Książki historyczne to świetny sposób na uczenie dzieci o wydarzeniach historycznych, ale jeśli chcesz wprowadzić trochę więcej zabawy, granie w gry interaktywne dla dzieci jest najlepszym sposobem, aby naprawdę je zaangażować.

W rzeczywistości dzieci szybko zniechęcają się do historii, ponieważ przyzwyczajone są do zanadto obszernych i przepełnionych datami oraz informacjami podręczników szkolnych. Warto zatem sprawić, by "uczyć bawiąc", jak stwierdził oświeceniowy poeta Ignacy Krasicki. Słowa są jak najbardziej aktualne nawet w dzisiejszych czasach. Przekonaj się, czytając dalszą część artykułu!

Brakuje wyobraźni? Nie wiesz od czego zacząć? Pozwól nam pomóc! Podpowiemy ci, jak rozpocząć tę fascynującą przygodę, której rezultatem naturalnie będzie efektywna edukacja twojego dziecka!

Najlepszym miejscem do rozpoczęcia planowania gier historycznych dla dzieci jest zajrzenie na edukacyjne strony internetowe. Należy zwrócić jednak szczególną uwagę na wartość merytoryczną odwiedzanych przez nas witryn, szukając tych, które będą właściwe. Mówimy o stronach edukacyjnych, ponieważ głównym celem tego działania jest przecież nauczenie dzieci czegoś istotnego, w przeciwieństwie do dostarczania im informacji, które w żaden sposób nie są dokładnym przedstawieniem historii starożytnej.  Granie w gry, które pomagają dzieciom w nauce, może być zarówno świetne dla budowania pozytywnych relacji, jak i dobre dla ich rozwoju.

Dzieci uwielbiają spędzać wolny czas grając w gry. Chętnie podejmują wyzwania, lubią rywalizację. Wspaniale więc połączyć przyjemne z pożytecznym!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Historia
Arkadiusz
5
5 (10 oceny)
Arkadiusz
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzegorz
5
5 (10 oceny)
Grzegorz
zł29
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mariusz
5
5 (6 oceny)
Mariusz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
Łukasz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
Oskar
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
Maciej
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
Katarzyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (10 oceny)
Arkadiusz
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzegorz
5
5 (10 oceny)
Grzegorz
zł29
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mariusz
5
5 (6 oceny)
Mariusz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
Łukasz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
Oskar
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
Maciej
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
Katarzyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Historia Dla Dzieci: Dlaczego Jest Tak Ważna?

Nauka historii jest ważna dla nas wszystkich, bez względu na wiek i zainteresowania, ponieważ pozwala nam zrozumieć naszą przeszłość, a tym samym naszą teraźniejszość i sposób, w jaki świat stał się tym, czym jest dzisiaj. Historia oferuje nam odpowiedzi na tak wiele pytań, a zamiast „pozwalać historii się powtarzać”, może także zaoferować nam rozwiązania pozwalające uporać się z problemami bez powtarzania błędów popełnionych w przeszłości poprzez naukę o sukcesach i porażkach, których doświadczyliśmy jako społeczeństwo. 

Zdobywanie wiedzy historycznej pozwala na budowanie świadomości społecznej i jednostkowej. Wydarzenia minionych epok ukształtowały dzisiejszy porządek świata. Aby posiąść umiejętność krytycznej oceny rzeczywistości, wcześniej warto zbudować solidny grunt, oparty na wiedzy i rozumieniu. Nauka przychodzi tutaj z pomocą, dając wiele narzędzi i możliwości każdemu, kto podejmie wysiłek poszerzania swoich horyzontów.

Im wcześniej ten proces się rozpocznie, tym lepiej. Nawet najmłodsze dzieci potrafią wiele zrozumieć, wnioskować i zadawać pytania. Trzeba tylko dostosować sposób przekazywania informacji do wieku najmłodszych członków naszego społeczeństwa! Zabawy historyczne dla dzieci stanowią doskonałą alternatywę dla zwykłego surfowania po sieci.

