Powiedz proszę: jak wielu z Was zna kogoś, kto ma dyplom z geografii? Zgadujemy, że w powietrzu nie ma zbyt wielu rąk... prawda?

Jest tak, ponieważ tak zwani geografowie używają wielu innych nazw; nazwy, które znamy znacznie lepiej, to przykładowo „oceanograf” lub „klimatolog” lub „specjalista GIS”.

Dużo ludzi uważa, że ​​uzyskanie stopnia z geografii nie zapewni konkurencyjnych możliwości pracy.

W rzeczywistości niektórzy ludzie myślą, że teraz, gdy cały świat jest zmapowany, geografię należy przenieść na ćwiczenia akademickie i nic więcej!

Nic bardziej mylnego...

Geografia jest uważana za matkę wszystkich nauk zarówno ze względu na dalekosiężne dziedziny, jak i długą historię, która rozpoczęła się tak łatwo, jak ktoś myśli: „Co leży po drugiej stronie tego wzgórza?”

Czy kiedykolwiek to zrobiłeś? Czy byłeś gdzieś, w obcym mieście lub na wakacjach na nieznanym terytorium i nękała Cię chęć ciągłego odkrywania?

Superprof wykorzystuje tę ludzką potrzebę poszukiwania, badania; aby zbadać i odkrywać powody, dla których nauka geografii jest tak ważna w dzisziejszych czasach, jak kiedy pierwsi ludzie wyemigrowali ze swojej Kolebki Cywilizacji.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Geografia
Joanna
5
5 (5 oceny)
Joanna
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (3 oceny)
Julia
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (3 oceny)
Marta
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (1 oceny)
Mateusz
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (2 oceny)
Piotr
25 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (4 oceny)
Julia
25 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zachar
5
5 (3 oceny)
Zachar
30 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
Paweł
30 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Joanna
5
5 (5 oceny)
Joanna
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (3 oceny)
Julia
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (3 oceny)
Marta
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (1 oceny)
Mateusz
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (2 oceny)
Piotr
25 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (4 oceny)
Julia
25 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zachar
5
5 (3 oceny)
Zachar
30 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
Paweł
30 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Nauka Geografii

góry i doliny kotlina jezioro i staw ukształtowanie terenu Ziemia natura
Wielu uważa, że fizyczne cechy Ziemi od zawsze tak wyglądały! (Źródło: Visual Hunt)

Większość ludzi myśli o kontynentach, górach i zbiornikach wodnych jako ponadczasowych i niezmiennych zagadnieniach.

Duma narodowa obejmuje miłość do naszej ziemi i wszystkie jej cechy, ale niewielu bierze pod uwagę, jak zmieniła się ta ziemia w danym czasie - poprzez erozję gleby i zmienną zawartość minerałów, zmiany wybrzeży, a nawet topografię.

Erupcja Anak Krakatau w Indonezji stanowi doskonały i uzasadniony powód do badania ukształtowania terenu i linii brzegowej.

Fakt, że stożek wulkanu wciąż rośnie w tempie ok. 7 metrów rocznie, jest wyraźnym dowodem, że nasza Ziemia jest bardziej dynamiczna niż statyczna.

W takim razie, czy takie zmiany, bez względu na to, jak przyrostowe, nie powinny być badane, rejestrowane i porównywane?

Kolejnym zjawiskiem, które zwięźle ilustruje ten punkt, jest zanikająca linia brzegowa Włoch.

Ta obserwacja nie została przypadkowo dokonana przez zapalonych plażowiczów rozczarowanych, że morze przejęło ich ulubiony piaszczysty pas, ale przez osoby wykwalifikowane do opracowania i analizy danych.

Erozyjna linia brzegowa otaczająca największy But na świecie jest częściowo związana z globalnym ociepleniem: topnienie polarnych czap lodowych powodujących wzrost poziomu mórz.

Oznaczałoby to zatem, że klimatolodzy i oceanografowie powinni wziąć udział w walce i pracować nad rozwiązaniami, prawda?

Jednak główną przyczyną erozji tego wybrzeża jest działalność człowieka: zabieranie piasku z plaż, aby móc budować coraz więcej.

Rząd jest tu z pewnością winny; pozwalając planistom budować tak dużo!

Czy byłbyś mocno zaskoczony, wiedząc, że wszystkie wyżej wymienione dziedziny kariery to specjalizacje geograficzne?

