,,Język jest mapą drogową kultury. Mówi Ci, skąd pochodzą jego ludzie i dokąd zmierzają." - Rita Mae Brown

Tokio jest tętniącym życiem miastem: bogatym w kulturę, w historię, w opcje gastronomiczne, ale także bogatym w język. Ponieważ Tokio jest stolicą, to właśnie tam w Krainie Wschodzącego Słońca rozwija się czysty język japoński.

Od Okinawy do Nagasaki i od Kioto do Nagoi, japońska kultura jest utrzymywana razem jak klejem, spojona językiem, a Tokio jest doskonałym ucieleśnieniem tego.

Chociaż Japonia niedawno, bo w 2018 roku, powitała ponad 30 milionów gości z zagranicy, odkrywanie Tokio i Japonii w krótkim przedziale czasowym może być dość skomplikowane, ponieważ Japończycy nie posługują się biegle innymi językami obcymi; również angielskim!

Język jest barierą, która uniemożliwia nam zjednoczenie.

Problem japończyków, którzy nie posługują się biegle językiem angielskim, utrzymuje się od lat w zasadzie bez zmian; dlatego odwiedzający muszą zastanowić się, jak odpowiednio przygotować się do pobytu w Japonii jeszcze przed wyjazdem.

Nie rezygnuj jednak z pomysłu odwiedzenia Japonii; bariery językowe mogą zostać przekroczone, a korzyści są niezwykle satysfakcjonujące.

Tokio jest idealnym miejscem, aby dowiedzieć się więcej o konkretnej kulturze i języku. Niemniej jednak niektórzy mogą pytać, jaki poziom języka jest niezbędny, aby odwiedzić Kraj Kwitnącej Wiśni. Nie ma potrzeby, by się martwić, Superprof odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości w tym artykule!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Japoński
Anita
5
5 (12 oceny)
Anita
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (5 oceny)
Julia
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (4 oceny)
Magdalena
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Justyna
5
5 (2 oceny)
Justyna
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (3 oceny)
Julia
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
5
5 (1 oceny)
Wiktoria
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (1 oceny)
Marta
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zuzanna
5
5 (4 oceny)
Zuzanna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anita
5
5 (12 oceny)
Anita
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (5 oceny)
Julia
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (4 oceny)
Magdalena
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Justyna
5
5 (2 oceny)
Justyna
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (3 oceny)
Julia
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
5
5 (1 oceny)
Wiktoria
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (1 oceny)
Marta
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zuzanna
5
5 (4 oceny)
Zuzanna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Dlaczego warto nauczyć się japońskiego przed podróżą do Tokio?

znaki drogowe wskazująze kierunki w tokio
Pytanie o drogę w języku japońskim może zaimponować miejscowym i niemal natychmiast pomóc uzyskać potrzebne informacje. Źródło: Visual Hunt

Tokio jest największym miastem na świecie. Ogromne miasta mają reputację bycia znanymi jako uosobienie wielokulturowości, bycia mekką różnych języków i tyglem kultur; w przypadku Tokio nie jest inaczej.

Jednak istotne jest, aby pamiętać, że ponieważ Japonia jest krajem rozłożonym na czterech różnych wyspach, jest dość zamknięty względem innych kultur, języków i zwyczajów. Japończycy są wyjątkowi, ponieważ nie dzielą się z nikim swoim terytorium i nie ulegają wpływom z sąsiednich krajów w jakimś znaczącym stopniu; można to zaobserwować z ich przytłaczającej hojności, życzliwości i uprzejmości, która jest niespotykana w innych miejscach na świecie.

Ponieważ kraje europejskie są ze sobą połączone i znajdują się w bliskim sąsiedztwie, nauka nowego języka odbywa się od najmłodszych lat, aby zwiększyć możliwości pracy i poprawić stosunki między narodami.

Jednak, ponieważ Japonia jest dość odizolowana, nie są mistrzami w nauce języków obcych.

Dlatego japońscy tubylcy mogą mieć trudności ze zrozumieniem kultury, zwyczajów i języka zachodu. Dlatego warto przed wyjazdem wybrać się na japoński kurs podstawowy.

Jako obywatel Polski, to błogosławieństwo mówić po polsku, bo nie mamy szczególnych trudności z wymową zagranicznych słów. Ponadto, od najmłodszych lat dzieci uczą się w szkołach języków obcych, najczęściej angielskiego. W związku z tym, przez większość czasu jest to język, który nas ratuje, i zazwyczaj możemy znaleźć kogoś podczas podróży, kto mówi chociaż w niewielkim stopniu po angielsku. Jednak, ponieważ japoński system edukacji nie kładzie specjalnego nacisku na naukę języków obcych, komunikowanie się z native speakerami w Japonii w jakimkolwiek innym języku niż japoński może okazać się wyzwaniem.

