Czy kiedykolwiek marzyliście o nauce włoskiego? Włochy to jedna z najbardziej fascynujących kultur na świecie.

Jeśli nie możecie fizycznie pojechać do Włoch, dlaczego by nie udać się tam mentalnie, ucząc się ich języka i kultury?

Prywatny nauczyciel pomoże Wam zakochać się w tym kraju i jego skarbach, ucząc Was języka oraz wielu ciekawostek na temat włoskiej kultury.

Dlaczego warto uczyć się Lingua Italiana?

To piękny i czarujący język...

To język pięknych ludzi, między innymi słynnych włoskich malarzy, pisarzy, kompozytorów i niesamowitych aktorów. Przywołuje na myśl słońce, śródziemnomorskie plaże, skaliste góry i ciepłych, przyjaznych ludzi.

Włoski jest głównym językiem urzędowym Włoch i San Marino, a także używany jest w Watykanie (po łacinie, głównym języku urzędowym), części Szwajcarii, Chorwacji, Słowenii i Brazylii. Obecnie ludzie wybierają naukę języka włoskiego z powodów osobistych, a nie zawodowych.

W rzeczywistości znalezienie włoskich korepetytorów nigdy nie było łatwiejsze. Chociaż niektóre placówki akademickie oferują lekcje włoskiego, nie są one zbyt popularne w Polsce, z racji tego, że nie ma wystarczającego popytu.

Chociaż jest miejsce, w którym można uczyć się włoskiego; są to prywatne korepetycje, które są bardziej elastyczne, z racji tego, że prywatnych korepetytorów można znaleźć w całym kraju.

W końcu znalezienie prywatnego korepetytora jest znacznie lepszym pomysłem niż siedzenie w ciemnym kącie domu z włoskim słownikiem.

Wyszukajcie lekcje włoskiego (np. włoski Warszawa) i nauczcie się czytać książki znanych pisarzy w ich ojczystym języku.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Włoski
Kinga
5
5 (7 oceny)
Kinga
zł72
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kinga
5
5 (6 oceny)
Kinga
zł72
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Achillus
5
5 (6 oceny)
Achillus
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Eliza
5
5 (5 oceny)
Eliza
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zuzanna
5
5 (6 oceny)
Zuzanna
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
5
5 (21 oceny)
Aleksandra
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Joanna
5
5 (7 oceny)
Joanna
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Żaneta
5
5 (7 oceny)
Żaneta
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kinga
5
5 (7 oceny)
Kinga
zł72
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kinga
5
5 (6 oceny)
Kinga
zł72
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Achillus
5
5 (6 oceny)
Achillus
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Eliza
5
5 (5 oceny)
Eliza
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zuzanna
5
5 (6 oceny)
Zuzanna
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
5
5 (21 oceny)
Aleksandra
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Joanna
5
5 (7 oceny)
Joanna
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Żaneta
5
5 (7 oceny)
Żaneta
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Prywatne lekcje włoskiego

Prywatne korepetycje w domu są idealnym sposobem, aby utrzymać motywację. Powtórka gramatyki włoskiej może Was zdemotywować, jeśli uczycie się samodzielnie.

Chociaż mówienie po włosku może wydawać się łatwiejsze, opanowanie pisania jest prawie niemożliwe, jeśli nie opanowaliście podstaw. Jednak nauka mówienia podczas zabawy jest również bardzo ważna.

W grupie nauczyciel, rodzimy lub inny, musi pracować na różnych poziomach. W prywatnych korepetycjach mogą dostosować swoje lekcje do swoich uczniów, pracując z ich mocnymi i słabymi stronami. W prywatnym samouczku nie będziecie tracić czasu na przeglądanie rzeczy, które już znacie na pamięć. Zamiast tego skoncentrujecie się na rzeczach, z którymi się zmagacie, aby upewnić się, że opanowaliście każdy aspekt tematu.

Nie ma nic lepszego niż wzbogacanie mówienia, opanowanie wymowy i dokładne zrozumienie wszystkiego, czego się do tej pory nauczyliście, wyszukajcie włoski nauka online.

