Historia jest bardzo ważnym tematem, ponieważ uczy nas o świecie, naszym kraju, naszych miastach i naszych społecznościach oraz o tym, jak stały się takimi, jakimi są dzisiaj.

Dotyczy to nie tylko tych, którzy chcą studiować lub pracować w środowisku wymagającym wiedzy historycznej, ale jest także bardzo cenne dla wszystkich, aby zrozumieć, przez co przeszli nasi przodkowie, aby umożliwić nam życie. Dlatego tak ważne jest, aby dzieci wiedziały o swojej przeszłości tak wcześnie, jak to możliwe, aby mogły rozwijać ciekawość świata w miarę dorastania i wykazywać zainteresowanie byciem jedną z osób lub częścią jednego z ruchów, który zmienią historię dla swoich potomków!

Wszystkie dzieci są początkującymi historykami, potrzebują tylko rodzica lub pedagoga, aby zachęcić ich do eksploracji i odkrywania historii od starożytnego świata do współczesnego świata.

Podczas gdy lekcje w programie nauczania mogą być najbardziej pouczającym sposobem na poznanie chronologicznej historii świata, młodsze dzieci mogą potrzebować innego podejścia i narracji. Ponadto, jaki jest lepszy sposób na nauczenie dzieci w każdym wieku, jak działają zjawiska, takie jak niewolnictwo, prezydentura, demokracja, dziedzictwo, niż odłożenie na chwilę podręczników historii i planów lekcji na rzecz krótkich i zorganizowanych opowieści o historia świata i narodu? Możesz przeoczyć niektóre kluczowe fakty, których nauczyciel historii nie zapomni, ale przynajmniej dajesz swojemu maluchowi szansę na spojrzenie na wiele wydarzeń historycznych, zanim zaczną naukę historii w szkole.

Może się okazać, że zajęcia edukacyjne, takie jak gry edukacyjne w określonej tematyce historycznej, pomagają im docenić zabawne fakty o cywilizacji, a także wziąć pod uwagę niezbyt zabawne elementy omawianych epok. Ilustrowane książki mogą być również dobrym sposobem na delikatne wprowadzenie ważnych spraw historycznych.

rodzice z dziećmi czytający razem książkę
Spotkania rodzinne to dobry czas na przekazywanie wiedzy młodym pokoleniom i wzmacnianie więzi. | źródło: Unsplash - Gift Habeshaw
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Historia
Arkadiusz
5
5 (10 oceny)
Arkadiusz
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzegorz
5
5 (10 oceny)
Grzegorz
zł29
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mariusz
5
5 (6 oceny)
Mariusz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
Łukasz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
Oskar
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
Maciej
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
Katarzyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (10 oceny)
Arkadiusz
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzegorz
5
5 (10 oceny)
Grzegorz
zł29
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mariusz
5
5 (6 oceny)
Mariusz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
Łukasz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
Oskar
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
Maciej
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
Katarzyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Dlaczego Uczyć Dzieci Lekcji Historii?

Dzieci i dorośli tak często myślą, że historia jest bezużyteczną lekcją, która uczy ich o ludziach, których nigdy nie znali i o wojnach, które są dla nich zupełnie nieistotne, ale nie zdają sobie sprawy, że wszystkie te historyczne wydarzenia, które o których czytają w książkach historycznychpowiązane z nimi i ich historią osobistą!

Wszystko ma w życiu efekt domina, prawie jak karma, ale historia jest faktycznym dowodem na to, jak jedno działanie może wpłynąć na następne. Historia jest trochę jak seria „a co jeśli?”!

Nawet rzeczy, które wydarzyły się w Starożytnej Grecji lub w średniowieczu, mają dziś wpływ na społeczeństwo, dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się o tych czasach, choćby pobieżnie, aby zrozumieć kolejne etapy historii, które prowadzą nas do współczesności.

Oczywiście, ucząc dzieci historii, nauczyciel nie zamierza fundować im intensywnego przeglądu każdej epoki, ale spróbuje sprawić, by historia była zabawą, łącząc elementy prawdziwych wydarzeń z myślą, że wszyscy też mamy swoją historię. Pomaga to uczynić historię bardziej interesującą dla każdej osoby, niezależnie od jej zainteresowań, i potwierdza fakt, że historia jest wokół nas!

Co więcej, nauka historii uświadamia młodym uczniom od najmłodszych lat, że jako jednostki mają moc dokonywania zmian na świecie, nie tylko zostając premierem lub prezydentem! Na przykład odkrywanie liderów płci męskiej i żeńskiej lub wpływowych ludzi może naprawdę zainspirować młode umysły do ​​znalezienia własnego celu i miejsca w historii. Zarówno ich, jak i ich przyszłości!

Znajdź zajęcia na odpowiednim poziomie, wpisując korepetycje historia na Superprof.

