Czy czytałeś kiedyś wciągające opowieści o mężczyznach (i czasem kobietach), którzy opuścili swoją ziemię w poszukiwaniu nowego lądu? Spędzasz miesiące na morzu lub wędrujesz po dziewiczej dziczy, aby odkryć ... cokolwiek może leżeć na końcu ich ścieżki i wzdłuż niej?

Magellan, Livingstone, Sir Francis Drake i kapitan Cook: uzbrojeni tylko w kompasy i astrolabia, bystre oko do obserwacji i talent artystycznego, odwzorowali świat tak, jak go widzieli, a tym samym zdobyli ziemie i zgromadzili skarb dla swojego kraju.

Choć są tak ekscytujące i romantyczne, te dni już minęły, niestety trzeba to powiedzieć, ale to nie znaczy, że nie ma nowych dziedzin dla współczesnego geografa do odkrywania i badania!

Dla każdego, kto kiedykolwiek żałował, że nie urodził się kilka wieków wcześniej, aby wyruszyć na statek, aby odkryć i skatalogować odległe ziemie ...

Superprof oświetla teraz Twoją ścieżkę, udowadniając, że zdobycie wykształcenia z geografią w tle może być bramą do ekscytującej i intratnej pracy.

Pomijając czerwonkę, malarię i cholerę, którym moglibyście wtedy ulec.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Geografia
Joanna
5
5 (5 oceny)
Joanna
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (3 oceny)
Julia
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (3 oceny)
Marta
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (1 oceny)
Mateusz
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (2 oceny)
Piotr
25 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (4 oceny)
Julia
25 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zachar
5
5 (3 oceny)
Zachar
30 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
Paweł
30 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Joanna
5
5 (5 oceny)
Joanna
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (3 oceny)
Julia
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (3 oceny)
Marta
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (1 oceny)
Mateusz
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (2 oceny)
Piotr
25 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (4 oceny)
Julia
25 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zachar
5
5 (3 oceny)
Zachar
30 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
Paweł
30 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Co Możesz Robić Mając Wiedzę z Geografii?

mężczyzna z plecakiem i aparatem w górach
Nie jest powiedziane, że pracując w zawodzie opierającym się na geografii, musisz być ciągle w terenie (Źródło: Visual Hunt)

Po pierwsze, należy pamiętać, że geografia to znacznie więcej niż „opis ziemi” - dosłowne tłumaczenie tego słowa z języka greckiego; nie chodzi tylko o mapy i topografię - badanie ukształtowania terenu, takich jak góry i rzeki.

Geografia jest podzielona na dwa szerokie, uzupełniające się kierunki: geografia społeczno-ekonomiczna i geografia fizyczna.

Obszary specjalizacji w dziedzinie geografii społeczno-ekonomicznej obejmują:

  • geografia kulturowa: poddziedzina geografii społeczno-ekonomicznej, analizuje obyczaje kulturowe i materialne aspekty życia ludzkiego w różnych regionach
  • geografia ekonomiczna: organizacja i dystrybucja działalności gospodarczej na całym świecie.
  • geografia regionalna: koncentruje się na interakcji człowieka z naturalnymi aspektami regionu.
  • geografia miejska: bada środowisko zabudowane i miejski styl życia
  • geografia społeczna: nacisk kładziony jest na czynniki społeczne w kontekście środowiska
  • geografia polityczna: nauka o krajach - ich granicach, zobowiązaniach i własnościach.

W drugiej gałęzi dyscypliny- geografii fizycznej rozróżniamy:

  • geografia regionalna świata: badanie regionów świata z perspektywy geograficznej
  • biogeografia: badanie organizmów i ekosystemów w określonych lokalizacjach i epokach geologicznych
  • fitogeografia bada rozmieszczenie roślin!
  • geografia środowiska: stosunek ludzi do ich otoczenia

Jak widać, wybór kariery jest dalekosiężny, tym bardziej, że większość dyscyplin jest ze sobą powiązanych.

Na przykład możesz rozpocząć naukę geografii społecznej w Afryce, ale być może powinieneś współpracować z kimś, kto zajmuje się geografią środowiskową, aby uzyskać pełniejszy obraz przedmiotu.

Co jeśli nie lubisz podróżować?

To nie znaczy, że kierunek geograficzny nie jest dla ciebie.

