Rysunek jest jedną z ulubionych form sztuki wielu ludzi.

Podobnie jak muzyka, rysowanie pobudza kreatywność i wyobraźnię, oba procesy mają swoje źródło w prawej półkuli mózgu. To z kolei pomaga rozwinąć koncentrację i cierpliwość.

Jedyna rzecz, której musisz nauczyć się, aby pozyskać podstawowe umiejętności rysowania, to cierpliwość. Niezależnie od tego, czy wykonujesz proste rysunki liniowe, czy realistyczne obrazy olejne, zużyjesz dużo czystego papieru, aby uzyskać pożądany efekt.

Ale gdzie możesz nauczyć się posługiwać piórem i pędzlem?

W Polsce jest wielu nauczycieli sztuki oferujących zajęcia z rysunku.

  • Skąd wiesz, jak wybrać nauczyciela?
  • Gdzie można znaleźć dobrych nauczycieli rysunku?

Oto kilka wskazówek, jak znaleźć idealnego nauczyciela sztuki…

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Rysunek
Sara
4,9
4,9 (12 oceny)
Sara
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (14 oceny)
Marta
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Veronika
5
5 (16 oceny)
Veronika
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Laura
5
5 (7 oceny)
Laura
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ma
5
5 (8 oceny)
Ma
65 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (6 oceny)
Wojciech
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sara
4,9
4,9 (12 oceny)
Sara
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (14 oceny)
Marta
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Veronika
5
5 (16 oceny)
Veronika
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Laura
5
5 (7 oceny)
Laura
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ma
5
5 (8 oceny)
Ma
65 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (6 oceny)
Wojciech
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Co czyni dobrego nauczyciela rysunku?

Masz dobre oko i dobrą rękę, ale chcesz wziąć udział w lekcjach rysunku, aby udoskonalić swoje zdolności? Nawet jeśli talentu nie można się nauczyć, techniki rysowania można i trzeba.

Podczas zajęć ze sztuk plastycznych, a zwłaszcza rysowania, nauczysz się perspektywy dwupunktowej i trzypunktowej, jak mieszać i uzupełniać podstawowe kolory lub jak używać różnych przedmiotów do rysowania (węgla, kredy, kolorowych ołówków, sangwiny, długopisu, atramentu, farb olejnych…)

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego nauczyciela!

Ale jak zdefiniować mistrza rysunku?

Dobry nauczyciel, bez względu na to, czy uczy gry na pianinie, francuskiego, grafiki czy rysunku, musi najpierw dobrze orientować się w tym, czego uczy.

Nie musi znać wszystkich technik rysunku ani całej historii sztuki, ale musi znać podstawy i opanować więcej niż jeden styl sztuki, zanim będzie uczyć innych. Dobry nauczyciel musi być w stanie uczyć swoich studentów zarówno teorii, jak i praktyki.

szkic c mężczyzny
Dobry nauczyciel rysunku nauczy cię podstaw rysowania linii i perspektywy.  (Źródło: Unsplash)

Ale samo posiadanie wiedzy i praktyki nie oznacza, że ​​możesz ją przekazać. Trzeba także być dobrym pedagogiem. Nie każdy może to zrobić intuicyjnie; wielu nabywa tę cechę wraz z doświadczeniem.

Być dobrym pedagogiem oznacza iść w rytmie ucznia. Każdy uczy się na swój własny sposób i we własnym tempie… Ktoś, kto próbuje nauczyć cię wszystkiego na raz, prawdopodobnie nie jest dla ciebie odpowiednim nauczycielem sztuki.

Co więcej, twój instruktor rysunku powinien być w stanie udzielić ci konstruktywnej krytyki podczas lekcji sztuki. Ważne jest, aby jego opinie umożliwiały ci rozwój, doskonalenie i rozwijanie instynktu artystycznego.

Dobry nauczyciel sztuki wspiera swoich uczniów i wprowadza ich w różne techniki i style artystyczne.

I oczywiście odpowiednie materiały do ​​rysowania!

