Stało się przeraźliwie oczywiste, że technologie wyprzedziły już nasze człowieczeństwo.” - Albert Einstein

Około jedna czwarta osób powyżej 60. roku życia nigdy nie korzystała z internetu. Wykluczenie cyfrowe to duży problem we współczesnym społeczeństwie, biorąc pod uwagę, że prawie wszystko dzieje się online!

Dla seniorów i tych, którym obce podstawy programu Microsoft Excel, przygotowaliśmy krótki przewodnik po cyfrowym świecie. Oprócz innych programów pakietu Microsoft Office, takich jak Word do edycji tekstu, Excel doskonale nadaje się do analizowania danych i automatyzacji obliczeń.

Ponieważ takie rzeczy jak arkusze kalkulacyjne programu Excel, skróty klawiaturowe, aplikacje Excel, konta Microsoft i menu rozwijane mogą niektórym wydawać się obce, ten artykuł poprowadzi cię przez podstawy korzystania z programu Microsoft Excel, dzięki czemu wkrótce utworzysz arkusz kalkulacyjny Microsoft Excel, arkusze robocze, skoroszyty programu Excel, stworzysz wykresy, użyjesz formatowania warunkowego itp.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Informatyka
Przemek
5
5 (6 oceny)
Przemek
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
5
5 (4 oceny)
Bartosz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Norbert
5
5 (5 oceny)
Norbert
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Konrad
5
5 (7 oceny)
Konrad
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mikolaj
5
5 (7 oceny)
Mikolaj
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
5
5 (5 oceny)
Jakub
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sebastian
4,8
4,8 (5 oceny)
Sebastian
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Norbert
5
5 (3 oceny)
Norbert
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Przemek
5
5 (6 oceny)
Przemek
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
5
5 (4 oceny)
Bartosz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Norbert
5
5 (5 oceny)
Norbert
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Konrad
5
5 (7 oceny)
Konrad
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mikolaj
5
5 (7 oceny)
Mikolaj
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
5
5 (5 oceny)
Jakub
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sebastian
4,8
4,8 (5 oceny)
Sebastian
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Norbert
5
5 (3 oceny)
Norbert
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Jak Utworzyć Arkusz Kalkulacyjny w Excelu?

Excel jest programem do tworzenia arkusza kalkulacyjnego, za pomocą opcji takich jak: formuły, funkcje, tabele, wykresy, makra, sortowanie danych itp.

Otwarty laptop z niebieskimi wykresami na ekranie.
Za pomocą arkuszy kalkulacyjnych programu Excel można tworzyć wykresy. | źródło: Unsplash - Lukas Blazek

Jak używać programu Excel i dlaczego tak wiele osób go używa?

Zarówno osoby fizyczne, jak  i profesjonaliści często używają Excela do organizowania danych w wierszach i kolumnach. Można go również używać do wykonywania obliczeń i tworzenia wykresów. W rzeczywistości na całym świecie jest wiele firm, które wykorzystują dane programu Excel do prezentacji, analizy danych i integracji z innymi programami pakietu Office.

Zanim utworzysz arkusz kalkulacyjny Excel, musisz upewnić się, że rzeczywiście masz program na swoim komputerze. Czasami kupując nowy komputer, otrzymujesz pakiet Microsoft Office. Oznacza to, że oprogramowanie mogło zostać zainstalowane przed przyniesieniem komputera do domu.

Jeśli nie masz programu Excel, musisz wybrać się na ich witrynę online i zasubskrybować pakiet Microsoft Office. Pobieranie programu Excel jest proste i możesz także korzystać z innych programów pakietu Office, takich jak Word, Powerpoint itp.

To powiedziawszy, nie musisz koniecznie płacić za program Excel. Istnieją również bezpłatne wersje z OpenOffice i LibreOffice. Jednak nie są dokładnie takie same.

Niezależnie od tego, czy masz wersję próbną, pełną, czy starszą, wystarczy dwukrotnie kliknąć ikonę, aby otworzyć program Excel, a następnie utworzyć nowy plik. Na ekranie zobaczysz pusty arkusz kalkulacyjny. W wierszach są cyfry, a na kolumnach litery. Przyzwyczaj się do nich, ponieważ wkrótce zobaczysz, że wszystko jest uporządkowane w kolumny i wiersze.

