Jak sugeruje ten tytuł, nie ma przyjemniejszego sposobu na naukę niemieckiego niż poprzez zabawną rozrywkę, na którą wszyscy patrzymy z wielkim sentymentem: granie w grę.

Podczas gdy nauka języka niemieckiego lub innego języka obcego jest wyzwaniem, niektóre techniki uczenia się mogą zmniejszyć negatywność i niepewność, które zwykle towarzyszą początkowym fazom nauki języka, i przyczynić się do ułatwienia tego procesu na dłuższą metę.

Jedną z tych sprawdzonych, skutecznych metod jest interaktywne nauczanie, tj. wykorzystywanie gier, konkursów lub innych interaktywnych działań, aby ułatwić przetwarzanie i przechowywanie informacji.

Gry nie muszą być dziecinne, ale wszystkie działania powinny mieć element zabawy, abyś był zaangażowany w treść.

Ucz się niemieckiego online z niemieckimi nauczycielami w Superprof.

Aleksandra
Aleksandra
Nauczyciel przedmiotu: Sztuka i projektowanie
5.00 5.00 (2) zł40/h
1-sza lekcja za darmo!
Karol
Karol
Nauczyciel przedmiotu: Kondycja fizyczna
5.00 5.00 (5) zł90/h
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
Szymon
Nauczyciel przedmiotu: Angielski brytyjski
5.00 5.00 (5) zł50/h
1-sza lekcja za darmo!
Polina
Polina
Nauczyciel przedmiotu: Rosyjski
zł32/h
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
Magdalena
Nauczyciel przedmiotu: Taniec współczesny
zł50/h
1-sza lekcja za darmo!
Ewa
Ewa
Nauczyciel przedmiotu: Historia
5.00 5.00 (2) zł40/h
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
Paweł
Nauczyciel przedmiotu: Salsa
zł100/h
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
Aleksandra
Nauczyciel przedmiotu: Śpiew
5.00 5.00 (2) zł70/h
1-sza lekcja za darmo!
Małgorzata
Małgorzata
Nauczyciel przedmiotu: Coaching personalny
5.00 5.00 (2) zł60/h
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
Agnieszka
Nauczyciel przedmiotu: Angielski
5.00 5.00 (1) zł40/h
1-sza lekcja za darmo!
Karol
Karol
Nauczyciel przedmiotu: Skrzypce
5.00 5.00 (2) zł90/h
1-sza lekcja za darmo!
Javier
Javier
Nauczyciel przedmiotu: Hiszpański
5.00 5.00 (3) zł50/h
1-sza lekcja za darmo!
Daria
Daria
Nauczyciel przedmiotu: Solfeż
zł40/h
1-sza lekcja za darmo!
Joanna
Joanna
Nauczyciel przedmiotu: Biologia
5.00 5.00 (1) zł100/h
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
Piotr
Nauczyciel przedmiotu: Matematyka
5.00 5.00 (1) zł30/h
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
Maciej
Nauczyciel przedmiotu: Francuski
5.00 5.00 (1) zł75/h
1-sza lekcja za darmo!
Agata
Agata
Nauczyciel przedmiotu: Pianino
5.00 5.00 (2) zł50/h
1-sza lekcja za darmo!

Gry Edukacyjne w Szkole

Granie w gry jest popularną metodą nauczania w szkole i nic dziwnego, że sprawia, że ​​nauka jest dla wszystkich o wiele przyjemniejsza. Gry edukacyjne, których celem jest nauczenie umiejętności z pomocą metod psychologicznych, są obecnie głównym nurtem większości programów nauczania.

Gry w szkole mogą znaleźć zastosowanie na wiele sposobów, ale przede wszystkim w formie uczestnictwa w zajęciach, recytacji, demonstracji i zapamiętywania, używanych w połączeniu lub oddzielnie.

Gry oparte na technologii lub innych akcesoriach obejmują gry wideo i muzyczne, a także gry karciane lub planszowe.

Te dwa ostatnie są jednak mniej popularne w szkole, ponieważ są przeznaczone dla małych grup osób i przez to rzadko korzysta się z nich w klasach, gdzie jest około 20-30 osób.

Celem korzystania z gier w środowisku szkolnym jest uczynienie nauki zabawą, a udowodniono, że ta oparta na grach nauka dała zadowalające efekty. Rozgrywka angażuje ucznia i trzyma go w ryzach przez cały czas trwania ćwiczenia, co oznacza, że ​​uczą się więcej, niż prawdopodobnie w innym przypadku.

