Dostępni najlepsi nauczyciele z: Historia
Arkadiusz
5
5 (10 oceny)
Arkadiusz
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzegorz
5
5 (10 oceny)
Grzegorz
zł29
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mariusz
5
5 (6 oceny)
Mariusz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
Łukasz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
Oskar
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (6 oceny)
Arkadiusz
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
Maciej
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
Katarzyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (10 oceny)
Arkadiusz
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzegorz
5
5 (10 oceny)
Grzegorz
zł29
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mariusz
5
5 (6 oceny)
Mariusz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
Łukasz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
Oskar
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (6 oceny)
Arkadiusz
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
Maciej
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
Katarzyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Literatura Historyczna

Książki są podstawowym źródłem wiedzy podczas rozwoju dzieci, to fakt.

W przeciwnym razie współczesna cywilizacja nie kładłaby tak dużego nacisku na czytanie bajek na dobranoc i zakup książek dla dzieci, gdy nasze potomstwo dorasta. Gdyby było inaczej, przemysł literatury dziecięcej nie stałby się tak ogromny i dochodowy w wielu społeczeństwach, a książki nie miałyby ważnego miejsca w życiu dziecka. Większość dzieci ma w swoich sypialniach regały pełne książek i czyta jedną, czasem dwie książki w ciągu nocy, podczas gdy my, dorośli, mamy trudności z przebrnięciem przez jedną powieść w czasie wakacji!

Według "Raising Children", strony dla rodziców, „czytanie i opowiadanie dziecku sprzyja rozwojowi mózgu i wyobraźni, uczy je języka i emocji oraz wzmacnia relacje. Nie zawsze musisz czytać książki. Spróbuj oglądać książki z obrazkami, śpiewać rymowanki i piosenki lub opowiadać historie dotyczące swojej kultury. Niemowlęta i małe dzieci często lubią książki, piosenki i historie z dobrym rymem, rytmem i powtarzaniem. Każda chwila jest odpowiednia na książkę lub historię! Spróbuj podzielić się przynajmniej jedną książką lub opowiadanie każdego dnia ”.

Chłopiec oglądający książkę w bibliotece.
Jeśli uważasz, że czytanie nie idzie ci najlepiej, zabierz je na czytanie dla dzieci. | źródło: Unsplash - Anita Jankovic

Chociaż możesz pomyśleć, że powyższe dotyczy tylko lekkich opowiadań o jednorożcach lub dinozaurach, nie możesz się bardziej mylić! Czytanie znaczących opowieści, nawet tych edukacyjnych, które eksplorują zagadnienia historii świata, wraz z ich ekscytującymi ilustracjami, może naprawdę pomóc twojemu maluchowi, ponieważ nauczy się więcej niż myślisz.

Nie spodziewaj się, że twój roczny brzdąc zacznie wypowiadać słowa „imperium”, „renesans”, „imperializm”, „dziedzictwo” lub „niezależność” w najbliższym czasie, ale wprowadzenie tematycznych książek obrazkowych może pomóc maluchowi lub małemu dziecku zapoznać się z niektórymi historycznymi koncepcjami oraz współczesnym światem, zanim zacznie uczyć się o wydarzeniach starożytnego świata w klasie.

Odkrycie Najlepszych Książek Historycznych Dla Dzieci

Więc teraz wiemy, jaki wpływ na dzieci mogą mieć książki historyczne, ale nie tylko podręczniki historii w programie nauczania. Rzućmy okiem na jedne z najlepszych książek, z których młody historyk zaczerpnie wiedzę dotyczącą wydarzeń historycznych. Niektóre cofają się w czasie, patrząc na historię świata jako na oś czasu, podczas gdy inne zagłębiają się w przebieg słynnych wojen, takich jak I Wojna Światowa (Wielka wojna), II Wojna Światowa (Hitler), Potop Szwedzki, wojna polski-bolszewicka, a kolejne rozpatrują prezydenturę na przestrzeni wieków (Jaruzelski, Wałęsa).

Oto wybór książek dla czytelników w różnym przedziale wiekowym.

Książki Dla Niemowląt i Małych Dzieci

Księżniczka Luiza

Edyta Cherkowska, Piotr Cherkowski

Przepięknie ilustrowana książka dla najmłodszych, która w prosty sposób pokazuje jak wyglądało życie w średniowieczu. Przedstawia zajęcia, którym oddawał się dwór za tamtych czasów. W tekście można znaleźć sporo wyrazów dźwiękonaśladowczych, które urozmaicą doznania małym dzieciom.

Danusia ze Lwowa. Wspomnienia Danuty Kominiak – Historia Mówiona Dzieciom

Magdalena Czerwiec-Pichlińska

Wspomnienia pani Danuty, która jako dziecko w czasie wojny mieszkała we Lwowie, spisane i zilustrowane w niesamowity sposób. Interesująca opowieść, która wydarzyła się naprawdę.

Książki o Tematyce Historycznej Dla Grupy Wiekowej 5-8

Basia i wolność - 225 rocznica konstytucji

Zofia Stanecka, Marianna Oklejak

Rodzina Basi wybiera się na wystawę jubileuszową z okazji rocznicy konstytucji. Sama Basia nie jest zbyt podekscytowana tym pomysłem. Wszystko zmienia się, gdy rodzina dociera na miejsce i dziewczynka poznaje różnice między zakazami i zasadami oraz uczy się czym jest wolność.

Sala parlamentu, z politykami zasiadającymi w fotelach.
Naucz swoje dzieci o polityce i rządzie na przestrzeni lat za pomocą książek. | źródło: Unsplash - Marco Oriolesi

Krótka Historia Polski

Zuzanna Szelińska, Diana Karpowicz

Książka w całości opiera się na ilustracjach i krótkich opisach zawierających nazwy epok, nazwiska czy daty. Przedstawia 8 map Polski, odpowiadającym konkretnym epokom. Pozwala dzieciom dowolnie eksplorować zawarty materiał.

