„Szachy to sztuka analizy” - Michaił Botwinnik

Powstała ponad 1500 lat temu gra w szachy jest jedną z najpopularniejszych gier planszowych na świecie.

Czy nie macie pojęcia jak grać w szachy, ale bardzo chcielibyście się nauczyć?

Czy zawsze marzyliście o graniu jak Garry Kasparov lub Magnus Carlsen?

Przygotujcie się na wygraną!

W tym artykule przyjrzymy się temu, gdzie można skorzystać z lekcji szachów online, ile kosztują prywatne korepetycje, jak wybrać odpowiedniego prywatnego korepetytora oraz przedstawimy Wam kilka wskazówek dotyczących pierwszych lekcji szachowych.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Szachy
Jarosław
5
5 (66 oceny)
Jarosław
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
5
5 (10 oceny)
Bartosz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Franciszek
5
5 (9 oceny)
Franciszek
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Rafał
5
5 (9 oceny)
Rafał
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (5 oceny)
Mateusz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adam
5
5 (5 oceny)
Adam
zł18
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marcin
5
5 (5 oceny)
Marcin
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (3 oceny)
Paweł
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jarosław
5
5 (66 oceny)
Jarosław
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
5
5 (10 oceny)
Bartosz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Franciszek
5
5 (9 oceny)
Franciszek
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Rafał
5
5 (9 oceny)
Rafał
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (5 oceny)
Mateusz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adam
5
5 (5 oceny)
Adam
zł18
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marcin
5
5 (5 oceny)
Marcin
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (3 oceny)
Paweł
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Jak znaleźć lekcje szachowe online?

Czy chcecie skorzystać z prywatnych lekcji, aby nauczyć się gry w szachy?

Jest to łatwe, ponieważ istnieje wiele platform i stron internetowych, które pomogą Wam znaleźć nauczycieli i korepetytorów szachowych z całego świata.

Dziewczyna przy laptopie w słuchawkach
Internet jest doskonałym źródłem wiedzy dla tych, którzy chcą nauczyć się gry w szachy. (Źródło: Pexels)

Istnieją zapaleni gracze, licencjonowani członkowie federacji szachowej i arcymistrzowie, którzy z chęcią nauczą Was szachów. Czas odłożyć warcaby, tryktrak czy chińczyka i przejść do szachów.

Szach i mat!

Superprof

Dzięki setkom nauczycieli w całym kraju Superprof to świetny sposób na poznanie zasad gry i jej strategii. Niezależnie od tego, czy jesteście początkującymi, średniozaawansowanymi, czy ekspertami, którzy chcą poprawić swoją grę, znalezienie nauczyciela nigdy nie było łatwiejsze.

Jeśli jesteście początkującymi, prawdopodobnie zainteresuje Was poznanie zasad gry oraz nazw figur i sposobu ich poruszania się.

Jeśli jesteście średniozaawansowanymi graczami, którzy chcą brać udział w turniejach, możecie znaleźć tutorów, którzy pomogą Wam ulepszyć niektóre aspekty gry. Analiza, rozgrywka techniczna i taktyka mogą mieć znaczenie dla zaawansowanych graczy. Możecie dowiedzieć się o tym wszystkim podczas swoich korepetycji.

Rozpoczęcie nauki z korepetytorem może pomóc w obraniu właściwej drogi, ponieważ wkrótce zrozumiecie wszystko, w tym roszadę, bicie w przelocie czy promocję.

Dowiedzcie się jakie strony internetowe oferują naukę gry w szachy.

Ile kosztują prywatne lekcje szachowe?

Koszt prywatnych lekcji jest zależny od kilku czynników:

 • Waszego poziomu
 • Miejsca zamieszkania
 • Czego chcecie się nauczyć
 • Waszego budżetu
Korepetytor i uczeń grają w szachy
Niezależnie od tego, czy pragniecie nauczyć się grać czy ulepszyć określone aspekty swojej gry, prywatny nauczyciel może Wam w tym pomóc. (Źródło: Pexels)

Średni koszt lekcji szachów w Polsce to 50 złotych za godzinę. Oczywiście zmieni się to w zależności od niektórych czynników, o których wspomnieliśmy powyżej.

