Czy jako rodzimy mieszkaniec Łodzi, możesz wymienić trzy miejsca na obszarze miasta, które są godne uwiecznienia aparatem? A co powiesz o obszarze poza granicami miasta?

W rzeczywistości, rodowity Łodzianin ma tak wiele do uchwycenia aparatem lub kamerą, że tydzień zwiedzania jako turysta, to za mało czasu, aby zobaczyć i sfotografować nawet najbardziej popularne miejsca!

Od największego w Europie kompleksu leśnego w granicach miasta jakim jest Las Łagiewnicki do Kościoła Zesłania Ducha Świętego, nic dziwnego, że turyści gromadzą się w tym mieście - i na pewno założymy się, że każdy ma ze sobą aparat!

Nawet tych, którzy przyjeżdżają na Fashion Week Poland i będą nagrywać swoje relacje i snapy, zaskoczy ilość ciekawostek, które mogą udostępniać w mediach społecznościowych.

Bez względu na to, dlaczego dzierżysz aparat, podstawowym powodem zobaczenia świata przez obiektyw jest uchwycenie godnych uwagi zabytków i niezapomnianych chwil.

Skoro zabytki i niezapomniane chwile są rzeczywiście warte uchwycenia aparatem, to byłoby warto dowiedzieć się, jak to zrobić dobrze...

Nawet jeśli masz duże doświadczenie za obiektywem, jako zaawansowany fotograf, zawsze znajdzie się coś, czego jeszcze możesz się nauczyć. Zwłaszcza biorąc pod uwagę postęp technologiczny w sztuce fotografii!

Przyjrzymy się teraz studiom fotograficznym w Łodzi i okolicach, dla fotografii komercyjnej, a także dla samej pasji. Oczywiście, możesz uczyć się fotografii w innych polskich miastach.

Przykładowo, jeśli jesteś z Pomorza, to może Cię zainteresować nasz artykuł na temat studiowania fotografii w Gdańsku.

Ustalenie specjalności przed podjęciem lekcji pomoże Ci rozwinąć się jako fotograf. Źródło: Pixabay
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Fotografia
Sylwia
5
5 (8 oceny)
Sylwia
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (3 oceny)
Wojciech
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (4 oceny)
Magdalena
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (3 oceny)
Piotr
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adrianna
5
5 (3 oceny)
Adrianna
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (5 oceny)
Julia
30 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
5
5 (1 oceny)
Jakub
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
Agnieszka
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sylwia
5
5 (8 oceny)
Sylwia
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (3 oceny)
Wojciech
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (4 oceny)
Magdalena
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (3 oceny)
Piotr
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adrianna
5
5 (3 oceny)
Adrianna
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (5 oceny)
Julia
30 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
5
5 (1 oceny)
Jakub
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
Agnieszka
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Nauka u profesjonalnego fotografa

Chociaż możesz zachwycać się podczas uwieczniania unikalnych momentów i fotografowania ich dla potomności, możesz czuć się przytłoczony różnorodnością stylów fotograficznych.

Każdy z tych rodzajów fotografii wymaga innej techniki i, do pewnego stopnia, innego sprzętu:

 • Fotografia portretowa
  • rodziny, seniorzy i dzieci są podspecjalnościami tego stylu fotografii
 • fotografia headshotowa – przeznaczona dla aktorów, modeli lub każdego, kto potrzebuje portfolio
 • fotografia mody
 • fotografia komercyjna
  • fotografia reklamowa i projektowanie graficzne wchodzą w zakres niniejszego ogólnego terminu
 • Fotografia przyrody i dzikich zwierząt
 • Fotografia krajobrazowa – bardziej ekspresja panoramiczna niż fotografia przyrody
 • Fotoreportaż
 • fotografia makro – obrazowanie małych elementów lub organizmów
  • makrofotograf fotografuje drobne szczegóły w biżuterii, a także drobne zwierzęta i owady

Jeśli zamierzasz rozwijać karierę w fotografowaniu ludzi, być może fotografia portretowa okaże się dla Ciebie najlepszą opcją.

Jeszcze lepiej: wielu fotografów portretowych oferuje warsztaty, aby nauczyć Cię wszystkiego o ich metodologii!