Poprzez różnorodne dyscypliny katalogowanie naturalnych i spowodowanych przez człowieka zmian na Ziemi leży w gestii geografów.

sprzęt do pomiaru należacy do geodetów
Matura z Geografii otworzy Ci drzwi na na studia o kierunku Geodezja! (Źródło: Visual Hunt)

Po co Ci Dyplom z Geografii?

Geografia jest nauką społeczną z wieloma podkategoriami.

Studiowanie geografii na studiach naprawdę otworzy Ci furtki do wielu różnych ścieżek kariery, ale jaką gałąź geografii byś podjął?

Możesz na przykład zdecydować się na specjalizację z geografii fizycznej i odnaleźć się w takich dziedzinach jak:

  • Klimatologia: badanie warunków pogodowych w długim okresie czasu w celu dostarczenia prognoz
  • Meteorologia: analiza procesów pogodowych w celu prognozowania krótkoterminowego
  • Hydrologia: badanie ilości i jakości wody; w określonym regionie lub na całej planecie
  • Biogeografia: wzór rozmieszczenia gatunków i ich wpływ na środowisko
  • Oceanografia: badanie oceanów i mórz
  • Geografia środowiska: bada przestrzenne aspekty interakcji człowieka ze środowiskiem

Drugą stroną geografii fizycznej jest geografia społeczno-ekonomiczna; badanie ludzi i ich kultur, społeczności, gospodarki i środowiska.

Licencjat z kierunku obejmującego geografię może doprowadzić Cię do satysfakcjonującej kariery w geografii miejskiej; wytyczanie dróg lub mapowanie przyszłych fabryk.

Inne gałęzie tego dalekosiężnego studium obejmuje geografię ekonomiczną, kulturową, społeczną i geografię stosowaną.

Niezależnie od tego, czy lubisz podróżować po całym świecie, czy planujesz pozostać na miejscu rozwijając karierę w biurze, jako specjalista z  geografii, z pewnością masz szeroki wybór możliwości pracy.

Dlaczego miałbyś interesować się, jak ewolucja geografii ewoluowała od czasów Sir Francisa Drake'a:

Jeśli komputery są Twoim głównym źródłem zainteresowań, możesz szkolić się jako specjalista ds. systemów informacji geograficznej. Karierę, w której możesz zdecydować się na pracę w terenie lub pozostać w biurze, prowadząc analityczne badanie zbiorów danych.

Krótko mówiąc, nie brakuje ścieżek kariery dla każdego, kto studiuje geografię!

Potrzebujesz pomocy w nauce? Na stronie Superprof po wpisaniu przykładowej frazy "korepetycje geografia" w kilka chwil znajdziesz odpowiedniego dla siebie nauczyciela w Twojej okolicy.

Geografia w Szkole ma Zasadnicze Znaczenie

Nigdy nie chciałam jechać do Japonii. Głównie dlatego, że nie lubię jeść ryb, a wiem, że tam, w Afryce, są bardzo popularne. Britney Spears, piosenkarka.

Biorąc pod uwagę, jak wszechstronna jest dziedzina geografii, wydaje się dość zdumiewające, że przedmiot ten nie jest częścią podstawy programowej w późniejszych latach naszych szkół.

I nie tylko szkoły w Polsce geografia figuruje jako przedmiot rozszerzony do wyboru!

Spojrzenie na szkoły w Ameryce ujawnia ten sam stan rzeczy: badanie światowej geografii regionalnej, nie mówiąc już o poznawaniu własnego środowiska naturalnego, zajęło drugie miejsce wśród różnych nauk.

Prawda jest brutalna: brak edukacji w zakresie nauk o Ziemi nie spowoduje, że nikt nie będzie wykwalifikowany do obsadzenia wielu stanowisk wymagających takiego szkolenia. Kto będzie zarządzał systemami ziemskimi dla przyszłych pokoleń?

Problemy związane z ochroną środowiska naturalnego są dziś bardzo poważnymi problemami ludzkości. Nauczenie się ich rozwiązywania wymaga ciągłego wysiłku; łańcuch poświęcenia, który angażuje wszystkich.

Wystawienie naszej młodzieży na wyzwania, przed którymi staną, takie jak zmiany klimatu i zarządzanie środowiskiem, jest najlepszym sposobem na ich wczesne wprowadzenie i zaangażowanie w strategiczną troskę o świat, który odziedziczą.

Innym powodem zachęcania do badań środowiskowych jest zrozumienie, w jaki sposób wspólne wydarzenia wpływają na różne regiony świata.