Podczas gdy korepetycje szachowe kosztują zazwyczaj od 40 do 100 złotych za godzinę w Polsce, można znaleźć korepetytorów, którzy pobierają ponad 100 złotych za godzinę, zwłaszcza tych z wysoką oceną FIDE i z dużym doświadczeniem.

Jest wielu korepetytorów, którzy oferują zniżki dla tych, którzy rezerwują dużo lekcji na raz.

Rozważmy na przykład korepetytora oferującego lekcje za 50 złotych za godzinę. Możecie zarezerwować z nim 10 lekcji na raz i zapłacić 400 złotych. Bardzo często będziecie potrzebować więcej niż jednej lekcji, aby nauczyć się gry.

Można również znaleźć korepetycje online na stronach takich jak Superprof lub e-korepetycje.

Jak widać, nauka gry w szachy może wymagać inwestycji finansowych i chociaż istnieją również bezpłatne alternatywy, nie będą one dostosowane do tego, jak i czego zamierzacie się nauczyć. Najczęściej będziecie studiować diagramy, analizowali grę i to, jak i dlaczego dana gra potoczyła się w dany sposób.

Możecie także grać przeciwko sztucznej inteligencji lub prawdziwym graczom z całego świata. Granie w szachy przeciwko sztucznej inteligencji to dobry sposób na poszerzenie wiedzy i poprawienie swojej gry. Powinniście także zakupić własną szachownicę, co da Wam czas na analizę ruchów i naukę zasad.

Spróbujcie swoich sił przeciwko nieznajomemu na jednej z szachownic w parku.

Dowiedzcie się więcej o kosztach nauki gry w szachy.

Jak wybrać prywatnego korepetytora?

Wybór nauczyciela gry w szachy jest ważną decyzją każdego ucznia. Wybierzcie odpowiedniego korepetytora dla siebie, biorąc pod uwagę strategie i taktyki jakich naucza.

Ręka z zegarkiem i szachy
Dokładnie przemyślcie to czego chcecie się nauczyć, zanim zdecydujecie się zatrudnić korepetytora. (Źródło: Pexels)

Jeśli jesteście początkującymi graczami, możecie wziąć lekcje z zapalonymi graczami, od których zarazicie się miłością do gry w szachy. Pamiętajcie, abyście nie inwestowali dużych sum pieniędzy w zatrudnienie arcymistrza tylko po to, by dowiedzieć się jedynie podstaw gry, których może nauczyć Was każdy inny korepetytor.

Oczywiście, jeśli Wasza znajomość szach jest na wysokim poziomie i marzycie o grze turniejowej, prawdopodobnie będziecie chcieli uczyć się od najlepszych. Kiedy już będziecie wiedzieć jaki jest Wasz poziom, będziecie mieli znacznie lepsze pojęcie o tym, jacy korepetytorzy są odpowiedni dla Was. Powinniście także przyjrzeć się grom innych świetnych graczy, aby rozwinąć swoją grę.

Jeśli chodzi o korepetytorów, możecie przejrzeć ich profile i zobaczyć, jakie komentarze pozostawili tam inni uczniowie i co mają o nich do powiedzenia. Każdy gracz ma inne cele; niektórzy chcą poprawić swoją grę, stawiając przed wyzwaniami, podczas gdy inni mogą potrzebować cierpliwego opiekuna, który potrafi ich słuchać.

Opanowanie gry wymaga dyscypliny i samokontroli, więc musicie popracować nad swoją pamięcią, aby lepiej zrozumieć każdą fazę gry. Musicie także zarządzać swoimi celami, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynacie grać.

Porozmawiajcie z każdym potencjalnym korepetytorem przed podjęciem decyzji i nie martwcie się szukaniem innego korepetytora, jeśli pierwszy się nie sprawdzi!

