Dobry fotograf to taki, który nie jest w stanie reprezentować obiektywnej rzeczywistości, ale przetłumaczyć doznania i emocje odczuwane w momencie wciskania migawki aparatu. - David DuChemin

Najlepsi fotografowie to ci, którzy wiedzą, jak używać techniki do transkrypcji emocji.

Możesz mieć umiejętności i pasję fotografa, ale gdzie możesz zwrócić się po naukę takiej techniki?

Na szczęście nasz kraj ma wiele możliwości, które można wybrać, aby zdobyć umiejętności fotograficzne: poprzez lekcje online – albo formalne zajęcia na uczelni, albo na warsztatach z uznanym profesjonalistą.

Dla amatorów, którzy chcą zrozumieć głębię ostrości, czarno-białą fotografię lub kompozycję fotograficzną; dla tych entuzjastów mających nadzieję stać się pro:

Każda ilość wiedzy fotograficznej i doświadczenia unoszącego się w obrębie siatki trójpodziału należy do Ciebie.

Podajemy teraz listę kilku miast, w których znalezienie kursu fotografii nie stanowi problemu!

Ale po pierwsze, dlaczego miałbyś podjąć lekcje fotografii?

Czym jest fotografia?

Najdziwniejsze w fotografii jest to, że jest to w pewnym sensie wiele rzeczy w jednym. Jest to medium, które nie przypomina czegoś takiego jak malarstwo, rysunek czy rzeźba – ponieważ są to rzeczy, które w naszej kulturze są ograniczone do tej sfery zwanej "sztuką".

Z drugiej strony fotografia to różne rzeczy dla różnych ludzi. Chociaż, tak, jest to absolutnie sztuka - z fotografami takimi jak Sebastiao Salgado, Eugene Atget i Annie Leibovitz wynoszącymi swoje zdjęcie do jego potencjału artystycznego - to zdecydowanie coś więcej.

Raczej jej cele i zastosowania wahają się od polityki, dokumenty, od abstrakcji do przyziemnych tematów. To niesamowite, że ten sam rodzaj medium jest używany do robienia zdjęć listy zakupów, jak to jest w przypadku tworzenia obrazu, dokumentowania rewolucji, lub upamiętniania ukochanej osoby. W tej różnorodności fotografia jest niezwykle bogatą dyscypliną – czymś trochę jak pisanie, które jest używane w podobny sposób.

Tyle zdjęć!

To trochę frustrujące, że fotografia jest używana przez zdecydowaną większość ludzi w przyziemnym, a nie artystycznym aspekcie. Badania sugerują, że ludzkość w ogóle robi bilion zdjęć rocznie - liczba, która przekłada się na zdjęcie co drugi dzień zrobione przez wszystkich na świecie. Ale są to zdjęcia są naszych kotów, naszych posiłków, nas samych w lustrze lub przed Izbą Parlamentu - i tak naprawdę nie są one specjalnie wartościowe, nawet dla nas samych.

Jest to szczególnie prawdziwe, gdy robimy zdjęcia smartfonami lub natychmiast usuwamy je za pośrednictwem Snapchata. Ale łatwość, z jaką robimy te zjęcia siebie i naszego świata, jest dramatycznie nowa – i może być cechą definiującą naszą erę.

kobieta w studiu fotograficznym
Udział w warsztatach fotograficznych może pomóc Ci ukierunkować swoje umiejętności i zainteresowania. Źródło: Pixabay

Więc, dlaczego powinieneś wziąć lekcje fotografii?

W kontekście, w którym wszyscy robimy zdjęcia przez cały czas, dlaczego mielibyśmy chcieć wziąć udział w zajęciach fotograficznych?

Odpowiedź na to pytanie odnosi się do pierwszego rodzaju fotografii, o którym wspominaliśmy w tej sekcji. Ponieważ niektórzy z nas nie są zadowoleni z jakości zdjęć, które robimy na co dzień. Nie czerpiemy zbyt wiele przyjemności z robienia zdjęcia zepsutej żarówki, abyśmy pamiętali o jej typie, kiedy dotrzemy do sklepu, aby kupić zamiennik. Większość z nas naprawdę nie myśli, o tym czym w zasadzie jest "fotografia". I w sumie dobrze, bo po co?