Rozważ układ ulic w głównych metropoliach: Warszawie, Paryżu, Berlinie lub Nowym Jorku. Zgadnij, jaki rodzaj dyplomu mogą mieć planiści miejscy?

Realizacja programu studiów z geografii nie oznacza, że ​​musisz koniecznie wyruszyć na odległe wybrzeża; możesz równie dobrze pracować w biurze rządowym, w swoim rodzinnym mieście, jeśli tak wybierzesz!

Chcesz rozpocząć naukę geografii? Na stronie Superprof po wpisaniu przykładowej frazy "korepetycje geografia” w kilka chwil znajdziesz idealnego dla siebie nauczyciela w swoim mieście.

statek płynący po oceanie
Programy studiów geograficznych nie zmuszają absolwentów do wyjazdu na niepewne wody ... chyba że chcą! (Źródło: Visual Hunt)

Po Co Studiować Geografię Społeczną

Dziś zdecydowanie kładziemy nacisk na zmiany klimatu. Gdy zbliżamy się do naszych najzimniejszych miesięcy i dręczymy się nad przyszłością naszej planety, meteorolodzy i klimatolodzy są naszym głównym źródłem informacji.

Do kogo zwracają się klimatolodzy po dowód globalnego ocieplenia?

Glacjolodzy to naukowcy, którzy badają, śledzą pomiary i rejestrują aktywność pokrywy lodowej i lodowca: o ile się stopił, jak się przemieszcza i ich wpływ na otaczające środowisko.

Klimatolodzy polegają również na pedologach, którzy analizują glebę i jej interakcje z klimatem - w jaki sposób opady deszczu i temperatura wpływają na organizmy i minerały w glebie.

Uzupełnianie informacji geograficznych związanych z klimatem to jeszcze dyscypliny, które najprawdopodobniej znasz, jak oceanografia.

Alarmujący wzrost poziomu morza, temperatura wody morskiej oraz ilość stopionego lodu z czap polarnych dają klimatologom wyraźny obraz efektów ocieplenia.

Oprócz dostarczenia tych danych geografowie śledzą i dokumentują interakcje ludzi z wodami przybrzeżnymi: budowanie murów oporowych, pomiar wzrostu poziomu morza i ruchu osadów.

Każda z tych interdyscyplinarnych dziedzin nauki, tak dziś istotnych, jest aspektem geografii fizycznej.

Jeśli jesteś pasjonatem przyszłości naszej planety i chcesz podjąć jakieś wysiłki na rzecz ochrony, nawet licencjat z geografii pomoże Ci spełnić Twoje pragnienie zachowania systemów ziemskich dla przyszłych pokoleń.

Potrzebujesz więcej powodów do nauki geografii?

Inne Oferty Pracy z Wykształceniem z Geografii

Po raz kolejny stwierdziłeś, że nie masz ochoty wybierać się na pustynię i katalogować wszystko. Chcesz pozostać tam, gdzie jesteś ... nie ma w tym nic złego!

Powinieneś więc szukać specjalizacji, którą mógłbyś wykorzystać w rozwoju miast, prawda?

Na szczęście dla Ciebie istnieje wiele zawodów obejmujących przedmiot geografii, z których możesz zdobyć tytuł licencjata, który zaprowadzi Cię tam, gdzie chcesz być!

Zastanów się nad inżynierią środowiska: możesz pracować dla rządu lub jako prywatny wykonawca, ale tak czy inaczej, kierunek ten wiąże się z dążeniem do zachowania środowiska przyrodniczego w stanie równowagi oraz zachowania jego możliwości do samoregeneracji i samooczyszczania .

Możesz również zostać wezwany do pomocy w rozwiązywaniu problemów środowiskowych, z którymi boryka się Twoje miasto, i planowania, gdzie należy budować nowe szkoły lub gdzie budować nowe drogi.

Jeśli jesteś nastawiony na ochronę środowiska i zrównoważony rozwój, z przyjemnością dowiesz się, że trend w badaniach miejskich zmierza ku tym właśnie koncepcjom!

Co obejmują studia z kartografii?

Ta dziedzina kariery jest tym, co większość ludzi uważa za podstawową funkcję geografa - prawdopodobnie powrót do wczesnych dni odkrywcy, o których marzą wędrowcy! Rzeczywiście, jako kartograf, możesz tworzyć mapy dla rządu, atlasów i systemów informacji turystycznej.

