Położony nad Morzem Bałtyckim, idealny dla handlu i przemysłu, ekspansja Gdańska na największe miasto na północy Polski była nieunikniona.

Wciąż można znaleźć przykłady średniowiecznej architektury. Szczególnie na Starówce jest kilka wspaniałych przykładów, które warto uwiecznić, na kliszy lub cyfrowo... lub aparatem hybrydowym.

Czy budynki nie są preferowanym obiektem do fotografowania?

Być może wolisz dzierżyć aparat na każdym z licznych festiwali w Trójmieście: Open'er Festival, Sopot Festival, Globaltica albo imprezy na Elektryków.

Jeśli Twoje zdjęcia naprawdę są zjawiskowe i masz świetne pomysły, które wpisują się w temat przewodni, możesz je wyświetlić podczas Open Source Art Festival w Sopocie!

Może wolisz fotografować ludzi, w codziennym życiu, ciesząc się zabytkami i atmosferą miasta uważanego za najbardziej oblegane miasta nad morzem.

Przy takiej reputacji, nie jest trudno wyobrazić sobie wszystkich turystów, którzy gromadzą się w mieście, albo dla zabytków, dźwięków i smaków, lub by napić się regionalnego piwa.

O co byś się założył, że każdy z nich ma ze sobą aparat, analogowy albo cyfrowy?

Czy się martwisz, bo masz problem z kompozycją i perspektywą?

Spoko, niektórzy tak mają!

Czy opóźniasz inwestowanie w wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, dopóki nie wiesz dokładnie, czym jest pomiar światła, w odniesieniu do fotografii?

Pomiar światła to tylko jedno z zagadnień mające zastosowanie w sztuce; w rzeczywistości istnieje cały leksykon poszczególnych kwestii w zakresie fotografii.

Być może już wiesz, że takich rzeczy najlepiej uczyć się od mistrza, a przynajmniej profesjonalnego fotografa.

Jeśli tak jest – a nawet jeśli jeszcze tak nie jest, pozwól nam skierować Cię na odpowiedni kurs fotografii.

Oto lista możliwych opcji nauki (np. kurs fotografii Gdańsk). Lub jeśli mieszkasz w stolicy, dowiedz się więcej o zajęciach fotograficznych, które są dostępne w Warszawie.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Fotografia
Sylwia
5
5 (7 oceny)
Sylwia
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
Monika
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (5 oceny)
Julia
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adrianna
5
5 (3 oceny)
Adrianna
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
Agnieszka
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (3 oceny)
Magdalena
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasper
Kasper
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Weronika
Weronika
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sylwia
5
5 (7 oceny)
Sylwia
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
Monika
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (5 oceny)
Julia
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adrianna
5
5 (3 oceny)
Adrianna
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
Agnieszka
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (3 oceny)
Magdalena
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasper
Kasper
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Weronika
Weronika
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Nauka umiejętności fotograficznych od profesjonalnego fotografa

Podczas gdy każdy wykwalifikowany fotograf, który udziela lekcji, może nauczyć Cię wszystkiego o aparacie i jego komponentach, określone tematy wymagają odpowiedniej techniki.

Nie używałbyś tego samego oświetlenia i obiektywu do fotografowania panoramicznego krajobrazu, jak w przypadku portretów rodzinnych.

Dlatego zanim zaczniesz szukać kursu, powinieneś określić, jaki styl czy temat interesuje Cię najbardziej.

Między innymi do wyboru są:

 • Fotografia ślubna
 • Fotografia portretowa
 • Fotografia dzieci i zwierząt domowych
 • Fotografia mody
 • Fotografia przyrody (krajobrazowa)
 • Fotografia dzikich zwierząt
 • Fotoreportaż
 • Fotografia koncepcyjna
 • Szczera fotografia (ukazująca prawdziwe emocje)
 • Wymuszona fotografia perspektywiczna

Te style, spośród ponad pięćdziesięciu typów specjalizacji związanych z robieniem zdjęć, wymagają zindywidualizowanej techniki i sprzętu.

