Czy rysowanie zawsze sprawiało ci przyjemność?

Tysiące ludzi podziela tę pasję. Rysowanie ma charakter medytacyjny, pobudza kreatywność i stymuluje wyobraźnię.

Może nadszedł czas, aby w końcu wziąć udział w lekcjach rysunku i nauczyć się podstaw rysowania lub ulepszyć technikę malowania?

Ale jak nauczyć się rysować i z kim?

Niezależnie od tego, czy bierzesz lekcje rysunku w studiu plastycznym, robisz kursy weekendowe dla początkujących, czy płacisz nauczycielowi sztuki - możliwości są prawie nieograniczone. Ale nie wszystkie z nich są odpowiednie dla wszystkich. Musisz wybrać rodzaj zajęć plastycznych dostosowany do swoich potrzeb - i dlatego musisz poznać różnicę między nimi.

Wybór odpowiedniego nauczyciela, robienie szybkich postępów, zakup odpowiednich materiałów do rysowania - oto kilka wskazówek, które mogą ci pomóc.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Rysunek
Sara
4,9
4,9 (12 oceny)
Sara
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (14 oceny)
Marta
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Veronika
5
5 (16 oceny)
Veronika
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Laura
5
5 (7 oceny)
Laura
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ma
5
5 (8 oceny)
Ma
65 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (6 oceny)
Wojciech
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sara
4,9
4,9 (12 oceny)
Sara
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (14 oceny)
Marta
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Veronika
5
5 (16 oceny)
Veronika
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Laura
5
5 (7 oceny)
Laura
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ma
5
5 (8 oceny)
Ma
65 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (6 oceny)
Wojciech
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Jak znaleźć odpowiedniego nauczyciela rysunku

Decyzja, jak nauczyć się rysować, to jedno, ale znalezienie idealnego nauczyciela sztuki to coś innego.

Często podoba ci się przedmiot mniej więcej w zależności od rodzaju nauczyciela. Niezależnie od tego, czy chodzi o matematykę, lekcje francuskiego czy lekcje rysunku – to wszystko jest podobne.

Ale co czyni dobrego nauczyciela rysunku i jak go znaleźć?

Dobry nauczyciel rysunku jest przede wszystkim osobą dobraną do twoich potrzeb. Innymi słowy, jeśli jesteś zainteresowany rysowaniem mangi, nie ma sensu wybierać nauczyciela specjalizującego się w realistycznych technikach malarskich.

Chociaż wielu nauczycieli sztuki jest kompetentnych w kilku dziedzinach, będą bardziej powiązani z niektórymi technikami (grafit, sangwina, węgiel drzewny, kredki, malarstwo olejne, akwarele itp.). Pamiętaj, aby wybrać profesora rysunku nie tylko w oparciu o poziom zaawansowania, ale także technikę (w zależności od tego, czy chcesz nauczyć się rysować komiksy, martwą naturę, portrety ...)

Jeśli chcesz poprawić swoją technikę, ważna jest profesjonalna krytyka, abyś wiedział, nad czym pracować i jak dostroić swoją artystyczną intuicję. Oznacza to, że nauczyciele potrafią krytykować, nie zniechęcając ani nie obrażając swoich uczniów.

Sprawdź najlepsze kursy rysunkowe w Polsce, wpisz np kurs rysunku Kraków” w wyszukiwarkę Superprof..

Więc… Dlaczego nie spróbować zajęć z prywatnym nauczycielem sztuki?

Platforma Superprof dopasowuje entuzjastów rysunku i malarstwa do osób chcących nauczyć się podstaw.

Możesz spojrzeć na każdy indywidualny profil i wybrać idealnego nauczyciela rysunku do swoich potrzeb. Wybór prywatnego nauczyciela oznacza również kontrolę nad harmonogramem i budżetem.

Jeden profil jest szczególnie powszechny wśród naszych nauczycieli - student sztuki.

Uczniowie szkoły artystycznej często udzielają lekcji podczas studiów, aby pomóc sobie finansowo lub zdobyć doświadczenie w późniejszym życiu zawodowym.

Niezależnie od tego, czy studiują w szkole sztuk pięknych, projektowania czy architektury - studenci sztuki mają solidne podstawy zarówno w teorii, jak i praktyce i potrafią to łatwy sposób przekazać.