Od starożytności po dzień dzisiejszy, różne style artystyczne ukształtowały i zdefiniowały historię sztuki - dadaizm, impresjonizm, romantyzm, neoklasycyzm, nabizm, fauizm… Odkrywając kulturę sztuki, znajdziesz inspirację. Dlatego sztuki uczy się w szkołach od pierwszej klasy. Zacznij, wyszukując lokalnego nauczyciela - wpisz np. kurs rysunku Kraków na Superprof.

mężczyzna który rzeźbi
Studia artystyczne oferują kursy z różnych technik - również jako intensywne zajęcia wakacyjne. (Źródło: Unsplash)

Dobry nauczyciel będzie wiedział, jak wybierać dzieła z różnych okresów i stylów historii sztuki i zachęcić się do ich reprodukowania w różnych technikach. Dobry nauczyciel nigdy jednak nie zmusi ucznia do wykonania rysunku, który go nie zainspiruje.

Dobry nauczyciel zaproponuje kilka przedmiotów w ciągu roku - ale pozostawi uczniom swobodę odmowy i zaproponowania alternatywnej reprodukcji lub osobistego projektu. Najlepszym sposobem rozwinięcia swoich umiejętności jest motywacja. W ten sposób nigdy nie poczujesz presji rysując.

Pamiętaj też, aby wybrać nauczycieli rysunku w oparciu o twoje potrzeby i wymagania. Niektórzy nauczyciele są bardziej kompetentni w niektórych dziedzinach niż inni, takich jak klasyczny obraz olejny, styl manga lub szkic sylwetki. Musisz tylko znaleźć kogoś, kto odpowiada twoim wymaganiom.

Weź udział w lekcjach sztuki z prywatnymi nauczycielami Superprof

Podczas rysowania ważne jest, aby dobrze się bawić.

Istnieje wiele powodów, dla których warto brać udział w lekcjach rysunku. Jednak znalezienie odpowiedniego nauczyciela nie zawsze jest łatwe. A najlepsi nauczyciele nie zawsze oferują zajęcia artystyczne w pobliżu.

I chociaż intensywne kursy rysowania lub cotygodniowe zajęcia w studiu artystycznym są dobrym sposobem na postawienie pierwszych kroków i odkrycie nowych mediów, trudno jest je dopasować do napiętego harmonogramu.

Nauka rysowania z prywatnym nauczycielem może być dobrą alternatywą.

Ważne jest, aby znaleźć wspólny język z nauczycielem rysunku i nadawać na tych samych falach, aby zapewnić pozytywną atmosferę pracy i umocnić pewność siebie. Najlepszym sposobem na to jest samodzielne wybranie nauczyciela. Wpisz w wyszukiwarkę Supeprof np. kurs rysunku Warszawa.

Mężczyzna maluje obrazy w ogrodzie
Prywatni nauczyciele sztuki mogą skoncentrować się na twoich potrzebach i pomóc rozwinąć kreatywność. (Źródło: Unsplash)

W rzeczywistości Superprof oferuje nauczycieli rysunku wszędzie. Możesz wybrać korepetytorów rysunku na naszej stronie internetowej.

Podczas surfowania zauważysz, że ich profile są nieco inne.

Niezależnie od tego, czy chcesz uczyć się malarstwa akrylowego, akwarelowego, krajobrazów, rysunków pastelowych, martwej natury, malarstwa portretowego czy rysunków anatomicznych, na pewno znajdziesz odpowiedniego nauczyciela! Każdy z naszych prywatnych korepetytorów przedstawia się na swojej stronie profilu. Potencjalni uczniowie mogą od razu zobaczyć, jakie są ich specjalności.

Poświęć czas, aby naprawdę przemyśleć, jakich rodzajów rysunku chcesz się nauczyć i ostrożnie wybierz nauczyciela rysunku na podstawie tych kryteriów.

Wybór nauczyciela na Superprof oznacza również, że masz do dyspozycji szeroki zakres cen.

Większość godzinnych lekcji kosztuje od 30 do 50 zł - co oznacza, że ​​znajdzie się coś na każdy budżet.

A prywatne lekcje to świetny sposób, aby upewnić się, że twoje lekcje rysunku wpasują się do twojego harmonogramu. Zamiast brać udział w cotygodniowych kursach, które wiążą się z określonym czasem, skorzystaj ze swobody lekcji rysowania w domu.

Jeśli nie jesteś wielkim fanem internetu, Superprof może cię uspokoić. Jest to najlepsza platforma do dzielenia się wiedzą, a wiele osób korzysta z niej z radością każdego dnia - jej nauczyciele cieszą się dobrą opinią.

Jeśli nadal nie masz pewności, nie wahaj się odwiedzić profili i przejrzeć komentarze pozostawione przez innych uczniów.