Chociaż możesz użyć podstawowego wyposażenia, takiego jak korpus aparatu i niektóre obiektywy - pod warunkiem, że są one dostosowane do danego zadania, w większości przypadków będziesz musiał zainwestować w określone narzędzia, aby otrzymać optymalny efekt swojej sztuki.

Mając to na uwadze, wybieramy dwa najbardziej popularne kursy fotografii i przedstawiamy wykwalifikowanych nauczycieli, od których możesz się uczyć.

Może interesuje Cię kurs fotografii ślubnej? W Superprof znajdziesz każdy, odpowiadający Tobie kurs.

Możesz także przeczytać artykuł o nauce fotografii w Łodzi.

całująca się para młoda
Fotografia ślubna okazała się najbardziej dochodowa! Źródło: Pixabay

Projekt szkoleniafoto.pl

Pomysł, który powstał z pasji uczenia wszystkich zainteresowanych tematyką fotografii, jak również organizowania plenerów i spotkań fotograficznych. Warsztaty i kursy fotograficzne to szeroko pojęty zakres działań pani Eweliny i pana Łukasza - począwszy od nauki osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią, jak również dla nieco bardziej "wtajemniczonych". Zawsze starają się, aby szkolenia były jak najbardziej merytoryczne, ciekawe i inspirujące.

Prowadzą szkolenia grupowe, indywidualne oraz dla firm - zarówno z podstaw fotografii jak również z zaawansowanej fotografii produktowej i obróbki cyfrowej z programach graficznych.

Od samego początku działalności szkoleniowej, czyli od 2016 roku, działają według jasno określonej strategii, czyli propagowania świadomej fotografii.

Ich misją jest dążenie do popularyzacji fotografii jako formy własnego wyrazu, aktywne wspieranie w rozwoju swoich klientów i dostarczenie wiedzy na najwyższym poziomie. Zależy im na wysokiej jakości merytorycznej, dlatego współpracują z doświadczonymi trenerami, którzy dzielą się swoją wiedzą.

Z kolei ich wizja to wzrost rozpoznawalności i umacnianie pozycji rynkowej w zakresie prowadzonych szkoleń; to marka , która ma być kojarzona z profesjonalizmem, zaangażowaniem i partnerstwem.

„Kurs poprowadzony bardzo profesjonalnie, całość odbywała się na bardzo różnorodnych zdjęciach co pozwoliło w pełni zrozumieć działanie wszystkich suwaczków. Bardzo dobrym rozwiązaniem ze strony prowadzącego okazały się konsultacje które odbyły się kilka dni po odbytym kursie. Bardzo polecam!” – uczestniczka kursu

Kurs fotografii pierwsze kroki to nastawione na praktykę szkolenie - teorii tylko tyle ile jest niezbędne, aby poznać swój aparat. Na pewno nie poznasz historii fotografii czy innej tematyki, która nie przyda się podczas fotografowania.

Świetne kursy fotografii są także dostępne w Krakowie.

Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne

Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne to organizacja non profit istniejąca od 1947 roku. Celem Towarzystwa jest popularyzacja fotografii i wspieranie inicjatyw związanych z tą dziedziną sztuki na Pomorzu.

GTF tworzą ludzie doświadczeni i młodzi, zawodowi fotograficy oraz pasjonaci robiący zdjęcia dla przyjemności. GTF prowadzi kursy i warsztaty fotograficzne, organizuje konkursy i plenery fotograficzne. Osoby uczące się fotografii zawsze mogą liczyć na pomoc koleżanek i kolegów, którzy chętnie dzielą się umiejętnościami i doświadczeniem.

Członkowie Towarzystwa odnoszą liczne sukcesy artystyczne, a ich prace są nagradzane na polskich i europejskich konkursach fotograficznych.

Największym sukcesem GTF jako organizacji jest uznanie go w 1971 w Sao Paulo za najlepsze towarzystwo fotograficzne na świecie.

GTF od 15 maja 1996 roku jest członkiem zbiorowym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców – wspierającym rozwój fotografii.

W GTF kultywuje się tradycję zapraszania do zostania członkiem Towarzystwa.