Źródła Odpowiedzi na Pytania Dotyczące Historii Dla Dzieci

Podczas gdy dzieci mogą się wiele nauczyć poprzez film i telewizję, jednym z najlepszych miejsc do uzyskania faktycznych informacji, a nie fikcyjnych przedstawień historii, niezwykłych postaci i wydarzeń zmieniających życie, są książki lub strony akademickie. Zacznijmy od kilku książek, które mogłyby uczyć i inspirować wasze maleństwa.

Najlepsze Książki Historyczne Dla Dzieci

Wiek 5-18 lat

Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które tworzyły historię

Kate Pankhurst

Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które tworzyły historię” to kontynuacja „Nadzwyczajnie wspaniałych kobiet, które zmieniły świat” tej samej autorki, która przedstawia losy, osiągnięcia i przygody wielu genialnych kobiet z całej historii.

Obejmuje to Harriet Tubman, Mary Shelley, Pocahontas, Ada Lovelace oraz wiele innych niezwykłych kobiet. Ilustrowana książka oferuje wciągający tekst i naprawdę celebruje niektóre inspirujące kobiety, które odcisnęły piętno na świecie, w którym żyjemy.

Wynalazki. Książka z okienkami

Alex Frith

Był sobie król… Poczet Jagiellonów

Mariusz Wollny

Ci okrutni Wikingowie. Strrraszna historia

Terry Deary

Pamiętnik Warszawskiego Chłopaka

Andrzej Świętochowski

Arka Czasu

Marcin Szczygielski

Wiek 9-12 lat

Bardzo ilustrowana historia II wojny światowej

Paul Dowswell

Książka zawiera wiele szczegółowych informacji z równie dobrymi reprezentacjami wizualnymi, aby ulepszyć tekst i pomóc w zrozumieniu wielu kluczowych aspektów i bitew wojny. Zdjęcia i mapy bitew są w pełnym kolorze, bardzo szczegółowe i łatwe do zrozumienia. Chociaż żaden opis wojny nie może być całkowicie dokładny, szczegółowy i bezstronny, ten tekst podkreśla wiele faktów, których ludzie nie wiedzą o tej znaczącej wojnie.

Grunwald 1410. Przewodnik dla dzieci i rodziców

Marianna Gal

Polscy Superbohaterowie: Tadeusz Kościuszko. Wakacje z wodzem

Izabela Degórska

Dziennik Anne Frank

Anne Frank

Mural z wizerunkiem Anne Frank.
Anne Frank to już ikona naszych czasów, jej pamiętnik to niemal lektura obowiązkowa dla młodych historyków. | źródło: Unsplash - Ronni Kurtz

Krwawi władcy i wredne królowe. Strrraszna historia

Terry Deary

Sufrażystki i Sufrażetki. Walka o równość

David Roberts

Ci okrutni Rzymianie. Strrraszna historia

Terry Deary

Najlepsze Strony Historyczne Dla Dzieci

Super Kid

Super Kid to strona edukacyjna przeznaczona dla dzieci pomocna w nauce historii, umożliwia im wchodzenie do starożytnych światów, poznawanie sławnych ludzi z historii i odkrywanie interesujących faktów poprzez odkrywanie różnych sekcji, gier i zajęć oferowanych przez profesjonalistów odpowiedzialnych za zabawę i animacje.

Po przejściu do sekcji "Dzieje człowieka i świata", dostępny jest szereg opcji do wyboru dla ciebie lub twojego dziecka, które są następujące:

 • Wiersze, bajki i opowiadania
 • Prace plastyczne i manualne
 • Gry i ćwiczenia online
 • Kolorowanki do wydruku
 • Materiały obrazkowe do wydruku
 • Materiały dla przedszkolaków
 • Materiały na poziomie elementarzowym
 • Materiały dla dzieci szkolnych
 • Artykuły dla dzieci

Jak widać z tego wyboru obszarów, strona internetowa oferuje szeroki wybór materiałów do nauki historii Polski i świata, jak i szczegółowe informacje na temat starożytnych cywilizacji. Różne tematy są nie tylko zrozumiałe, ale oferują także wiele możliwości interaktywnego uczenia się przy użyciu szeregu gier i działań.

To sprawia, że ​​nauka jest przyjemnością dla wszystkich, niezależnie od tego, czy wykonujesz zadania z poziomu piątej klasy ze swoim dzieckiem, czy przeglądasz stronę jako piętnastolatek i próbujesz nadać sens konkretnemu okresowi w historii, którego nie zrozumiałeś na lekcji w szkole!

Edukator

Edukator zawiera pomoce naukowe dotyczące języka polskiego, matematyki, geografii, chemii, historii, fizyki, biologii i filozofii.

