„Możecie nauczyć się znacznie więcej z gry jeśli przegrywacie, niż jeśli wygrywacie. Będziecie musieli przegrać setki gier, zanim staniecie się dobrymi graczami. - Jose Raul Capablanca

Chcielibyście nauczyć się szachów, ale nie wiecie od czego zacząć? Nie wiecie, czym są otwarcia, roszady, en passant, a nawet mat?

Nie martwcie się! Chętnie pomożemy Wam w staniu się doskonałymi graczami.

Oto jak wybrać odpowiedniego nauczyciela gry w szachy.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Szachy
Jarosław
5
5 (67 oceny)
Jarosław
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
5
5 (10 oceny)
Bartosz
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Rafał
5
5 (12 oceny)
Rafał
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Franciszek
5
5 (10 oceny)
Franciszek
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (5 oceny)
Mateusz
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adam
5
5 (5 oceny)
Adam
18 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (3 oceny)
Paweł
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marcin
5
5 (5 oceny)
Marcin
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jarosław
5
5 (67 oceny)
Jarosław
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
5
5 (10 oceny)
Bartosz
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Rafał
5
5 (12 oceny)
Rafał
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Franciszek
5
5 (10 oceny)
Franciszek
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (5 oceny)
Mateusz
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adam
5
5 (5 oceny)
Adam
18 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (3 oceny)
Paweł
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marcin
5
5 (5 oceny)
Marcin
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Określcie swoje cele

Zanim zainwestujecie w prywatne lekcje szachów z profesjonalnym korepetytorem lub nauczycielem, musicie pomyśleć o swoich celach.

Przewrócone figury na szachownicy
Zanim zatrudnicie swojego korepetytora, zastanówcie się dokładnie, czego chcecie się nauczyć. (Źródło: Unsplash)

Jeśli jesteście początkującymi, prawdopodobnie będziecie chcieli spróbować swoich sił i zrozumieć zasady. Aby to zrobić, będziecie potrzebować lekcji dla początkujących, które obejmują wiedze na temat:

 • Planszy i figur: król, dama, gońce, skoczki, wieże, pionki
 • Ułożenia figur i pionków na planszy
 • Ruchów figur
 • Roli każdej z figur
 • Typowych problemów szachowych
 • Ataku szach i mat
 • Roszady
 • Wspólnych ataków i obrony

Gdy już zdobędziecie podstawową wiedzę na temat gry, możecie zacząć przechodzić na przykład do taktyk i strategii, takich jak Mat Beniowskiego lub Obrona sycylijska.

Szachy to gra analityczna i psychologiczna, więc musicie zachować spokój i zimną krew, podobnie jak w pokerze. Magnus Carlsen nie bez powodu został numerem 1.

Szachy wymagają dyscypliny, pamięci i ciągłej praktyki, a nauczyciel lub korepetytor może nauczyć Was podstaw.

Pod wieloma względami rozpoczęcie gry jest jak wejście na ring, ponieważ należy przewidzieć, co zrobi przeciwnik i wykorzystać jego słabości przeciwko niemu.

Jesteście dobrzy w strategii, ale szybko przegrywacie, gdy jesteście zmuszeni do szybkiego podejmowania decyzji?

Wypróbujcie Blitz Chess - szachy błyskawiczne, w których nie ma czasu na myślenie. Jest to świetna opcja, jeśli chcecie rozwinąć automatyzm i macie tendencję do wykonywania przemyślanych ruchów. Wypróbujcie kilka gier przeciwko komputerowemu przeciwnikowi, aby dowiedzieć się więcej o tej dyscyplinie, zanim zagracie przeciwko prawdziwemu  graczowi.

Granie przeciwko sztucznej inteligencji daje również możliwość wypróbowania nowych technik, zanim wypróbujecie je  przeciwko prawdziwym graczom. Możecie uczyć się gier szachowych, oglądać samouczki wideo lub uczyć się grać w szachy poprzez prywatne korepetycje lub zajęcia online.

Jeśli znacie już szachy i sposób, w jaki się w nie gra, możecie poszukać korepetytorów lub nauczycieli, którzy posiadają pozytywne oceny. Jest to szczególnie ważne, jeśli pragniecie grać w turniejach lub dołączyć do federacji, ponieważ tego typu tutorzy mogą pomóc Wam przeanalizować Waszą grę, pokazać potężne ruchy i sekwencje oraz wyjaśnić strategie, których jeszcze nie znaliście.