Aby znaleźć uczniów szkół artystycznych lub innych profesjonalnych nauczycieli rysunku, nie wahaj się publikować na otwartych forach, umieszczać ogłoszeń w witrynach sklepowych lub na tablicach korkowych lub po prostu udać się na Superprof.

Jakie materiały artystyczne powinieneś kupić na lekcje sztuki?

Materiały artystyczne są najważniejszym elementem nauki rysowania. Podstawowe materiały nie powinny kosztować więcej niż kilkanaście funtów.

Wielu nauczycieli sztuki ma zapas materiałów dla początkujących uczniów, ale nadal powinieneś kupić własny ołówek, gumkę chlebową, temperówkę i linijkę.

Twoje pierwsze lekcje sztuki prawdopodobnie obejmą rysowanie linii. Najpierw musisz wiedzieć, jak rysować realistycznie na białej kartce papieru, używając różnych form perspektywy i skrótu perspektywicznego, ale także nauczyć się, jak działa światło i cień.

Szkicownik, ołówek i gumka na drewnianej podłodze
Podstawowe materiały do ​​rysowania są proste w użyciu i tanie: ołówek, papier i gumka. (Źródło: Unsplash)

Do tego prosty ołówek HB jest idealny. To idealny kompromis między miękkim (B) a twardym (H) ołówkiem.

Będziesz także potrzebował gumki do usunięcia swoich błędów. Gumka chlebowa jest idealna do tego zadania - umożliwia ściemnienie lub całkowite wymazanie linii, w zależności od potrzeb.

Po opanowaniu różnych materiałów dowiesz się, w jakie przybory artystyczne powinieneś zainwestować. Nie możesz kupić wszystkiego do wszystkich technik rysowania, a nawet po wybraniu tych, na których chcesz się skupić, zdobywając odpowiednią ilość materiałów dobranych do twojego osobistego stylu zajmie trochę czasu.

W miarę postępów na lekcjach sztuki będziesz mieć poczucie potrzebnych materiałów. Każda technika ma swój własny zestaw określonych materiałów (farby akrylowe, ołówki lub ołówki węglowe, palety, pędzle, płótno…) Na przykład, jeśli zdecydujesz się kontynuować rysowanie ołówkiem, prawdopodobnie będziesz chciał zainwestować w cały zakres mocy grafitu od 9H do 9B.

Aby uniknąć zbyt częstego kupowania nowych materiałów, musisz odpowiednio o nie zadbać. Woreczki są idealne na gotowe rysunki i bibułę. Piórnik ochroni twoje ołówki. Niektóre przedmioty pozwalają odłożyć całą gamę przyborów w miarę postępów w różnych technikach, takich jak malowanie akrylowe, pióro czy atrament.

I nie zapomnij wyczyścić pędzli i palet po każdym użyciu. Mogą szybko stać się bezużyteczne, jeśli nie spłuczesz ich prawidłowo (na przykład terpentyną, aby włosie się nie skleiło).

Niezależnie od tego, czy w domu towarowym, sklepie z artykułami artystycznymi lub w Internecie, na pewno znajdziesz odpowiednie materiały plastyczne dostosowane do swoich potrzeb.

Ile powinny kosztować lekcje rysunku?

Nauka rysowania może odbywać się poprzez lekcje rysunku online za ekranem komputera lub z pomocą nauczyciela sztuki. Możesz również zapisać się na zajęcia w studio artystycznym.

Studia artystyczne i szkoły artystyczne oferują regularne zajęcia i program nauczania, który rozwija się przez cały czas trwania kursu. Każda lekcja opiera się na poprzedniej, a akredytowani nauczyciele pomagają ci się doskonalić.

Studia sztuki można znaleźć w prawie każdym mieście. Ceny zajęć rysunku różnią się w zależności od lokalizacji i nauczanych technik plastycznych.

Jeśli nie masz czasu na cotygodniowe kursy plastyczne, wakacyjne zajęcia z rysunku mogą być dla ciebie odpowiednie.

