Książki historyczne to świetny sposób na uczenie dzieci o wydarzeniach historycznych, ale jeśli chcesz wprowadzić trochę więcej zabawy, granie w gry interaktywne dla dzieci jest najlepszym sposobem, aby naprawdę je zaangażować.

Brakuje wyobraźni? Nie wiesz od czego zacząć? Pozwól nam pomóc!

Najlepszym miejscem do rozpoczęcia planowania gier historycznych dla dzieci jest zajrzenie na edukacyjne strony internetowe. Mówimy o stronach edukacyjnych, ponieważ głównym celem tego działania jest nauczenie dzieci czegoś istotnego, w przeciwieństwie do dostarczania im informacji, które w żaden sposób nie są dokładnym przedstawieniem historii starożytnej. Granie w gry, które pomagają dzieciom w nauce, może być zarówno świetne dla budowania pozytywnych relacji, jak i dobre dla ich rozwoju.

Historia Dla Dzieci: Dlaczego Jest Tak Ważna?

Nauka historii jest ważna dla nas wszystkich, bez względu na wiek i zainteresowania, ponieważ pozwala nam zrozumieć naszą przeszłość, a tym samym naszą teraźniejszość i sposób, w jaki świat stał się tym, czym jest dzisiaj. Historia oferuje nam odpowiedzi na tak wiele pytań, a zamiast „pozwalać historii się powtarzać”, może także zaoferować nam rozwiązania pozwalające uporać się z problemami bez powtarzania błędów popełnionych w przeszłości poprzez naukę o sukcesach i porażkach, których doświadczyliśmy jako społeczeństwo.

Nauka historii zapewnia nam również wgląd w nasze kultury i religie, abyśmy wszyscy mogli zwiększyć naszą świadomość i zrozumienie międzykulturowe, co jest bardzo ważne dla dzieci dorastających we współczesnym świecie.

Znaczenie Poznania Faktów z Historii Świata

Ministerstwo Edukacji Naukowej, ustalające podstawę programową na różnych poziomach edukacji, wierzy w „istotność uczenia się nie tyle historii, co uczenia się wyciągania wniosków z historii. Zrozumienie przeszłych wydarzeń i ludzi oraz ich znaczenie daje uczniom lepszy wgląd w otaczający ich świat ”.

W rezultacie edukatorzy tworzący system ciężko pracowali z nauczycielami, aby opracować szereg bardzo istotnych tematów, w celu zapewniinia uczniom szerokiego zakresu informacji o przeszłości i teraźniejszości.

Treść przedmiotu historii na egzaminie ósmoklasisty określa, że zakres materiału powinien obejmować historię:

z trzech epok:

 • Średniowiecze (500–1500)
 • Nowożytność (1450–1750)
 • Czasy Współczesne (1918-obecnie)

Mając na uwadze te trzy ogromne okresy, można omówić różne ważne tematy historyczne i kulturowe, a program nauczania oferuje pewną elastyczność

Kluczowymi tematami, które szkoły zazwyczaj podejmują na tym ważnym etapie są:

 • Starożytny Egipt
2 wielbłądy w zdobionych uzdach na tle egipskich piramid.
Starożytny Egipt jest jednym z kluczowych tematów, o których dzieci powinny się uczyć. | źródło: Unsplash - Flynn schmidt
 • Epoka elżbietańska
 • II Wojna Światowa
 • Starożytna Grecja
 • Dziki Zachód
 • Imperium Azteków
 • Starożytny Rzym
 • Epoka wiktoriańska
 • Wikingowie
 • Starożytne Chiny
 • Wyścig kosmiczny
 • Dynastia Stuartów
Kobieta trzymająca tablet, z dwójkąmałych dzieci na kanapie.
Zaangażuj się w naukę dziecka, pomagając mu entuzjastycznie uczyć się historii. | źródło Unsplash - Alexander Dummer

Gry z Podziałem na Role

Teraz, gdy znamy podstawowe treści z historii dla młodych uczniów, jak możemy przygotować naszą młodzież do tego w domu? Rzeczywiście, wiele rzeczy, których uczniowie uczą się w klasie, będzie dla nich zupełnie nowych, ale istnieją sposoby dla nas, dorosłych i rodziców, które pomogą nam nauczyć nasze dzieci odrobinę o historii i ich przeszłości, zanim zaczną szkołę podstawową i średnią.