Niemniej, ponieważ nie jest to nasz kraj, turyści powinni podjąć wysiłek, aby nauczyć się chociaż kilku zwrotów po japońsku w następujących sytuacjach:

 • Zamawianie jedzenia w restauracji,
 • Proszenie o wskazówki odnośnie kierunków,
 • Transport publiczny,
 • Zrozumienie wystawy muzealnej lub historii interesującego miejsca,
 • Prawidłowe wyrażanie się w nagłych wypadkach,
 • Odkrywanie Tokio na uboczu z dala od atrakcji turystycznych,
 • Wynajem samochodu w Japonii,
 • Transport do innych części kraju.

Mówienie po japońsku byłoby idealnym rozwiązaniem, aby dokładnie zrozumieć kulturę i cieszyć się pobytem. Bycie poliglotą i mówienie po polsku, angielsku i japońsku byłoby w sam raz, ale bądźmy szczerzy, wiele osób nie ma czasu, aby poduczyć się o języka obcego przed podróżą.

Jednak nie powinieneś skupiać się tak bardzo na osiągnięciu biegłości w języku japońskim, ponieważ zgubienie się w tłumaczeniach jest czasami pięknym uczuciem i nie przeszkodzi Ci to w fantastycznie spędzonym czasie, bez celu przemierzając ulice Tokio.

Które dzielnice trzeba zobaczyć podczas wizyty w Tokio? Wyszukaj na Superprof nauka japońskiego Kraków” i zapytaj eksperta.

Nauka niezbędnych zwrotów przed przybyciem do Tokio

znak informujący o lokalizacji toalet publicznych w japonii
Nauka kilku prostych zwrotów w języku japońskim, takich jak pytanie o to, gdzie jest łazienka może okazać się bardzo pomocne. Źródło: Visual Hunt

Niezależnie od tego, czy podróżujesz do Hiszpanii, Portugalii, Francji, Czech, czy nawet francuskiej strony Kanady, powinieneś zawsze przygotować się przed podróżą i nauczyć kilku zwrotów w języku urzędowym narodu.

Tak, nauka kilku zwrotów rzeczywiście pomoże nam osiągnąć niezbędne zamiary, ale pozwala również na lepszą integrację i poczucie akceptacji przez mieszkańców.

Japonia, a zwłaszcza Tokio, jest taka sama, ponieważ nauka kluczowych zwrotów jest sprawą najwyższej wagi, aby być zrozumianym przez Japończyków i stworzyć trwałe relacje. Nie skupiaj się na nauce rzeczy, które są poza Twoim zasięgiem; lepiej poświęć czas na podstawy, takie jak: cześć, do widzenia, dziękuję, itp. Język japoński jest dość trudny do opanowania, ale nie zaszkodzi nauczyć się kilku zdań!

Opanowanie podstaw jest świetne, ale po ich nabyciu spróbuj skupić się na innych zwrotach, które mogą okazać się niezbędne w nagłych wypadkach lub w życiu codziennym.

Japończycy mieszkający w Tokio są uroczy i z przyjemnością usłyszą, jak próbujesz mówić w ich języku. 

Rozmawiając z tubylcami, najlepsze kierunki i najsmaczniejsze restauracje są gwarantowane, ponieważ wiedzą, czego nie pokazują przewodnicy turystyczni. Oto kilka podstawowych zwrotów, których należy nauczyć się w języku japońskim:

 • Która jest godzina?
 • Gdzie jest....?
 • Gdzie jest najbliższa toaleta?
 • Czy mogę zapłacić kartą kredytową?
 • Gdzie jest najbliższy bankomat?
 • Ile to kosztuje?
 • I wiele innych zwrotów!

Wcześniej wymienione zwroty mogą wydawać się boleśnie konieczne, ale każdego dnia mogą przyczynić się do zdobycia serca jakiegoś Japończyka! Poprzez naukę języka japońskiego małymi kroczkami, odwiedzający zaczynają rozumieć kulturę i społeczeństwo.

Między kąpielami w onsenach, jedzeniem w najlepszych restauracjach na świecie, rekonwalescencji z jet lag, i widokami na górze Fuji, Tokio ukazuje się jako ekscytujące miasto; jedyne co powinieneś zrobić, to nauczyć się trochę japońskiego!

A wiesz jaki nocleg wybrać, kiedy odwiedzasz Tokio? Lokalny korepetytor może znać odpowiedź, wyszukaj nauka japońskiego Warszawa” na Superprof.

Podróż do Tokio bez nauki japońskiego, czy to możliwe?

W Tokio jedno jest pewne: ludzie są bardzo uprzejmi. Ich dobroć jest znana na całym świecie, a jeśli nie mówisz w ich języku, chętnie Ci pomogą; chociaż, trzeba zrozumieć, co mówią, bo wątpimy, że będą odpowiadać Ci w języku angielskim.

Nawet bez znajomości jakiegokolwiek słowa po japońsku, odwiedzający mogą zostać zrozumiani poprzez użycie precyzyjnych gestów dłoni i wypowiedzenie nazwy lokalizacji.

Bariery językowe powodują ograniczenia i frustrację; można je jednak pokonać cierpliwością i szacunkiem dla drugiej osoby.

