"Kraj rozwinięty nie jest miejscem, w którym biedni mają samochody. To taki kraj, w którym bogaci korzystają z transportu publicznego." - Gustavo Petro

Podczas podróży do obcego kraju, oprócz wydawania pieniędzy na zakwaterowanie, jedzenie, działalność kulturalną i pamiątki czy powrót do domu, duża część budżetu jest często zarezerwowana na środki transportu, w celu przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego.

Ceny transportu publicznego znacznie się różnią w zależności od odwiedzanych krajów; niemniej, zwykle nie są tak tanie, jak by śmy chcieli, zwłaszcza podczas wizyty w krajach rozwiniętych.

Tokio nie jest wyjątkiem, ponieważ dotarcie do Tokio już sporo kosztuje, a pieniądze na transport publiczny wydawane są szybciej i częściej niż mogłoby się wydawać.

Pomimo posiadania jednego z najbardziej zaawansowanych systemów transportu publicznego na świecie, ceny biletów za przejazd w Tokio, aby móc dostać się z punktu A do punktu B są wyższe niż większość turystów by chciała. Dlatego, aby zminimalizować koszty podczas podróży, goście są zachęcani do przemieszczania się pieszo i nie wydawania zbyt dużej ilości pieniędzy na metro.

Bez dalszych ceregieli, w tym artykule, Superprof ma na celu wyedukowanie ciekawskich o środkach transportu dostępnych w okolicach Tokio oraz o kosztach z tym związanych. Czy jesteś gotowy do jazdy Shinkansenem? Mamy nadzieję, że tak!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Japoński
Anita
5
5 (12 oceny)
Anita
65 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (5 oceny)
Julia
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (4 oceny)
Magdalena
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Justyna
5
5 (2 oceny)
Justyna
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (3 oceny)
Julia
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
5
5 (1 oceny)
Wiktoria
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (1 oceny)
Kasia
65 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (1 oceny)
Marta
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anita
5
5 (12 oceny)
Anita
65 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (5 oceny)
Julia
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (4 oceny)
Magdalena
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Justyna
5
5 (2 oceny)
Justyna
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (3 oceny)
Julia
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
5
5 (1 oceny)
Wiktoria
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (1 oceny)
Kasia
65 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (1 oceny)
Marta
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Przylot do Tokio samolotem

samolot linii japan airlines
Możesz śmiało lecieć z Warszawy do Tokio. Źródło: Visual Hunt

Jako obywatel Polski, jesteś całkiem dobrze świadomy faktu, że Japonia jest daleko! Niestety czeka Cię długa podróż samolotem, jeśli planujesz udać się do Krainy Wschodzącego Słońca. Podróż samolotem trwa około 11 godzin, co nie obejmuje żadnych przesiadek, które mogą jeszcze wydłużyć ten czas.

Różnica czasu w Polsce i Japonii jest również dość zabójcza i musisz się dostosować do tego, ponieważ Japonia jest obecnie osiem godzin do przodu względem czasu warszawskiego.

Decyzja o czasie przyjazdu musi zostać dokonana przed zakupem biletu lotniczego. Przybycie wieczorem może być świetnym pomysłem, ponieważ masz noc na odpoczynek i regenerację po niektórych skutkach ubocznych, wiążących się z tak długą podróżą samolotem.

Jednym z najważniejszych aspektów zakupu biletu lotniczego w obie strony jest cena. Ceny biletów lotniczych stale rosną i spadają; w związku z tym koszt przelotu może w dużej mierze zależeć od pory roku, daty rezerwacji, lotniska przylotu, czasu startu, linii lotniczych i ilości czasu spędzonego w obcym kraju.

Dlatego ważne jest, aby stwierdzić, że jeśli zdecydujesz się lecieć z Polski do Azji, zwłaszcza Japonii, w miesiącach letnich lub wiosennych, zarezerwuj bilet z dużym wyprzedzeniem, przed Świętami Bożego Narodzenia, wtedy możesz uzyskać optymalną cenę.

Linie lotnicze regularnie oferują ciekawe promocje na inne okresy w roku, gdy jest mniej turystów.

Na przykład, planowy lot z Warszawy do Tokio na tydzień w miesiącach letnich, które są zarezerwowane bez wcześniejszego oczekiwania może kosztować 2600-3000 zł w zależności od firmy i zaplanowanych przesiadek. Jednak z drugiej strony, ta sama długość podróży w grudniu będzie kosztować troszkę mniej, bo około 2200-2600 zł!