Kosztują około 290 zł na tydzień i oferują idealną okazję do intensywnych sesji rysunkowych w ciągu kilku dni, umożliwiając szybkie postępy w bardzo krótkim czasie. To także świetny sposób na odkrywanie nowych materiałów do rysowania i technik przed zaangażowaniem się w nie. Możesz wziąć udział w letnich kursach rysunkowych na prawie każdy temat, od szkicowania, martwej natury, rysowania portretowego, rysowania komiksów…

Obraz na ścianie z napisem pieniądze
Nie musisz rysować pieniędzy, aby zapłacić za zajęcia plastyczne. Prywatne lekcje rysunku mogą być bardzo przystępne cenowo. (Źródło: Visual Hunt)

Nauka rysowania jest dostępna dla każdego budżetu.

Ale aby zaoszczędzić na lekcjach rysunku lub uniknąć „utknięcia” w ustalonym cotygodniowym spotkaniu, możesz nauczyć się podstaw rysowania na prywatnych lekcjach rysunku.

Na Superprof lekcje „Sztuka i rekreacja” (np. kurs rysunku Warszawa) należą do najtańszych. Średnio zapłacisz:

  • 50 zł na lekcje karykatury
  • 70 zł za zajęcia z malarstwa olejnego
  • 50 zł na lekcje komiksu
  • 60 zł na zajęcia z akwareli

Możesz także obniżyć koszty lekcji sztuki, korzystając ze zniżek przez niektórych naszych nauczycieli. Wiele oferuje pierwszą godzinę za darmo - pozwala to zorientować się, jakie są lekcje rysunku, ale także sprawdzić, czy nauczyciel jest odpowiedni dla ciebie.

Niektóre oferują również zniżki, jeśli zarezerwujesz więcej niż 10 lekcji. I zaufaj mi, potrzeba ponad 10 lekcji, aby opanować podstawy rysowania.

Nie zapomnij wziąć pod uwagę ceny materiałów do rysowania (ołówek, etui, gumka chlebowa...)

Jak możesz poprawić swoje zdolności pomiędzy zajęciami z rysunku?

Kolejna lekcja rysowania czasami wydaje się tak daleka w czasie. Co możesz zrobić, aby trenować i doskonalić się między dwoma zajęciami sztuki?

Istnieje wiele ćwiczeń, które możesz wykonywać, aby poprawić umiejętności motoryczne i zdolności umysłowe przydatne w rysowaniu.

Ważną rolę odgrywa także pamięć wzrokowa.

Artyści krajobrazu lub scenografowie często rysują sceny, które trwają tylko przez kilka minut. Muszą zapamiętać jak najwięcej szczegółów, aby później zapisać je na papierze.

Do tego, praktyka czyni mistrza. Wyjdź i narysuj ludzi na ulicy. To nauczy cię wyostrzenia wzroku i pracy nad pamięcią.

Rysuj, kiedy tylko możesz. Wykorzystaj dobrą pogodę, aby naszkicować krzewy i kwiaty w parku lub przechodniów na ulicy. Ciągłe rysowanie ma również zalety zdrowotne, ale przede wszystkim dobry artysta ćwiczy oko i uczy się na błędach.

Wyjdź na zewnątrz i szkicuj, aby nauczyć się rysować sceny i ludzi. (Źródło: Unsplash)

Różne materiały mogą również pomóc ci w szybkim rozwoju.

Koncentracja i staranność są również podstawowymi cechami, które pozwalają osiągnąć postęp w rysowaniu. Musisz regularnie rysować i wyciszyć codzienne zmartwienia, aby skoncentrować się na rysunku przed sobą.

A jeśli zmienisz techniki rysowania, poznasz nowe metody radzenia sobie z kolorem i odcieniem. Chociaż możesz czuć się komfortowo z węglem drzewnym lub pastelami, nauka czegoś nowego może również pomóc w poprawie podstawowych technik. Istnieje tak wiele materiałów rysunkowych i technik, a każdy z nich może cię czegoś nauczyć.

Odwiedź galerie sztuki

Jeśli możesz, idź do muzeów, aby odkryć różnorodność obrazów i stylów. Inspiruje cię i otworzy umysł na nowe techniki rysowania. Możesz też zrobić z tego rodzinny wypad - muzea to ciekawa opcja dla wszystkich.

Mężczyzna z rękami za plecami, podziwiający obraz w muzeum
Zwiedzanie muzeów sztuki może dać ci nowe spojrzenie na twoją sztukę i pomóc ulepszyć twój rysunek. (Źródło: Unslpash)

A może popracujesz nad własną wystawą? Słowa krytyki, które usłyszysz pomogą ci się rozwinąć jeszcze bardziej.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (2 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.