Nawet jeśli mówisz po japońsku i potrafisz rozeznać się w terenie, nie jest to niezbędne by przyjemnie spędzić czas w Tokio. Jednak wiedza o tym, jak rozmawiać z Japończykami, sprawia, że każde doświadczenie, takie jak poznawanie historii poszczególnych miejsc czy zabytków, odwiedzanie sanktuarium lub udział w ceremonii parzenia herbaty jest przyjemniejsze.

Pomimo wszystkich trudności napotkanych z powodu bariery językowej, obywatele Tokio są polubownymi ludźmi, którzy w większości przypadków chcą Ci pomóc; oznacza to, że starają się również Cię zrozumieć, co jest bardzo rzadkie dla mieszkańców metropolii wielkości Tokio.

Trudno wyobrazić sobie, londyńczyków czy nowojorczyków, by byli tak pomocni jak mieszkańcy Tokio!

Również niezręczne chwile, kiedy prosiłeś ludzi o wskazówki, staną się zabywnymi anegdotami po powrocie do ojczyzny. Zawsze lepiej jest mieć pozytywne podejście i postrzegać wszystko jako doświadczenie, z którego można wyciągnąć lekcję. Kto wie, być może ze wszystkich historii z podróży wystarczającą ilość materiałów by uruchomić bloga!

Tokio jest najbardziej otwartym miastem Japonii na świat zewnętrzny; postęp technologiczny, futurystyczny charakter i możliwości inwestycji zagranicznych sprawiają, że jest to idealne miasto dla obcokrajowców. Dlatego obywatele Tokio są przyzwyczajeni do widzenia nieznajomych twarzy i nie są zaskoczeni, jeśli zostaną zatrzymani i poproszeni o wskazówki.

Nawet jeśli język japoński jest podstawowym językiem, w miejscowościach turystycznych można łatwo dostrzec wiele znaków drogowych z opisami w języku angielskim. Wszystko jest możliwe w Tokio!

Jakie punkty zainteresowania należy odhaczyć podczas wizyty w Tokio?

Wycieczka do Tokio będąc poliglotą - mówienie po japońsku i angielsku

japończyk obsługujący gości w barze
Bycie poliglotą i mówienie po japońsku do tubylców poprawia relacje międzyludzkie podczas podróży i tworzy przyjaźnie na całe życie. Źródło: Visual Hunt

To może wydawać się oczywiste, ale podróż do Tokio, gdy mówi się po japońsku jest zawsze plusem. Nawet jeśli masz dziwny akcent i nie mówisz nowo nabytym językiem szczególnie dobrze, możesz szybciej znaleźć drogę w mieście, zamówić ramen, zapytać o najbliższą toaletę, a spotkania towarzyskie są bardziej dostępne niż wcześniej, kiedy nie znałeś nawet jednego słowa po japońsku.

Oczywiście jest rzeczą naturalną, że smak przygody i poczucie zagubienia w tłumaczeniu znikną; jednak owocne i interaktywne dyskusje z tubylcami z Tokio i odpowiednia wymowa miejsc w Tokio, takich jak Kyushu, Akihabara, Jokohama, Hokkaido lub Fukuoka sprawią, że wszystkie lekcje i nauka języka były warte wysiłku.

Tak, język japoński stworzył kulturę Tokio i wiedza, jak wymawiać nazwy różnych zabytków, dzielnic i ciekawych miejsc może naprawdę zaimponować tubylcom w Tokio, a dalsze rozmowy są jak najbardziej korzystne, bo możesz ćwiczyć swój japoński.

Podczas gdy Japonia sama w sobie jest krajem, który wprawia ludzi podziw i osłupienie, Tokio jest bardzo szczególne, ponieważ zmienia się i przekształca w błyskawicznym tempie; to naprawdę niepodobne do innych miejsc na świecie. Nauka języka pozwala obcokrajowcom zrozumieć wewnętrzne funkcjonowanie japońskiej kultury i uświadamia im, że Japonia to nie tylko ryż, drapacze chmur, kimono i Studio Ghibli.

Podsumowując, jak już wcześniej stwierdziliśmy w dzisiejszym artykule, nauka języka japońskiego nie jest niezbędna, aby przyjemnie spędzić czas w Krainie Wschodzącego Słońca; jest to jednak znaczący plus, który poprawia możliwość doświadczania i relacje międzyludzkie z tubylcami z Tokio. Ponadto odkrywanie stolicy nigdy nie było bardziej wciągające!

Dlatego w Superprof zachęcamy wszystkich tych, którzy mają obsesję na punkcie japońskiej kultury, aby zrobić krok naprzód i zacząć uczyć się japońskiego już dzisiaj za pośrednictwem prywatnych korepetytorów online lub osobiście z profesjonalnym nauczycielem, który można znaleźć na stronie internetowej Superprof; nie pożałujesz swojej decyzji!

Orientujesz się, jakie środki transportu są dostępne w Tokio?

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem ciekawą świata i bezpośrednią osobą. Moim chlebem powszednim są informacje. Dobry research to podstawa i zawsze znajdę coś ciekawego, niezależnie czy to na temat makijażu brwi, tresury psów, czy fizyki kwantowej.