Prawdopodobnie posiadasz już podstawowe materiały do ​​rysowania: kawałek białego papieru i ołówek. Przy odrobinie szczęścia ołówek ma gumkę.

To wystarczy, aby nauczyć się rysować. To prawdopodobnie najtańsza forma sztuki, którą możesz ćwiczyć! Materiały, których potrzebujesz, są łatwe do transportu i możesz po prostu wyjść, przeżyć przygodę i wrócić z pełnym szkicownikiem.

Ale stopniowo będziesz chciał poszerzyć zakres technik rysowania i postępu w swojej sztuce. Potrzebne będą dodatkowe materiały artystyczne, takie jak sztaluga, pędzle, płótno…

Oto gama niezbędnych materiałów artystycznych dla wymagających artystów!

Podstawowe materiały dla początkujących lekcji rysunku

Rysowanie jest dość przystępną pasją, szczególnie dla początkujących. Na pewno nie wydasz całej pensji tylko na ołówek i gumkę.

Musisz jednak rozpoznać dobre materiały od złych. Jeśli zdecydujesz się na gorszą jakość, ostatecznie wydasz więcej.

Ale co musisz kupić?

Twój nauczyciel sztuki prawdopodobnie da ci listę; ale do tego czasu poniżej znajduje się przegląd niektórych podstawowych artykułów artystycznych, oprócz kosztów twoich zajęć plastycznych.

Aby stać się dobrym artystą, odpowiedni ołówek jest pierwszym i najważniejszym przedmiotem na liście.

O ile twój nauczyciel rysunku nie udzieli ci konkretnych instrukcji, wystarczy piórnik z ołówkiem, gumką, temperówką i linijką. W przypadku większości kursów rysunkowych nauczyciel dostarcza papier.

Jaka jest różnica między różnymi rodzajami ołówków?

Bez względu na to, czy nazywa się to ołówkiem grafitowym czy nie - będzie najlepszym przyjacielem na długie lata. Jest to najczęściej używane do wstępnych szkiców, kilka szerokich pociągnięć, które następnie wypełniasz (jeśli nie rysujesz tylko ołówkiem).

Ołówki grafitowe mają kilka mocy w zależności od ich twardości lub miękkości. HB jest tradycyjnym ołówkiem ołowiowym, dobrym kompromisem między ołówkami miękkimi (B) i twardymi (H) - ale istnieje wiele gradacji po obu stronach.

Biorąc udział w lekcjach rysunku dla początkujących, nie musisz kupować wszystkich rodzajów ołówków. Oprócz HB możesz chcieć kupić 2B. Trochę bardziej miękki niż HB, pozwala rysować jaśniejsze linie - i przyciemniać cienie.

Ale jak możesz rysować tępym ołówkiem? Musisz być w stanie narysować precyzyjne linie, aby przedstawić swoją wizję na papierze - więc nie zapomnij spakować temperówki.

Jak naostrzyć ołówki

Najważniejsze pytanie nie dotyczy tego, czy temperówka powinna mieć osłonkę na wióry. Najważniejsze pytanie dotyczy tego, czy posiada prawidłowo naostrzoną końcówkę bez ułamanego grafitu.

Zamiast ostrzynki, do ołówka możesz użyć obcinarki lub noża. Daje to więcej swobody w kształtowaniu końcówki, dzięki czemu grafit jest dokładnie tak, jak lubisz.

Jakiego rodzaju gumki należy użyć?

Będziesz także potrzebował gumki do usunięcia błędów. Nauka rysowania oznacza popełnianie wielu błędów, dopóki nie uzyska się pewnej ręki.

Istnieją dwa rodzaje gumek.

Jedną z nich jest ta, której używasz od przedszkola. Ale jest też gumka „ugniatana” lub „ugniatalna”, którą można ukształtować w dowolny sposób. Pozwala również rozjaśnić linie i cieniować, ostrożnie przecierając - doskonale nadaje się do rozjaśniania niektórych elementów, takich jak rysowanie futra. Po mocniejszym przyciśnięciu można również całkowicie usunąć linie.

Teraz wszystko, co musisz zrobić, to włożyć wszystkie nowe przybory do ​​piórnika lub etui wraz z małą linijką do linii prostych i siatek perspektywicznych i możesz rozpocząć rysowanie.

Materiały artystyczne do bardziej zaawansowanych technik rysowania

Niezależnie od tego, czy chcesz przestać się nudzić latem, czy dlatego, że od dłuższego czasu interesujesz się konkretną techniką, intensywne lub letnie kursy, są idealnym sposobem na poprawę swoich umiejętności i zanurzeniu się w rysowaniu przez kilka dni.

