Czy jesteś uczniem zainteresowanym historią Cesarstwa Rzymskiego? A może temat Starożytności jest dla ciebie trudny lub nudny i potrzebujesz dodatkowej pomocy, aby zmotywować się do pracy? Poniżej znajduje się przegląd historii Imperium Rzymskiego oraz podpowiedź, w jaki sposób możesz sprawdzić swoją znajomość doniosłych wydarzeń z tego okresu.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Historia
Grzegorz
5
5 (11 oceny)
Grzegorz
zł29
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kacper
5
5 (10 oceny)
Kacper
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartłomiej
5
5 (8 oceny)
Bartłomiej
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (10 oceny)
Arkadiusz
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mariusz
5
5 (6 oceny)
Mariusz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
5
5 (4 oceny)
Jakub
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (6 oceny)
Arkadiusz
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
Maciej
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzegorz
5
5 (11 oceny)
Grzegorz
zł29
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kacper
5
5 (10 oceny)
Kacper
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartłomiej
5
5 (8 oceny)
Bartłomiej
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (10 oceny)
Arkadiusz
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mariusz
5
5 (6 oceny)
Mariusz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
5
5 (4 oceny)
Jakub
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (6 oceny)
Arkadiusz
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
Maciej
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Historia Dla Dzieci

Niektórzy twierdzą, że kierunki studiów o tematyce historycznej są bezużyteczne. Mimo to, historia jest niezwykle ważnym przedmiotem, ponieważ uczy nas o świecie, naszym kraju, naszych miastach i naszej cywilizacji oraz o tym, w jaki sposób kreowała się nasza dzisiejsza rzeczywistość. Jest to istotny element, który wciąż nas prowadzi i wpływa na nas, mimo że te wielkie historyczne wydarzenia miały miejsce setki, jeśli nie tysiące lat temu!

Przedmiot ten jest istotny, nie tylko dla tych, którzy chcą studiować lub pracować w środowisku wymagającym wiedzy historycznej, na przykład archeologii, ale jest również bardzo cenny dla nas wszystkich, abyśmy zrozumieli, przez co przeszli nasi przodkowie, aby umożliwić nam życie w dzisiejszym świecie.

Dlatego ważne jest, aby dzieci dowiedziały się o swojej przeszłości tak wcześnie, jak to możliwe, co pozwoli im rozwinąć ciekawość świata, by zacząć zastanawiać się, nie "czy mogą", ale "w jaki sposób mogą"  przyczynić się do historycznych zmian, dla dobra kolejnych pokoleń, jako inicjator albo działacz współczesnych akcji. A to oznacza wiele więcej niż tylko aspiracje do zostania liderem kraju, jako prezydent lub parlamentarzysta!

Budynek parlamentu angielskiego
Wpływ na historię nie ogranicza się do zostania członkiem parlamentu lub światowym liderem. | źródło: Unsplash - Christian Widell

Dlaczego Warto Uczyć Dzieci Lekcji Historii?

Zarówno dzieci, jak i dorośli, często nie zdają sobie sprawy, że wszystkie wydarzenia historyczne w książkach non-fiction i podręcznikach historii są bezpośrednio związane z nimi i ich osobistą historią! Wszystko ma efekt domina w życiu, a historia dowodzi tego, przedstawiając faktyczne dowody na to, jak jedno działanie może wpłynąć na drugie i doprowadzić do szeregu zdarzeń, które w przeciwnym razie mogłyby nie nastąpić. Historia przypomina trochę serię pytań „co by było, gdyby?”, ale nie możemy niestety zmienić jej przebiegu. Bez względu, jak bardzo chcielibyśmy zmienić niektóre rzeczy z przeszłości, takie jak wojny i niewolnictwo...

Nawet rzeczy, które wydarzyły się w starożytnej Grecji lub w średniowieczu, mają dziś wpływ na społeczeństwo, dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się o tych czasach, choćby tylko ogólnikowo, aby zrozumieć kolejne etapy historii, które prowadzą nas do współczesności.