Szachy wymagają dużo pracy, cierpliwości i nauki i jest mało prawdopodobne, że wygracie swój pierwszy turniej, ale na pewno przygotuje Was to do grania w konkurencyjnych szachach.

Pamiętajcie, że z dnia na dzień nie staniecie się wyśmienitymi graczami.

Dowiedzcie się więcej o tym, jak zacząć grę w szachy.

Wybór odpowiedniego prywatnego korepetytora

Jeśli jesteście nowi w świecie szachów, jest kilka rzeczy, które powinniście zrobić przed wyborem swojego korepetytora. Jak wyjaśniliśmy wcześniej, musicie mieć na uwadze swoje cele.

Pojedynek szachowy między starszym a młodszym mężczyzną w parku
Należy pamiętać, że korepetytor odpowiedni dla jednej osoby może nie być odpowiedni dla wszystkich uczniów. (Źródło: Unpslash)

Chcielibyście nauczyć się grać w szachy dla zabawy lub brać udział w turniejach?

Kiedy już będziecie wiedzieć, jaki jest Wasz ostateczny cel, możecie zacząć szukać odpowiednich nauczycieli.

Czy wahacie się, czy skontaktować się z korepetytorami, których znaleźliście online?

Rozważcie sprawdzenie ich referencji. Jeśli są członkami klubu lub federacji narodowej, znajdziecie zapisy ich gier, ich poziom, a nawet możecie mu zadać inne dodatkowe pytania.

Jeśli oferują lekcje online, możecie zobaczyć komentarze i recenzje pozostawione przez innych uczniów. Na koniec skontaktujcie się z nimi i porozmawiajcie bezpośrednio o swoich obawach.

Zapewne chcecie uniknąć typowych pułapek, w jakie wpadają uczniowie przy wyborze korepetytora. W końcu każdy gracz pokaże swój prawdziwy charakter podczas emocjonującej gry.

Nie możecie po prostu zapamiętać wszystkich ruchów i próbować kopiować ich podczas gry. Potrzebujecie korepetytora lub nauczyciela, który nauczy Was grać w tę grę w sposób w jaki Wam najbardziej odpowiada.

Wszyscy najlepsi gracze powiedzą Wam, że dobry nauczyciel najpierw powinien pokazać, jak interpretować grę, a także będzie w stanie pokazać ruchy, które pomogą Wam wyjść z trudnych sytuacji. Jeśli będziecie nad tym pracować, zyskacie większą pewność siebie podczas pojedynków.

Jak zrozumiecie, przed opanowaniem szachów musicie znaleźć nauczyciela, którego szanujecie i którego opinię cenicie. Możesz to zrobić poprzez:

 • Sprawdzanie ich referencji
 • Dowiedzenie się, co myślą o nich inni uczniowie
 • Rozmowę z nimi o tym, dlaczego zamierzacie uczyć się szachów
 • Ufanie swojemu instynktowi

Odkryjcie szachy online nauka.

Ile kosztują lekcje gry w szachy?

Koszt lekcji szachów zależy w dużej mierze od rodzaju lekcji, na które się zdecydowaliście oraz od Waszych celów, ponieważ nie każdy gracz będzie przygotowywał się do mistrzostw świata.

Kobieta grająca w szachy na zawodach
Kilka czynników może wpłynąć na koszt lekcji szachowych. (Źródło: Unsplash)

Po pierwsze, kupcie szachownicę w sklepie lub przez Internet. Możecie znaleźć plansze na każdą kieszeń, od podstawowych zestawów z plastikowymi elementami po wspaniałe drewniane zestawy, które same w sobie są dziełami sztuki. Możecie nawet zakupić zestawy podróżne, dzięki którym będziecie mogli zabrać ze sobą szachy, gdziekolwiek jedziecie. Nigdy nie wiadomo, kiedy będziecie mieli okazję w nie zagrać!

Możecie także zainwestować w zegar szachowy, abyście mogli grać w szachy błyskawiczne lub po prostu zarządzać tempem swoich partii. Co więcej miejcie przy sobie kartkę papieru i długopis, aby zanotować swoje ruchy. Pamiętajcie, aby Wasz budżet był zgodny z Waszymi ambicjami jako gracza.