Książki Historyczne Dla Grupy Wiekowej 9-12

Dziennik Anne Frank - Powieść Graficzna

David Polonsky, Ari Folman

Sam dziennik dziewczynki jest wydawany już od 1947 roku. To na pewno jedna z obowiązkowych pozycji dla każdego dorastającego Polaka. Wstrząsająca historia młodej Anne wydana w bardziej przystępny dla dzieci sposób. Porusza tę samą tematykę, ale pozwala na delikatne wprowadzenie najmłodszych do przerażającej i okrutnej historii tej epoki. 

Strrraszna historia - Paranoja panujących 

Terry Deary

Przegląd władców, którzy słyną ze swojej paranoi i okrutnych czynów. Jest to tylko jedna z książek należących do całej serii, która w dostępny i żartobliwy sposób przedstawia młodym czytelnikom różne zagadnienia z dziedziny historii i nauki.

Marszałek Józef Piłsudski. Polscy Superbohaterowie

Małgorzata Strękowska-Zaremba

Historia polskiego orędownika wolności, dzięki której dzieci poznają zwyczaje, charakter i codzienne życie tej symbolicznej osobowości.

Aby poznać lokalnych bohaterów i ich dzieje poszukaj nauczyciela w okolicy, wpisując na Superprof np. „korepetycje historia Warszawa”.

Jak Zachęcić Moje Dzieci do Przeczytania Książki Historycznej?

Gdy otacza nas tak wiele technologicznie zaawansowanych sprzętów, które rozpraszają naszą uwagę, a telewizja, gry wideo i telefony komórkowe to tylko kilka krótkich przykładów, może być trudno przekonać dzieci do przeczytania książki. Jeśli twoja pociecha nie jest molem książkowym, namawianie do lektury może prowadzić do konfliktu!

Czytanie dzieciom książek o ważnych sprawach, od najmłodszych lat, z pewnością pomaga im angażować się w narrację i ilustracje oraz zachęca je do czytania opowiadań o społeczeństwie historycznym.

Gdy dorastają, pozwól im się zorganizować i wybrać ulubioną książkę i postaraj się ją rzeczywiście przeczytać razem z nimi, zamiast jedynie automatycznie odczytywać tekst, aby naprawdę mogli utożsamić się z historią. Możesz zadawać pytania w formie podpowiedzi, na przykład „a potem co się stało?”, „co oni zrobili?”, „oni powiedzieli...”.

Czytając historię ze swoim maluchem, uczyń ją tak dramatyczną, jak to tylko możliwe. Nawet jeśli nie posiadasz zdolności aktorskich, entuzjazm może naprawdę pomóc ożywić jakąkolwiek książkę i sprawi, że twoje dziecko również będzie chciało wziąć udział w przygodzie. Staraj się dopasować wybór książek do ich preferencji i zainteresowań. Na przykład, jeśli kochają puzzle lub przygodę, spróbuj znaleźć interaktywne książki z wkładkami lub tajemnicami do odkrycia. Możecie nawet zajrzeć do księgarni razem lub online pozwolić maluchowi wybrać to, co najbardziej do niego przemawia.

Pomożesz, będąc wzorem do naśladowania. Oznacza to odkurzanie własnego regału z książkami i pokazanie dziecku, że czytanie to czynność, którą lubisz.

Nawet jeśli życie jest zbyt gorączkowe, abyś mógł usiąść i poczytać, połóż jedną lub dwie książki przy łóżku lub obok wanny, aby przekonać swoje dzieci, że jest to coś, co lubisz robić w wolnym czasie, mogą one pójść w twoje ślady. Dlaczego nie wprowadzić „spokojnego czasu”, czyli pół godziny po przedszkolu lub szkole, w którym wszystkie gadżety są wyłączone, a wszyscy członkowie rodziny uczestniczą w spokojnym czytaniu lub refleksji?

Stosy książek.
Rozłóż własne książki w domu, aby dziecko uznało czytanie książek za normę. | źródło: Unsplash - Ed Robertson

Wreszcie, chociaż może się to wydawać sprzeczne z intuicją, szczególnie jeśli twoje dziecko nie jest zainteresowane czytaniem, im więcej książek kupisz i umieścisz w sypialni, tym bardziej prawdopodobne jest, że wykażą wolę czytania.

Aby pomóc swoim dzieciom uzyskać spojrzenie na wiele innych kluczowych obszarów historii, poszukaj książek na takie tematy, jak kolonizacja, historia współczesna, historia Ameryki, geografia, niewolnictwo, epoka prehistoryczna, średniowiecze, upadek Cesarstwa Rzymskiego, Rewolucja Amerykańska, wojna peloponeska, czasy bizantyjskie, starożytne Chiny, wynalazki, genealogia i religia.

Jeśli podoba ci się pomysł na naukę poprzez książki, gry i zajęcia, istnieje kilka świetnych stron internetowych dla dzieci, które oferują gry do grania w domu.

Nauczyciel historii lub korepetytor może znaleźć wspaniałe pomysły i źródła historyczne do planowania lekcji, podczas gdy rodzice i dzieci mogą odkryć szereg gier historycznych. Super Kid i Edukator to świetne strony dla dzieci, z quizami, ćwiczeniami, grami dla uczniów i pomocą przy pisaniu wypracowań.

Dowiedz się więcej o historii Starożytnego Egiptu, zatrudniając nauczyciela, który poprowadzi korepetycje z historii dla ciebie.

Dowiedz się więcej o historii Cesarstwa Rzymskiego tutaj.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (2 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.