W szczególności historia Cesarstwa Rzymskiego jest bardzo ważna dla naszej narodowej edukacji historycznej, ponieważ Rzym kontrolował kiedyś większość Europy, a wiele wpływów kulturowych z tego okresu pozostaje do dziś w Polsce. Porozmawiaj z ekspertem o swojej ulubionej epoce, wpisując na Superprof „korepetycje historia”.

Historia Cesarstwa Rzymskiego Dla Dzieci

Miejsce Rzymian w historii dla dzieci jest takie samo jak w historii dla dorosłych, ponieważ są one takie same!

Koncentrując się na „historii dla dziecka” rozumiemy jednak to, że istnieją pewne fakty, które niekoniecznie muszą być wymieniane, jeśli chodzi o uczenie młodzieży o tamtych czasach. Na przykład nauczyciele historii pracujący z młodymi grupami mają tendencję do prowadzenia lekkich lekcji i zabaw opartych na wiedzy historycznej, aby zapobiec znudzeniu lub przestraszeniu uczniów, a także zachęcić ich do chęci poznawania świata.

Ponadto, jako dzieci, młodzi uczniowie mogą być bardziej zainteresowani poznaniem życia dzieci w tych historycznych czasach, bez konieczności poznawania tajników bitew i konfliktów. W pewien sposób pozwala im to zachować nieco swojej niewinności, w przeciwieństwie do dzieci, które cierpią, w wyniku nakazu przywódców przerażających reżimów.

Mogą na przykład wiedzieć, że rzymskie dzieci chodziły do ​​szkoły tak jak teraz, mogą chcieć odkryć rodzaje rzymskich gier, w które grali, i inne fascynujące fakty, do których mogą się odnosić (lub niekoniecznie, ponieważ Rzymianie nie mieli takich gadżetów jak telefony komórkowe!).

Człowiek w kostiumie historycznym, na terenie budowli Cesarstwa Rzymskiego
Dzieci mogą chcieć dowiedzieć się więcej o dzieciach za czasów Cesarstwa Rzymskiego. | źródło: Unsplash - Luke Ow

Oprócz rzymskich dzieci, istnieje wiele różnych dziedzin historii rzymskiej, o których można się dowiedzieć, w tym cywilizacja rzymska, legion rzymski, łaźnie rzymskie, cyfry rzymskie, jedzenie i gotowanie Rzymian, odzież rzymska, prawo rzymskie, religia i mitologia rzymska, życie rodzinne w Rzymie, rzymscy cesarze, niewolnicy i chłopi w Rzymie, rola kobiet w Rzymie, sztuka i literatura rzymska itp.

Na razie jednak skupimy się na udostępnieniu przeglądu historii rzymskiej, w tym harmonogramu ważnych wydarzeń.

Historia Imperium Rzymskiego: Przegląd

Dzięki Witrynie Edukacyjnej Ducksters, jesteśmy w stanie przedstawić krótki harmonogram niektórych najważniejszych wydarzeń w historii Cesarstwa Rzymskiego, od momentu, gdy wszystko zaczęło się w 753 r. p.n.e. aż do upadku w 1453 r.

753 r. p.n.e. - Powstaje miasto Rzym. Legenda głosi, że bliźniaczy synowie Marsa, bóg wojny, o imieniu Romulus i Remus założyli miasto. Romulus zabił Remusa i został władcą Rzymu i nazwał miasto swoim imieniem. Rzymem rządzili królowie przez następne 240 lat.

509 r. p.n.e. - Rzym staje się republiką. Ostatni król został obalony, a Rzymem rządzą teraz wybrani urzędnicy zwani senatorami. Istnieje konstytucja z ustawami i złożony rząd republikański.

218 r. p.n.e.- Hannibal najeżdża Włochy. Hannibal prowadzi armię Kartaginy w swoim słynnym przejściu przez Alpy, aby zaatakować Rzym. To część II wojny punickiej.