Ceny muszą być porównywane przez dość długi czas przed znalezieniem prawidłowego lotu w odpowiedniej cenie. Jeśli jednak znajdziesz idealny lot, zarezerwuj go szybko, zanim przepadnie!

Na miejscu, w Tokio, jest kilka słynnych dzielnic, które musisz zobaczyć. Naucz się podstaw języka przed wyjazdem, wpisując np. język japoński Warszawa” na Superprof.

Metro, autobusy i taksówki w Tokio

Jeśli kiedykolwiek podróżowałeś po takich miastach jak Buenos Aires, Nowy Jork lub Paryż, jesteś całkiem zaznajomiony z faktem, że metro jest najtańszym środkiem transportu. Nawet jeśli koszt podróży metrem w Tokio może być wyższy niż w innych miastach, praktyczność korzystania z metra w stolicy Japonii nie może być kwestionowana; wydajność jest szalona!

Japońskie chikatetsu, znajdujące się w Tokio, zwane także metrem, jest zarządzane przez dwie firmy: Tokyo Metro i Toei Subway.

W Tokio istnieje 13 linii podziemnej sieci, które pozwalają wszystkim odwiedzającym z powodzeniem poruszać się po największym mieście na świecie.

Dla wielu ludzi z Zachodu, zwłaszcza tych mieszkających w dużych miastach, takich jak Warszawa czy Londyn, zrozumienie map metra jest powszechne. Wiemy na przykład, że każda linia charakteryzuje odrębny kolor.

Obie firmy z systemu metra Tokio oferują konkretne stawki, które nie mogą być negocjowane, nawet jeśli jesteś turystą.

Bilet na metro w Tokio, który jest przeznaczony tylko dla turystów, kosztuje ¥ 800 (ok. 28 zł) i może być używany na obu liniach metra, Tokyo Metro i Toei Subway, przez okres 24 godzin.

Z drugiej strony, dla tych, którzy chcą podróżować przez Tokio przez 48 godzin w transporcie publicznym, bilet dla dorosłych kosztuje ¥ 1200, to około 42 zł, a za 72 godziny odwiedzający mogą zapłacić ¥ 1500, a to około 53 zł za nieograniczony przejazd.

Dla niektórych osób, przejazd metrem może wydawać się drogi w porównaniu do tych w ich kraju pochodzenia; jednak, jeśli chodzi o ogólne ceny transportu w Tokio, jest to dość przystępna i korzystna oferta.

Bilet na metro w Tokio można kupić w Haneda lub na lotnisku Narita, w różnych hotelach w całym mieście i u innych certyfikowanych dystrybutorów.

Warto zaznaczyć, że zawsze można korzystać z autobusu by poruszać się po Tokio. Toei Bus sprzedaje karnety dzienne za ¥ 500 (ok. 18 zł), co jest tańsze niż metro, ale pamiętaj, że jest o wiele wolniejszy!

Innym środkiem transportu, który jest łatwo dostępny w Tokio jest taksówka; zabierze Cię bezpośrednio tam, gdzie chcesz się udać w czasie najbardziej dla Ciebie dogodnym. Wiele renomowanych firm są całkowicie bezpieczne; niemniej wielu odwiedzających lubi korzystać z Japan Taxi lub Uber.

Ważne jest, aby powiedzieć, że Uber jest wciąż całkiem nowy w stolicy Japonii, a stawki nie są jeszcze wystarczająco konkurencyjne.

Gorąco polecamy korzystanie z Japan Taxi, ponieważ obejmuje ponad 100 firm oferujących ponad 20 000 samochodów w obszarze Tokio.

Podczas korzystania z taksówki, stawka ryczałtowa wynosi ¥ 410 za pierwszy kilometr, a następnie ¥ 80 za każde 230 metrów. Ostateczna cena za taksówkę może być dość wysoka, zwłaszcza jeśli masz przed sobą długą drogę. Na przykład, jeśli chcesz wziąć taksówkę z lotniska Haneda do modnej dzielnicy Shinjuku, będzie Cię to kosztować ok. ¥ 6900-7700 czyli około 242-270 zł za 25 minut jazdy; to całkiem sporo hajsu!

