdzić, co możesz zrobić, aby szybko nauczyć się nowego języka. Dobra wiadomość dla tych z was, którzy chcą mówić po hiszpańsku, jest taka, że istnieje wiele metod, które mogą wybrać, aby osiągnąć biegłość językową.

Trójka kobiet rozmawiająca na ulicy.
Biegłość w języku hiszpańskim może być na wyciągnięcie ręki. | źródło: Unsplash - Priscilla Du Preez
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Hiszpański
Kinga
5
5 (8 oceny)
Kinga
zł66
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anita
5
5 (8 oceny)
Anita
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Izabela
5
5 (13 oceny)
Izabela
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kinga
5
5 (5 oceny)
Kinga
zł66
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Javier
5
5 (8 oceny)
Javier
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Manuel
5
5 (8 oceny)
Manuel
zł86
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (8 oceny)
Julia
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Luciana
5
5 (4 oceny)
Luciana
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kinga
5
5 (8 oceny)
Kinga
zł66
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anita
5
5 (8 oceny)
Anita
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Izabela
5
5 (13 oceny)
Izabela
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kinga
5
5 (5 oceny)
Kinga
zł66
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Javier
5
5 (8 oceny)
Javier
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Manuel
5
5 (8 oceny)
Manuel
zł86
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (8 oceny)
Julia
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Luciana
5
5 (4 oceny)
Luciana
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Jak długo potrwa nauka hiszpańskiego?

Powiedzieliśmy już, że nie ma prostej odpowiedzi na pytanie: jak długo trwa nauka hiszpańskiego?

Ale istnieją pewne czynnika, które przyspieszą proces nauki języka obcego, takiego jak hiszpański.

Znaczenie twojej postawy i motywacji

Możesz zapisać się na jakikolwiek kurs językowy na świecie, ale jeśli nie jesteś zmotywowany na zajęciach z hiszpańskiego, twoje umiejętności językowe nie poprawią się w takim tempie, w jakim chcesz, a zatem osiągnięcie biegłości zajmie ci dużo czasu.

Jest wiele powodów, dla których twoje nastawienie i motywacja są ważne przy nauce języków obcych. Podobnie jest z hiszpańskim.

Przede wszystkim, jeśli masz pozytywne nastawienie do nauki hiszpańskiego, prawdopodobnie uznasz ją za przyjemniejszą. Pomoże ci to uczyć się szybciej, nie tylko dlatego, że poświęcisz nauce więcej czasu, ale także dlatego, że będziesz bardziej skoncentrowany na zrozumieniu trudniejszych części przyswajania nowego języka, takich jak gramatyka i zapamiętywanie długich list słownictwa.

Co więcej, pozytywne nastawienie i motywacja są ważne, abyś mógł robić postępy w trudnych chwilach. A podczas nauki hiszpańskiego takie chwile na pewno się pojawią.

Nauka drugiego języka to nie lada wyczyn. Gdyby tak nie było, każdy posługiwałby się wieloma językami. Nadejdą chwile, w których myślisz, że nie robisz postępów lub w których chcesz się poddać, ponieważ coś jest zbyt trudne. Pozytywne nastawienie i motywacja pomogą ci przejść przez te chwile podczas przygody z językiem hiszpańskim.

Puste ławki w sali lekcyjnej.
Klasa nie wydaje się nudna, jeśli masz motywację do nauki hiszpańskiego. | źródło: Unsplash - Bisworaj Saheb

Definiowanie celów

Jednym ze sposobów na utrzymanie motywacji jest koncentracja na celach. Dlatego warto zdefiniować jakieś cele lub zadania, dla których nauczysz się języka obcego.

W ten sposób twoje lekcje języka będą wydawać się bardziej przydatne i zmierzysz namacalny postęp w kierunku tego, co chcesz osiągnąć.

Jeśli nie zdefiniujesz swoich celów, ryzykujesz bezcelowe przechodzenie przez proces nauki języka i poświęcanie czasu aspektom języka, których nie lubisz i których nigdy nie będziesz używać.