Nauka historii zapewnia nam również wgląd w nasze kultury i religie, abyśmy wszyscy mogli zwiększyć naszą świadomość i zrozumienie międzykulturowe, co jest bardzo ważne dla dzieci dorastających we współczesnym świecie. Poznaj historię swojego regionu z lokalnym nauczycielem, wpisując w wyszukiwarkę Superprof np. „korepetycje historia Warszawa”.

Znaczenie Poznania Faktów z Historii Świata

Ministerstwo Edukacji Naukowej, ustalające podstawę programową na różnych poziomach edukacji, wierzy w „istotność uczenia się nie tyle historii, co uczenia się wyciągania wniosków z historii. Zrozumienie przeszłych wydarzeń i ludzi oraz ich znaczenie daje uczniom lepszy wgląd w otaczający ich świat ”.

W rezultacie edukatorzy tworzący system ciężko pracowali z nauczycielami, aby opracować szereg bardzo istotnych tematów, w celu zapewnienia uczniom szerokiego zakresu informacji o przeszłości i teraźniejszości.

Treść przedmiotu historii na egzaminie ósmoklasisty określa, że zakres materiału powinien obejmować historię:

z trzech epok:

 • Średniowiecze (500–1500)
 • Nowożytność (1450–1750)
 • Czasy Współczesne (1918-obecnie)

Mając na uwadze te trzy ogromne okresy, można omówić różne ważne tematy historyczne i kulturowe, a program nauczania oferuje pewną elastyczność w kwestii doboru konkretnych zagadnień.

Kluczowymi tematami, które szkoły zazwyczaj podejmują na tym ważnym etapie są:

 • Starożytny Egipt
2 wielbłądy w zdobionych uzdach na tle egipskich piramid.
Starożytny Egipt jest jednym z kluczowych tematów, o których dzieci powinny się uczyć. | źródło: Unsplash - Flynn schmidt
 • Epoka elżbietańska, styl życia i obyczajowość
 • II Wojna Światowa, główne bitwy, sojusze i traktaty
 • I, II i III rozbiór Polski oraz czasy stanisławowskie (1764-1795), a w nich Konstytucja 3 maja
 • Starożytna Grecja jako kolebka cywilizacji, polityki, matematyki i sztuki
 • Dziki Zachód, osady, Indianie i "gorączka złota"
 • Imperium Azteków, sztuka, kalendarz, kultura
 • Starożytny Rzym, legendy, cywilizacja, cesarstwo, prawo
 • Epoka wiktoriańska, społeczne konwenanse i rozwój gospodarczy
 • Wikingowie, ekspansja, taktyka, styl życia
 • Starożytne Chiny, chińskie dynastie, rewolucja
 • Wyścig kosmiczny, rozwój techniki

Ważnych zagadnień jest bardzo wiele i z pewnością trudno byłoby wykorzystać je wszystkie w jednej grze, intencja jednak jest to, aby zacząć pracować z dzieckiem i pokazać mu, że nauka może być prawdziwie fascynująca! Najlepiej zacząć od tych tematów, które budzą w dziecku najwyższą ciekawość i chęć do zadawania pytań. Możesz skorzystać z powyższej listy i zasugerować się którymś zagadnieniem, przygotowując zabawy historyczne. Potrzebujesz inspiracji? Skontaktuj się z okolicznym nauczycielem, wpisując w wyszukiwarkę Superprof np. „korepetycje historia Rzeszów” lub „korepetycje historia Wrocław”.

Kobieta trzymająca tablet, z dwójkąmałych dzieci na kanapie.
Zaangażuj się w naukę dziecka, pomagając mu entuzjastycznie uczyć się historii. | źródło Unsplash - Alexander Dummer

Gry z Podziałem na Role

Teraz, gdy znamy podstawowe treści z historii dla młodych uczniów, jak możemy przygotować naszą młodzież do tego w domu? Rzeczywiście, wiele rzeczy, których uczniowie uczą się w klasie, będzie dla nich zupełnie nowych, ale istnieją sposoby dla nas, dorosłych i rodziców, które pomogą nam nauczyć nasze dzieci odrobinę o historii i ich przeszłości, zanim zaczną szkołę podstawową i średnią.