Przejazdy taksówką są bardziej przystępne na krótkich dystansach i możesz zaoszczędzić sporo czasu w porównaniu do autobusu lub metra; tak czy siak nadal zalecamy transport publiczny podczas wizyty w Tokio.

A wiesz gdzie się zatrzymać podczas wizyty w Tokio?

Korzystanie z pociągów podczas zwiedzania Tokio

japoński shinkansen zatrzymujący się na stacji kolejowej
Szybkie pociągi w Japonii to rewelacja. Źródło: Visual Hunt

W Japonii pociąg nie jest alternatywą dla metra lub autobusu miejskiego; raczej metro jest drugorzędną alternatywą dla pociągu!

Konieczne jest, aby zrozumieć, że miasto takie jak Tokio nie jest tej samej wielkości co Paryż czy Londyn; o łącznej powierzchni 2188 km², jest znacznie większe niż jakiekolwiek europejskie miasto, a nawet Nowy Jork. Dlatego, aby podróżować, przemierzając ogromne odległości, to normalne, że Japończycy używają szybkich i dalekobieżnych środków transportu.

Szybka sieć pociągów umożliwia mieszkańcom Tokio i odwiedzającym poruszanie się po najbardziej zaludnionym mieście na świecie bez żadnych problemów. Poniżej znajduje się krótka lista centralnych dzielnic stolicy, które obsługują Shinkanseny:

 • Shibuya,
 • Shinjuku,
 • Akihabara,
 • Asakusa,
 • Harajuku,
 • Roppongi,
 • Ikebukuro,
 • Odaiba,
 • Ginza,
 • Ryogoku,
 • Nakano,
 • Ueno.

Praktyczne, szybkie i stosunkowo niedrogie, pociągi dużych prędkości, które podróżują przez Tokio są jednymi z najbardziej wydajnych na świecie. Pierwszą firmą, która zawdzięcza te fantastyczne pociągi jest JR (Japan Rail), który ma 36 linii w całym Tokio.

Aby turyści mogli wsiąść do pociągu firmy JR, należy zakupić odpowiednią przepustkę z wyprzedzeniem. Na przykład karnet Japan Rail Pass kosztuje turystów około 1127 zł, który upoważnia do korzystania ze wszystkich pociągów JR z nieokreśliną liczbą przejazdów przez 7 dni.

Jeśli, będąc w Tokio, nie planujesz korzystać z pociągu zbyt często i zamierzasz odwiedzić również inne miasta, w takim wypadku kupno karnetu na pociąg nie jest korzystną opcją.

Należy podkreślić, że japońsk infrastruktura kolejowa jest zarezerwowana głównie dla linii JR. Uważaj, bo w niektórych przypadkach można przypadkowo skorzystać z usług innej firmy.

Dzięki błyskawicznej szybkości przejazdu, niezrównanej jakości i niezrównanej czystości, Shinkansen lub inne linie kolejowe pozwolą Ci szybko podróżować z jednego miejsca do drugiego podczas Twojego pobytu w Tokio. Ceny wycieczek krótkoterminowych nie są bardzo wysokie, a czasami bardziej przystępne i wydajne niż metro. Na przykład bilet kolejowy w jedną stronę z Shinjuku do Shibuya kosztuje tylko około 5 zł!

Tokio ma jedne z najbardziej ruchliwych stacji kolejowych na świecie, takich jak Shibuya lub Ikebukuro; jednak Shinjuku jest najczęściej odwiedzana i sprawia, że inni wydają się spokojne i ciche.

Ponieważ Tokio jest gigantem transportu publicznego, istnieją również inne intrygujące środki transportu, takie jak koleje jednoszynowe i tramwaje. Należy jednak podkreślić, że te metody transportu mogą mocno obciążyć Twój portfel. Poważnie, jest tak dużo opcji przemieszczania się po Tokio, że można zwariować!

Słowem podsumowania, warto jeszcze wspomnieć, że jeśli masz zamiar często korzystać z transportu publicznego w Tokio, zalecamy zaopatrzenie się w kartę Pasmo lub Suica, które mogą być porównywane do elektronicznego portfela, który pozwala płacić za wycieczki i uzyskać 5% rabat. Karty Pasmo lub Suica można kupić na wybranych stacjach.

Czy już wiesz, co warto zobaczyć podczas pobytu w Tokio? Przed wyjazdem może pomóc kurs japońskiego online.