Przykładami celów może być nauczenie się wystarczającej liczby słów i zwrotów, aby móc porozumiewać się z mieszkańcami w ich ojczystym języku podczas podróży do Hiszpanii, Argentyny, Kolumbii, Meksyku lub jednego z wielu innych krajów hiszpańskojęzycznych.

Czy znasz inne języki?

Mówienie w innym języku oznacza, że wiesz, jak nauczyć się języka. Co więcej, jeśli nauczysz się języka, który ma podobne korzenie do hiszpańskiego, może to pomóc w znacznie szybszej nauce języka Cervantesa.

Dzieje się tak, ponieważ będziesz już mieć pewną wiedzę na temat działania pewnych struktur gramatycznych, a niektóre nowe słowa nie będą dla ciebie zupełną nowością, jeśli będą spójne w różnych językach.

Jeśli chodzi o hiszpański, nauka innych języków romańskich, takich jak francuski, włoski, portugalski i rumuński stanowczo przyspieszy proces przyswajania języka hiszpańskiego i na odwrót, jeśli znasz już hiszpański, łatwiej będzie ci opanować kolejne z tych języków.

Jak szybko nauczyć się języka obcego: czy mówienie po francusku może pomóc?

Niewątpliwie istnieją pewne języki, które mogą pomóc w szybkiej nauce hiszpańskiego, ale czy francuski i hiszpański są podobne?

Francuski i hiszpański mają podobne korzenie, ponieważ oba, wraz z niektórymi innymi językami, wywodzą się z łaciny.

Oznacza to, że istnieją pewne podobieństwa między nimi, takie jak:

 • Użycie kilku form czasu przeszłego,
 • Zastosowanie trybu łączącego w podobnych scenariuszach,
 • Przymiotnik często występujący po rzeczowniku,
 • Podmiot „ty” pełniący wiele funkcji.

Jeśli mówisz po francusku, zauważysz również, że niektóre słownictwo jest bardzo podobne do hiszpańskiego. Dobra znajomość języka francuskiego może zatem znacznie przyspieszyć postęp w nauce języka hiszpańskiego.

Kobieta pod drzewem, z kubkiem kawy i książką.
Znajomość francuskiego może pomóc przy nauce hiszpańskiego. | źródło: Pixabay - Geri Art

Nawet jeśli wymowa niektórych słów jest inna, zauważysz, że pisownia jest identyczna lub bardzo podobna. Na przykład:

 • Un accident = un accidente
 • Vendre = vender

Należy jednak uważać! Nie oznacza to, że dodawanie „o” lub „a” na końcu francuskich słów, stworzy hiszpańskie słowa. Często prowadzi to do kompletnego bełkotu!

Jak płynnie mówić po hiszpańsku: kilka wskazówek

Szybka nauka języka hiszpańskiego to żadna tajemnica, trzeba ćwiczyć i trenować! Ale które wskazówki pomogą ci szybko nauczyć się języka?

Zacznij uczyć się hiszpańskiego od najmłodszych lat

Rozpoczęcie nauki nowego języka od najmłodszych lat to zdecydowany atut. Możesz osiągnąć płynność, gdy jesteś młodszy, a zatem w większym stopniu wykorzystasz swoje nowe umiejętności, a także skorzystasz z tej umiejętności w przyszłej karierze akademickiej i zawodowej.

Nauka języków ma ogromne znaczenie na całym świecie, nie jest więc zaskoczeniem, że świat szkół dopasowuje program do obecnej rzeczywistości, kładąc nacisk na naukę języków takich jak hiszpański.

Jako początkujący uczeń Español zaczniesz od nauczenia się następujących rzeczy:

 • Alfabet i jego hiszpańska wymowa,
 • Mówienie o podstawowych danych osobowych (imię i nazwisko, wiek, miejsce zamieszkania itp.),
 • Liczby w języku hiszpańskim,
 • Budowa podstawowych zdań hiszpańskich,
 • Językoznawstwo hiszpańskie i jego kultura poprzez łatwe lekcje hiszpańskiego.

Ale nie lekceważ wagi ćwiczeń przy każdej dostępnej okazji. To czy młodzi uczniowie szybciej przyswajają języki niż dorośli podlega dyskusji, ale w obu przypadkach nauka wymaga wiele wysiłku i praktyki!

