Prawdopodobnie posiadasz już podstawowe materiały do ​​rysowania: kawałek białego papieru i ołówek. Przy odrobinie szczęścia ołówek ma gumkę. Jak się okazuje na początek nie potrzebujesz zaawansowanych artykułów papierniczych. Jeżeli tylko poweźmiesz zamiar o rozpoczęciu nauki rysowania, z pewnością we własnym mieszkaniu lub pokoju odszukasz to niezbędne minimum.

To wystarczy, aby nauczyć się rysować. A już bez wątpienia wystarczy, by rozpocząć tę fascynującą przygodę. To prawdopodobnie najtańsza forma sztuki, którą możesz ćwiczyć! To również jedna z najbardziej popularnych dziedzin sztuki - wszyscy rysujemy przecież już od przedszkola. Plastyka to jeden z przedmiotów w szkole podstawowej. Nie da się zaprzeczyć temu, że już od małego każdy ma jakąś styczność ze sztukami plastycznymi!

Materiały, których potrzebujesz, są łatwe do transportu i możesz po prostu wyjść, przeżyć przygodę i wrócić z pełnym szkicownikiem. Wszystkie te akcesoria łatwo zmieścić w plecaku. A stąd już krótka droga do zostania artystą! Idealnie byłoby, gdyby szkicownik stał się obowiązkowym elementem na liście rzeczy do spakowania przy okazji każdej wyprawy. Nigdy nie wiadomo przecież, kiedy twoim oczom ukaże się postać, miejsce lub zjawisko warte uwiecznienia na papierze! Prawdziwy artysta inspirację potrafi czerpać zewsząd.

Im więcej czasu spędzasz na rysowaniu, im bardziej angażujesz się w naukę, tym lepszym obserwatorem rzeczywistości się stajesz. A właśnie w tym tkwi sedno - trzeba wyłapywać niezwykłe obrazy i dbać o pielęgnowanie swojej twórczości.

Pewne jest także, iż stopniowo będziesz chciał poszerzyć zakres technik rysowania i postępu w swojej sztuce. Potrzebne będą dodatkowe materiały artystyczne, takie jak sztaluga, pędzle, płótno… Rysowanie nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Do wszelkiego rozwoju twórczego z czasem potrzebny będzie większy kapitał, co raz bardziej profesjonalny sprzęt lub inne profesjonalne przygotowanie.

Oto gama niezbędnych materiałów artystycznych dla wymagających artystów! Zapoznaj się z nią, zainspiruj i w miarę możliwości zaopatruj się w kolejne rysownicze narzędzia! Pamiętaj jednak, że dobrze skompletowane wyposażenie to dopiero początek. Kupując właściwe materiały jedynie stworzysz sobie szansę na zostanie prawdziwym artystą - reszta to kwestia treningu, systematyczności, wytrwałości i twojej samodyscypliny. Nie przedłużając - przed tobą materiały do rysowania zebrane w jedną, przydatną listę!

Podstawowe materiały dla początkujących lekcji rysunku

Rysowanie jest dość przystępną pasją, szczególnie dla początkujących. Na pewno nie wydasz całej pensji tylko na ołówek i gumkę. Istnieje ryzyko, że zaczniesz kolekcjonować artykuły papiernicze - ale bez obaw, to dużo tańsza pasja niż zbieranie elektroniki!

Musisz jednak rozpoznać dobre materiały od złych. Jeśli zdecydujesz się na gorszą jakość, ostatecznie wydasz więcej. Dlaczego? Materiały gorszej jakości będą się szybciej eksploatować, niszczyć, zużywać. Niestety używanie tańszych odpowiedników czasami zaburza proces twórczy! Nie wierzysz? A co powiesz o łamiących się ołówkach gorszej jakości albo o kredkach, które kompletnie nie kryją powierzchni papieru? Wniosek stąd prosty: początkowa oszczędność może wygenerować później większe koszta.

Dobieraj produkty do rysowania z rozwagą i zawsze dąż do osiągnięcia kompromisu między ceną a jakością!

Ale co musisz kupić?

Twój nauczyciel sztuki prawdopodobnie da ci listę; ale do tego czasu poniżej znajduje się przegląd niektórych podstawowych artykułów artystycznych, oprócz kosztów twoich zajęć plastycznych.

Aby stać się dobrym artystą, odpowiedni ołówek jest pierwszym i najważniejszym przedmiotem na liście.