Jest to świetny sposób na odkrycie nowych technik rysunku lub na ulepszenie ulubionego stylu sztuki. Niezależnie od tego, czy chcesz wziąć udział w kursach w dziedzinie akwareli w Warszawie, w kursach szkicu w Gdańsku, zajęć z modelem czy martwą naturą… Musisz jedynie wybrać!

Ale jakiego rodzaju materiałów artystycznych potrzebujesz, ćwicząc między dwoma zajęciami sztuki?

Mężczyzna rysujący portret kobiety
Kiedy opanujesz podstawy i zechcesz ulepszyć określone techniki, powinieneś zainwestować w specjalistyczne narzędzia. (Źródło: Unsplash)

Materiały, których używa artysta, są ważne. Rzeczywiście można rozpoznać dzieła artysty po prostu patrząc na użyte przez niego materiały do ​​rysowania.

Nie potrzebujesz w pełni wyposażonego studia artystycznego, aby poprawić swoje rzemiosło. Przydatne może być jednak inwestowanie w niektóre artykuły artystyczne, aby nauczyć się różnych technik rysowania.

Ołówki dla zaawansowanych zajęć z rysunku

Zaczynasz od grafitu?

Istnieje cała gama ołówków grafitowych, które pomogą ci dodać subtelności do rysunków ołówkiem poprzez dodanie kontrastu, świateł i cieni.

Od 9H (najtwardsza wytrzymałość) do 9B (najłagodniejsza), zakres jest szeroki. Ale do czego potrzebujesz ich wszystkich?

Dysponując całą gamą mocnych ołówków, możesz tworzyć niezwykle niuansowe rysunki. Ale pewne mocne strony są również związane z pewnymi stylami:

  • Ołówki H są często używane do rysunków technicznych (architektura itp.)
  • Ołówki HB do pisania
  • Ołówki B do realistycznego rysowania

Ten ostatni będzie najbardziej przydatny do rysowania figuratywnego.

Jednak linie i cienie będą również wyglądały inaczej w zależności od używanego rodzaju papieru.

Znalezienie odpowiedniego papieru do twojego stylu rysowania

Chociaż wielu nauczycieli rysunku dostarczy papier swoim uczniom, warto mieć zapas w domu, aby móc ćwiczyć w dowolnym momencie.

Ważne jest, aby rysować, kiedy tylko się zechce! Rzeczywiście, aby nauczyć się dobrze rysować, musisz być w stanie poprawić swój rytm.

Rodzaj kupowanego papieru do rysowania będzie zależeć od używanej techniki. Kupowanie papieru oznacza zastanowienie się nad tym, co będziesz rysować i jak (krajobrazy, portrety, rysunki zwierząt, rysunki techniczne…)

Różne rodzaje papieru mają różne gramatury, kolory i strukturę (ziarno).

Papier A4 o gramaturze 125 g/m² doskonale nadaje się do rysowania szkiców dla początkujących, ale wkrótce przyjemniej będzie rysować na grubszym papierze.

Szkicowniki są często najbardziej praktyczne. Ich arkusze są na tyle grube, że nie przebijesz ich zbyt dużą ilością farby, twardym ołówkiem lub zbyt intensywnym gumowaniem. Format A5 zmieści się do większości toreb, ale są również dostępne w formacie A3, jeśli chcesz tworzyć większe rysunki.

Szkicowniki pozwalają rysować w dowolnym miejscu.

Kobieta rysująca w szkicowniku
Szkicowniki pozwalają uchwycić chwilę i rysować w dowolnym miejscu. (Źródło: Unsplash)

Jeśli chcesz poprawić swoje umiejętności rysunku, możesz rozważyć zakup sztalugi. Pozwala ona uzyskać odpowiednią stabilność i nachylenie do ustawiania papieru lub płótna oraz pozwala rozwinąć się jako rysownik lub malarz.

sztaluga stojąca na zewnątrz
Sztaluga to praktyczne narzędzie do malowania. (Źródło: Unsplash)

Jeśli chcesz zostać ilustratorem, elektroniczny szkicownik to dobra inwestycja! Ułatwia to kopiowanie rysunków linii.

Oczywiście istnieje wiele technik rysunkowych, które wymagają własnych specjalistycznych materiałów (kreda, węgiel drzewny, sangwina, akwarele, gwasz, farby akrylowe lub olejne, farby temperowe...) Większość artystów ma swoją ulubioną technikę, którą regularnie karmi nowymi materiałami artystycznymi.