Podobnie jak w przypadku większości przedmiotów, do nauczania małych dzieci potrzebna jest cierpliwość, troska i uwaga, ale przede wszystkim... ZABAWA!

Zobacz poniżej, w jaki sposób uczynić naukę historii przyjemną, dzięki grom i innym interaktywnym działaniom.

Przebieranki i Odgrywanie Ról

Dodaj nowy wymiar do gry w przebieranki w domu, zdobywając alternatywne kostiumy. Porzucenie strojów księżniczek lub superbohaterów i wybranie bardziej znaczących kostiumów może pomóc ci w stworzeniu odgrywania ról, które są nie tylko zabawne i interesujące dla twojego dziecka, ale także uczą je czegoś, czego wcześniej nie znały.

Nie martw się, stroje nie muszą być nudne, możesz nawet rozwinąć zabawę, poświęcając czas na złożenie i tworzenie strojów jako jej część, jeśli chcesz! Oto tylko niektóre przykłady kostiumów, które możesz rozważyć, dostępne w większości sklepów z modnymi strojami lub na sklepach internetowych, takich jak Amazon, które oferują możliwość omówienia ważnych okresów historycznych ze swoim maluchem.

Nawet jeśli ubierzesz swoje dziecko tylko na imprezę kostiumową, samo podanie mu krótkich informacji na temat jego stroju oznacza, że ​​mogą pokazać wszystkim znajomym, że wiedzą coś fascynującego. Dzięki temu będą się wyróżniać z tłumu!

 • T Rex
 • Chłopiec z I wojny światowej
 • Prezydent Abraham Lincoln
 • Kleopatra
 • Boadicea
 • Henryk VIII
 • Wiking
 • Astronauta
 • I wiele więcej

Dramat i Odgrywanie Ról

Stowarzyszenie historyczne twierdzi, że „Dramat działa najlepiej, jeśli jest osadzony w określonym kontekście historycznym”.

Sugerują zastanowienie się nad trzema następującymi czynnikami, zanim zaczniesz zabawę z dzieckiem lub grupą wychowawców.

- tożsamość role osób zaangażowanych w sytuację;

- czas i miejsce wydarzeń;

- zagadnienie lub problem, który dotyczył zaangażowanych osób.

Co więcej, powinieneś przede wszystkim mieć pomysł na to, czego dziecko/dzieci mają się uczyć w tej grze. Dla rodziców, od niechcenia nauczających swoje dzieci o historii, wynik może nie być tak ważny, ale prywatni korepetytorzy lub nauczyciele historii, będą musieli przekazać dziecku solidną wiedzę, aby osiągnęło wyniki w nauce.

Ciekawe pomoce historyczne, takie jak przypowieści, fragment tekstu, obraz lub artefakt, mogą stanowić dobry punkt wyjścia do zajęć teatralnych w domu lub w klasie.

Stowarzyszenie Historyczne oferuje prawdziwe, już przetestowane analizy przypadku przeprowadzone przez nauczyciela historii, Johna Finesa, i wyjaśnia, jak sprawił, że gra odniosła sukces wraz z jego uczniami:

[...] Postanowiłem wykorzystać historię Echnatona [...] zredukowaną do podstaw, [która dotyczy] faraona, który wyglądał dziwnie - miał bardzo wydłużoną głowę - postanowił porzucić wszystkich bogów Egiptu, z wyjątkiem jeden. Tym bogiem był Aton, promienie Słońca. W ramach nowego kultu Aton, faraon chciał przenieść swoją stolicę i zbudować nową, poświęconą Atonowi. Dramat nie wymaga więcej szczegółów.”