Mamy szczęście, że mamy wiele systemów chroniących nas przed klęskami żywiołowymi, takimi jak powodzie. Inne części świata nie mają tyle szczęścia; na ich środowisko fizyczne wpływają zmiany środowiska, często całkiem poważne.

Aby stać się dobrze wykształconymi obywatelami, nasi uczniowie i studenci muszą mieć więcej niż powierzchowną znajomość potencjalnych wyzwań, jakie stoją przed ludzkością.

Nie wystarczy oglądać filmy dokumentalne, takie jak seria Błękitna Planeta, czy sypać z rękawa takimi hasłami, jak zrównoważony rozwój i ekologia.

Nasi uczniowie muszą również zrozumieć wzajemne powiązania tych pojęć, aby mogli zostać zainspirowani do uzyskania stopnia naukowego i pracy na rzecz lepszego zarządzania Ziemią przez kolejne stulecia.

Pozwól Superprof pomóc Ci znaleźć korepetytora od geografii!

nawigacja gps nie całkiem zastąpi mapę
Konsultowanie się z GPS niewiele pomaga w rozwijaniu umiejętności widzenia przestrzennego! (Źródło: Visual Hunt)

Dlaczego Warto Uczyć się Geografii?

W dzisiejszych czas, kiedy sygnał GPS jest generowany przez satelity,  do czego mogą nam być potrzebne mapy?

Być może ludzie myślą, że ponieważ świat został już całkowicie odkryty i przeniesiony na karty atlasów, odkrywcy nie są już potrzebni, a kartografia to martwa nauka.

Nic nie może być dalsze od prawdy! Umiejętności kartograficzne są nadal bardzo poszukiwane; mapy i atlasy w klasie nigdy nie wyjdą z użytku.

Jak myślisz, kto rysuje wszystkie te mapy i wprowadza informacje geograficzne do wyświetlenia na ekranie nawigacji GPS? Specjaliści od systemów informacji geograficznej, a kto!

Poza tym nie jest dobrym pomysłem poleganie wyłącznie na systemie GPS - co ponownie przemawia za nauką geografii!

Pomoże to rozwinąć doskonałe umiejętności nawigacyjne, pomagając w oparciu o myślenie przestrzenne.

Podobnie jak dawni badacze astronomiczni - badali pozycje gwiazd względem ich aktualnego miejsca, tak i Ty możesz kultywować taką inteligencję geoprzestrzenną, badając unikalne cechy każdego środowiska, w którym się znajdziesz.

Powiedzmy, że jesteś uczniem przygotowującym się do studiów za granicą. Jak przygotowałbyś się na taką przygodę?

Czy wziąłbyś pod uwagę koszt korepetycji z geografii w swoich planach?

Słuchałbyś wiadomości, stałbyś się bardziej niż umiarkowanie ciekawy innych kultur i rozwinąłbyś fascynację naukami o środowisku w odniesieniu do nowego regionu, w którym się znajdziesz.

Czy znajduje się tam jezioro do pływania? Czy wyznaczone są jakieś  szlaki turystyczne? Co z rozwojem miast: czy wybierasz się do dużego miasta czy mniejszego miasteczka?

Zanim wrócisz ze swojego pobytu za granicą, z pewnością zdasz sobie sprawę, że Twoje doświadczenie i nauka geografii pomogły Ci zrozumieć zjawisko globalizacji na głęboko osobistym poziomie.

To z kolei sprzyja zrozumieniu geografii świata i świadomości kulturowej... i właśnie takie zrozumienie powinniśmy kultywować!

Studia geograficzne reprezentują przyszłe bezpieczeństwo ludzkości w zmieniającym się środowisku, a także zrozumienie naszej historii.

Jeśli chcesz lepiej poznać historię świata, zacznij od zagłębiania się w geografię!

Program studiów geograficznych obiecuje stabilność kariery pełną emocji i zaangażowania, a także zrozumienie globalnych systemów ekologicznych i jaki wpływ ma na to ludzkość.

Pozytywny czy negatywny...

Po co czekać? Dowiedz się więcej o tym, jak nauka geografii może przyczynić się dla Ciebie i dla naszego świata!

Pamiętaj, że na stronie Superprof po wpisaniu przykładowej frazy "korepetycje z geografii Warszawa" znajdziesz bogatą ofertę profesjonalnych nauczycieli w każdym mieście w Polsce.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem ciekawą świata i bezpośrednią osobą. Moim chlebem powszednim są informacje. Dobry research to podstawa i zawsze znajdę coś ciekawego, niezależnie czy to na temat makijażu brwi, tresury psów, czy fizyki kwantowej.