Podobnie jak w przypadku większości przedmiotów, do nauczania małych dzieci potrzebna jest cierpliwość, troska i uwaga, ale przede wszystkim... ZABAWA!

Zobacz poniżej, w jaki sposób uczynić naukę historii przyjemną, dzięki grom i innym interaktywnym działaniom. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz poniżej dużą dawkę inspiracji i obudzi się w tobie inwencja twórcza! Korzystaj z tych pomysłów, modyfikuj stosownie do potrzeb i pamiętaj, że wspólne spędzanie czasu na zabawie i nauce to największy prezent, jaki możesz podarować swojej małej pociesze! 

Przebieranki i Odgrywanie Ról

Dodaj nowy wymiar do gry w przebieranki w domu, zdobywając alternatywne kostiumy. Porzucenie strojów księżniczek lub superbohaterów i wybranie bardziej znaczących kostiumów może pomóc ci w stworzeniu odgrywania ról, które są nie tylko zabawne i interesujące dla twojego dziecka, ale także uczą je czegoś, czego wcześniej nie znały. Będzie to wielka odmiana od codziennej rutyny, bo idę o zakład, że twoje dziecko jeszcze nie widziało cię w stroju rycerza albo w błyszczącej zbroi, wykonanej z kartonu i folii aluminiowej. Przekonaj się, jak bardzo je zaskoczysz i ucieszysz jednocześnie!

Nie martw się, stroje nie muszą być nudne, możesz nawet rozwinąć zabawę, poświęcając czas na złożenie i tworzenie strojów jako jej część, jeśli chcesz! Oto tylko niektóre przykłady kostiumów, które możesz rozważyć, dostępne w większości sklepów z modnymi strojami lub na sklepach internetowych, takich jak Amazon, które oferują możliwość omówienia ważnych okresów historycznych ze swoim maluchem.

Nawet jeśli ubierzesz swoje dziecko tylko na imprezę kostiumową, samo podanie mu krótkich informacji na temat jego stroju oznacza, że ​​mogą pokazać wszystkim znajomym, że wiedzą coś fascynującego. Dzięki temu będą się wyróżniać z tłumu! Kto wie, może zabawy historyczne dla dzieci staną się ich nową ulubioną rozrywką?

 • T Rex
 • Chłopiec z I wojny światowej
 • Prezydent Abraham Lincoln
 • Kleopatra
 • Boadicea
 • Henryk VIII
 • Wiking
 • Astronauta
 • I wiele więcej

Tworzenie Historycznych Kostiumów

Jeżeli jesteś artystycznym beztalenciem, a narysowanie głowonoga na kartce papieru to szczyt twoich twórczych możliwości, ta część artykułu jest skierowana właśnie do ciebie! Otóż okazuje się, że nie musisz mieć talentu na miarę Picassa, aby przygotować fenomenalny kostium dla twojego dziecka.

Bez obaw, nikt nie oczekuje od ciebie niezwykłych zdolności manualnych czy ponadprzeciętnej kreatywności. Po prostu zastosuj się do poniższych wskazówek, a bez wątpienia świetnie sobie poradzisz i, co najważniejsze, zachwycisz i zainteresujesz historią swoje dziecko!

Na pierwszy ogień idzie pożądany przez niemal każde dziecko strój rycerza! Twoje dziecko nie tylko wystąpi w nim z radością przed koleżankami i kolegami, ale także zrozumie, jak wyglądało podstawowe wojenne wyposażenie.

Tę zabawę możesz wykorzystać jako pretekst do rozmowy z dzieckiem o rycerskim etosie. Któż z nas nie chciałby, by jego pociecha rozumiała ideały moralności i honoru? To bardzo ważna kwestia i taka zabawa dydaktyczna sprzyja rozwojowi młodego człowieka.

Poniżej gotowa ściąga do przeprowadzenia dialogu o tym, jaki jest prawdziwy rycerz. Skorzystaj z niej, gdy twoje dziecko przebierze się w nowy kostium i zastanówcie się wspólnie, jak można zostać prawdziwym potomkiem rycerza w XXI wieku!