Aby utworzyć prosty arkusz kalkulacyjny, wystarczy wpisać swoje dane do komórek (pól) w arkuszu kalkulacyjnym. Jeśli masz dwa typy danych, powinieneś wprowadzić jeden typ w jednej kolumnie (na przykład Wydatki), a następnie drugi (na przykład Miesiąc roku) obok tego w nowej kolumnie.

Możesz także tworzyć automatyczne obliczenia lub makra. Aby to zrobić, zacznij od znaku równości (=), a następnie wykonaj obliczenia.

Na przykład: „=B2+B3”. Program wykona obliczenia za ciebie i wyświetli odpowiedź w tej komórce.

Po wprowadzeniu wszystkich danych do arkusza kalkulacyjnego, zaznacz wszystkie komórki użyte w arkuszu i kliknij „Wstawianie” na pasku narzędzi. Wystarczy kliknąć „tabela” lub „tabela przestawna” i gotowe.

Aby utworzyć nagłówki swojej tabeli, wystarczy kliknąć komórkę wcześniej i kliknąć OK. Po utworzeniu tabeli, możesz również zmodyfikować styl. Oznacza to, że możesz zmienić kolor kolumn lub wierszy, pogrubić informacje itp. Po wybraniu tabeli przejdź do zakładki „Projektowanie”, aby zmienić styl tabeli. Możesz wybrać dowolny styl.

Gdy tabela jest gotowa, możesz ją skopiować i wkleić na innej stronie lub zapisać jako dokument PDF lub Excel.

Funkcje JEŻELI, ORAZ, LUB i NIE w Excelu

Funkcje JEŻELI, ORAZ, LUB i NIE w programie Excel są funkcjami logicznymi. Nie są to najbardziej znane zastosowania programu Excel, ale mogą być naprawdę przydatne, jeśli chodzi o obliczenia.

Kobieta przy otwartym laptopie, z tabelą na monitorze.
Możesz zostać ekspertem w zakresie funkcji logicznych. | źródło: Unsplash - 7 Shifts

Umożliwiają one zastosowanie określonych warunków do danych w celu uzyskania określonych wyników dotyczących spełnienia warunków. Wyniki to „PRAWDA” lub „FAŁSZ”.

Jak więc działają?

Aby użyć funkcji logicznych, musisz umieścić obliczenia na końcu wiersza Rozpocznij, wpisując „=” w wybranej komórce, aby poinformować program, że chcesz wykonać operację.

Operację napiszesz w następujący sposób:

=JEŻELI(A2>10,„Za”,„Przeciw”)

Ta operacja pokazuje, jak działają funkcje JEŻELI. Dlatego jeśli liczba w komórce A2 jest większa niż 10, wynikiem będzie „Za”. Jeśli liczba jest mniejsza, odpowiedź będzie brzmiała „Przeciw”.

Aby porównać różne dane, możesz użyć funkcji logicznych, w tym równych (=), różnych (<>), większych niż (>), większych lub równych (> =), mniejszych niż (<) lub mniejszych lub równych (<=). Te operacje nie koniecznie muszą być dokonywane na liczbach. Możesz także użyć słów.

Funkcja JEŻELI jest główną funkcją logiczną. Można dodać inne funkcje (ORAZ, LUB,NIE) w celu określenia określonych warunków.

Zatem, funkcja ORAZ wskazuje, że oba warunki muszą być spełnione, aby wynik był pozytywny. Funkcja LUB wskazuje, że tylko jeden z warunków musi być spełniony, aby wynik był dodatni.

Funkcja NIE wskazuje, że warunek nie może być spełniony, aby wynik był pozytywny.

Istnieje wiele sposobów wykorzystania tych operacji. Istnieją również wbudowane funkcje i w razie potrzeby możesz utworzyć kilka warunków.

Jak Utworzyć Wykres w Excelu?

Oprócz tworzenia arkuszy kalkulacyjnych, program Excel świetnie radzi sobie również z tworzeniem różnego rodzaju wykresów. Możesz użyć danych z arkusza kalkulacyjnego do tworzenia wielu typów wykresów. Zobacz, jaki typ wykresu najlepiej pasuje do twoich danych.

