Na pewno każdy z nas usłyszał choć jedno z tych pytań.

„Po co jest matematyka?”

„Dlaczego trzeba uczyć się tabliczki mnożenia?”

„Po prostu nie rozumiem, jak ludzie mogą czerpać przyjemność z rozwiązywania równań”

Nadszedł czas, aby powstrzymać niechęć do tego przedmiotu. Nawet jeśli nie lubicie matematyki, nikt nie może zaprzeczyć jej znaczeniu w dzisiejszym społeczeństwie.

Matematyka jest niezbędna nie tylko naukowcom, lekarzom i astronautom, ale także odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym życiu.

Nauka matematyki ma zastosowanie do chmur; blask gwiazd pielęgnuje różę; żaden myśliciel nie ośmieli się powiedzieć, że zapach głogu jest bezwartościowy dla konstelacji... - Victor Hugo

Jesteśmy formalnie wprowadzeni w ten przedmiot w szkole, gdzie nauka jest głównie teoretyczna. Jednak przez całe życie zaczynamy doceniać, że matematyka towarzyszy nam przez całe życie, w takich sytuacjach jak robienie zakupów czy uprawianie sportu.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Matematyka
Adrian
5
5 (11 oceny)
Adrian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (11 oceny)
Robert
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (13 oceny)
Szymon
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karol
5
5 (9 oceny)
Karol
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (14 oceny)
Stanisław
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Urszula
5
5 (6 oceny)
Urszula
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (8 oceny)
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (3 oceny)
Łukasz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adrian
5
5 (11 oceny)
Adrian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (11 oceny)
Robert
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (13 oceny)
Szymon
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karol
5
5 (9 oceny)
Karol
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (14 oceny)
Stanisław
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Urszula
5
5 (6 oceny)
Urszula
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (8 oceny)
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (3 oceny)
Łukasz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Nauka matematyki od najmłodszych lat

Trudno jest zorientować się, co dzieje się w głowach małych dzieci, gdy komunikują się one tylko za pomocą mimiki i dźwięków.

Podczas gdy ich przyswajanie języka jest wciąż na wczesnym etapie, dzieci używają wzroku do przyswajania otoczenia. Stopniowo ich obserwacje i eksperymenty pomagają im zrozumieć świat.

Dzięki nowym badaniom nad rozwojem poznawczym dzieci wiemy dużo więcej na temat ich zdolności uczenia się.

Jeśli chodzi o matematykę, zdolność dzieci do rozumienia swojego otoczenia jest zdumiewająca. Badania prowadzone przez dr Elizabeth S. Spelke z Uniwersytetu Harvarda wykazały, że w wieku 6 miesięcy niemowlęta są w stanie:

 • Wizualnie oszacować ilość,
 • Rozpoznać różnicę między dwoma liczbami,
 • Dzieci, które w młodym wieku zwracają większą uwagę na liczby, są mniej narażone na trudności w nauce tego przedmiotu w kolejnych latach szkolnych.

W ciągu pierwszych dwóch lat małe dzieci uczą się umiejętności matematycznych, aby doskonalić swoją znajomość liczb i umiejętności szacowania. Podczas nauki chodzenia i mówienia, maluchy zaczynają dobierać słowa do prostych pojęć matematycznych. Jeśli chcesz wspomóc rozwój umiejętności matematycznych u swojego dziecka wpisz np. korepetycje matematyka Warszawa w wyszukiwarkę Superprof.

Chłopczyk śpiewa piosenkę
Ważne jest, aby znaleźć ciekawy sposób na naukę dzieci matematyki, jak na przykład śpiewanie piosenek. (Źródło: Unsplash)

Udowodniono, że zachęcanie niemowląt i pomaganie im okazywać zainteresowanie liczbami jest korzystne.

W 1980 roku pediatra Hallam Hurt z Filadelfii odkrył, że dzieci, którym poświęca się więcej uwagi w domu, mają ogólnie wyższe IQ.

Korzyści rozwojowe płynące z zapoznawania dzieci z liczbami są właśnie powodem, dla którego dzieci powinny być zapoznawane z pojęciami matematycznymi, takimi jak geometria i arytmetyka.