Pamiętaj, że możesz zaangażować twoje dziecko już na etapie przygotowań do zabawy. Wyznaczaj mu zadania, którym będzie potrafiło sprostać i zachęcaj do aktywnego udziału! Powstały w ten sposób kostium na pewno będzie dla dziecka jeszcze bardziej atrakcyjnym artefaktem, budzącym niemałą dumę!

Rycerski etos to pewne wartości i zasady, powstałe w wyniku kształtowania się średniowiecznej kultury rycerskiej, dzielone przez wszystkich prawdziwych rycerzy i chronione niczym imponderabilia - zarówno na wojnie jak i po powrocie do rodzinnego domu, w codziennym życiu. Jakie cechy posiada zatem prawdziwy rycerz? Jakie ideały mu przyświecają?

 • odwaga
 • męstwo
 • honor
 • stawanie w obronie słabszych
 • sprawiedliwość i szlachetność
 • wierność
 • sprzeciwianie się złu

Przejdźmy teraz do przygotowania stroju dla małego rycerza! Potrzebne ci będą następujące materiały:

 • linijka lub miarka
 • ołówek, mazak lub marker
 • ostre nożyczki, nożyk tapicerski lub inny, który umożliwi wykonywanie precyzyjnych cięć tektury
 • rajstopy w ciemnym kolorze i stary pasek (wykorzystasz go jako gotową część kostiumu)
 • mocny klej do materiału
 • szara taśma
 • igła, nici
 • maszyna do szycia (nie jest konieczna, ale może skrócić czas pracy)
 • folia aluminiowa
 • tekturowe pudła
 • szary i żółty papier
 • wełna
 • kawałki różnych materiałów (mogą być stare, jednokolorowe ubrania

Etapy działania:

 • ze starej, najlepiej białej koszulki odetnij rękawy (ważne, aby była na tyle długa, żeby przypominała sukienkę)
 • z kolorowego papieru przygotuj herb (możesz zainspirować się tymi, które znajdziesz w Internecie)
 • naszyj herb na środek koszulki (użyj igły i nitki, lub maszyny do szycia jeśli potrafisz)
 • rozetnij koszulkę na dekolcie, tak aby utworzyć mały kołnierzyk lub w inny sposób nadaj charakteru powstającemu kostiumowi - zastanów się wspólnie z dzieckiem, jak można w ciekawy sposób zmienić tę część rycerskiej garderoby!
 • pora na przygotowanie hełmu, w tym celu wykorzystaj szary papier
 • narysuj na nim prostokąt, którego długość będzie równa obwodowi głowy twojego dziecka (pomiar wykonaj miarką lub nitką), a szerokość długości od początku ucha do czubka głowy
 • teraz narysuj na nim pionowe paski (co 2 lub 3 cm), wzdłuż których wykonasz nacięcia, zostawiając mały margines (powinno to przypominać grzebień z grubymi zębami)
 • wykonaj nacięcia, na końcach powstałych zębów zrób dziurki tak, abyś mógł przeciągnąć przez nie wełnę
 • przewlecz wełnę przez każdą dziurkę i zaciągnij tak, aby stworzyć spiczastą górę hełmu
 • na samej górze przymocuj kilka kawałków wełny, tworzących luźną wiązkę a'la zwisający kucyk
 • znajdź w Internecie najprostszy szablon ochronnej kratki, wytnij i przymocuj do hełmu (prawdziwy rycerz musi dla bezpieczeństwa móc zasłonić swoją twarz przed atakiem nieprzyjaciela!)
 • czas wykonać tarczę
 • z tektury wytnij dowolną tarczę - poleć dziecku, aby pomalowało ją farbami lub pokolorowało, możecie podzielić ją na cztery części i umieścić na każdej z nich jakiś symbol, rysunek lub tajemniczy znak!
 • z kartonu wytnij prostokąt, który przyklej do tylnej strony tarczy tak, aby dziecko mogło swobodnie zmieścić pod nim rękę - w ten sposób przygotujesz chwytak do tej części wyposażenia
 • pora na miecz! przygotujcie najwspanialszy miecz z kartonu, owińcie i oklejcie go folią aluminiową
 • strój jest gotowy
 • dziecko może ubrać czarne rajstopy, założyć koszulkę i czarny pasek, w jednej ręce trzymać tarczę, w drugiej miecz, a na głowie nosić hełm!
 • czas na zabawę

Jak widzisz, wystarczy godzina wolnego czasu i odrobina chęci, aby uczyć się historii w sposób nie tylko efektowny, ale także efektywny! I nie potrzeba do tego żadnych zdolności, a jedynie ciut zaangażowania! Nie jesteś pewien, który strój odpowiada właściwej epoce? Spytaj okolicznego nauczyciela - wpisz w wyszukiwarkę Superprof np. „korepetycje historia Kraków”.