73 r. p.n.e. - Gladiator Spartakus prowadzi niewolników do powstania.

45 r. p.n.e. - Juliusz Cezar zostaje pierwszym dyktatorem Rzymu. Cezar dokonuje słynnego Przekroczenia Rubikonu i pokonuje Pompejusza w wojnie domowej, aby stać się najwyższym władcą Rzymu. To sygnalizuje koniec Republiki Rzymskiej.

44 r.  p.n.e. - Juliusz Cezar zostaje zamordowany podczas Id Marcowych przez Marka Brutusa. Mimo nadziei na przywrócenie republiki, wybucha wojna domowa.

27 r. p.n.e - Cesarstwo Rzymskie zaczyna się, gdy Cezar August zostaje pierwszym cesarzem rzymskim.

64 r. n.e. - Znaczna część Rzymu płonie. Legenda głosi, że cesarz Neron patrzył, jak miasto płonie podczas gry na lirze.

80 r.  n.e. - zbudowano Koloseum. Jeden z wielkich przykładów inżynierii rzymskiej został ukończony. Może pomieścić 50 000 widzów.

121 r. n.e. - Wybudowano Mur Hadriana. Aby powstrzymać barbarzyńców, w północnej Anglii buduje się długi mur.

306 r. n.e. - Konstantyn zostaje cesarzem. Konstantyn nawrócił się na chrześcijaństwo, a Rzym stał się chrześcijańskim imperium. Wcześniej Rzym prześladował chrześcijan.

380 r. n.e. - Teodozjusz I ogłasza, że ​​chrześcijaństwo jest jedyną religią Cesarstwa Rzymskiego.

395 r. n.e. - Rzym dzieli się na dwa imperia.

410 r. n.e. - Wizygoci grabią Rzym. Po raz pierwszy od 800 lat miasto Rzym padło przed wrogiem.

476 r. n.e. - koniec zachodniego imperium rzymskiego i upadek starożytnego Rzymu. Ostatni cesarz rzymski Romulus Augustus zostaje pokonany przez niemieckiego Gota Odoakera. Sygnalizuje to początek średniowiecza w Europie.

1453 r. n.e. - Cesarstwo Bizantyjskie kończy się wraz z upadkiem Imperium Osmańskiego.

Pytania Dotyczące Historii Cesarstwa Rzymskiego Dla Dzieci

Istnieje wiele polskich stron oferujących mini quizy, dla sprawdzenia wiedzy dotyczącej historii Cesarstwa Rzymskiego. Na przykład, aby odpowiedzieć na 10 pytań dotyczących osi czasu historii rzymskiej, możesz ukończyć quiz: testwiedzy.pl, aby upewnić się, że wszystkie informacje zostały zapamiętane.

Dwóch chłopców uczących się z ilustorwanej książki
Znajdź ciekawe źródła, które pomogą twoim dzieciom poprzez interaktywną zabawę lub quizy, które pomogą im zachować informacje. | źródło: Unsplash - Andrew Ebrahim

Aby znaleźć więcej źródeł, które pomogą ci odpowiedzieć na niektóre z najważniejszych pytań dotyczących historii, a zwłaszcza historii Imperium Rzymskiego dla dzieci, odwiedź strony takie jak:

Możesz również znaleźć szereg filmów edukacyjnych na odpowiednich stronach internetowych lub po prostu wyszukując na YouTube.

Na przykład francuski serial animowany "Był sobie człowiek", przedstawia w sposób dostępny dla dzieci, realia tej epoki czasowej, w polskim tłumaczeniu.

Dla rodzin posługujących się językiem angielskim, strony BBC Bitesize są, jak zawsze, doskonałym źródłem informacji, ponieważ zawierają fakty, relacje, streszczenia, quizy, gry i wiele innych.

Naucz swoje dzieci historii Starożytnego Egiptu i fascynujących cywilizacji - poszukaj nauczyciela w okolicy wpisując na Supeprof np. „korepetycje z historii Warszawa”.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (2 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.