„Pozwól, że zdradzę ci sekret: szachy to najbardziej brutalny ze wszystkich sportów”. - Garry Kasparow

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o szachach i grać w turniejach, będziecie musieli nauczyć się grać w tę grę. Jednak pewnie zastanawiacie się, ile będą Was kosztować prywatne lekcje z korepetytorem lub nauczycielem.

W tym artykule mamy odpowiedzi na wszystkie Wasze pytania, więc przygotujcie swoje zestawy szachowe, wyczyśćcie pionki i zacznijcie naukę, aby w przyszłości uzyskać tytuł arcymistrza.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Szachy
Jarosław
5
5 (67 oceny)
Jarosław
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
5
5 (10 oceny)
Bartosz
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Rafał
5
5 (12 oceny)
Rafał
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Franciszek
5
5 (10 oceny)
Franciszek
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (5 oceny)
Mateusz
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adam
5
5 (5 oceny)
Adam
18 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (3 oceny)
Paweł
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marcin
5
5 (5 oceny)
Marcin
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jarosław
5
5 (67 oceny)
Jarosław
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
5
5 (10 oceny)
Bartosz
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Rafał
5
5 (12 oceny)
Rafał
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Franciszek
5
5 (10 oceny)
Franciszek
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (5 oceny)
Mateusz
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adam
5
5 (5 oceny)
Adam
18 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (3 oceny)
Paweł
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marcin
5
5 (5 oceny)
Marcin
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Koszt prywatnych lekcji szachowych dla początkujących

Jeśli jesteście początkującymi lub szukacie korepetytora szachowego dla swojego dziecka, musicie wybrać odpowiedniego korepetytora, który odpowiada Waszym celom.

Szachy szach-mat
Lekcje dla początkujących są zwykle tańsze niż zajęcia dla zaawansowanych, z racji tego, że ich poziom jest niższy. (Źródło: Unsplash)

Szachy są otwarte dla wszystkich, więc nie wahajcie się rozpocząć nauki.

Początkujący zawsze mogą wybrać korepetytorów-amatorów lub korepetytorów w niepełnym wymiarze godzin; ludzi, którzy pasjonują się szachami i są w stanie nauczyć innych podstaw gry, takich jak:

 • Zasady gry,
 • Nazwy figur,
 • Ich ruchów,
 • Możliwych ruchów w trakcie gry,
 • Roszady,
 • Szach i mat,
 • Otwarcia szachowego,
 • Faz ​​gry: otwarcie, gra środkowa i gra końcowa.

Nie trzeba być Mistrzem FIDE (szachowy tytuł nadawany przez Międzynarodową Federację Szachową), aby nauczyć się grać w szachy. Wasze pierwsze lekcje będą po prostu nauką gry, ponieważ taktyki, strategie i sekwencje pojawią się później, z czasem gdy zdobędziecie doświadczenie.

Możecie także poszukać prywatnych korepetytorów w lokalnych klubach szachowych, a jeśli nie możecie znaleźć żadnego, spróbujcie poszukać korepetytorów na Superprof. Wielu z nich oferuje pierwszą lekcję za darmo, co jest dobrym sposobem sprawdzenia, czy jest to coś coś czego chcecie się uczyć.

Generalnie, lekcje szachowe kosztują około 50 złotych za godzinę. Oczywiście czynniki takie jak lokalizacja będą miały wpływ na cenę, a lekcje z korepetytorami w Warszawie (szachy Warszawa) prawdopodobnie będą kosztować więcej niż na przykład online. Podobnie korepetytorzy z wieloletnim doświadczeniem zazwyczaj pobierają więcej opłat niż ci, którzy są nowicjuszami w nauczaniu. Niektórzy korepetytorzy oferują zniżkę, jeśli zarezerwujecie i zapłacicie za kilka lekcji z góry.

Dowiedzcie się, jak zacząć grę w szachy.

Koszt średniozaawansowanych lekcji szachowych

Może już wiecie jak grać w szachy i znacie zasady? Gracie od wielu lat, ale staracie się być coraz lepsi?

Nie panikujcie! Jesteśmy tutaj, aby pomóc.