Kobieta czytająca w bibliotece
Czytanie to świetny sposób na naukę włoskiego. (Źródło: Pexels)

Ponadto, włoskie kino ubiegłego wieku to wspaniały i świetny sposób, aby usłyszeć różne włoskie akcenty i sposób ich wymawiania. To również świetny sposób na kontynuację nauki włoskiego podczas relaksu. Upewnijcie się jednak, że poświęcacie 100 procent Waszej uwagi podczas oglądania włoskich filmów. Nie możecie po prostu puścić filmu w tle podczas przeglądania Facebooka lub Twittera i oczekiwać biegłości w języku włoskim.

Wasz korepetytor może z łatwością rozpocząć konwersację, która pomoże Wam ćwiczyć mówienie podczas poznawania włoskiej kultury. Zajęcia te mogą obejmować język codzienny i pomóc Wam dowiedzieć się więcej o kulturze. Jeśli pragniecie dowiedzieć się więcej o historii Włoch, zróbcie to! W rzeczywistości na tym polega piękno języków, kiedy osiągniecie pewien poziom, możecie rozmawiać o wszystkim, co Was interesuje.

Posiadając szerszą wiedzę na temat języka włoskiego, możecie spróbować opisać swoje zainteresowania po włosku i nie tylko.

Co warto wiedzieć o kulturze włoskiej

Pierwszą rzeczą, którą powinniście wiedzieć o współczesnym języku włoskim, jest to, że jest bezpośrednim potomkiem literackiego florenckiego (poddialektu toskańskiego) z Trecento, kiedy został on oficjalnym językiem narodowym.

Choć Włochy mogą wydawać się geograficznie jednorodne (w końcu większość półwyspu zajmują Apeniny), to po Imperium Rzymskim kraj był politycznie podzielony aż do XIX wieku.

Risorgimento (lub Zjednoczenie Włoch) połączyło różne grupy polityczne Włoch. Zjednoczeniem Włoch kierował Dom Sabaudzki, który rządził Piemontem i Sardynią.

Gdy Austriacy zostali wypędzeni z północy kraju, Lombardia i Wielkie Księstwo Toskanii zostały zaanektowane, a Florencja stała się stolicą nowego Królestwa Włoch. Następnie dołączyło Królestwo Obojga Sycylii i Wenecji, a Rzym został zdobyty w 1870 roku.

Pizza margherita
Czy wiedzieliście, że pizza margherita jest wzorowana na włoskiej fladze ze względu, że użyto w niej składniki reprezentujące kolory flagi? (Źródło: Pexels)

Pomimo ogromnej różnorodności dialektów, florencki wydawał się naturalnym wyborem dzięki twórczości różnych poetów średniowiecza, takich jak Dante czy Petrarka. Co więcej, powieść Alessandro Manzoniego z 1827 r. „Narzeczony”, napisana po włosku, odniosła ogromny sukces.

Region połączyła wspólna historia (Cesarstwo Rzymskie), wspólna religia (katolicyzm) i szereg wspólnych tradycji (w tym dieta śródziemnomorska).

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o kulturze włoskiej, przeczytajcie nasz kolejny artykuł dotyczący słynnych Włochów.

Bogactwa kulturowe

Kultura włoska jest niezwykle bogata. W rzeczywistości przez lata przodowała w wielu różnych dziedzinach, a w tym: sztuce, literaturze, nauce i kuchni. We Włoszech rozpoczął się renesans, Quattrocento, okres baroku, i wiele wiele więcej.

Jeśli chodzi o Rzeczpospolitę uczonych (Republic of Letters), Dante jest prawdopodobnie tam najważniejszą postacią. Powinniśmy jednak wspomnieć również o Ariosto, Boccaccio, a także nowszych nazwiskach, takich jak Lampedusa, d’Annunzio, Eco, Buzzati i Moravia.

Architektura we Włoszech jest również bardzo bogata i może się różnić w zależności od miasta: od Krzywej Wieży w Pizie po pastele Parmy, żółcienie Neapolu i czerwienie Rawenny. Weneckie rezydencje zastąpiły rzymskie wille, loggie i wieże.

Włoskie jedzenie to znacznie więcej niż spaghetti i makaron. Włoska kuchnia jest tak rozpowszechniona, że w w wielu miejscach w Polsce bardzo łatwo jest znaleźć takie restauracje. Co więcej, Włochy były również największym producentem wina na świecie.