Ponieważ fotografia, która inspiruje ludzi, zaskakuje ich, wprawia w dobry nastrój i wzbudza zachwyt, to nie tylko sposób, w jaki jest prezentowana.

Mamy tu na myśli to, że to samo zdjęcie robi wrażenie – a nie to, skąd pochodzi zdjęcie. To wtedy, gdy zdjęcie jest bardziej jak obraz, staje się interesujące.

I to jest to, co wymaga strasznie dużo umiejętności: musimy uzyskać odpowiedni kąt, odpowiedni poziom światła, odpowiednią długość ekspozycji i czas otwarcia migawki. Jeśli jesteś fotografem przyrody, musisz mieć cierpliwość, właściwą lokalizację, aby zobaczyć dokładnie to, czego szukasz. Wszystko to jest owocem uczenia się, szkolenia.

Właśnie do tego służą kursy fotografii. Uczenie się umiejętności fotograficznych, a nie tylko kadrowanie i wciskanie przycisku migawki.

A dla amatorów?

Wszystko to jest tak samo ważne dla amatorów, jak i dla profesjonalisty. Ponieważ podczas gdy profesjonaliści zarabiają na robieniu zdjęć, amatorzy niekoniecznie - a więc piękno zdjęcia jest prawdziwą motywacją dla tych, którzy robią to z miłości.

Ale amatorzy też muszą się uczyć. Muszą też nadal się rozwijać. Muszą dalej się uczyć i rozwijać swoje umiejętności, aby ich pasja nie zgasła.

W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że się wypalisz - po prostu - że utkniesz w małej koleinie, bez motywacji by robić w kółko takie same zdjęcia.

Korepetytor, warsztaty fotograficzny lub szkoła, starają się utrzymać u Ciebie tę motywację. Pomagają one znaleźć różne metody, które Cię pchają do przodu, które Cię inspirują, które utrzymują, że chcesz nadal robić zdjęcia, które kochasz.

To jest powód, dla którego powinieneś iść na lekcje fotografii. Ponieważ, podczas gdy Ty możesz być typem osoby, która jest zorganizowana, a wiele osób myśli, że jest, jednak tylko im się wydaje.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Fotografia
Adrianna
5
5 (3 oceny)
Adrianna
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
Tomasz
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Krzysiek
Krzysiek
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
Dominika
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mario
Mario
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karim
Karim
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Natalia
5
5 (1 oceny)
Natalia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominik
Dominik
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adrianna
5
5 (3 oceny)
Adrianna
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
Tomasz
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Krzysiek
Krzysiek
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
Dominika
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mario
Mario
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karim
Karim
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Natalia
5
5 (1 oceny)
Natalia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominik
Dominik
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Gdzie można wziąć udział w zajęciach fotograficznych w Warszwie?

Możliwości nauki fotografii w naszej pięknej, tętniącej życiem stolicy są tak bogate, jak zdobienia w komnatach Zamku Królweskiego.

Jeśli chcesz uchwycić niektóre z najpiękniejszych przykładów architektury i ulic, w Warszawie znajdziesz wiele okazji, aby wyciagnąć aparat i przetestować umiejętności pozyskane podczas z kursów fotografii.

Masz problemy z ustawieniami manualnymi?

Jeśli jesteś początkujący z nowo zakupioną lustrzanką Nikon;lub poświęcasz dużo czasu na szlifowanie swoich umiejętności w zakresie fotografii analogowej: Warszawa oferuje mnóstwo warsztatów fotografii specjalnie dla Ciebie!

Opcje warsztatów i kursów fotograficznych w Warszawie:

 • Warsztaty z Tomaszem Zienkiewiczem
 • Qbec Studio
 • Foto Taida
 • Akademia Fotografii

Ponadto możesz uczyć się fotografii w:

 • Warszawskiej Szkole Filmowej
 • Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Projektowej
 • Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej

Jednak nasza stolica oferuje znacznie więcej! Jeśli planujesz rozwijać swoją karierę jako profesjonalny fotograf, możesz wziąć pod uwagę członkostwo w towarzystwie fotograficznym.