O ile twój nauczyciel rysunku nie udzieli ci konkretnych instrukcji, wystarczy piórnik z ołówkiem, gumką, temperówką i linijką. W przypadku większości kursów rysunkowych nauczyciel dostarcza papier.

Jaka jest różnica między różnymi rodzajami ołówków?

Bez względu na to, czy nazywa się to ołówkiem grafitowym czy nie - będzie najlepszym przyjacielem na długie lata. Jest to najczęściej używane akcesorium do wstępnych szkiców, kilka szerokich pociągnięć, które następnie wypełniasz (jeśli nie rysujesz tylko ołówkiem).

Ołówki grafitowe mają kilka mocy w zależności od ich twardości lub miękkości. HB jest tradycyjnym ołówkiem ołowiowym, dobrym kompromisem między ołówkami miękkimi (B) i twardymi (H) - ale istnieje wiele gradacji po obu stronach. Najtwardszy ma oznaczenie 10H, najmiększy z kolei to 9B.

Biorąc udział w lekcjach rysunku dla początkujących, nie musisz kupować wszystkich rodzajów ołówków. Oprócz HB powinieneś rozważyć także kupno 2B. Trochę bardziej miękki niż HB, pozwala rysować jaśniejsze linie - i przyciemniać cienie. Do pokrywania grafitem większych powierzchni nie zaszkodzi także wyposażenie się w ołówek o większej niż 2B miękkości - np. 5B.

Ale jak możesz rysować tępym ołówkiem? Musisz być w stanie narysować precyzyjne linie, aby przedstawić swoją wizję na papierze - więc nie zapomnij spakować temperówki. To może okazać się kwestią dużo bardziej istotną niż jakość ołówków, które nabędziesz. Nie ma rysowania bez dbałości o precyzję!

Jak naostrzyć ołówki

Najważniejsze pytanie nie dotyczy tego, czy temperówka powinna mieć osłonkę na wióry. Najważniejsze pytanie dotyczy tego, czy twój ołówek posiada prawidłowo naostrzoną końcówkę bez ułamanego grafitu.

Zamiast ostrzynki, do ołówka możesz użyć obcinarki lub noża. Daje to więcej swobody w kształtowaniu końcówki, dzięki czemu grafit jest dokładnie taki, jakie masz wobec tego preferencje.

Jakiego rodzaju gumki należy użyć?

Będziesz także potrzebował gumki do usunięcia błędów czy drobnych potyczek. Czasem milimetrowe wyjechanie za linię lub najmniejsze omsknięcie się ręki po papierze może zniszczyć najlepszy nawet rysunek. Pamiętaj jednak, że nauka rysowania oznacza popełnianie wielu błędów, dopóki nie uzyska się pewnej ręki. Tę pewność ręki wyrobisz z czasem i lepiej będzie jeżeli uzbroisz się w solidną dawkę cierpliwości, bo przecież w życiu wszystko wymaga czasu! Zwłaszcza zgłębienie danej dziedziny aż do osiągnięcia poziomu mistrzowskiego!

Istnieją dwa rodzaje gumek.

Jedną z nich jest ta, której używasz od przedszkola. Ale jest też gumka „ugniatana” lub „ugniatalna”, którą można ukształtować w dowolny sposób. Pozwala również rozjaśnić linie i cieniować, ostrożnie przecierając - doskonale nadaje się do rozjaśniania niektórych elementów, takich jak rysowanie futra. Po mocniejszym przyciśnięciu można również całkowicie usunąć linie. Jeżeli do tej pory nie miałeś pojęcia o istnieniu drugiego z rodzajów gumek, musisz koniecznie nadrobić zaległości w swoim wyposażeniu! O ile przybory do rysowania dla początkujących zdefiniować można jako ołówek i kartkę, o tyle w przypadku wyższego poziomu konieczne jest zainwestowanie w większą liczbę papierniczych artykułów.

Teraz wszystko, co musisz zrobić, to włożyć wszystkie nowe przybory do ​​piórnika lub etui wraz z małą linijką do linii prostych i siatek perspektywicznych i możesz rozpocząć rysowanie.

Materiały artystyczne do bardziej zaawansowanych technik rysowania

Niezależnie od tego, czy chcesz przestać się nudzić latem, czy dlatego, że od dłuższego czasu interesujesz się konkretną techniką, intensywne lub letnie kursy, są idealnym sposobem na poprawę swoich umiejętności i zanurzeniu się w rysowaniu przez kilka dni. Nie musisz się przecież zobowiązywać na długie lata do codziennego wykonywania szkiców czy regularnego rysowania portretów.

