„Szachy to wszystko: sztuka, nauka i sport”. - Anatolij Karpow

Czy oglądaliście Gambit Królowej i zdecydowaliście, że chcecie dowiedzieć się jak grać w szachy? Czy chcielibyście zostać ekspertami, takimi jak najwięksi arcymistrzowie szachów?

Najpierw musicie nauczyć się grać, więc przedstawiamy wam porady jak nauczyć się grać w szachy online.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Szachy
Jarosław
5
5 (57 oceny)
Jarosław
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Rafał
5
5 (9 oceny)
Rafał
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Franciszek
5
5 (8 oceny)
Franciszek
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adam
5
5 (5 oceny)
Adam
zł18
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
5
5 (4 oceny)
Bartosz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (5 oceny)
Mateusz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marcin
5
5 (5 oceny)
Marcin
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kamil
5
5 (4 oceny)
Kamil
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jarosław
5
5 (57 oceny)
Jarosław
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Rafał
5
5 (9 oceny)
Rafał
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Franciszek
5
5 (8 oceny)
Franciszek
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adam
5
5 (5 oceny)
Adam
zł18
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
5
5 (4 oceny)
Bartosz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (5 oceny)
Mateusz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marcin
5
5 (5 oceny)
Marcin
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kamil
5
5 (4 oceny)
Kamil
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Prywatne korepetycje szachowe

Nauka gry w szachy jest trudna, a stanie się zaawansowanym graczem może wymagać lat praktyki.

korepetycje szachowe

Prywatne korepetycje z nauczycielem to dobry początek, ponieważ wkrótce będziecie musieli opanować podstawy gry.

Superprof

Możecie znaleźć setki nauczycieli szachów w Polsce dzięki stronie Superprof. Prawdopodobnie znajdziecie tam kilka korepetytorów oferujących lekcje w Waszej okolicy, które pomogą Wam rozpocząć swoją przygodę już dziś.

Możecie także skorzystać z prywatnych lekcji w domu lub online. Średnia cena takich zajęć waha się między 40 a 100 złotych za godzinę, ale wielu korepetytorów na stronie oferuje pierwszą lekcję lub godzinę za darmo.

Jeśli chcecie nauczyć się grać w szachy jak ekspert, musicie dowiedzieć się o:

  • Zasadach gry
  • Nazw figur
  • Gdzie postawić figury oraz pionki na planszy
  • Jak poruszają się pionki i figury
  • Jak wykorzystać każdy z elementów w grze
  • Jak grać uczciwie
  • Jak zachować zimną krew podczas emocjonującej gry

Jeśli pragniecie być najlepsi w szachach, musicie grać z różnymi przeciwnikami. W rzeczywistości, grając przeciwko graczom posiadających różne style i techniki gry, nauczycie się różnych sposobów gry i strategii, których możecie użyć w przyszłości, aby wygrać.

Chess24.com

Chess24.com została założona w 2014 roku przez niemieckiego arcymistrza Jana Gustafssona i Enrique Guzmana. Strona umożliwia grę z realnym przeciwnikiem lub ze sztuczną inteligencją. Możliwe jest także obserwowanie gier innych graczy, co jest doskonałym sposobem na naukę.

Na platformie Chess24.com można nie tylko rozegrać pojedynki szachowe, ale także wiele się nauczyć. Początkujący mają możliwość skorzystania ze specjalnych kursów, nagrań wideo, e-booków, za których pomocą będą doskonalić swoje umiejętności.

Strona internetowa jest dostępna także w polskiej wersji językowej i jest przeznaczona do gry zarówno dla osób początkujących, jak i zawodowców.

Dowiedzcie się więcej o tym, jak znaleźć nauczyciela gry w szachy.

Nauka gry w szachy online

Aby dobrze grać w szachy, musicie być sprytni, dokładni i szybcy.

Szachy online
Istnieje kilka doskonałych stron internetowych do nauki gry w szachy. (Źródło: Pexels)

W turnieju już pierwszy ruch może zadecydować o grze. Jeśli chcesz zacząć wygrywać partie, musisz nauczyć się radzić sobie z każdym ruchem.

Chess.com

Gra przeciwko sztucznej inteligencji to dobre ćwiczenie. Gry przeciwko komputerowi to także sposób na wypróbowanie różnych ruchów, sekwencji, taktyk i strategii. Ta strona pozwala grać za darmo przeciwko graczom z całego świata przy użyciu komputera.

Możecie także rozwiązywać problemy i łamigłówki szachowe, aby poprawić swoją grę i analizować ruchy i strategie, a także przeanalizować swoje błędy i dowiedzieć się, jak ich uniknąć w przyszłości.

Dzięki chess.com możecie również dowiedzieć się o wszystkich możliwych ruchach do wykonania w grze i później przeanalizować swoje partie, aby zobaczyć, jak dobrze sobie poradziliście.

Możliwe jest odwiedzenie strony chess.com na telefonie komórkowym lub tablecie, aby grać w szachy gdziekolwiek jesteście.

Lichess.org

To świetna strona do gry w szachy i nauki gry. Aby rozpocząć, przejdźcie do zakładki Nauka i zacznijcie ćwiczyć.

Ciemnowłosa kobieta grająca w szachy
Dołączcie do społeczności szachowej, aby uzyskać dodatkowe wsparcie i porady od innych szachistów. (Źródło: Unsplash)

Dobrym pomysłem jest założenie konta, ponieważ wtedy można śledzić swoje postępy na różnych poziomach i grać w gry z przyjaciółmi i losowymi przeciwnikami z całego świata.