Jednym z takich mentorów jest pan Tomasz Pawlak.

Podczas warsztatów otrzymasz kompleksowe przygotowanie dotyczące tworzenia wyjątkowych zdjęć najwyższej jakości. Obejmują one kwestie związane zarówno ze stroną techniczną, którą stanowi prawidłowa obsługa aparatu i poznanie jego możliwości, jak również stroną praktyczną, a więc tematy dotyczące właściwego kadrowania zdjęć, wykorzystania światła oraz końcowej obróbki materiałów. Po tych zajęciach na pewno zauważysz różnicę w swoich fotografiach!

Najlepiej będzie, jak przyniesziesz własny aparat i statyw, jeśli go masz.

To, co kochamy w tych warsztatach, to umiejętności i talent, które pan Pawlak wnosi do swoich zajęć: pasja do sztuki i łatwy sposób, aby uspokoić nawet najbardziej nieśmiałego początkującego fotografa.

Jesteśmy mniej zachwyceni faktem, że nie ma nigdzie informacji o czasie trwania kursu czy cenie.

Najlepsze jest to, że warsztaty są spersonalizowane, mogą to być zajęcia w grupach, indywidualne, dla początkujących i dla tych bardziej zaawansowanych, którzy chcą poszerzyć swoje umiejętności.

Jeśli jesteś zainteresowany bardziej kompleksowym kursem i masz szczególne pragnienie, aby uchwycić zabytki na Placu Wolności czy Murale, to pani Katarzyna Ulańska będzie instruktorem dla Ciebie.

Pomoże Ci wyjść poza ustawienia auto Twojej lustrzanki, rozwiać wątpliwości odnośnie kompozycji i doradzić, z którego obiektywu i filtra skorzystać, by uzyskać optymalny efekt.

W ciągu 6 spotkać po 2 godziny, które można spędzić w jej towarzystwie, można robić zdjęcia różnych miejsc w Łodzi oraz w studiu.

Dla kogo są te warsztaty fotograficzne?

Dla każdego – przyjdź i dowiedz się jakie są możliwości Twojego aparatu. Będziesz miał okazję w praktyce sprawdzić swój sprzęt i zacząć robić naprawdę dobre zdjęcia!

Jeśli masz nadzieję na warsztaty, zajęcia mogą być prowadzone także przez panią Małgorzatę Kubicę, najlepiej będzie, jeśli zadzwonisz i ustalisz szczegóły kursu, takie jak terminy i kwestie lokalizacji.

Obie pracują sporo, oferując swoją szczególną markę geniuszu jak wielu fotografów, gdzie i kiedy tylko jest to możliwe, więc najpierw spisz sobie pytania, które chciałbyś zadać i skontaktuj się z nimi telefonicznie lub mailowo.

To, co kochamy w studiu Fotograf Łódź - Ulanka, to ich ogromne doświadczenie w uchwyceniu wspaniałych scen przyrodniczych i ich oddanie szkoleniu następnego pokolenia fotografów.

To, co nas mniej zachwyca, to niemal ekskluzywne skupienie się na tym, jak korzystać z aparatu cyfrowego, praktycznie ignorując wszelkie działania post processinge lub edycję zdjęć.

Jeśli jesteś na poziomie pośrednim lub jesteś zaawansowanym fotografem i wiesz, jak korzystać z aparatu, a nawet już założyłeś portfolio online, możesz być zainteresowany dołączeniem do towarzystwa fotograficznego.

Jeśli jesteś na Dolnym Śląsku we Wrocławiu, może okazać się przydatne, aby przeczytać artykuł o studiach fotograficznych w tym mieście.

Nie chcesz iść na studia żeby uczyć się fotografii? Z Superprof po wpisaniu przykładowej frazy "kurs fotografii Gdańsk" znajdziesz odpowiednie dla siebie zajęcia w mieście, które Cię interesuje.

Monopolis, aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego, Łódź, Polska
Wiele klubów fotograficznych sponsoruje konkursy: możesz wziąć w nich udział! Źródło: Unsplash

Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne

Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne powstało w 1949 r. Od 1957 roku posiada własną Galerię Fotografii, w której obecnie prezentują około 20 wystaw rocznie, indywidualnych i zbiorowych, autorów krajowych i zagranicznych. Prowadzenie tego typu działalności, nieprzerwanie od tylu lat, jest niewątpliwie wielkim sukcesem i umożliwia spełnianie ich głównego celu, czyli upowszechnianie fotografii jako dziedziny sztuki.