Nauka języka podczas podróży naukowej

Nauka hiszpańskiego w kraju hiszpańskojęzycznym, takich jak Hiszpania, Peru, Urugwaj czy Chile, jest najskuteczniejszym sposobem na szybkie postępy w nauce języka.

Wycieczka językowa może przestraszyć nawet średnio zaawansowanych użytkowników hiszpańskiego i to normalne, że wzbudza obawy. Przed wyjazdem radzimy przyjrzeć się słownikowi polsko-hiszpańskiemu, aby zapoznać się z niektórymi słowami kluczowymi dotyczącymi twojej podróży. Znacznie ułatwi to asymilację po przyjeździe do wybranego kraju.

Podróżowanie po kraju hiszpańskojęzycznym pozwoli ci nauczyć się hiszpańskiego poprzez otoczenie się kulturą tego kraju, a także językiem hiszpańskim. Alternatywą dla naszych propozycji mogą być korepetycje, wpisz np. kurs hiszpańskiego Szczecin w wyszukiwarkę Superprof.

Kolorowa hiszpańska ulica.
Ulice Hiszpanii mogą stać się twoją nową salą lekcyjną. | źródło: Pixabay - Astrid Schmid

Zarejestruj się zaraz po przyjeździe na intensywne lekcje hiszpańskiego, aby szybciej pogłębić wiedzę językową. Dzięki temu systemowi szybko nauczysz się podstaw języka, które wystarczą do rozpoczęcia mówienia i komunikowania się po hiszpańsku.

Nieregularne czasowniki hiszpańskie nie będą już miały przed tobą żadnych tajemnic!

Gdy już będziesz pewny swoich podstawowych umiejętności mówienia w języku hiszpańskim, skróć czas trwania kursu i spróbuj znaleźć pracę. Praca w Hiszpanii pozwoli ci codziennie konfrontować się z językiem i szybciej robić postępy.

Pójście do supermarketu lub zamówienie kawy stanie się okazją do ćwiczenia nowych fraz.

W przypadku aranżacji mieszkaniowych wybierz mieszkanie ze współlokatorami, aby obniżyć koszty i podzielić się swoimi doświadczeniami z native speakerami języka hiszpańskiego, którzy nauczą cię wiele o języku i kulturze, a także przekażą kilka przydatnych codziennych zwrotów. Nie znajdziesz tego rodzaju wiedzy w środowisku biznesowym lub na twoich prywatnych lekcjach.

Szybkie postępy w hiszpańskim z prywatnym nauczycielem

Jeśli chcesz szybko nauczyć się hiszpańskiego, powinieneś wziąć udział w prywatnych korepetycjach hiszpańskiego.

Jest to odpowiednie rozwiązanie dla uczniów, którzy chcą szybko rozwijać się z nauczycielem, którego językiem ojczystym jest hiszpański.

Skierowane zarówno do początkujących, jak i doświadczonych uczniów, korepetycje hiszpański prowadzone przez prywatnych nauczycieli pozwalają uczniom uczyć się hiszpańskiego i szybko doskonalić umiejętności językowe poprzez zajęcia z gramatyki i słownictwa.

Zaletą takiej formy edukacji jest to, że nauczyciel hiszpańskiego będzie twoim towarzyszem, który poprowadzi cię przez przygodę z nauką. Z biegiem czasu otrzymasz wsparcie w postaci powtórek i testów w celu monitorowania nauki języka i jego postępów.

Na Superprof znajdziesz wielu nauczycieli hiszpańskiego w swojej okolicy, którzy są gotowi poprowadzić cię w tej nowej przygodzie. Korepetytorzy często oferują pierwsze zajęcia za darmo, więc sprawdzisz, czy dany nauczyciel jest dla ciebie odpowiedni, zanim zdecydujesz się zapłacić za określoną liczbę lekcji. Wpisz np. kurs hiszpańskiego Kraków w wyszukiwarkę Superprof, aby wybrać odpowiedniego nauczyciela.

Czy możesz nauczyć się płynnie hiszpańskiego online?

Czy można uczyć się hiszpańskiego online na wiarygodnych stronach internetowych?