Związek Polskich Artystów Fotografików to stowarzyszenie twórczo-zawodowe fotografów, którego zadaniem jest zachowanie ich dotychczasowego dorobku oraz promocja i rozwój współczesnej fotografiki. Związek skupia artystów poruszających się w różnorodnych stylistykach i wyznaczających różne kierunki artystyczne - od fotografii klasycznej po skrajną awangardę.

Statutowym celem działania ZPAF jest:

 • Wszechstronny rozwój twórczości fotograficznej, uwzględniający także postęp naukowo-techniczny w zapisie obrazu.
 • Współuczestnictwo w kształtowaniu polityki kulturalnej.
 • Ochrona swobody wypowiedzi twórczej.
 • Kształtowanie zasad etyki zawodowej.
 • Ochrona dorobku fotografii polskiej, a także upowszechnianie jej w kraju i zagranicą.
 • Inicjowanie systemowych rozwiązań prawnych zapewniających warunki do wykonywania zawodu artysty fotografika w oparciu o status twórcy.
 • Zarządzanie i ochrona powierzonych praw autorskich.
 • Zabieganie o rozwój mecenatu artystycznego.

Jeśli wolisz uczyć się w zaciszu własnego domu możesz skorzystać z kursu online, zapisując się na zajęcia u Marka Waśkiela! Ten profesjonalny fotograf nauczy Cię solidnych podstaw tej cudownej dziedziny twórczości.

oświetlony wieczorem stadion narodowy w warszawie
Czy kibice znają wszystkie funkcje aparatu cyfrowego? Źródło: Pixabay

Lekcje fotografii w Poznaniu

Jeśli Twoje najszczerszym pragnieniem jest postęp w fotografii, to najwyższy czas wyłączyć z aparatu ustawienia automatyczne.

Instruktorzy fotografii w Poznaniu wiedzą, jak pomóc Ci opanować czas otwarcia migawki, balans bieli, a nawet długą ekspozycję.

Jeśli mieszkasz w Poznaniu to najlepsze opcje, jakie możesz wybrać, by zgłębiać tajniki fotografii to:

Wielkopolska Szkoła Fotografii

Program nauczania stworzony jest tak by prowadził przez różne poziomy zaawansowania. Ich celem jest pomoc w przygotowaniu pierwszej indywidualnej wystawy. Spotkania z podstawową wiedzą techniczną, prowadzą słuchaczy od pomysłu na realizację, przez postprodukcję do wielu innych poziomów wtajemniczenia. Praca końcowa I roku studium pozwala zaprezentować w galerii swój wysublimowany cykl fotografii.

System pracy szkoły oparty jest na programie Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Uniwersytet Artystyczny (dawniej ASP) w Poznaniu jako pierwszy w kraju rozpoczął kształcenie w zakresie fotografii na poziomie studiów wyższych. 27 lat doświadczeń to nie tylko stworzenie programu i powołanie pierwszego w kraju kierunku fotografia, ale przede wszystkim liczne inicjatywy artystyczno-badawcze i popularyzatorskie, współpraca zagraniczna, międzynarodowy konkurs Photo Diploma Award, konferencje i sympozja naukowe, wystawy i liczne publikacje oraz ogromny dorobek absolwentów, z których wielu to uznani twórcy, dydaktycy i kuratorzy fotografii.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Fotografia
Adrianna
5
5 (3 oceny)
Adrianna
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
Tomasz
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Krzysiek
Krzysiek
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
Dominika
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mario
Mario
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karim
Karim
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Natalia
5
5 (1 oceny)
Natalia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominik
Dominik
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adrianna
5
5 (3 oceny)
Adrianna
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
Tomasz
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Krzysiek
Krzysiek
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
Dominika
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mario
Mario
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karim
Karim
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Natalia
5
5 (1 oceny)
Natalia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominik
Dominik
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Weź udział w zajęciach fotograficznych w Krakowie.