Tak więc, nawet nie zdając sobie sprawy, że to robią, uczniowie mogą lepiej zrozumieć kluczowe aspekty języka lub wydarzenia historyczne i rozwinąć te pojęcia z energią i witalnością.

Niektóre z gier, które eliminują nudę na zajęciach, to zajęcia wymagające dużej dawki energii, takie jak konkursy i quizy, podczas gdy gry wymagające największej koncentracji to gry pamięciowe i logiczne, takie jak krzyżówki, uzupełnianie brakującego słowa, wybieranie odpowiedniego czasu gramatycznego i inne ćwiczenia wymagające niepodzielnej uwagi.

To, czy uczniowie radzą sobie lepiej w grach w małych grupach, czy samodzielnie, zależy od wielu czynników: ogólna atmosfera w klasie, rodzaj prezentowanej aktywności i poziom, który starają się opanować, to tylko kilka przykładów.

dzieci grające w grę na zajęciach w szkole
Praca samodzielna lub w grupach w celu wygrania gry może sprawić, że nauka będzie przyjemniejsza. Źródło: Pixabay

 

Ostatecznie gry edukacyjne to wszelkie działania, które uczniowie postrzegają jako odejście od normalnej, tradycyjnej lekcji i które skutecznie poprawiają ich nastrój i pozytywne podejście względem nauki.

Co Rodzice Myślą o Używaniu Gier w Celach Dydaktycznych?

Chociaż niektórzy rodzice mogą nie zgadzać się z używaniem gier w szkole, szczególnie ci rodzice uczniów ósmej klasy szkoły podstawowej lub maturzystów, to dlatego, że są często błędnie poinformowani o korzyściach, jakie gry edukacyjne mogą przynieść w szkole.

To naturalne, że rodzice martwią się by ich pociechy pozostały na właściwej drodze, skupione na egzaminach, ale odrobina beztroskiej zabawy przyniesie więcej dobrego niż złego, zwłaszcza jeśli uczniowie odczuwają presję zbliżających się zaliczeń.

Ponadto gry są starannie planowane i używane tylko w odpowiednich okolicznościach - więc jest to bardzo mało prawdopodobne, aby uczniowie grali w gry podczas każdej lekcji!

Gry Edukacyjne do Samodzielnej Nauki Niemieckiego w Domu

Jeśli gry rozrywkowe i edukacyjne przynoszą rezultaty w szkole, to dlaczego nie grać w gry w domu, aby uczynić swoją podróż językową bardziej ekscytującą?

Nauczycielom zazwyczaj przedstawia się szereg materiałów dydaktycznych i wskazówek, które ułatwiają tworzenie gier, ale jeśli nie wiesz, co robisz, możesz skonsultować się z osobami, które to robią.

Szereg edukacyjnych stron internetowych i blogów zostało założonych przez native speakerów, nauczycieli lub innych ekspertów językowych, aby pomóc początkującym w nauce niemieckiego online. Wśród nich na pewno znajdziesz gry, które są tak zaprojektowane, byś musiał użyć wszystkich zmysłów, ponieważ są to jasne sposoby uczenia się, które bez wątpienia będą celebrowane przez większość witryn edukacyjnych.

Strona german-games.net powstała właśnie z tego powodu. Wysokiej jakości aplikacja online dla osób uczących się języka niemieckiego, oferuje szereg gier zaprojektowanych, aby pomóc Ci zrewidować treść, której właśnie nauczyłeś się dzięki lekcjom i testom, gdzie niektóre to gry, w których trzeba dopasować elementy, a inne to gry wielokrotnego wyboru. Niestety strona jest w języku angielskim.

Goethe Institut, renomowana organizacja pomagająca początkującym w nauce niemieckiego, oferuje również szereg interaktywnych zajęć przeznaczonych dla początkujących uczniów języka.

monopol w niemieckiej wersji językowej
Efektywne wykorzystanie czasu, na przykład granie w gry po niemiecku, może pomóc Ci rozwinąć umiejętności językowe. Źródło: Pixabay

 

Na przykład strona internetowa zawiera prostą, ale strategiczną grę z udziałem księżniczki, w której gracz musi eksperymentować z zamianą ról, aby stworzyć własną historię z postaciami.

Witryna wykorzystuje również klasyczne niemieckie bajki z nowej perspektywy, aby nauczyć uczniów więcej podstaw. Ponadto prezentowane są quizy sprawdzające znajomość języka i inne interaktywne gry dla uczniów na poziomie A2 i wyżej, z których jedna jest zadaniem przygodowym, które wymaga od ucznia rozwiązania zagadki podczas podróży po Niemczech.