Dramat i Odgrywanie Ról

Przedstawimy ci teraz inne pomysły na zabawy historyczne dla młodzieży.

Stowarzyszenie historyczne twierdzi, że „Dramat działa najlepiej, jeśli jest osadzony w określonym kontekście historycznym”.

Sugerują zastanowienie się nad trzema następującymi czynnikami, zanim zaczniesz zabawę z dzieckiem lub grupą wychowawców.

- tożsamość role osób zaangażowanych w sytuację;

- czas i miejsce wydarzeń;

- zagadnienie lub problem, który dotyczył zaangażowanych osób.

Co więcej, powinieneś przede wszystkim mieć pomysł na to, czego dziecko/dzieci mają się uczyć w tej grze. Dla rodziców, od niechcenia nauczających swoje dzieci o historii, wynik może nie być tak ważny, ale prywatni korepetytorzy lub nauczyciele historii, będą musieli przekazać dziecku solidną wiedzę, aby osiągnęło wyniki w nauce.

Ciekawe pomoce historyczne, takie jak przypowieści, fragment tekstu, obraz lub artefakt, mogą stanowić dobry punkt wyjścia do zajęć teatralnych w domu lub w klasie.

Stowarzyszenie Historyczne oferuje prawdziwe, już przetestowane analizy przypadku przeprowadzone przez nauczyciela historii, Johna Finesa, i wyjaśnia, jak sprawił, że gra odniosła sukces wraz z jego uczniami:

[...] Postanowiłem wykorzystać historię Echnatona [...] zredukowaną do podstaw, [która dotyczy] faraona, który wyglądał dziwnie - miał bardzo wydłużoną głowę - postanowił porzucić wszystkich bogów Egiptu, z wyjątkiem jeden. Tym bogiem był Aton, promienie Słońca. W ramach nowego kultu Aton, faraon chciał przenieść swoją stolicę i zbudować nową, poświęconą Atonowi. Dramat nie wymaga więcej szczegółów.”

Fines wyjaśnia dalej, jak skonfigurował sytuację:

Najpierw stworzyłem sytuację, w której ja, jako nowy faraon, żyłem za zasłoną i nikt mnie nie widział. Podczas kiedy niektóre dzieci starały się mnie zobaczyć, inne wysyłano, by zamykały świątynie innym bogom i poszukiwały odpowiedniego miejsca, dla budowy nowej stolicy. Dzieci, ku mojemu zaskoczeniu, zdecydowały się na absolutne posłuszeństwo radykalnym rozkazom Echnatona. Dobrze poradziły sobie z odpowiedzialnością, więc w końcu nagrodziłem je, odsłaniając zasłonę i ujawniając swoje zamiary. Potem im powiedziałem jak Egipt zemścił się na Echnatona po jego śmierci, usuwając jego imię, gdziekolwiek się da, i chowając jego grobowiec. [...] Od razu zobaczyłem, że kilkoro dzieci miało pomysł, aby znaleźć ten grobowiec, więc aby zakończyć lekcję, ustaliliśmy zawartość grobowca, a dzieci stały się archeologami i włamały się do niego.”

Wygląda na to, że dorośli zaangażowani w tak skomplikowaną, ale fascynującą grę mogą mieć tyle samo radości co dzieci podczas samej sytuacji, a także podczas przygotowywania materiału!