Fines wyjaśnia dalej, jak skonfigurował sytuację:

Najpierw stworzyłem sytuację, w której ja, jako nowy faraon, żyłem za zasłoną i nikt mnie nie widział. Podczas kiedy niektóre dzieci starały się mnie zobaczyć, inne wysyłano, by zamykały świątynie innym bogom i poszukiwały odpowiedniego miejsca, dla budowy nowej stolicy. Dzieci, ku mojemu zaskoczeniu, zdecydowały się na absolutne posłuszeństwo radykalnym rozkazom Echnatona. Dobrze poradziły sobie z odpowiedzialnością, więc w końcu nagrodziłem je, odsłaniając zasłonę i ujawniając swoje zamiary. Potem im powiedziałem jak Egipt zemścił się na Echnatona po jego śmierci, usuwając jego imię, gdziekolwiek się da, i chowając jego grobowiec. [...] Od razu zobaczyłem, że kilkoro dzieci miało pomysł, aby znaleźć ten grobowiec, więc aby zakończyć lekcję, ustaliliśmy zawartość grobowca, a dzieci stały się archeologami i włamały się do niego.”

Wygląda na to, że dorośli zaangażowani w tak skomplikowaną, ale fascynującą grę mogą mieć tyle samo radości co dzieci podczas samej sytuacji, a także podczas przygotowywania materiału!

Poszukaj dobrego nauczyciela historii, który pomoże ci z nauką.

Zabawne Pytania Historyczne Dla Dzieci

Historyczne Strony Internetowe Dla Dzieci

Super Kid

Super Kid to naukowa strona internetowa zawierająca gry historyczne, które sprawiają, że uczenie się i przechowywanie faktów historycznych jest naprawdę zabawne, łącząc koncepcje historyczne, których wcześniej się nauczyłeś na stronie z grami przyciągającymi uwagę, które wzmacniają omawiane tematy.

Niektóre gry dostępne w tym przydatnym narzędziu internetowym to:

- Wykreślanki

- Wisielec

- Rozsypanki

- Domino

- Krzyżówki

Historia Dla Dzieci

Historia Dla Dzieci to seria słuchowisk radiowych dotyczących historii Polski. Odcinki nagrywane są z podziałem na role. Na stronie znaleźć można bajki, piosenki i teksty do nich.

Tematy niektórych z odcinków to:

 • Mały może dużo. O księciu Łokietku ukrywającym się w grotach Ojcowa
 • Skrzydlate wojsko. Jan III Sobieski i jego husaria
 • Stefan Batory – mądrość i męstwo w jednym
 • O wiarusie zaklętym w kamień
Dziewczynka siedząca na kanapie, czytająca książkę.
Możesz znaleźć wspaniałe gry i aplikacje historyczne dla dzieci, które są bardziej korzystne niż oglądanie telewizji. | źródło: Unsplash - Josh Applegate

Historyczne Gry Planszowe

Możesz również połączyć naukę z zabawą za pośrednictwem historycznych gier planszowych. Spędzisz przyjemnie rodzinny czas wraz z najmłodszymi, a przy okazji same nauczą się historii. W sklepy internetowych, oraz księgarniach w twoim mieście na pewno znajdziesz grę w odpowiednim przedziale wiekowym dla swojej pociechy.

Jak widzisz, opierając się o szeroki wybór narzędzi internetowych i zabaw domowych, masz dostęp zarówno do historii Polski, jak i świata, a także szczegółowe informacje na temat starożytnych cywilizacji, wszystkie przystosowane do nauki. Różne tematy są nie tylko zrozumiałe, ale także oferują wiele możliwości interaktywnego uczenia się z szeregiem gier online lub do wydruku, takich jak gry edukacyjne, puzzle i zajęcia, zachęcając do nauki podczas zabawy.

To sprawia, że ​​nauka jest przyjemnością dla wszystkich, bez względu na to, czy grasz z małym dzieckiem w niemądre gry edukacyjne, wykonujesz zadanie domowe z dzieckiem w czwartej klasie, czy też jesteś piętnastolatkiem, który próbuje znaleźć sens w określonym okresie historii!

Zobacz fakty o Cesarstwie Rzymskim tutaj.

Dowiedz się więcej o Egipcie tutaj.

Potrzebujesz nauczyciela z przedmiotu: Historia ?

Oceń czy nasz artykuł był pomocny 😊

5,00/5, 1 votes
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.