Znalezienie nauczycieli rysunku wśród studentów sztuki

Lekcje malarstwa, techniki szkicowania, modele na żywo, ilustracje, rysunki krajobrazu… Studenci sztuki są przyzwyczajeni do wszelkiego rodzaju zajęć ze sztuk plastycznych! Zazwyczaj są dobrze zorientowani we wszystkich aspektach sztuk pięknych. I często są bardzo dobrymi nauczycielami rysunku - ponieważ pasjonują się tym, co robią.

Ale kim oni są?

Istnieją różne rodzaje szkół artystycznych w zależności od zawodu, w którym chcesz się zajmować:

  • Szkoły sztuk pięknych, aby zostać artystą
  • Szkoły architektury, aby nauczyć się rysowania budynków
  • Szkoły grafiki artystycznej do nauki projektowania i układu
  • Uniwersytety, aby zostać profesorem lub uzyskać dyplom z historii sztuki lub z edukacji muzealnej

Uczniowie uczą się wszystkiego o trzypunktowej perspektywie, różnych technikach (pastele, kolorowy ołówek, długopis i atrament, malarstwo temperowe, malarstwo cyfrowe ...) i opanowują podstawy takie jak szkicowanie czy rysowanie martwej natury.

W skrócie: studenci sztuki opanowują zarówno teorię, jak i praktykę. Dlatego często udzielają lekcji rysunku dla początkujących lub średnio-zaawansowanych, aby zarobić dodatkowe pieniądze.

Lekcje te często są bardzo wszechstronne i mogą nawet wprowadzić cię w inne media artystyczne, takie jak rzeźba, modelarstwo lub kolaż.

Ponieważ wciąż się uczą, ich własne lekcje są wciąż świeże w ich umysłach, co często ułatwia im przekazywanie tego, czego się nauczyli, ponieważ nadal mają głębokie zrozumienie procesu uczenia się. Mogą mieć nowe pomysły na samodzielne doskonalenie umiejętności rysowania.

kobieta w okularach malująca obraz
Studenci sztuki mogą udzielać bardzo dobrych lekcji rysunku, ponieważ sami są bardzo zatraceni w procesie uczenia się.  (Źródło: Unsplash)

Są również pełni pasji i chętnie nauczą cię rysować. Jest to sposób na dostanie się do szkoły artystycznej przez pełnomocnika.

Nie wahaj się skontaktować z uczniami sztuki na lekcję rysunku dla początkujących lub aby poprawić swoją technikę.

Ceny za lekcje rysunku są często korzystniejsze niż w pobliskim studiu artystycznym.

Gdzie szukać, aby znaleźć niedrogie lekcje rysunku w pobliżu?

W dzisiejszych czasach znalezienie nauczyciela rysunku przez internet jest dość łatwe, ale możesz również opublikować ogłoszenie, jeśli szukasz czegoś konkretnego.

Możesz opublikować ogłoszenie w sprawie poszukiwania nauczyciela, w internecie lub w sklepach. Musisz po prostu zapisać na papierze to, czego chcesz się nauczyć i czego oczekujesz pod względem umiejętności artystycznych.

Po napisaniu reklamy wystarczy znaleźć miejsce, w którym można ją opublikować.

Witryny z ogłoszeniami drobnymi

W internecie możesz korzystać z niejawnych witryn reklamowych, takich jak olx.pl lub indeed.pl. Mają sekcję „oferty pracy”, a przesłanie ogłoszenia zajmuje tylko kilka minut.

Sieci społecznościowe to także świetny sposób na przekazanie wiadomości.

Twitter i Facebook mogą być twoimi najlepszymi sojusznikami. Ale umieszczając swoją prośbę w swoim statusie, możesz dotrzeć nie tylko do znajomych, ale także do znajomych znajomych i ich kontaktów.

Kupuj witryny i tablice korkowe

Nie zapomnij o witrynach sklepowych i tablicach korkowych - zwłaszcza jeśli w pobliżu znajduje się sklep z artykułami artystycznymi. Studenci sztuki i nauczyciele przychodzą regularnie, aby kupić materiały i zobaczą twoją reklamę. Lub umieść znak w lokalnej szkole artystycznej lub w uniwersytecie. Na pewno znajdzie się ktoś zainteresowany zarobieniem pieniędzy poprzez lekcje rysunku…

Następnie musisz zdecydować tylko o rozpoczęciu swoich pierwszych zajęć z rysunku! Weź udział w lekcjach z podstaw rysunku z prywatnym nauczycielem z Superprof.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (2 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.