Dzięki przyjaznej dla użytkownika, żywej grafice, która jest przyjemna dla oka, ta strona internetowa jest obowiązkowa dla uczniów, którzy chcą wnieść odrobinę radości do swoich lekcji niemieckiego!

Potrzebujesz więcej porad i wskazówek, aby nauczyć się niemieckiego? Sprawdź je tutaj.

Ukryte Zalety Gier Wideo i Gier Planszowych

Granie w gry, zwłaszcza jeśli lubisz rywalizację, zachęci Cię do nauki i przyswojenia kluczowych cech językowych, abyś mógł poczuć satysfakcję, gdy tylko okazę się, że podałeś prawidłową odpowiedź lub udało Ci się ułożyć puzzle.

Angażując się w język niemiecki w ten zabawny sposób, zwiększysz prawdopodobieństwo zapamiętania informacji, których się nauczyłeś, zwłaszcza jeśli gry są dobrze zaprojektowane i przemyślane, z kolorami i obrazkami związanymi z zawartością.

Niektórzy amatorscy entuzjaści języka w pełni wykorzystują dostępne im nowinki technologiczne i powoli staje się oczywiste, że ta technika działa bardzo dobrze.

Jeśli na przykład jesteś zapalonym graczem w gry wideo, grając w gry, gdzie wszystkie napisy i dialogi są po niemiecku, możesz łatwo i szybko nauczyć się czytać, pisać i słuchać, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Nie wszystkie lekcje niemieckiego muszą odbywać się w szkole. Dowiedz się, jak uczyć się niemieckiego, czytając niemieckie gazety i książki.

mężczyzna grający w grę na komputerze
Granie w gry komputerowe może pomóc Ci przyswoić sobie cechy językowe, nie zdając sobie z tego sprawy. Źródło: Unsplash


Chociaż ta metoda nigdy nie nauczy Cię doskonałości we wszystkich obszarach języka, jest to naprawdę dobry sposób na opanowanie podstaw. Niektórzy z tych, którzy stosowali to podejście przed rozpoczęciem kursu językowego albo nauki w szkole, stwierdzili, że byli uważani za znacznie bardziej biegłych w posługiwaniu się danym językiem obcym niż ich rówieśnicy (którzy prawdopodobnie nie mieli żadnego doświadczenia z językiem).

Ważne jest jednak, aby pamiętać, że ciągłe granie w dynamiczne strzelanki nie poprawi Twoich umiejętności językowych, ponieważ masz za mało czasu na tłumaczenie słówek. Najlepiej byłoby, gdybyś skupił się na grach strategicznych lub RPG, które dają czas na zatrzymanie się i zastanowienie.

W przeciwieństwie do tego, co mogłoby się wydawać, gra w trybie dla jednego gracza jest lepsza na początku nauki języka, ponieważ pozwala na grę we własnym tempie. Jednak w miarę postępów możesz poeksperymentować z trybami dla wielu graczy i skorzystać z okazji, aby słuchać innych graczy i rozmawiać z nimi w czasie rzeczywistym.

Jak być może wiesz, gry wideo nie są już ograniczone do Playstations i Nintendos. Większość współczesnych gier łączy grafikę wideo z prawdziwym życiem, a niektóre z nich pozwalają nawet przenieść otoczenie gry do własnego salonu lub sypialni za pomocą urządzeń Virtual Reality. To sprawia, że ​​akcja gry jest o wiele bardziej żywa, a tym samym bardziej angażuje uczestników w naukę.

Tymczasem nie należy lekceważyć wartości gier planszowych w języku niemieckim. Gry takie jak Monopoly rozgrywane przy użyciu niemieckich kart mogą zachęcić Cię do rozszyfrowania języka, aby móc kontynuować grę.

Dodatkowo, przy zaangażowaniu więcej niż jednego gracza, możecie zrobić burzę mózgów i spróbować przetłumaczyć zawartość kart. Mówią, że co dwie głowy to nie jedna!

Potrzebujesz nauczyciela z przedmiotu: ?

Oceń czy nasz artykuł był pomocny 😊

5,00/5 - 1 głos(y)
Loading...

Joanna

Jestem zabawką i bezpośrednią osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub spędzając czas z przyjaciółmi. Tłumacz języka angielskiego, z ambicjami do nauki kolejnych czterech języków obcych.