Być może taki kilkudniowy trening rysowania okaże się po prostu wspaniałą alternatywą dla spędzania czasu w Internecie. A już na pewno będzie to przełamanie rutyny, która doskwiera czasem nam wszystkim - a jednak nie każdy decyduje się na zmianę schematów w życiu codziennym!

Jest to świetny sposób na odkrycie nowych technik rysunku lub na ulepszenie ulubionego stylu sztuki. Niezależnie od tego, czy chcesz wziąć udział w kursach w dziedzinie akwareli w Warszawie, w kursach szkicu w Gdańsku, zajęć z modelem czy martwą naturą… Musisz jedynie wybrać!

Ale jakiego rodzaju materiałów artystycznych potrzebujesz, aby rozwinąć się twórczo?

Mężczyzna rysujący portret kobiety
Kiedy opanujesz podstawy i zechcesz ulepszyć określone techniki, powinieneś zainwestować w specjalistyczne narzędzia. (Źródło: Unsplash)

Materiały, których używa artysta, są ważne. Rzeczywiście można rozpoznać dzieła artysty po prostu patrząc na użyte przez niego materiały do ​​rysowania.

Nie potrzebujesz w pełni wyposażonego studia artystycznego, aby poprawić swoje rzemiosło. Przydatne może być jednak inwestowanie w niektóre artykuły artystyczne, aby nauczyć się różnych technik rysowania.

Ołówki dla zaawansowanych zajęć z rysunku

Zaczynasz od grafitu?

Istnieje cała gama ołówków grafitowych, które pomogą ci dodać subtelności do rysunków ołówkiem poprzez dodanie kontrastu, świateł i cieni.

Od 9H (najtwardsza wytrzymałość) do 9B (najłagodniejsza), zakres jest szeroki. Ale do czego potrzebujesz ich wszystkich?

Dysponując całą gamą mocnych ołówków, możesz tworzyć niezwykle niuansowe rysunki. Ale pewne mocne strony są również związane z pewnymi stylami:

  • Ołówki H są często używane do rysunków technicznych (architektura itp.)
  • Ołówki HB do pisania
  • Ołówki B do realistycznego rysowania

Ten ostatni będzie najbardziej przydatny do rysowania figuratywnego.

Jednak linie i cienie będą również wyglądały inaczej w zależności od używanego rodzaju papieru.

Znalezienie odpowiedniego papieru do twojego stylu rysowania

Chociaż wielu nauczycieli rysunku dostarczy papier swoim uczniom, warto mieć zapas w domu, aby móc ćwiczyć w dowolnym momencie.

Ważne jest, aby rysować, kiedy tylko się zechce! Rzeczywiście, aby nauczyć się dobrze rysować, musisz być w stanie poprawić swój rytm.

Rodzaj kupowanego papieru do rysowania będzie zależeć od używanej techniki. Kupowanie papieru oznacza zastanowienie się nad tym, co będziesz rysować i jak (krajobrazy, portrety, rysunki zwierząt, rysunki techniczne…)

Różne rodzaje papieru mają różne gramatury, kolory i strukturę (ziarno).

Papier A4 o gramaturze 125 g/m² doskonale nadaje się do rysowania szkiców dla początkujących, ale wkrótce przyjemniej będzie rysować na grubszym papierze.

Szkicowniki są często najbardziej praktyczne. Ich arkusze są na tyle grube, że nie przebijesz ich zbyt dużą ilością farby, twardym ołówkiem lub zbyt intensywnym gumowaniem. Format A5 zmieści się do większości toreb, ale są również dostępne w formacie A3, jeśli chcesz tworzyć większe rysunki.

Szkicowniki pozwalają rysować w dowolnym miejscu.

Kobieta rysująca w szkicowniku
Szkicowniki pozwalają uchwycić chwilę i rysować w dowolnym miejscu. (Źródło: Unsplash)

Jeśli chcesz poprawić swoje umiejętności rysunku, możesz rozważyć zakup sztalugi. Pozwala ona uzyskać odpowiednią stabilność i nachylenie do ustawiania papieru lub płótna oraz pozwala rozwinąć się jako rysownik lub malarz.

sztaluga stojąca na zewnątrz
Sztaluga to praktyczne narzędzie do malowania. (Źródło: Unsplash)

Jeśli chcesz zostać ilustratorem, elektroniczny szkicownik to dobra inwestycja! Ułatwia to kopiowanie rysunków linii.