Jeśli tego rodzaju praca do Ciebie przemawia, prawdopodobnie podróżowałbyś sporo, prawdopodobnie z geodetą.

Powiedzmy, że zlecono Ci narysowanie mapy północnej Polski. Konieczne byłoby przeprowadzenie pomiaru linii rozgraniczającej z Niemcami, Rosją, Litwą i Ukrainą w celu dokładnego wykonania; dlatego potrzebujesz do tego kogoś wykwalifikowanego.

Och, czekaj- nie chcesz wychodzić z domu!

A może by tak zostać specjalistą od GIS?

Systemy informacji geograficznej wykorzystują technologię do gromadzenia, zarządzania i modelowania danych geograficznych.

Po ukończeniu studiów licencjackich możesz znaleźć stanowisko z w podobnym zawodzie. Pracowałbyś przede wszystkim w biurze, budując bazy danych współrzędnych i obrabiając zdjęcia satelitarne.

Możesz zostać również wezwany do przeprowadzenia analizy przestrzennej lub stworzenia map dla kursów kształcenia ogólnego.

Jeśli przy okazji chciałbyś spróbować swoich sił w pracy w terenie, jako specjalista ds. Systemów informacji geograficznej, byłoby to całkowicie zgodne z opisem stanowiska.

Ile wynosiłoby czesne z geografii, aby osiągnąć sukces w tej dyscyplinie?

Poszukaj korepetytora . Platforma Superprof po wpisaniu przykładowej frazy "korepetycje geografia Warszawa" pomoże w kilka chwil znaleźć odpowiedniego dla ciebie nauczyciela w Twojej okolicy.

kobieta trzymająca transparent protest ekologia
Nie musisz być ekoaktywistą, by badać środowisko, ale musisz mieć odpowiedni dyplom! (Źródło: Visual Hunt)

Szkoły w Polsce borykają się z ogromnym niedoborem nauczycieli różnych przedmiotów, w tym geografii.

Jeśli jesteś lub masz ucznia na poziomie zbliżonym do ósmoklasisty, z pewnością zdajesz sobie sprawę z braku nauczycieli w szkołach w całym naszym kraju.

W takim razie być może postanowiłeś uczyć nauk przyrodniczych w szkole.

Wymagania edukacyjne są nieco wyższe dla nauczycieli humanistyki niż, powiedzmy, dla każdego, kto pracuje w zarządzaniu zasobami naturalnymi. Nie tylko musisz podjąć zajęcia z geografii, ale także zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do bycia nauczycielem.

Gdzie można znaleźć kursy geografii dostosowane tak byś stał się najlepszy w klasie?

Może wydawać się, że kwalifikacje do nauczania geografii są uciążliwe, ale gdybyś uczył się, powiedzmy, na poziomie podyplomowym, miałbyś kolejną okazję do prowadzenia projektu badawczego, a nawet opublikowania swoich wyników.

Mówiąc o pisaniu...

Jest teraz tak wiele okazji dla każdego, kto ma stopień naukowy, aby pisać autorytatywne artykuły, czy to na temat ochrony środowiska, czy nawet na temat podróży!

Publikacje naukowe, online i drukowane, zawsze chętnie przyjmują dobrze zbadany wkład; zachęcają do analitycznego raportowania naturalnych zmian środowiskowych odległych lokalizacji!

Mówiąc o erupcji wulkanu Krakatau i wysypu plastiku w oceanach...

Niezależnie od tego, czy wybierzesz dobrze widoczne dziedziny meteorologii i klimatologii jako swoją przyszłą karierę, czy bardziej niewidoczną dziedzinę informacji geograficznej ...

Niezależnie od tego, czy nadal pracujesz nad ogólnymi wymogami edukacyjnymi, studentem studiów licencjackich, czy gdziekolwiek indziej w spektrum policealnym, jedno jest jasne: aby realizować swoją pasję i znaleźć zatrudnienie w naukach społecznych, musisz studiować geografię!

Teraz zadzwoń do wszystkich odkrywców: skorzystaj ze swoich badań: dowiedz się, gdzie możesz znaleźć korepetytora od geografii!

 

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem ciekawą świata i bezpośrednią osobą. Moim chlebem powszednim są informacje. Dobry research to podstawa i zawsze znajdę coś ciekawego, niezależnie czy to na temat makijażu brwi, tresury psów, czy fizyki kwantowej.