Jeśli mieszkasz w Krakowie lub planujesz przeprowadzkę do tego, miasta i chcesz uczyć się fotografii w tym mieście, to najlepsze opcje, jakie możesz wybrać to:

Szkoła Kreatywnej Fotografii SKF

Szkoła Kreatywnej Fotografii SKF jest dwuletnią szkołą policealną, prowadzoną w systemie dziennym i zaocznym od 2004 r. Nadzór pedagogiczny nad działalnością szkoły sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. SKF posiada uprawnienia do wydawania dyplomu z tytułem – Artysta Fotografik.

Szkoła Kreatywnej Fotografii SKF stawia sobie za cel wykształcenie absolwenta wszechstronnie przygotowanego do podjęcia pracy, świadomego nowoczesnych trendów w fotografii i dobrze znającego warsztat.

Zdobyta wiedza i rozwinięta wrażliwość artystyczna zdecydują o sukcesie we współpracy z mediami, agencjami reklamowymi i wydawnictwami oraz pozwolą na kreatywne, niekonwencjonalne kroki na polu zawodowym.

Program obejmuje kilkanaście przedmiotów od teoretycznych jak historia fotografii, poprzez ogólnoplastyczne, m.in. kompozycja, ćwiczenia kolorystyczne, do kierunkowych, w trakcie których prezentowany jest szeroki wachlarz technik fotografii czarno-białej i kolorowej w postaci ćwiczeń o bardzo zróżnicowanej tematyce. Przewaga zajęć praktycznych nad teoretycznymi wynika z założenia „uczyć przez działanie”.

Krakowska Szkoła Filmowa im. Wojciecha Jerzego Hasa

Zajęcia na kierunku fotografia mają wyłącznie praktyczny charakter, odbywają się zarówno w profesjonalnie wyposażonym studiu jak i w plenerach. Uczymy tylko rzeczy potrzebnych, odpowiadających aktualnym zapotrzebowaniom rynku.

Fotografia jest dla nas przede wszystkim sztuką, która nie może zaistnieć bez biegłości warsztatowej. Oprócz perfekcji warsztatu dbamy o kształtowanie plastycznego zmysłu i indywidualnego stylu studenta. Starannie dobrani wykładowcy to czynni zawodowo artyści fotograficy, pasjonaci o inspirującej osobowości.

Studenci tworząc własne portfolio, pracę dyplomową oraz prezentując swoje fotografie podczas wystaw, zdobywają doświadczenie niezbędne w zawodzie fotografa. Dyplom naszej Szkoły potwierdza zdobycie wykształcenia i nabycie kwalifikacji do wykonywania zawodu.

Ocena końcowa jest średnią z ocen: ukończenia studiów i pracy dyplomowej.

W ramach opłaty czesnego nasi Studenci mogą korzystać ze sprzętu szkolnego (kamer, aparatów, obiektywów, statywów, oświetlenia, montażowni etc.) oraz studia foto na użytek własnej działalności artystycznej

Nauka fotografii w Łodzi

Z kolei najlepszą opcją nauki fotografii dostępną w Łodzi jest:

Akademia Sztuk Pięknych

Fotografia i multimedia to kierunek artystyczny kształcący w zakresie fotografii oraz dyscyplin pokrewnych, z uwzględnieniem specjalistycznego kształcenia teoretycznego. Absolwent kierunku jest przygotowany do prowadzenia indywidualnej działalności zawodowej oraz profesjonalnej aktywności artystycznej, a także podjęcia pracy w sektorze kultury w charakterze kuratora i animatora działań artystycznych, kulturalnych i edukacyjnych. Absolwent studiów zdolny jest realizować własne projekty zawodowe oraz artystyczne, korzystając z umiejętności warsztatowych, technologicznych i technicznych w obszarze fotografii i multimediów.

Fotografia to coś więcej niż obraz i więcej niż technika. W ASP spotykają się studenci i pedagodzy, aby pracować nad wizualnymi komunikatami, które opowiadają różne historie i powstają w profesjonalnych warunkach. Możesz użyć fotografii, wideo i animacji do wyrażenia siebie.

Ponadto do dyspozycji studentów są specjalistyczne warsztaty, studio fotograficzno-filmowe, a także laboratorium fotografii analogowej i cyfrowej oraz dźwięku.