Możesz uczyć się fotografii także w Krakowie lub w Warszawie.

Oprócz wystaw fotograficznych, organizują również konkursy, w tym comiesięczny konkurs "Fotografia Miesiąca", pokazy przezroczy, plenery fotograficzne, wymianę wystaw z innymi galeriami i ośrodkami sztuki w kraju i zagranicą. Obecnie Towarzystwo liczy ponad 100 członków, zarówno takich, dla których fotografia jest sposobem spędzania wolnego czasu, jak i tych, dla których stała się zawodem.

Ich działalność nie byłaby możliwa, gdyby nie przychylność Władz Miasta i dobre serce sponsorów, bo to dzięki nim nadal mogą kontynuować swoje tradycje i być znaczącym miejscem na kulturalnej mapie Łodzi.

Studiowanie fotografii na uczelni w Łodzi

Studia artystyczne na kierunku fotografia i multimedia w Łodzi przyciągają uwagę zwłaszcza osób, które interesują się sztuką bądź mają aspiracje artystyczne. Właśnie dlatego warto odpowiednio wcześnie zapoznać się z wymaganiami rekrutacyjnymi, ponieważ uczelnie ustalają je indywidualnie.

Przyszli studenci muszą przedstawić wyniki z obowiązkowych egzaminów maturalnych na poziomie podstawowym, ale warto także pokusić się o zdawanie egzaminów dodatkowych na rozszerzeniu.

Kandydaci będą musieli podejść także do egzaminu wstępnego, który przewidywany jest w trakcie rekrutacji na pierwszy i drugi stopień. 

Chcesz rozpocząć naukę fotografii? Na stronie Superprof po wpisaniu przykładowej frazy (kurs fotografii Łódź), w kilka chwil znajdziesz idealnego dla siebie nauczyciela w swoim i każdym innym mieście.

Akademia Sztuk Pięknych

Interdyscyplinarny kierunek, którym jest fotografia i multimedia, można zaliczyć do kategorii studiów artystycznych. Na tego typu propozycję kształcenia składają się specjalistyczne zajęcia teoretyczne, ale także praktyczny warsztat, który w najwyższym stopniu przygotuje studentów do prowadzenia indywidualnej działalności zawodowej oraz profesjonalnej aktywności artystycznej.

Kierunek daje Ci wiele możliwości do rozwijania umiejętności warsztatowych, technologicznych i technicznych w zakresie fotografii i multimediów. Akademia Sztuk Pięknych pozwala swoim studentom używać fotografii, wideo i animacji do tego, by wyrażać siebie, ale jednocześnie, by robić to na wysokim poziomie wizualnym i artystycznym.

Studenci kierunku fotografia i multimedia w Łodzi są przygotowywani do prowadzenia działalności artystycznej i zawodowej w szeroko pojmowanej branży fotograficznej i multimedialnej.

Na zajęciach nauczysz się stosować różnego rodzaju technik rejestracji obrazu i dźwięku. Studenci realizują różne twórcze projekty obejmujące fotografię studyjną, konceptualną i dokumentalną. Zdobywają także szeroką wiedzę na temat wykorzystywanych technik i możliwości technologicznych, jednocześnie uczą się obsługi najważniejszych programów graficznych.

Z pewnością będziesz miał/a okazję zgłębiać idee fotografii, ale także technik wideo oraz cyfrowych mediów, a wszystko po to, by jak najlepiej wyrażać siebie poprzez sztukę. Akademia Sztuk Pięknych daje do dyspozycji wszystkim kształcącym się studio fotograficzno-filmowe, laboratorium fotografii analogowej i cyfrowej, laboratorium dźwięku.

Szkoła Filmowa

Studia fotograficzne w Szkole Filmowej posiadają 23-letnią tradycję nauczania. Katedra Fotografii na wydziale Operatorskim i Realizacji Tv posiada:

 • doświadczoną kadrę,
 • niezbędne zaplecze lokalowo-sprzętowe.