Poszukaj dobrego nauczyciela historii, który pomoże ci z nauką, wpisując „korepetycje historia” w wyszukiwarkę Superprof.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Historia
Arkadiusz
5
5 (10 oceny)
Arkadiusz
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzegorz
5
5 (10 oceny)
Grzegorz
zł29
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mariusz
5
5 (6 oceny)
Mariusz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
Łukasz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
Oskar
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
Maciej
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
Katarzyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (10 oceny)
Arkadiusz
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzegorz
5
5 (10 oceny)
Grzegorz
zł29
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mariusz
5
5 (6 oceny)
Mariusz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
Łukasz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
Oskar
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
Maciej
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
Katarzyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Zabawne Pytania Historyczne Dla Dzieci

Historyczne Strony Internetowe Dla Dzieci

Super Kid

Super Kid to naukowa strona internetowa zawierająca gry historyczne online, które sprawiają, że uczenie się i przechowywanie faktów historycznych jest naprawdę zabawne, łącząc koncepcje historyczne, których wcześniej się nauczyłeś na stronie z grami przyciągającymi uwagę, które wzmacniają omawiane tematy.

Niektóre zabawy historyczne dla dzieci, dostępne w tym przydatnym narzędziu internetowym to:

- Wykreślanki

- Wisielec

- Rozsypanki

- Domino

- Krzyżówki

Historia Dla Dzieci

Historia Dla Dzieci to seria słuchowisk radiowych dotyczących historii Polski. Odcinki nagrywane są z podziałem na role. Na stronie znaleźć można bajki, piosenki i teksty do nich.

Tematy niektórych z odcinków to:

 • Mały może dużo. O księciu Łokietku ukrywającym się w grotach Ojcowa
 • Skrzydlate wojsko. Jan III Sobieski i jego husaria
 • Stefan Batory – mądrość i męstwo w jednym
 • O wiarusie zaklętym w kamień
Dziewczynka siedząca na kanapie, czytająca książkę.
Możesz znaleźć wspaniałe gry i aplikacje historyczne dla dzieci, które są bardziej korzystne niż oglądanie telewizji. | źródło: Unsplash - Josh Applegate

Historyczne Gry Planszowe

Możesz również połączyć naukę z zabawą za pośrednictwem historycznych gier planszowych. Spędzisz przyjemnie rodzinny czas wraz z najmłodszymi, a przy okazji same nauczą się historii. W sklepy internetowych, oraz księgarniach w twoim mieście na pewno znajdziesz grę w odpowiednim przedziale wiekowym dla swojej pociechy.

Warto wiedzieć także, że historyczne gry planszowe powstają często jako alternatywa dla dobrze znanych i lubianych gier. Z łatwością znajdziesz historyczną wersję popularnego "monopolu" lub innych, przygodowych gier. Popularne są także rodzinne quizy wiedzy z konkretnych epok, a nawet historyczne kalambury! Sprawdź ofertę sklepów dostępnych w twojej okolicy i przekonaj się, jak wielki wachlarz możliwości stoi przed tobą otworem.

Jak widzisz, opierając się o szeroki wybór narzędzi internetowych i zabaw domowych, masz dostęp zarówno do historii Polski, jak i świata, a także szczegółowe informacje na temat starożytnych cywilizacji, wszystkie przystosowane do nauki. Różne tematy są nie tylko zrozumiałe, ale także oferują wiele możliwości interaktywnego uczenia się z szeregiem gier online lub do wydruku, takich jak gry edukacyjne, puzzle i zajęcia, zachęcając do nauki podczas zabawy.

To sprawia, że ​​nauka jest przyjemnością dla wszystkich, bez względu na to, czy grasz z małym dzieckiem w niemądre gry edukacyjne, wykonujesz zadanie domowe z dzieckiem w czwartej klasie, czy też jesteś piętnastolatkiem, który próbuje znaleźć sens w określonym okresie historii! Nie masz z kim zagrać? Poszukaj nauczyciela w okolicy (np. „korepetycje historia Łódź”), który urozmaici rozgrywkę, opowiadając szczegóły epoki.

Gry Historyczne Online

Jeżeli  twoje dziecko lubi grać w gry internetowe, zaproponuj mu nowe opcje. Pamiętaj jednak, aby dokładnie zapoznać się z recenzjami i instrukcją producentów, bo każda z gier dedykowana jest dla użytkowników w określonym przedziale wiekowym.