10 wskazówek, jak zacząć lekcje szachów

Nie wiecie nic o roszadzie, szach-mat czy szachowych otwarciach?

Musicie upewnić się, że Wasze lekcje szachów lub korepetycje są odpowiednie dla Was i Waszego poziomu.

Drewniany zestaw szachowy
Jeśli pragniecie nauczyć się grać w szachy, powinniście kupić zestaw szachowy. (Źródło: Pexels)

Oto kilka wskazówek, które pomogą Wam zacząć:

 • Kupcie szachownicę: nie ma znaczenia, czy jest plastikowa, drewniana, czy nawet nadmuchiwana; po prostu upewnijcie się, że macie na czym grać.
 • Zdefiniujcie swoje cele: gra swobodna czy konkurencyjna?
 • Spróbujcie zagrać w szachy online: gry przez Internet są darmowe.
 • Ustalcie swój budżet.
 • Znajdźcie korepetytora lub nauczyciela, z którym będziecie się dogadywać.
 • Przed podjęciem decyzji przyjrzyjcie się kilku różnym profilom korepetytorów.
 • Zbadajcie historię i kulturę szach.
 • Dołączcie do klubu szachowego w szkole lub w mieście.
 • Analizujcie i odtwarzajcie swoje gry.
 • Uczcie się na swoich błędach.

Nie zapominajcie, że najważniejszą figurą w szachach jest gracz! Wy wybieracie strategię i wygrywacie partie, więc zacznijcie grać już dziś, a wkrótce z dumą ogłosicie przeciwnikom „szach i mat!”.

Dowiedzcie się więcej o nauce gry w szachy.

Jeśli chcecie nauczyć się grać w szachy lub po prostu poprawić swoją grę, rozważcie znalezienie nauczyciela szachów na Superprof. Jest mnóstwo doświadczonych i utalentowanych korepetytorów gotowych do pomocy w nauczaniu osobistym, internetowym lub grupowym. Każdy rodzaj korepetycji ma swoje zalety i wady, więc powinniście się zastanowić, który z nich byłby odpowiedni dla Was, Waszej gry oraz budżetu.

Korepetycje twarzą w twarz są prawdopodobnie tym, co macie na myśli, gdy mówicie o korepetycjach prywatnych i jest to zwykle najpopularniejszy rodzaj korepetycji. Z racji tego, że korepetytor dostosowuje każdą lekcję indywidualnie i często podróżuje do ucznia, te lekcje zazwyczaj kosztują więcej. Jednak z każdą minutą poświęconą skupieniu się na uczniu i dostosowanych do niego sesjach, są one również zwykle najbardziej opłacalnym rodzajem korepetycji.

Korepetycje grupowe są prawdopodobnie najlepszym wyborem dla osób o ograniczonym budżecie, ponieważ każdy uczeń płaci mniej, jeśli na zajęcia uczęszcza większa liczba osób. Dzięki korepetycjom szachowym istnieje również dodatkowa korzyść w postaci większej różnorodności przeciwników, z którymi można ćwiczyć, i dodatkowa zachęta do cięższej pracy, aby ich pokonać.

Dzięki stronom internetowym, na których można grać w szachy online, korepetycje online są również doskonałym sposobem na naukę lub poprawę swojej gry. Z racji tego, że korepetytorzy online nie muszą podróżować do swoich uczniów i mogą planować więcej lekcji każdego tygodnia, zazwyczaj pobierają mniej za godzinę niż inni nauczyciele, którzy nauczają stacjonarnie. Jeśli posiadacie kamerę internetową i przyzwoite połączenie internetowe, możecie korzystać z lekcji szachowych od nauczycieli z całego świata.

Nie zapominajcie, że wielu korepetytorów na Superprof oferuje również pierwsze zajęcia za darmo, więc jeśli nie możecie zdecydować się na korepetytora lub rodzaj korepetycji, wypróbujcie kilka różnych przed podjęciem decyzji. W ofercie znajdują się również szachy nauka gry dla dzieci.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.