Następuje to najczęściej w momencie, gdy dana osoba istotnie angażuje się w działania klubowe, uczestniczy w życiu towarzystwa itd. Tradycją stało się, że kandydaci na członków GTF przynoszą do przeglądu swoje prace i najczęściej w tym właśnie momencie, zyskując przychylność minimum dwóch członków GTF – zostają przez zarząd zaproszeni do złożenia deklaracji i przystąpienia do towarzystwa.

Członkowstwo w towarzystkie oraz budowanie sieci kontaktów w społeczności branżowej może przyczynić się do rozwoju Twojej kariery jako profesjonalny fotograf!

suwnice w stoczni gdańskiej
Stocznia Gdańska to świetne miejsce do zrobienia kilku ujęć. Źródło: Pixabay

Uczęszczanie do szkoły fotograficznej w Gdańsku

Szybki research w Internecie ujawnia, że w Gdańsku jest kilka miejsc, w których można się uczyć fotografii.

Niezależnie od tego, czy wiesz wszystko o lustrzankach, czy po prostu chcesz nauczyć się fotografować, z pewnością którakolwiek ze szkół znajdujących się w mieście będzie dla Ciebie odpowiednia.

Tutaj prezentujemy trzy, które zrobiły na nas największe wrażenie.

Gdańska Szkoła Artystyczna

Jednym słowem Gdańska Szkoła Artystyczna, to miejsce twórcze, gdzie poznasz wiele otwartych i twórczych osób. Znajdź czas dla siebie.

Kurs fotografii zaczyna się od solidnego poznania podstaw fotografii. Tematyka zajęć jest rozległa: portret, pejzaż, akt, makrofotografia, fotografia nocna, to tylko niektóre z tematów jakie zostaną omówione. Nie zabraknie zająć z kompozycji obrazu oraz środków wyrazu w fotografii. Słuchacze kursu zapoznają się także z pracą w studiu fotograficznym. Poznają rodzaje oświetlenia studyjnego, podstawowe klucze oświetleniowe.

Niestety na stronie widnieją informacje o promocji, ale nie podano ceny kursu.

Trójmiejska Szkoła Fotografii

Szkoła fotografii kształcąca w oparciu o najnowocześniejsze metody nauczania, kładąc szczególny nacisk na praktyczne zastosowanie wiedzy. Dzięki połączeniu teorii z praktyką i doświadczonej kadrze dydaktycznej, zapewniają swoim słuchaczom równomierny rozwój umiejętności teoretycznych i praktycznych związanych z fotografią.

W sercu TSF znajduje się policealna szkoła fotografii (działająca pod nadzorem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Szkoła ta nadaje tytuł zawodowy plastyk, specjalizacji fotograf. Zajęcia prowadzone są w systemie stacjonarnym, w co drugi weekend w sobotę i niedzielę.  Od roku 2020 wprowadzili również zajęcia online, które odbywają się w poniedziałki i środy.

Oprócz tego w ramach TSF działa roczne Studium Fotografii Artystycznej, które realizuje program wspólny z pierwszym rokiem szkoły zaocznej, nie dając jednocześnie uprawnień zawodowych oraz czteromiesięczne Studium Fotografii, które kładzie nacisk na praktyczną naukę wybranych aspektów fotografii. Zajęcia w studium fotografii oferowane są w formie bloków czteromiesięcznych organizowanych na różnych poziomach zaawansowania i poświęconych różnym dziedzinom fotografii. W przypadku bloków przeznaczonych dla osób średnio-zaawansowanych i zaawansowanych obowiązuje postępowanie rekrutacyjne złożone z prezentacji portfolio i rozmowy kwalifikacyjnej.

Ponadto szkoła organizuje kursy fotograficzne, które różnią się poziomem zaawansowania i obejmują różne działy i style fotografowania.

Możesz także dowiedzieć czy podobne szkoły fotografii znajdują się w Poznaniu lub we Wrocławiu.

ArtPozytywni

ArtPozytywni to warsztaty i kursy fotografii nie tylko dla początkujących, plenery i spotkania – to magia fotografii i cyfrowej obróbki od podstaw w Trójmieście.