Mężczyzna w krawacie gra w szachy
Im wyższy macie poziom, tym wyższa będzie stawka za prywatną naukę gry w szachy. (Źródło: Unsplash)

Wkrótce będziecie tak zaznajomieni z większością ruchów, taktyk i otwarć, że nie będziecie musieli nawet o nich myśleć przed ich wykonywaniem. Są nawet tutorzy, którzy mogą Wam pomóc w niektórych rodzajach lub w określonych aspektach gry.

Doświadczony nauczyciel może pokazać Wam, jak najlepsi gracze opanowali swoje strategie gry.

Są wysoko rangą gracze, którzy oferują korepetycje szachowe, aby zainspirować następne pokolenie arcymistrzów i mogą obejmować całe strategie specyficzne dla niektórych figur na planszy.

Mogą również pracować nad strategią psychologiczną gry, ponieważ odpowiednia mentalność jest ważną częścią szachów. Na przykład blefowanie jest integralną częścią pokera, a odporność psychiczna jest istotną częścią gry w szachy, szczególnie gdy gracz jest na wysokim poziomie i musi grać odważną strategią bez mrugnięcia okiem.

Zaawansowani korepetytorzy pobierają opłatę w wysokości ok 100 złotych za godzinę.

Korepetytorów można znaleźć w całej Polsce, a najdroższe stawki są bliskie 130 złotych za godzinę.

Od Was zależy, czy dokładnie ocenicie każdego potencjalnego korepetytora, zanim zdecydujecie, który z nich jest dla Was odpowiedni. Jeśli chodzi o ich grę, dość łatwo jest ocenić ich poziom, na przykład dzięki ich ocenie FIDE. Pamiętajcie jednak, że nie gwarantuje to, że są doskonałymi nauczycielami; znaczy to, że są doskonałymi graczami.

Możecie także zaoszczędzić pieniądze, rezerwując kilka lekcji jednocześnie. To pozwoli Wam na zaoszczędzenie pieniędzy i cieszenie się większą ilością godzin, podczas których poprawicie swoje umiejętności szachowe.

Skontaktujcie się z każdym potencjalnym korepetytorem, aby sprawdzić, czy oferuje tego typu zniżki. Bo przecież nie opanujecie gry w szachy podczas trwania jednej lekcji. Nie zapomnijcie przeanalizować zarówno swojej gry, jak i umiejętności nauczania potencjalnego korepetytora, którego zdecydujecie się zatrudnić.

Ile kosztuje nauka gry w szachy w Waszym mieście?

Bez względu na to, w jakim miejscu w Polsce mieszkacie, powinniście być w stanie znaleźć odpowiedniego korepetytora szachowego. Jednak ze względu na różne budżety uczniów, średnie stawki prywatnych lekcji szachowych mogą się znacznie różnić w wielu miastach.

niebieska świnka skarbonka
Wasze miejsce zamieszkanie również wpłynie na koszt zajęć szachowych. (Źródło: Unsplash)

Oto kilka przykładów:

 • Warszawa: 100 zł
 • Kraków 100 zł
 • Gdańsk 70 zł
 • Bydgoszcz 40-70 zł
 • Olsztyn 50-70 zł
 • Poznań 70 zł

Pamiętajcie, że możecie również poszerzyć swoje horyzonty i poszukać prywatnych korepetytorów online, aby uczyć się od korepetytorów z całego świata.

Oczywiście, jeśli chcecie uczyć się grać w gry osobiście z nauczycielem, te średnie stawki powinny dać Wam lepsze wyobrażenie o tym, czego szukać.

Warto również pamiętać, że większość korepetytorów ma ograniczenia związane z dojazdem do ucznia, dlatego przy wyborze stacjonarnych lekcji będziecie mieli węższy wybór korepetytorów.

Jeśli nie możecie znaleźć nauczycieli na stronach oferujących korepetycje, znajdziecie ich w klubach szachowych. Są to dobre miejsca do nauki gry, ponieważ są przyjazne i prawie zawsze znajdziecie tam więcej przeciwników i graczy.

Nauka gry w szachy za darmo

Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z szachami, możecie nie być pewni, czy powinniście zainwestować w naukę tej gry.