Poniższy filmik ułatwi ci rozeznanie się w dostępnych możliwościach. Omówiono w nim gry takie jak:

 • Cannon Fodder (popularna strzelanka, klasyka gier wojennych)
 • Master of Olympus (strategiczna gra, różne możliwości - np. Troja lub Ateny, występują tam greckie bóstwa; gra rekomendowana nawet przez Ministerstwo Edukacji Narodowej)
 • Age of Mithology (gra przedstawiająca nordycką, egipską i grecką mitologię)
 • Age of Empires (trzynaście różnych cywilizacji, którymi można zarządzać, operować)

Jak widać spędzanie czasu przed komputerem może przyczyniać się także do budowania wiedzy historycznej i poszerzania horyzontów gracza. Nie każdy rodzic jest zwolennikiem tego rodzaju metod wychowawczych czy edukacyjnych, ale powyższym pozycjom trudno odmówić ich merytorycznego charakteru!

Gry historyczne o Polsce

A co z grami, przedstawiającymi naszą rodzimą historię? Ona także nie powinna być pominięta w edukacji twojego dziecka. Zdobyta wiedza przyda się mu nie tylko na lekcjach języka polskiego, historii czy wiedzy o kulturze, lecz także w codziennym życiu.

Tutaj także istnieje wiele opcji, które są łatwo dostępne. Wiele z nich oferuje Muzeum Historii Polski.

Dla przykładu, jedną z wartych wzięcia pod uwagę możliwości, jest Aplikacja Linia Czasu, która przedstawia kluczowego w historii naszego narodu wydarzenia, poświęcając dużo miejsca poszczególnym władcom Polski na przestrzeni dziejowej: od Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego. Gracz uczy się chronologicznego porządkowania wydarzeń. Oferuje różne poziomu trudności, a także bogatą galerię - dla tych użytkowników, którzy są raczej wzrokowcami.

Inną opcją jest negocjacyjna gra internetowa Osamotnieni, dedykowana raczej dla starszej młodzieży. W rozgrywce dziecko wciela się w rolę negocjatora polskiego rządu, poznaje kulisy międzynarodowej polityki i zgłębia swoją wiedzę przede wszystkim w zakresie wojny polsko-bolszewickiej.

Dodatkowym atutem gry jest właściwie skomponowana i dobrana muzyka, a także animacje, które uatrakcyjniają przebieg rozgrywki.

Jeżeli przedstawione powyżej propozycje nie zaspokoiły twoich oczekiwań, przejdź do dalszej części artykułu, a z pewnością znajdziesz wreszcie coś dla siebie!

Strony historyczne dla uczniów

Twoje dziecko na pewno chętnie korzysta z internetowej wyszukiwarki, odrabiając prace domowe z historii lub innych przedmiotów. Poza najbardziej popularnymi wirtualnymi encyklopediami i portalami dedykowanymi dla uczniów, poszukujących pomocy w odrobieniu domowego zadania, istnieją także takie witryny, którym trzeba poświęcić uwagę.

 • Archiwum Historii Mówionej (www.audiohistoria.pl/web/) - liczne wywiady i cała masa materiałów audio, które umożliwią każdemu uczniowi spotkanie z najprawdziwszą historią - jej świadkami i aktywnymi uczestnikami; takich świadectw wysłucha z uwagą nawet ktoś, kto na co dzień stroni od nauki, bo to po prostu historia życiem pisana...
 • Portal historyczny Dzieje.pl (zbiór artykułów popularno-naukowych, historycznych anegdot, biografii wielkich postaci)
 • Ciągle aktualizowany serwis Historia.org.pl (wartościowa i rzetelna wiedza, codziennie aktualizowana witryna)

To już wszystkie propozycje, które dla ciebie przygotowaliśmy! Nie trać czasu i koniecznie sprawdź jak najwięcej z zaprezentowanych tu opcji! Życzymy dobrej zabawy i - przede wszystkim - owocnej nauki!

Dodatkowo sprawdź nasze kolejne artykuły, jeśli interesuje Cię wiedza z zakresu Cesarstwa Rzymskiego, lub artykuły o historii Egiptu.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (2 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.