Zielony wykres liniowy na ekranie monitora.
Możesz użyć wykresów, aby wyraźniej przedstawić dane. | źródło: Unsplash - Markus Winkler

Różne typy wykresów obejmują:

 • Histogram
 • Wykres liniowy
 • Wykres kołowy
 • Wykres kolumnowy
 • Wykres słupkowy
 • Wykres warstwowy
 • Wykres punktowy
 • Wykres radarowy

Jak zacząć korzystać z wykresu Excela?

Podobnie jak w przypadku arkusza kalkulacyjnego lub tabeli, trzeba będzie wprowadzić dane w wierszach i kolumnach bieżącego arkusza. Dane mogą pochodzić z jednej lub kilku kategorii, w zależności od projektu.

Wystarczy wybrać komórki, które cię interesują, a następnie kliknąć „Wstawianie”. „Wykres” będzie jedną z opcji. Kliknięcie jednego z symboli spowoduje wyświetlenie szeregu podkategorii. Dostępny jest duży wybór różnych stylów.

Twój wykres pojawi się w arkuszu kalkulacyjnym Excel. Możesz jednak zmodyfikować formatowanie. Kliknij wykres, a następnie zakładkę „Projektowanie”. Jest wiele rzeczy, które możesz zmienić:

 • Osie
 • Tytuł osi
 • Tytuł wykresu
 • Etykiety
 • Wykres
 • Legenda

Teraz wiesz, jak stworzyć wykres!

Nie musi to być skomplikowane i nie jest tylko dla zaawansowanych, ale może pomóc ci w codziennym życiu w pracy. W rzeczywistości możesz tworzyć wykresy, aby przedstawić projekt swojemu szefowi, tworzyć raporty lub zarządzać wydatkami. Zrozumienie informacji może być znacznie łatwiejsze, jeśli są przedstawione wizualnie.

Poszukaj w okolicy nauczyciela, który pomoże z opanowaniem takiego materiału wpisując np. korepetycje z informatyki Warszawa w wyszukiwarkę Superprof.

Przydatne Skróty Klawiszowe w Excelu

Excel niekoniecznie jest intuicyjnym programem. Może zajść potrzeba poświęcenia kilku minut na zrozumienie niektórych funkcji lub zadań.

Czarna klawiatura laptopa.
Skróty klawiszowe pozwalają zaoszczędzić dużo czasu. | źródło: Unsplash - Halacious

Aby efektywniej korzystać z programu Excel, powinieneś poznać kilka podstawowych skrótów klawiszowych. Skróty są bardzo przydatne dla tych, którzy mają problemy z używaniem myszy.

Oto kilka skrótów klawiaturowych programu Excel:

 • Zamknij program Excel: ALT + F4
 • Otwórz Edytor Visual Basic (do edycji makr): ALT + F11
 • Wytnij: CTRL + X
 • Kopiuj: CTRL + C
 • Wklej: CTRL + V
 • Zaznacz wszystko: CTRL + A
 • Cofnij ostatnią wykonaną czynność: CTRL + Z
 • Ponów (Anuluj cofniętą akcję): CTRL + Y
 • Kursywa: CTRL + I
 • Podkreślenie: CTRL + U
 • Pogrubienie: CTRL + B
 • Wyświetl okno dialogowe formatu komórki: CTRL + SHIFT + 1

Istnieje wiele skrótów, które mogą być bardzo przydatne w pakiecie Microsoft Office. Za pomocą skrótów możesz wstawiać wiersze, kolumny i całą masę innych operacji.

Im więcej czasu spędzasz z Excelem, tym więcej skrótów się nauczysz. Excel to podstawowe narzędzie, potrzebne do pracy na komputerze. Stopniowo zaczniesz efektywniej korzystać z Excela, poruszając się po arkuszu programu z łatwością. Teraz możesz osiągnąć sukces dzięki Excelowi!

Jeśli potrzebujesz więcej pomocy w korzystaniu z programu Excel, może zainteresuje cię kurs dla początkujących z prywatnym nauczycielem informatyki na witrynie Superprof. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz pomocy w tworzeniu makr, zarządzaniu skoroszytem, ​​pracy z szablonami, czy nawet korzystaniu z innego oprogramowania do obsługi arkuszy kalkulacyjnych, możesz przejść szkolenie dotyczące programu Excel, wziąć korepetycje z informatyki lub dowiedzieć się więcej o programie Excel w trybie online. Szkolenia dostępne są w różnej trudności (np. poziom podstawowy lub zaawansowany).

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (2 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.