Niemniej, możesz skorzystać z usług innych szkół lub kursów dostępnych w Łodzi, jeśli uważasz, że studia nie są dla Ciebie.

mural rubinstein w łodzi
Łódź uchodzi za miasto sztuki. Źródło: Ultrafioletowo.pl

Uczenie się fotografii we Wrocławiu

Bezdyskusyjnie najlepszą opcją są studia na wrocławskim ASP na kierunku fotografia i multimedia. Jednak jeśli nie interesują Cię studia i szukasz kursu lub warsztatów fotograficznych dostępnych we Wrocławiu, to istnieje osobny artykuł na ten temat.

Studia I stopnia kształcą absolwenta przystosowanego do funkcjonowania w obszarze działań związanych z kreowaniem i użytkowym wykorzystaniem obrazu fotograficznego i pracy w obszarze multimediów.

Absolwent uzyskuje: umiejętność kreowania i stosowania obrazu fotograficznego, umiejętność kreowania i stosowania obrazu wideo oraz animacji, umiejętność montażu i przekształceń obrazu ruchomego, umiejętność transpozycji i wykorzystania obrazu fotograficznego oraz ruchomego w produktach edytorskich i multimedialnych.

Absolwent otrzymuje wiedzę humanistyczną i artystyczną odpowiednią dla studiów wyższych. Absolwent otrzymuje tytuł licencjata na kierunku sztuka mediów.

Z kolei, studia II stopnia kształcą absolwenta świadomego roli fotografii i współczesnych mediów elektronicznych, gotowego do funkcjonowania w dziedzinach związanych z autorskim kreowaniem i wykorzystaniem obrazu fotograficznego oraz obrazu ruchomego – narracji wideo, działań interaktywnych i multimedialnych.

Absolwent otrzymuje wiedzę humanistyczną i artystyczną pozwalającą na formułowanie własnych komunikatów w obszarze sztuki. Absolwent otrzymuje tytuł magistra na kierunku sztuka mediów.

Zajęcia z fotografii w Gdańsku

Trójmiejska Szkoła Fotografii jest szkołą fotografii kształcącą w oparciu o najnowocześniejsze metody nauczania, kładąc szczególny nacisk na praktyczne zastosowanie wiedzy. Dzięki połączeniu teorii z praktyką i doświadczonej kadrze dydaktycznej, zapewniają swoim słuchaczom równomierny rozwój umiejętności teoretycznych i praktycznych związanych z fotografią.

Studium fotografii to znakomita oferta dla osób, którym nie wystarcza program kursu dla początkujących lub chcieliby pogłębić i rozszerzyć umiejętności w czasie tego kursu zdobyte, ćwicząc je jednocześnie w praktyce korzystając ze szkolnego studia fotograficznego, a jednocześnie z różnych względów nie chcą podejmować długoterminowego zobowiązania, jakim jest nauka w szkole policealnej czy nawet w rocznym studium fotografii artystycznej.

Większość prowadzonych w ramach studium zajęć to ćwiczenia i projekty praktyczne prowadzone w studio i w plenerze, obudowane jedynie niezbędnym minimum teorii.

Celem umożliwienia właściwego rozwoju umiejętności praktycznych, jako jedyna szkoła oddajemy do dyspozycji słuchaczy studium (bez dodatkowych opłat):

 • Studio fotograficzne wyposażone w 4 lampy studyjne, system pantografów i teł oraz komplet końcówek modelujących światło
 • Pracownię komputerową wraz z profesjonalnym oprogramowaniem Adobe Photoshop.
 • Ciemnie fotograficzne.

Jak sam widzisz, niezależnie od tego, w której części Polski mieszkasz, wszędzie znajdziesz świetne placówki, w których możesz rozwijać swoje umiejętności fotograficzne.

Więc na co czekasz? Aplikuj już teraz lub przynajmniej zapoznaj się z programem poszczególnych kursów i studiów.

Nie możemy się doczekać, by zobaczyć Twoje prace w gazecie!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem zabawną i bezpośrednią osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub spędzając czas z przyjaciółmi. Tłumacz języka angielskiego, z ambicjami do nauki kolejnych czterech języków obcych.