Znaczenie odkrywania liczb przez dzieci

Matematyka jest istotną częścią krajowego programu nauczania i programu szkolnego.

Od przedszkola dzieci uczą się metodami dostosowanymi do ich wieku. Jednak ich wiek nie jest powodem do tego, aby chronić je przed matematyką.

Dzieci poznają podstawy matematyki, grając w gry, które pozwalają im:

 • Dowiedzieć się, jak działają liczby (na przykład wykrywanie setek, dziesiątek i cyfr),
 • Zrozumieć zastosowania matematyki,
 • Dowiedzieć się, jak liczby są ze sobą powiązane.

Począwszy od szkoły podstawowej program nauczania matematyki jest podzielony na 3 główne tematy:

 • Liczby i obliczenia
 • Wagi i miary
 • Geometria

Opanowanie pojęć wyuczonych w szkole podstawowej oznacza mniejsze trudności z matematyką na wyższym poziomie.

Lekcje matematyki zachęcają dzieci do logicznego myślenia i rozwijania umiejętności rozumowania, które będą im służyć przez całe dorosłe życie.

Arytmetyka mentalna jest równie ważna, ponieważ pozwala dzieciom tworzyć powiązania między liczbami i rozumieć, jak one działają.

Wiele dzieci w podstawówce nie rozumie podstaw matematyki. Z tego powodu ważne jest, aby nauczanie było dostosowane do wieku każdego ucznia i aby mieli oni wsparcie potrzebne do rozwijania odpowiednich umiejętności uczenia się.

Matematyka może wydawać się abstrakcyjna i nadmiernie złożona, gdy nie ma żadnego związku z jej zastosowaniami w prawdziwym świecie i stąd bierze się wiele problemów z jej zrozumieniem.

Zapewniamy jednak, że jako rodzice łatwo jest wspierać dziecko w nauce matematyki. Pamiętajcie, że konkretne przykłady rzeczywistych zastosowań matematyki pomagają dziecku w zrozumieniu tematu poprzez wizualizację, co pomoże mu również zapamiętać to, czego się nauczyło.

Opanowując podstawy, uczniowie przygotowują się do przezwyciężenia wszelkich trudności w przyszłości, zwłaszcza, gdy przedmioty staną się bardziej szczegółowe i zaczną uczyć się np. fizyki. Warto wtedy zdecydować się na profesjonalną pomoc, wpisz np. korepetycje matematyka Poznań w wyszukiwarkę Superprof.

Dlaczego matematyka jest ważna w planowaniu finansów

Wiele uczniów po ukończeniu szkoły oddycha z ulgą, machając na pożegnanie lekcjom matematyki.

Jednak w rzeczywistości nikt nigdy tak naprawdę nie ucieknie od matematyki!

Przez całe życie, nawet jeśli nie używacie na co dzień trygonometrii, równań różniczkowych lub ułamków, matematyka jest przydatna – szczególnie podczas planowania wydatków!

Procenty na papierowych kubkach
Matematyka na pewno pojawi się w waszym życiu, bez względu na to, jaką ścieżkę zawodową obierzecie. (Źródło: Unsplash)

Oczywiście istnieje oprogramowanie, które Wam w tym pomoże. Ale nawet korzystając z arkusza kalkulacyjnego Excel, jeśli nie wiecie jak tworzyć formuły, nie zajdziecie zbyt daleko!

A więc w jakich aspektach dorosłego życia występuje matematyka?

 • Codzienne budżetowanie: umiejętność planowania wydatków z wyprzedzeniem i podejmowania decyzji o tym, jak wydawać i oszczędzać pieniądze.
 • Długoterminowe projekty finansowe: takie jak zaciągnięcie kredytu lub zakup nieruchomości, w której trzeba porównać i zaplanować przyszłość.
 • Podatki: prawidłowe wypełnienie zeznania podatkowego jest niezwykle ważne. Możliwość śledzenia swoich zarobków może pomóc Wam dowiedzieć się, ile podatku powinniście płacić i do czego jesteście uprawnieni.
 • Rozpoczęcie działalności gospodarczej: każdy przedsiębiorca musi posiadać określone umiejętności, takie jak budżetowanie i prognozowanie, aby móc odpowiednio zarządzać swoim biznesem.
 • Zrozumienie globalnej gospodarki: niektórzy twierdzą, że pieniądze sprawiają, że świat się kręci. Stypendia, finanse, polityka gospodarcza - lista jest długa. Za kulisami funkcjonowania finansowego naszego społeczeństwa stoją ludzie używający matematyki do planowania i analizowania.