Oczywiście istnieje wiele technik rysunkowych, które wymagają własnych specjalistycznych materiałów (kreda, węgiel drzewny, sangwina, akwarele, gwasz, farby akrylowe lub olejne, farby temperowe...) Większość artystów ma swoją ulubioną technikę, którą regularnie karmi nowymi materiałami artystycznymi.

Wybierz jedną lub dwie techniki, które szczególnie ci się podobają, ale najpierw zainwestuj w nie.

Jak przechowywać dzieła sztuki i utrzymywać materiały do rysunku w dobrym stanie

Po zakończeniu zajęć z rysunku lub malowania ważne jest, aby móc odłożyć materiały, a jeszcze ważniejsze, aby zapewnić ich ochronę. Niektóre materiały łatwo ulegają uszkodzeniu i szkoda byłoby kupować nowy papier co tydzień. Ważne jest, aby dbać o swoje materiały, aby starczyły na długo.

Nie wspominając o utrzymaniu gotowego dzieła sztuki w nieskazitelnym stanie.

Niezależnie od tego, czy bierzesz udział w prywatnych lekcjach, chodzisz do szkoły artystycznej, czy bierzesz udział w cotygodniowych zajęciach w studiu artystycznym, zawsze powinieneś używać torby, by przechowywać swoje dzieła.

Rozmiar oczywiście będzie się różnić w zależności od potrzeb: podczas gdy szkice i ilustracje często pasują do papieru formatu A4, komiksy są zwykle zbliżone do formatu A3, a reprodukcja obrazu często wymaga jeszcze większego formatu.

Folder artystyczny, segregator lub plastikowa torba to tylko niektóre z dostępnych opcji.

Najważniejszą rzeczą jest ochrona dokumentów i dzieł sztuki przed światłem i wilgocią.

Niektóre rodzaje papieru ulegają szybkiemu rozkładowi w kontakcie ze światłem, a wilgotność wypacza nawet najgrubsze papiery.

To samo dotyczy materiałów do rysowania. Piórnik lub etui ochroni twoje ołówki.

I nie wahaj się użyć małego pudełka na gumkę - szybko wychwytują kurz i brud, czyniąc je bezużytecznymi. Pudełko po miętówkach ma odpowiedni rozmiar. Zamknięte pudełko zapobiegnie przyleganiu grafitowego pyłu z ołówków do gumki.

I nie zapomnij czyścić krawędzi linijki, aby nie pozostawiła śladów na następnym rysunku.

Zazwyczaj dobrym pomysłem jest sprawdzanie materiałów do rysowania około dwa razy w roku, aby można było wymienić te zużyte lub uszkodzone.

Gdzie należy kupić przybory plastyczne do następnej lekcji rysunku?

Znalezienie materiałów artystycznych jest na ogół dość łatwe - nie trzeba przedzierać się przez deszcz i błoto, aby zdobyć to, czego potrzebujesz.

Masz kilka możliwości.

Domy towarowe mają zazwyczaj w ofercie podstawowe materiały do ​​rysowania. Ich półki są zwykle dobrze zaopatrzone w kalkę, papier Bristol, ołówki grafitowe, gumki lub temperówki.

Są jednak pewne artykuły artystyczne, których nie znajdziesz w domu towarowym. Twój lokalny sklep będzie miał lepszy wybór; niektóre mają całe korytarze poświęcone przyborom do rysunku, o różnej gramaturze papieru, ołówkach grafitowych o różnej sile, itp.

Ale najlepszy wybór jest oczywiście w wyspecjalizowanych sklepach. Mogą one pochwalić się największą różnorodnością pod względem marek i mediów. I zawsze możesz poprosić sprzedawców o radę przy wyborze nowych kolorowych ołówków lub markerów Copic.

Artykuły plastyczne w sklepie
Sklepy stacjonarne zwykle pozwalają wypróbować swoje produkty, aby sprawdzić, czy ci odpowiadają. (Źródło: Unsplash)

Jeśli nie masz w pobliżu specjalistycznego sklepu z artykułami artystycznymi, istnieje wiele stron internetowych, które mogą ci pomóc. Lepiej jednak ich używać tylko przy zamawianiu zamienników, ponieważ nie można wypróbować materiałów tak, jak w sklepie na żywo.