Kobieta w długich włosach surfująca po internecie
Istnieje wiele przydatnych zasobów, takich jak książki i strony internetowe, z których możecie bezpłatnie nauczyć się grać w szachy. (Źródło: Unsplash)

Zalecamy wypróbowanie gry na jednej z wielu darmowych stron lub aplikacji szachowych, gdzie możecie grać przeciwko komputerowym przeciwnikom i wirtualnie odnosić swoje pierwsze zwycięstwa. Niektóre strony pozwalają również na analizę gry, uczą jak w nią grać oraz pokazują różne strategie i ruchy.

Gra przeciwko sztucznej inteligencji może również nauczyć Was, jak grać, pokazać gdzie popełniliście błąd, i pozwolić ćwiczyć pewne ruchy i sekwencje, zanim zaczniecie grać z prawdziwymi przeciwnikami.

Możecie także dowiedzieć się o notacji szachowej i o tym jak działa zegar szachowy.

Jeśli marzycie o zdobyciu tytułu arcymistrza, to prawdopodobnie powinniście zainwestować w lekcje lub korepetycje.

Oto kilka witryn, na których możecie zacząć bezpłatnie grę:

 • Chess.com
 • Kurnik.pl
 • ChessFriends.com
 • Szachy.net
 • Lichess.org
 • Chesstempo.com
 • I wiele więcej!

Istnieje wiele innych stron, do których macie dostęp. Niektóre oferują samouczki wideo lub korepetycje online, które pomogą nauczyć Was, jak opanować grę lub ją przeanalizować. Możecie także znaleźć fora i czaty, aby omówić strategie i pomysły z innymi graczami.

Co więcej, jest to również świetny sposób na pojedynki z graczami z całego świata, więc korzystajcie z tych witryn, aby dowiedzieć się, jak grać i jak rozwijać swoje umiejętności wraz z prywatnymi lekcjami, ponieważ możecie odkryć, że posiadacie prawdziwy talent.

Dowiedzcie się więcej o szachy online nauka.

Przygotujcie się do pokonania przeciwnika. Szach mat!

Jeśli chcecie nauczyć się grać w szachy lub po prostu poprawić swoją grę, poszukajcie nauczyciela szachów na Superprof. Jest mnóstwo doświadczonych i utalentowanych korepetytorów gotowych do pomocy w nauczaniu osobistym, internetowym lub grupowym. Każdy rodzaj korepetycji ma swoje zalety i wady, więc zastanówcie się, który z nich będzie najodpowiedniejszy dla Was, Waszej gry i budżetu.

Korepetycje twarzą w twarz są prawdopodobnie tym, o czym myślicie, gdy mówicie o korepetycjach prywatnych i jest to zwykle najpopularniejszy rodzaj korepetycji. Z racji tego, że korepetytor dostosowuje każdą lekcję do danego ucznia i często musi dojeżdżać, lekcje zazwyczaj kosztują więcej niż te grupowe lub online. Jednak z każdą minutą poświęconą skupieniu się na uczniu i dostosowanych do niego sesjach, są one również zwykle najbardziej efektywnym rodzajem korepetycji.

Korepetycje grupowe są prawdopodobnie najlepszym wyborem dla osób o ograniczonym budżecie, ponieważ każdy uczeń płaci mniej, jeśli na zajęcia uczęszcza większa liczba osób. Dzięki zajęciom szachowym istnieje również dodatkowa korzyść w postaci większej różnorodności przeciwników, z którymi można ćwiczyć, i dodatkowa zachęta do cięższej pracy, aby ich pokonać.

Dzięki stronom internetowym, na których można grać w szachy online, korepetycje online są również doskonałym sposobem na naukę lub poprawę swojej gry. Ponieważ korepetytorzy online nie muszą podróżować do swoich uczniów i mogą planować więcej lekcji w ciągu każdego tygodnia, zazwyczaj pobierają mniej za godzinę niż inni korepetytorzy. Jeśli posiadacie kamerę internetową i przyzwoite połączenie internetowe, możecie korzystać z lekcji szachowych od nauczycieli z całego świata!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.