Jeśli macie trudności matematyczne, dlaczego by nie wziąć udziału w kilku odświeżających lekcjach z korepetytorem, który pomoże Wam z matematyką używaną w codziennym życiu?

Jak matematyka może pomóc w zarządzaniu pieniędzmi?

To prosty fakt, że bycie dobrym z matematyki może pomóc w zrozumieniu swoich dochodów i wydatków.

Umiejętność matematycznego śledzenia pieniędzy może dać Wam spokój ducha i pozwolić zauważyć, kiedy pojawia się problem. Dobra znajomość matematyki oznacza, że ​​będziecie w stanie śledzić i minimalizować ryzyko problemów finansowych.

Matematyka może również pomóc ludziom kontrolować ich uzależnienie od hazardu! Szkoła politechniczna w Mediolanie uruchomiła program szkoleniowy, aby pomóc osobom uzależnionym zrozumieć prawdopodobieństwo wygranej, aby mogli ocenić podejmowane przez siebie ryzyko.

Związek między matematyką a sportem

Nawet sport zależy od matematyki!

Niezależnie od tego, czy jest to sport amatorski, czy elitarny, matematyka może mieć ogromne znaczenie, jeśli chodzi o poprawę wyników.

Kiedy matematyka i nowe technologie umożliwiają opracowanie nowych narzędzi do analizy wyników, sportowcy mogą skoncentrować swój trening na określonych punktach wymagających poprawy.

W sporcie elitarnym, narzędzia do analizy wyników pozwalają na analizę setek aspektów danych w czasie rzeczywistym, w tym:

 • Tętna
 • Siły mięśni
 • Pozycji na boisku
 • Prędkości
 • Poziomu zmęczenia
Mężczyzna surfujący w morzu
Nawet niektóre aspekty sportu opierają się na matematyce! (Źródło: Unsplash)

Sportowe trackery można znaleźć w koszulkach, czapkach, a nawet rakietach! Wyniki sportowców są analizowane naukowo, dzięki czemu mogą otrzymywać spersonalizowane zalecenia treningowe.

Tego rodzaju analiza może pomóc sportowcom:

 • Systematyczniej się rozwijać
 • Unikać kontuzji
 • Optymalizować okres rekonwalescencji
 • Poprawić swoją technikę

W ostatnich latach, matematycy również zaczęli skupiać się na konkretnych problemach, przyglądając się naukowo technikom pomagającym sportowcom osiągnąć optymalną wydajność w danym dniu.

 • Jaka jest idealna trajektoria?
 • Czy koordynacja ruchów jest najskuteczniejszym sposobem wiosłowania?
 • Jakie siły działają na pchnięcie kulą z powietrza?

Naukowcy zajmujący się sportem zawsze wymyślają rzeczy do przeanalizowania. Rozwiązywanie problemów oferuje nowe perspektywy dla sportowców, którzy czują, że osiągnęli plateau lub potrzebują czegoś, na czym mogą się skupić, aby poprawić swoją technikę.

Kiedy w grę wchodzi matematyka, ludzie są bezinteresowni. Odkąd powstały nowe drogi dla rozwoju sportowców, ustanawiane są nowe rekordy.

 • Na Igrzyskach Olimpijskich 2012 w Londynie pobito 32 rekordy świata
 • Na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej 2014 niemiecka drużyna trenowała z technologią, która analizowała wyniki rywalizujących drużyn – i to musiało zadziałać, ponieważ zostali zwycięzcami!

Na początku narzędzia analityczne były zarezerwowane dla sportów elitarnych, ale teraz są w zasięgu każdego. Entuzjaści sportów amatorskich mają teraz dostęp do tych nowych technologii, które są nie tylko gadżetami, ale także narzędziami do osiągania wydajności.

I musimy podziękować za to matematyce!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.