Najlepiej jest więc wiedzieć, czego chcesz, przed złożeniem zamówienia w sklepie internetowym, choć niektóre z nich oferują tanie próbki, jeśli chcesz wypróbować nowe materiały, których nie znajdziesz nigdzie indziej.

Narzędzia Do Rysowania dla Prawdziwych Pasjonatów Plastyki

Na rynku zaobserwować można eksplozję dostępności artykułów papierniczych. Panują mody na różne akcesoria, trendy te zmieniają się z każdym rokiem i producenci akcesoriów szkolnych prześcigają się w co raz to nowszych pomysłach.

Nie brakuje również opcji dla prawdziwych miłośników rysowania wśród najbardziej popularnych platform internetowych. Na YouTube od kilku lat działa kanał o nazwie Sami. Znajdziesz tam całe mnóstwo inspiracji w dziedzinie rysowania, papierniczych przyborów, nowinek na rynku papierniczym.

Gdy zapoznasz się z opublikowanymi tam materiałami, nie pozostanie ci nic innego jak tylko wyruszyć na poszukiwanie najlepszych gadżetów do rysowania!

Nie znalazłeś jeszcze informacji, których szukasz? Czytaj dalej, bo za chwilę twoim oczom ukaże się cała masa propozycji!

Na pierwszy ogień idą wiszery!

Jeśli pierwszy raz spotykasz się z tą nazwą, to koniecznie odrób lekcję i przeczytaj, do czego służą.

Wiszery pomogą ci przede wszystkim w modyfikacji kresek! Przydają się do osłabiania, zmiękczania lub rozmazywania linii. Tworzy to wspaniały efekt sfumato - krawędzie stają się płynne, rozmyte. Dzięki temu z większą dokładnością oddasz rzeczywisty obraz tego, co akurat rysujesz.

Jak wygląda klasyczny wiszer? To zwykła łopatka z miękkim zakończeniem, najczęściej filcowym - oczywiście do ich produkcji wykorzystuje się różne materiały. Cel jednak zawsze jest podobny - chodzi o rozmazywanie kresek.

Nie wiesz jeszcze do czego mógłbyś wykorzystać ten przedmiot? Jeżeli poświęciłeś już jakiś czas rysowaniu istnieje duże prawdopodobieństwo, że przed właściwym rysunkiem przystępujesz do wykonywania tzw. roboczych szkiców. Wtedy właśnie wiszery mogą stać się przydatnymi i ułatwiającymi twoją pracę narzędziami.

Nie wszyscy nauczyciele rysunku należą do amatorów wiszerów. Zdania jak zwykle są podzielone, ale pewne jest jedno! Dopóki nie spróbujesz - nie przekonasz się, czy to akcesorium ci odpowiada!

Przejdźmy do krótkiego opisu kolejnego narzędzia rysowniczego!

Jako drugie akcesorium proponujemy blender do kredek. Brzmi enigmatycznie? Z pewnością. Blender przecież kojarzy się z gotowaniem i należy do podstawowego wyposażenia każdego miłośnika kulinariów. Warto wiedzieć jednak, że istnieją blendery, które wykorzystuje się w rysowaniu.

Czym właściwie są?

I znów odpowiedź nie będzie jednoznaczna, bo na rynku znajdziesz multum rozmaitych blenderów. Podstawowy blender to zwykły sztyft, wyprodukowany z wosku, oleju (lub połączenia tych dwóch materiałów).

W jakiej sytuacji blender sprawdzi się najlepiej?

Gdy trzeba będzie płynnie połączyć kolory lub tchnąć głębię w powstający rysunek. Prawdziwy artysta nie chce przecież, aby jego prace wyglądały jak dziecięce kolorowanki, zdominowane przez kontury i nieprzystające do siebie elementy. Blender, podobnie zresztą jak wiszer, przyda ci się do uzyskania efektu płynności.

Oczywiście istnieją inne, dużo prostsze i nie wymagające ponoszenia dodatkowych kosztów, techniki cieniowania rysunków. Jednak trudno zaprzeczyć temu, że zarówno wiszery - jak i blendery - ułatwiają pracę każdemu rysownikowi.

Warto wiedzieć, że wypełniające blendery tusze są bezbarwne. Dzięki nim osiągniesz efekt przypominający smużenie.

Co różni wiszery i blendery?