Kilka wskazówek, jak podróżować po stolicy Japonii

japończycy jadący metrem
Istnieją pewne nieoficjalne zasady, których należy przestrzegać podczas jazdy metrem w Tokio. Źródło: Visual Hunt

Istnieje kilka prostych wskazówek, które mogą pomóc wszystkim osobom z powodzeniem korzystać z transportu publicznego podczas zwiedzania Tokio.

Po pierwsze, podjęcie wielu różnych form transportu publicznego, aby dotrzeć do miejsca docelowego, może być wyczerpujące i kosztowne, ponieważ cena każdej taryfy wzrasta dość szybko.

Po drugie, na krótkich dystansach, metro jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ jest wydajne i względnie niedrogie. Jednak należy pamiętać, że metro jedzie dłużej niż pociąg, ponieważ zatrzymuje się na różnych stacjach po drodze. Ponadto, w godzinach szczytu, metro jest zatłoczone i dojazd na ostatni przystanek zajmuje dużo czasu. Decyzja należy do Ciebie, aby wybrać między metrem, taksówką lub pociągiem: wolisz zaoszczędzić pieniądze czy czas?

Więcej porad odnosi się do tego, jak należy się zachowywać podczas korzystania z transportu publicznego w Tokio, ponieważ w całej Japonii istnieją przepisy egzekwowane w celu zapewnienia, że wszystko idzie tak gładko, jak powinno. Oto kilka wskazówek, o których należy pamiętać:

 • Nie mów zbyt głośno,
 • Nie wykonuj połączeń telefonicznych podczas jazdy pociągiem lub metrem,
 • Ustępuj miejsca osom potrzebującym, takim jak osoby starsze i niepełnosprawne,
 • Przemieszczaj się lewą stroną, tak samo jak japońskie samochody,
 • Stawaj w kolejce i nie próbuj się komuś wciąć,
 • Układaj swoje bagaże na półki nad głową, aby zrobić miejsce dla nóg.

Inną rzeczą, którą warto wiedzieć, jest to, że niezależnie od tego, czy jedziesz pociągiem, metrem, autobusem, tramwajem czy koleją jednoszynową, transport w Tokio przestaje działać w nocy. Niektóre części Tokio rzeczywiście nigdy nie śpią, ale nie licz na transport publiczny, aby zabrać Cię z powrotem do hostelu po nocy picia; wezwij wtedy taksówkę!

Jeśli jesteś turystą i masz czas, staraj się nie brać metra w godzinach szczytu, aby uniknąć tłoku; te chwile mogą występować rano, kiedy ludzie kierują się do pracy lub wieczorem, gdy mieszkańcy Tokio wracają do domu. Należy również uważać, aby szanować przedziały metra, które są zarezerwowane tylko dla kobiet na przodzie i w godzinach szczytu również na tyłach.

Możesz również zastanawiać się, czy istnieje opcja wynajęcia i prowadzenia samochodu podczas pobytu w Tokio; odpowiedź brzmi: jak najbardziej tak! Jednak zagraniczni kierowcy mają prawo tylko do tymczasowego zatwierdzenia prawa jazdy, ponieważ nie jest ono uznawane w Japonii. Kierowcy mogą ubiegać się o zezwolenie, przedstawiając swoje pierwotne prawo jazdy i płacąc około 315 zł.

Wreszcie, należy stwierdzić, że korzystanie z roweru jako środka transportu jest całkowicie wykonalne w Tokio i jest świetnym sposobem na dokładne zbadanie poszczególnych dzielnic i okolic.

Drogi czytelniku, masz teraz wszystkie niezbędne informacje na temat wyboru środka transportu, gdy będziesz w Tokio, dzięki dzisiejszemu artykułowi; mamy nadzieję, że wyniesiesz jak najwięcej pozytywów z tej życiowej przygody!

Może jesteś ciekawy, czy konieczne jest mówienie po japońsku podczas zwiedzania Tokio? Znajdź prywatnego korepetytora wpisując np. kurs japońskiego Kraków w wyszukiwarkę Superprof.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem ciekawą świata i bezpośrednią osobą. Moim chlebem powszednim są informacje. Dobry research to podstawa i zawsze znajdę coś ciekawego, niezależnie czy to na temat makijażu brwi, tresury psów, czy fizyki kwantowej.