Pozwala to przyszłym studentom, którzy uzyskali minimum dyplom licencjata - na kontynuowanie studiów niestacjonarnych w rozszerzonej formule.

Przygotowany program studiów kierowany jest przede wszystkim do osób związanych z szeroko pojętym rynkiem mediów i zainteresowanych zdobyciem konkretnych umiejętności praktycznych w obszarze kształtowania obrazu fotograficznego i podstaw filmowego. Zakłada on dalsze kształcenie zawodowe i szerokie przekazanie wiedzy teoretycznej co zaowocuje poszerzeniem świadomości twórczej oraz nabyciem umiejętności formułowania własnej wypowiedzi artystycznej. Poszczególne zagadnienia artystyczne, teoretyczne i praktyczne znajdują swoje odzwierciedlenie we wszystkich programowych formach zajęć (wykładach, warsztatach, seminariach, ćwiczeń indywidualnych i zbiorowych).

Zrealizowanie założonych programowych celów kształcenia pozwoli absolwentowi na:

 • swobodne poruszanie się po współczesnym rynku sztuki,
 • kierowanie zespołami ludzi współtworzącymi obraz fotograficzny,
 • podejmowanie pracy w agencjach fotograficznych, prasie, wydawnictwach, ośrodkach kultury, galeriach itp.

Program studiów w Szkole Filmowej w Łodzi obejmuje:

 • Kształcenie kierunkowe:
  • praktyka oświetlenia, postprodukcja obrazu, fotografia użytkowa i reklamowa, projekt i publikacja, techniki alternatywne w fotografii, działania audiowizualne;
 • Nauczanie kierunkowe:
  • projektowanie, zagadnienia współczesnej fotografii, media w sztuce XX i XXI w., kultura i komunikacja, konteksty fotografii, kreacja w fotografii, fotografia dokumentalna i reportażowa, fotografia a film, konteksty sztuk wizualnych;
 • Nauczanie ogólne:
  • elementy socjologii kultury wizualnej, estetyka i filozofia fotografii, fotografia – multimedium sztuki, strategie kuratorskie, proseminarium.
cyfrowo obrobione zdjęcie laptopa tableta ia smartfona
Ty też możesz opanować sztukę cyfrowej edycji zdjęć online! Źródło: Pixabay

Nauka fotografii online

Specjalnie dla tych, którzy nie mają dostępu do programu studiów fotograficznych, który znajduje się w odległości podmiejskiej od ich domu, został stworzony kurs fotografii online.

Jeśli naprawdę wolisz uczyć się w domu, zawsze możesz zaangażować nauczyciela Superprof.

Superprof ma ponad 70 wykwalifikowanych nauczycieli, aby przeprowadzić Cię przez lekcje fotografii online, za pośrednictwem kamery internetowej, w zaciszu własnego domu.

Czy jesteś fanatykiem fotografii analogowej, który waha się czy opanuje mistrzowsko obsługę sprzętu cyfrowego?

I odwrotnie: potrafisz posługiwać się lustrzanką, ale teraz chcesz opanować sztukę fotografii analogowej i rozwijać się w tym kierunku?

Czy zawsze tylko bawiłeś się kompaktowym aparatem cyfrowym, ale chcesz kupić bardziej złożonego modelu aparatu?

Dla wszystkich tych przypadków i więcej, w Superprof znajdziesz korepetytora dla siebie!

Wszyscy turyści robiący zdjęcia w mieście sztuki, mogą uchwycić tyle widoków, że zabraknie im filmu lub miejsca na karcie pamięci...

Ze świadomością, że Łódź, sama w sobie, historycznie ma tak wiele wizualnych smakołyków do zaoferowania: czy to wręcz nie prosi Cię byś podjął lekcje fotografii w tym mieście?

A teraz wiesz, gdzie i od kogo możesz się uczyć!

Jeśli Łódź jest zbyt daleko, artykuł o nauce fotografii w Poznaniu może okazać się przydatny.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem ciekawą świata i bezpośrednią osobą. Moim chlebem powszednim są informacje. Dobry research to podstawa i zawsze znajdę coś ciekawego, niezależnie czy to na temat makijażu brwi, tresury psów, czy fizyki kwantowej.