Obecnie w internecie jest wiele witryn i aplikacji, które mają pomóc ci nauczyć się hiszpańskiego online.

Osoba przy laptopie na ławie.
Czy rozważałeś używanie komputera do nauki hiszpańskiego? | źródło: Unsplash - Annemarie Grudën

Ucz się hiszpańskiego z łatwością dzięki wyspecjalizowanym witrynom

Ich obsługa jest bardzo prosta:

 • kursy i lekcje w języku hiszpańskim,
 • testy,
 • testy wielokrotnego wyboru,
 • bezpłatne narzędzia tłumaczeniowe z hiszpańskiego na angielski dla gości.

Niektóre strony internetowe oferują zabawne i edukacyjne lekcje hiszpańskiego w formie podcastów lub lekcji MP3.

Nauka hiszpańskiego online to jedno, ale czy postępy w nauce są monitorowane? A może uczniowie nie są pozostawieni samym sobie?

Nie jesteś monitorowany w tradycyjnym znaczeniu tego słowa - ale większość witryn oferuje fora dyskusyjne, na których uczniowie mogą kontaktować się bezpośrednio z nauczycielami hiszpańskiego lub rodzimymi użytkownikami języka hiszpańskiego.

Treści są dostępne w ramach miesięcznej subskrypcji, ale niektóre pozwalają na bezpłatną naukę języka hiszpańskiego.

Oto wybór głównych witryn internetowych, w których można się rozwijać w języku hiszpańskim:

 • Babbel.com,
 • Duolingo.com,
 • Ebrio.pl.

Jak twój smartfon może ci pomóc w nauce hiszpańskiego?

Większość ludzi ma przy sobie smartfon przez większą część czasu spędzanego czy to w domu, czy poza nim.

Jeśli więc twój smartfon nigdy cię nie opuszcza, dlaczego nie nauczyć się z nim mówić po hiszpańsku? Będzie to bardzo ekscytujące dla młodszych pokoleń, które mają ogromne doświadczenie z aplikacjami. Ale będzie to również intrygujące dla starszych pokoleń. Nie ma bardziej dostępnej metody nauki niż lekcje na smartfonie lub tablecie, który może podróżować z tobą do hiszpańskojęzycznego kraju, gdzie można kontynuować naukę.

Aplikacje do nauki języków obcych zrewolucjonizowały sektor edukacji lingwistycznej, czyniąc nauczanie zabawnym i interaktywnym.

Kobieta na ławce w parku z urządzeniem elektronicznym.
Kto powiedział, że nauka hiszpańskiego nie może być zabawna? Możesz uczyć się wszędzie! | źródło: Unsplash - Perfecto Capucine

Oprócz wyszukiwania tradycyjnych kursów online w celu powtórzenia hiszpańskiej koniugacji, znajdziesz wiele nowych ciekawych metod, takich jak słuchanie podcastów po hiszpańsku i oglądanie hiszpańskich seriali lub tworzenie własnego hiszpańskiego „życia”, tak jak w przypadku gry wideo SIMS.

Liderzy aplikacji do nauki hiszpańskiego na smartfony i tablety to:

 • Babbel,
 • Duolingo.

Przy odrobinie wysiłku korzystanie z tych stron i aplikacji pozwala na bardzo łatwe postępy w języku Cervantesa.

Dlatego hiszpański znajduje się w naszym zasięgu. Niezależnie od tego, czy bardziej interesują cię prywatne lekcje, kurs języka hiszpańskiego online czy kursy językowe, istnieje wiele rozwiązań do nauki języka Pabla Picassa.

Dlaczego powinieneś uczyć się hiszpańskiego?

Oprócz wzbogacenia wiedzy i świadomości innych kultur, nauka hiszpańskiego może pomóc w karierze zawodowej.

Hiszpański jest jednym z najczęściej używanych języków w świecie biznesu międzynarodowego, a opanowanie tego języka może otworzyć przed tobą możliwości pracy w dużych międzynarodowych firmach.

Masz teraz wszystkie narzędzia, aby łatwo nauczyć się hiszpańskiego. Dzięki powadze, poświęceniu i ciężkiej pracy szybko opanujesz Español!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (2 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.