Marka ArtPozytywni została stworzona przez panią Katarzynę Maczyszyn w 2016 roku z myślą o osobach, które kochają fotografię, szukają ciekawych metod fotograficznych, praktycznej wiedzy o fotografii i cyfrowej obróbce od podstaw oraz kontaktu z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.

Warsztaty zostały przygotowane z myślą o tych osobach, które pragną fotografować świadomie, wykorzystując własny aparat i jego możliwości w celu uzyskania lepszych fotografii. Jest to kurs fotografii od podstaw podany w wersji zrozumiałej dla każdego uczestnika.

Warsztaty obejmują:

 • 2 spotkania warsztatowe po 6 h – razem 12 h (w każdy dzień teoria plus praktyka)
 • wsparcie podczas nauki i po jej zakończeniu: dodatkowe ćwiczenia – tematy do zrobienia („tematy tygodnia grupy), możliwość konsultacji online poprzez grupę zamkniętą na FB

Czego się dowiesz podczas warsztatów fotografii od podstaw:

 • dowiesz się jak uważnie komponować ciekawe kadry (krajobrazowe, portretowe, reportażowe (rodzinne), makro,
 • jakie możliwości ma Twój sprzęt fotograficzny i jak sobie z nim radzić
 • jak sprawić, żeby światło Ci pomagało, a nie przeszkadzało przy sprzęcie, który posiadasz
 • odkryjesz, czym jest czas naświetlania, przysłona, ISO, ogniskowa obiektywu
 • poznasz pliki RAW i dowiesz się jak wykorzystać je do uzyskania efektu, który widziałeś u innych fotografujących

Nauka dostosowywana jest do potrzeb grupy. Prowadzący kładą nacisk na naukę w formie praktyki, a nie tylko w formie teoretycznych wykładów.

twierdza wisłoujście w gdańsku
To dobry przykład średniowiecznej architektury Gdańska. Źródło: Pixabay

Zajęcia z fotografii online

Trójmiejska Szkoła Fotografii oferuje zajęcia w wersji online w zakresie ich bestsellerowego warsztatu podstaw fotografii.

W ciągu pięciu dni warsztatu prowadzonego w trybie wideokonferencji nauczysz się wykorzystywać możliwości swojego aparatu, kontrolować ekspozycję, głębię ostrości, stosować podstawowe narzędzia kontroli obrazu. Poznasz także podstawy fotografii krajobrazowej i techniczne narzędzia stosowane w zdjęciach pejzażu.

Program kursu został dostosowany do prowadzenia online, obejmując również ćwiczenia praktyczne i omówienie prac wykonanych przez uczestników.

Za taki kurs należy zapłacić 350 zł.

Niezależnie od tego, czy kiedykolwiek chciałeś zobaczyć świat przez obiektyw aparatu, czy też rozważasz zmianę specjalizacji- na przykład na fotografię makro w dorzeczu Amazonki, kursy fotografii online mogą okazać się najlepszą opcją.

Co zrobić, jeśli warsztaty i szkoły fotograficzne po prostu nie są dla Ciebie?

Superprof oferuje kadrę wyszkolonych specjalistów fotografii, którzy są gotowi do przekazywania wskazówek fotograficznych, podczas indywidualnych zajęć, także za pośrednictwem kamery internetowej.

Od pytań dotyczących czasu ekspozycji do korzystania z Photoshopa, nasi korepetytorzy dostarczą Ci wszelkich instrukcji, których potrzebujesz w zaciszu własnego domu.

Niezależnie od tego, czy chcesz nauczyć się robić zdjęcia w zakresie fotografii komercyjnej czy kompozycji artystycznej, dla przyjemności czy dla zysku, znasz teraz wiele sposobów na naukę technik fotograficznych w Gdańsku.

Czy teraz czujesz się pewnie w swoim pragnieniu, aby myśleć nieszablonowo i robić piękne zdjęcia?

Szukaj kursów fotografii w całej Polsce na Superprof lub przeczytaj więcej o kursach fotograficznych z naszym specjalnym artykule.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem ciekawą świata i bezpośrednią osobą. Moim chlebem powszednim są informacje. Dobry research to podstawa i zawsze znajdę coś ciekawego, niezależnie czy to na temat makijażu brwi, tresury psów, czy fizyki kwantowej.