Początkujący:

Poszukajcie tańszych korepetycji u nauczycieli, którzy znają grę, ale niekoniecznie są wysoko zaawansowanymi graczami. Na tym etapie chodzi o naukę gry i rozwijanie swojej pasji.

Podobnie, ocena FIDE nie jest wskaźnikiem tego, jak dobrzy są jako nauczyciele, tylko jak dobrzy są jako gracze. Możecie znaleźć korepetytorów szachowych za średnio 40 zł za godzinę na Superprof.

Jeśli szukacie korepetytora dla dzieci lub początkujących, możecie poszukać osób pobierających mniej. W tym przypadku doświadczony nauczyciel jest lepszy niż doświadczony gracz.

Zaawansowani gracze:

Czy chcecie poprawić swoją grę, aby wygrywać turnieje?

Prawdopodobnie będziecie chcieli uczyć się od najlepszych, ponieważ wielu doświadczonych graczy oferuje lekcje dla aspirujących zwycięzców turniejów. Mogą pomóc w pracy nad technikami zapamiętywania, złożonymi atakami, sekwencjami ruchów, eksperckimi otwarciami i zabójczymi końcówkami.

Możliwość gry przeciwko doświadczonym graczom może zrewolucjonizować sposób, w jaki gracie, a dzięki internetowi możecie z łatwością korzystać z prywatnych samouczków szachowych od nauczycieli z całego świata. Ważne jest, aby byli oni zarówno dobrymi nauczycielami jak i dobrymi graczami.

Jeśli kochają grę w szachy, będą w stanie jeszcze bardziej zarazić Was swoją pasją.

Zaawansowani korepetytorzy mogą pomóc Wam uczyć się na błędach i analizować Waszą grę. Niezależnie od tego, czy chcecie się rozwijać, wspiąć się w rankingach, czy wygrać turnieje, musicie brać lekcje od doświadczonego gracza.

Stanie się wyjątkowym szachistą wymaga dużo pracy, praktyki i cierpliwości, ale już niedługo Wasze błędy i wpadki odejdą w zapomnienie.

Niedługo każdą grę zakończycie z uśmiechem na twarzy, zwłaszcza jeśli będziecie zwycięzcami.

Dowiedzcie się więcej na temat kosztów lekcji szachowych i poszukajcie nauczyciela w okolicy, wpisując np. szachy Warszawa w wyszukiwarkę Superprof.

Witryny do znajdowania korepetytorów szachowych

Jeśli nadal staracie się zrozumieć szachy, to powinniście poszukać prywatnego korepetytora. Pojedynki są wygrywane i przegrywane w głowach graczy, więc musicie znaleźć kogoś, kto pomoże Wam osiągnąć właściwy stan umysłu podczas gry.

Dwaj emerytowani mężczyźni grający w szachy w parku
Możecie znaleźć korepetytorów na stronach internetowych oferujących korepetycje, szachowych stronach internetowych, klubach, a nawet w parkach! (Źródło: Unsplash)

Lekcje Szachowe

Kanał na YouTubie Lekcje Szachowe jest odpowiedni zarówno dla początkujących jak i dla zaawansowanych graczy.

Możecie się tam dowiedzieć więcej o debiutach szachowych, kombinacjach, obejrzeć całe partie, końcówki szachowe oraz przejść kurs dla początkujących.

Jeśli jesteście początkującymi, możecie przestudiować każdy element, sposób, w jaki poruszają się figury i jak używać ich w grze.

Superprof

Jeśli szukacie prywatnego korepetytora szachów, możecie liczyć na Superprof. W całej Polsce są setki korepetytorów, więc na pewno znajdziecie kogoś, kto pomoże Wam ulepszyć grę lub po prostu nauczyć się grać.

Możecie także dowiedzieć się o różnych sposobach gry, a nawet nauczyć się notacji szachowej, aby zrozumieć, jak dane partie zostały rozegrane. Co więcej, strategia i taktyka to ważne elementy gry.

Wkrótce dowiecie się wszystkiego o szachach!

Istnieją również inne strony, na których możecie znaleźć prywatnych korepetytorów i nauczycieli szachowych. Odłóżcie wszystkie inne gry planszowe i skupcie się na rozwijaniu swoich umiejętności szachowych.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.