Wybierz jedną lub dwie techniki, które szczególnie ci się podobają, ale najpierw zainwestuj w nie.

Jak przechowywać dzieła sztuki i utrzymywać materiały do rysunku w dobrym stanie

Po zakończeniu zajęć z rysunku lub malowania ważne jest, aby móc odłożyć materiały, a jeszcze ważniejsze, aby zapewnić ich ochronę. Niektóre materiały łatwo ulegają uszkodzeniu i szkoda byłoby kupować nowy papier co tydzień. Ważne jest, aby dbać o swoje materiały, aby starczyły na długo.

Nie wspominając o utrzymaniu gotowego dzieła sztuki w nieskazitelnym stanie.

Niezależnie od tego, czy bierzesz udział w prywatnych lekcjach, chodzisz do szkoły artystycznej, czy bierzesz udział w cotygodniowych zajęciach w studiu artystycznym, zawsze powinieneś używać torby, by przechowywać swoje dzieła.

Rozmiar oczywiście będzie się różnić w zależności od potrzeb: podczas gdy szkice i ilustracje często pasują do papieru formatu A4, komiksy są zwykle zbliżone do formatu A3, a reprodukcja obrazu często wymaga jeszcze większego formatu.

Folder artystyczny, segregator lub plastikowa torba to tylko niektóre z dostępnych opcji.

Najważniejszą rzeczą jest ochrona dokumentów i dzieł sztuki przed światłem i wilgocią.

Niektóre rodzaje papieru ulegają szybkiemu rozkładowi w kontakcie ze światłem, a wilgotność wypacza nawet najgrubsze papiery.

To samo dotyczy materiałów do rysowania. Piórnik lub etui ochroni twoje ołówki.

I nie wahaj się użyć małego pudełka na gumkę - szybko wychwytują kurz i brud, czyniąc je bezużytecznymi. Pudełko po miętówkach ma odpowiedni rozmiar. Zamknięte pudełko zapobiegnie przyleganiu grafitowego pyłu z ołówków do gumki.

I nie zapomnij czyścić krawędzi linijki, aby nie pozostawiła śladów na następnym rysunku.

Zazwyczaj dobrym pomysłem jest sprawdzanie materiałów do rysowania około dwa razy w roku, aby można było wymienić te zużyte lub uszkodzone.

Gdzie należy kupić przybory plastyczne do następnej lekcji rysunku?

Znalezienie materiałów artystycznych jest na ogół dość łatwe - nie trzeba przedzierać się przez deszcz i błoto, aby zdobyć to, czego potrzebujesz.

Masz kilka możliwości.

Domy towarowe mają zazwyczaj w ofercie podstawowe materiały do ​​rysowania. Ich półki są zwykle dobrze zaopatrzone w kalkę, papier Bristol, ołówki grafitowe, gumki lub temperówki.

Są jednak pewne artykuły artystyczne, których nie znajdziesz w domu towarowym. Twój lokalny sklep będzie miał lepszy wybór; niektóre mają całe korytarze poświęcone przyborom do rysunku, o różnej gramaturze papieru, ołówkach grafitowych o różnej sile, itp.

Ale najlepszy wybór jest oczywiście w wyspecjalizowanych sklepach. Mogą one pochwalić się największą różnorodnością pod względem marek i mediów. I zawsze możesz poprosić sprzedawców o radę przy wyborze nowych kolorowych ołówków lub markerów Copic.

Artykuły plastyczne w sklepie
Sklepy stacjonarne zwykle pozwalają wypróbować swoje produkty, aby sprawdzić, czy ci odpowiadają. (Źródło: Unsplash)

Jeśli nie masz w pobliżu specjalistycznego sklepu z artykułami artystycznymi, istnieje wiele stron internetowych, które mogą ci pomóc. Lepiej jednak ich używać tylko przy zamawianiu zamienników, ponieważ nie można wypróbować materiałów tak, jak w sklepie na żywo.

Najlepiej jest więc wiedzieć, czego chcesz, przed złożeniem zamówienia w sklepie internetowym, choć niektóre z nich oferują tanie próbki, jeśli chcesz wypróbować nowe materiały, których nie znajdziesz nigdzie indziej.

Potrzebujesz nauczyciela z przedmiotu: Rysunek ?

Oceń czy nasz artykuł był pomocny 😊

5,00/5, 2 votes
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.