Możecie także grać przeciwko komputerowi, co jest świetnym pomysłem podczas nauki, ponieważ będziecie mieć okazję wypróbować techniki i strategie, o których czytaliście, bez obawy o przegraną.

Oprócz typowej opcji, w której można grać przeciwko znajomym i przypadkowym przeciwnikom, można także rozwiązywać łamigłówki szachowe, oglądać partie rozgrywane na żywo i korzystać z narzędzi, takich jak tablica analityczna, eksplorator otwierający i edytor plansz.

Chessable

Chessable to zasadniczo MOOC (masowy otwarty kurs online) dla szachów. Na tej stronie można poszukać kursów dotyczących gry w szachy i dowiedzieć się więcej o różnych aspektach gry oraz o tym, jak grać prawidłowo.

Istnieje wiele różnych kursów oferowanych przez Arcymistrzów, a ponieważ niektóre z nich są dość kosztowne, nie polecamy ich absolutnie początkującym lub dopiero uczącym się gry.

Zamiast tego zachowajcie tę stronę na pasku zakładek, gdy już opanujecie grę w szachy i szukacie najlepszych sposobów na poprawę swojej gry, zwłaszcza jeśli pragniecie brać udział w turniejach.

ICC

Internetowy Klub Szachowy (ICC) to kolejna strona szachowa, która pozwala grać w szachy, uczyć się gry i angażować się w szachową społeczność online.

Ta strona działa już od ponad 25 lat, a Centrum Nauki powinno być pierwszym miejscem, do którego początkujący gracze kierują się, gdy zaczynają grać w szachy.

Dowiedzcie się więcej na temat szachy online nauka.

Jak rozpocząć naukę gry w szachy

Na początek mamy dla Was kilka wskazówek.

Babcia z wnuczką grające w szachy
Naukę gry w szachy możecie rozpocząć za darmo, na przykład z członkiem rodziny. (Źródło: Pexels)

Najpierw zakupcie własne lub odkupcie używane szachy. Aby lepiej zrozumieć grę, ważne jest, aby móc dotknąć figury i patrzeć na planszę pod różnymi kątami. Korzystanie z własnego zestawu szachowego to świetny sposób na rozpoczęcie gry.

Istnieją zestawy na każdą kieszeń, od podstawowych plastikowych zestawów po wspaniałe zestawy z drewna, kamienia i marmuru, które same w sobie są dziełami sztuki.

Zainwestujcie także w zegar szachowy, aby móc zrozumieć szybkość gry i upewnijcie się, że posiadacie notatnik i długopis, aby notować swoje wszystkie ruchy.

Nie wahajcie się pobrać aplikacji szachowej, aby na przykład grać w gry w czasie wolnym w autobusie. Co więcej, w niektórych miastach są nawet parki ze stołami szachowymi lub gigantycznymi szachownicami, z których mogą korzystać goście.

Jeśli je znajdziecie, z całą pewnością powinniście zapytać przechodniów czy chcieliby z Wami zagrać, ponieważ nie ma nic lepszego niż granie z prawdziwymi przeciwnikami. Z każdą rozegraną partią będziecie lepiej rozumieli szachy i jak prawidłowo i skutecznie grać.

Nie czekajcie ani chwili dłużej. Zacznijcie grać już dziś!

Jeśli pragniecie nauczyć się grać w szachy lub po prostu poprawić swoją grę, rozważcie znalezienie nauczyciela szachów na Superprof. Jest mnóstwo doświadczonych i utalentowanych korepetytorów gotowych do pomocy w nauczaniu osobistym, internetowym lub grupowym. Każdy rodzaj korepetycji ma swoje zalety i wady, więc zastanówcie się, który z nich byłby odpowiedni dla Was, Waszej gry i budżetu.

Korepetycje twarzą w twarz są prawdopodobnie tym, co macie na myśli, gdy mówicie o korepetycjach prywatnych i jest to zwykle najpopularniejszy rodzaj korepetycji. Z racji tego, że korepetytor dostosowuje każdą lekcję indywidualnie i często podróżuje do ucznia, te lekcje zazwyczaj kosztują więcej. Jednak z każdą minutą poświęconą skupieniu się na uczniu i dostosowanych do niego sesjach, są one również zwykle najbardziej opłacalnym rodzajem korepetycji.

Korepetycje grupowe są prawdopodobnie najlepszym wyborem dla osób o ograniczonym budżecie, ponieważ każdy uczeń płaci mniej, jeśli na zajęcia uczęszcza większa liczba osób. Dzięki samouczkom szachowym istnieje również dodatkowa korzyść w postaci większej różnorodności przeciwników, z którymi można ćwiczyć, i dodatkowa zachęta do cięższej pracy, aby ich pokonać.

Dzięki stronom internetowym, na których można grać w szachy online, korepetycje online są również doskonałym sposobem na naukę lub poprawę swojej gry. Z racji tego, że korepetytorzy online nie muszą podróżować do swoich uczniów i mogą planować więcej lekcji każdego tygodnia, zazwyczaj pobierają mniej za godzinę niż inni nauczyciele, którzy nauczają stacjonarnie. Jeśli posiadacie kamerę internetową i przyzwoite połączenie internetowe, możecie korzystać z lekcji szachowych od nauczycieli z całego świata.

Nie zapominajcie, że wielu korepetytorów na Superprof oferuje również pierwsze zajęcia za darmo, więc jeśli nie możecie zdecydować się na korepetytora lub rodzaj korepetycji, wypróbujcie kilka różnych (np. szachy Warszawa) przed podjęciem decyzji.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.