Nie będziecie rozczarowani restauracjami w Bolonii, Ferrarze czy Mantui...

Rzeźba jako sztuka starożytności i Michał Anioł

Ten włoski malarz pozostaje prawdopodobnie jednym z najpopularniejszych w Europie. Jest tyle szkół, obrazów, fresków i płócien jego autorstwa. Fra Angelico, Leonardo da Vinci, Boticelli i Tycjan to tylko kilku włoskich artystów, o których warto wspomnieć. Manieryzm, światłocień oraz karawagizm pochodzą z Włoch.

Włochy są dość znane, jeśli chodzi o malarstwo. (Źródło: Unsplash)

Jeśli chodzi o teatr, należy wspomnieć o imionach Goldoniego i Pirandello. W rzeczywistości teatr we Włoszech jest popularny od wieków.

Nie możemy pominąć muzyki, prawda? We Włoszech króluje opera.

Muzyka barokowa narodziła się również we Włoszech i obejmuje takie sławy jak Monteverdi, Vivaldi, Palestrina, Cimarosa i Scarlatti. Na tym się jednak nie skończyło. Później nastąpił romantyzm i dzieła twórców Verdiego, Belliniego, Pucciniego i Donizettiego.

Powinniśmy również wspomnieć o kinie włoskim! Kompozytorzy tacy jak Morricone i Rota, aktorzy tacy jak Claudia Cardinale i Vittorio Gassman oraz cała masa rewolucyjnych reżyserów: na przykład Rossellini, Fellini, Visconti, Antonioni, Pasolini, Sergio Leone i Benigni.

Sprawdźcie jakie włoskie filmy koniecznie powinniście zobaczyć!

W jaki sposób kultura może wzmocnić język?

Nauka języka wymaga wytrwałości. Tym bardziej, jeśli pragniecie mówić doskonale. Czasami trzeba wykonać kilka nudnych ćwiczeń. Jak powiedzieliśmy wcześniej, oglądając film, czasami trzeba się cofać i oglądać w kółko jedną konkretną scenę.

Kiedy czytacie, trzymajcie przy sobie notatnik, aby móc zapisać dowolne słownictwo, którego nie jesteście pewni. Słuchając muzyki należy czytać teksty i próbować je zrozumieć lub przetłumaczyć.

Nie traćcie jednak nadziei. Możecie uczynić je bardziej interesującymi ucząc się włoskiej kultury.

Wystarczy prosta eksploracja świata makaronów, aby pokazać, że „farfalle” w rzeczywistości oznacza „motyle”. Istnieje również wiele specjalistycznego słownictwa artystycznego.

Dowiecie się więcej o włoskich miejscach i historii, co jest świetne, jeśli pragniecie spędzić trochę czasu w tym kraju. Nie ma lepszego sposobu na naukę niż zanurzenie się w języku i kulturze włoskiej.

Prawdopodobnie będziecie chcieli poznać regiony Apulii, Kalabrii lub Kampanii, aby wypróbować swoich zdolności językowych. Rozmowa po włosku z loklnymi ludźmi jest niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem, które z całego serca możemy Wam polecić.

Możecie także ćwiczyć konwersacje po włosku! W końcu najlepszym sposobem na naukę języka jest chęć nauki.

Fontanna w Rzymie
Nie musicie przestawać nauki, gdy opanujecie język włoski. Dlaczego by nie zająć się też francuskim? (Źródło: Unsplash)

Kiedy już wpadniecie w rytm nauki, pewne rzeczy staną się dla Was drugą naturą. W tym momencie prawdopodobnie zasmakujecie w językach i będziecie chcieli rozpocząć naukę innego języka, takiego jak portugalski, hiszpański, a nawet chiński!

Jeśli lubicie uczyć się języków i kultury, Włochy to miejsce, do którego powinniście się udać. Czy to romantyczny wypad wenecką gondolą, historyczna wycieczka do Rzymu, czy prawdziwa neapolitańska pizza, Włochy oferują wiele!

Dlaczego by nie uczyć się włoskiego we Włoszech? Możecie także tam nauczać, ponieważ jest wielu Włochów, którzy chcą nauczyć się polskiego!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.