  • wiszer zapewnia lepsze przejścia tonalne
  • blender cechuje gorsza trwałość - jak już wiesz przypomina on flamaster, a te mają przecież tendencje do wysychania lub po prostu niszczenia w miarę użytkowania
  • wiszery są tańszą opcją, która nie narazi cię na duże koszta; dobry blender kosztować może kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt złotych, warto więc rozważyć jego kupno - zwłaszcza jeżeli rysowanie ma być tylko chwilową odskocznią - a nie pasją, której chcesz poświęcić się na dłużej

Cieniowanie i smużenie to techniki, o których dowiedziałeś się już sporo. Jednak istnieje multum innych sposobów rysowania, które także wymagają specjalistycznych narzędzi. Przejdźmy do analizy kolejnych artykułów piśmienniczych!

Na rynku ostatnio triumfują brush peny. Ich popularność rośnie z każdym miesiącem, dzięki czemu zwiększa się także dostępność tych przyborów w marketach i dyskontach. Najtańsze można dostać nawet za około 10 zł, co sprawia, że nie przestają cieszyć się zainteresowaniem wśród osób lubiących rysowanie.

Czym w takim razie jest brush pen i dlaczego w kategorii: materiały do rysowania zdobywa taką popularność?

To nic innego jak pędzelkowy pisak, którego końcówka jest miękka. Brush peny wykorzystuje się w kaligrafii - umożliwiają tworzenie rozmaitych czcionek i z pewnością nadają pismu swoistego artyzmu. Sprawdzają się także doskonale w rysowaniu!

Istnieją także brush peny do rysowania - te z kolei wypełnione są kolorową farbą.

Brush peny to zdecydowanie narzędzia dla bardziej zaawansowanych artystów. Na rynku znajdziesz jednak pisaki dedykowane dla początkujących. Dobierz miękkość końcówki do twojego poziomu zaawansowania i ciesz się wspaniałymi efektami! Pamiętaj, że im końcówka twardsza, tym łatwiej wykorzystać bruch pen jako rysownicze narzędzie! To do dzieła!

Były wiszery, blendery i brush peny. Czas na gratkę dla prawdziwych maniaków pasteli! Jeżeli zdarzyło ci się już korzystać z pasteli olejnych lub kredowych na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak trudno jest zachować estetykę powstającego rysunku. Wadą tych materiałów jest brudzenie kartki. Wystarczy chwila nieuwagi i twoje dzieło legnie w gruzach.

Nie przejmuj się jednak za mocno, bo z pomocą przychodzi tu genialny wynalazek!

Jest to uchwyt do pasteli. Dobierz jego wielkość do poprzecznego przekroju kredek, które posiadasz. Co dzięki temu zyskasz? Trwałość narzędzi, jakich używasz. I przede wszystkim - czas! Metalowe uchwyty pozwalają ci na wykonywanie zdecydowanie bardziej dynamicznych pociągnięć.

Nie musisz się już martwić, że nadmierna ekspresja w rysowaniu sprawi, że pastele się połamią, a rysunek zniszczy. Uchwyty do pasteli są tak zaprojektowane, iż umożliwiają stosowanie większego nacisku w trakcie pracy twórczej.

A teraz coś dla tych z was, którzy cenią sobie profesjonalny warsztat i dobre przygotowanie we wszystkim, co robią! Koniec z amatorszczyzną i błądzeniem na oślep. Mowa tu o skutecznym o poprawnym mieszaniu kolorów.

Pewnie pamiętasz z lekcji plastyki, że istnieją trzy podstawowe kolory: czerwony, żółty i niebieski. To właśnie z nich można stworzyć wszystkie pozostałe barwy. Trzeba tylko wiedzieć jak!

W tym celu powstało narzędzie o nazwie: koło barw. Dzięki niemu uświadomisz sobie relacje pomiędzy poszczególnymi barwami i już nigdy nie będziesz musiał głowić się nad sposobem utworzenia tego koloru, o który ci chodzi. Z pewnością warto zainwestować w to akcesorium - zwłaszcza w przypadku, gdy twoja wyobraźnia nie jest jeszcze tak wyćwiczona, jak u profesjonalnego rysownika.

Cóż więcej pozostało? Wybrać się na zakupy, wyposażyć w niezbędne narzędzia do rysowania i czerpać przyjemność z twórczej aktywności! Do dzieła!

 

Potrzebujesz nauczyciela z przedmiotu: Rysunek ?

Oceń czy nasz artykuł był pomocny 😊

5,00/5 - 2 głos(y)
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.