Baza wiedzy z zakresy historii podzielona jest na następujące działy:

 • Prehistoria
 • Starożytność
 • Średniowiecze
 • Historia nowożytna powszechna
 • Od Rewolucji Francuskiej do I wojny światowej
 • Świat i Polska 1914-1945
 • Świat i Polska od II wojny światowej do końca XX wieku
 • Historia - podstawy
 • Poczet królów i władców Polski
 • Życie codzienne w Polsce
 • Pierwsza Wojna Światowa. Narodziny XX wieku

Gdy zagłębisz się w fascynującą stronę, znajdziesz niesamowite „fakty historyczne z całego świata, od starożytnych cywilizacji, takich jak starożytny Egipt i niesamowite królestwa, po zaginione miasta i straszne legendy”, które z pewnością zaostrzą apetyt młodych historyków!

Co więcej, możesz „odkryć krwawe bitwy, potężnych monarchów i zaciekłych wojowników oraz poznać niesamowite (i często okropne!) fakty historyczne, które zachwycą twoich przyjaciół i rodzinę. Poznaj inspirujące postacie z naszej przeszłości, zmieniające życie wydarzenia światowe, takie jak I i II wojna światowa, które przybliżą ci bogatą i często krwawą przeszłość Polski i wiele, wiele więcej.”.

Jeśli więc chcesz cofnąć się w czasie i poznać prawdziwych bohaterów i złoczyńców w historii Polski i świata, zapoznaj się z ich popularnymi, polecanymi artykułami.

Czas Dzieci

Czas Dzieci oferuje szereg quizów dla najmłodszych, jeśli chcesz wzbogacić oręż narzędzi edukacyjnych dla swojej pociechy o ten typ pomocy.

Niektóre z tematów to:

 • Polska Piastów
 • Dynastia Jagiellonów
 • Starożytna Grecja
 • Polskie powstania narodowe
 • Ważne daty z historii Polski

Dzięki temu, że strona skupia się na łatwej obsłudze i interaktywności, twoje dzieci nigdy nie będą się nudzić nauką i będą chciały wrócić na witrynę, aby dowiedzieć się więcej. Na dodatkowe pytania odpowie korepetytor z Superprof - wpisz w wyszukiwarkę „korepetycje historia” na platformie.

Fakty z Historii Świata, o Których Można Rozmawiać z Dziećmi

Poniżej znajduje się pięć kluczowych wydarzeń historycznych lub tematów, które każde dziecko powinno poznać poza salą lekcyjną.

1. I Wojna Światowa

I wojna światowa była znana pod wieloma różnymi nazwami: „Wojna, aby zakończyć wszystkie wojny”, Wojna Narodów, I Wojna Światowa i „Wielka Wojna”. Rozpoczęła się 28 czerwca 1914 r., wywołana zamordowaniem austriackiego arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego przyszłej żony przez serbską organizację konspiracyjną o nazwie Czarna Ręka. Istniało jednak wiele innych przyczyn wojny, oprócz tego incydent. Jedną z głównych przyczyn I wojny światowej były spory w stosunku do polityki zagranicznej.

Inne obawy narodów dotyczyły kryzysu bośniackiego, kraje budujące swoje siły zbrojne, broń i pancerniki, kraje chcące odzyskać utracone terytoria z poprzednich konfliktów i budować imperia i kryzys marokański.

W 1919 r. traktat wersalski oficjalnie zakończył I wojnę światową, nalegając, aby Niemcy przyjęły pełną odpowiedzialność za spowodowanie wojny, dokonały zadośćuczynienia w niektórych krajach sojuszniczych, przekazały część swojego terytorium sąsiednim krajom, zrezygnowały ze swoich afrykańskich kolonii i ograniczyły rozmiar swojego wojska. Traktat ustanowił także Ligę Narodów, aby zapobiec przyszłym wojnom.

Liga Narodów pomogła odbudować Europę, a do 1923 r. dołączyły do niej 53 narody.

2. II wojna światowa

Zbliżając świat do „totalnej wojny”, około 27 000 ludzi ginęło każdego dnia między 1 września 1939 r., aż do formalnego poddania się Japonii 2 września 1945 r.

II wojna światowa była zdecydowanie najbardziej destrukcyjną wojną w historii ludzkości.

Głównymi kombatantami były Włochy, Niemcy, Japonia i narody alianckie, Wielka Brytania (wraz z narodami Wspólnoty Narodów), Związek Radziecki i Stany Zjednoczone.

Tydzień po samobójstwie Adolfa Hitlera Niemcy poddały się 7 maja 1945 r. Japończycy walczyli jeszcze przez prawie cztery miesiące, aż w końcu poddali się 2 września, zmuszeni przez USA, po zrzucie bomb atomowych na japońskie miasta Nagasaki i Hiroszimę.

Mimo wygranej wojny Wielka Brytania straciła wiele ze swojego imperium. Stany Zjednoczone i ZSRR wyłoniły się z drugiej wojny światowej jako globalne supermocarstwa.

3. Zimna Wojna

W ostatnich miesiącach w mediach dużo mówi się o Rosji, a aby dzieci mogły zrozumieć, dlaczego nasze relacje z byłym Związkiem Radzieckim i jego prezydentem Władimirem Putinem są tak wrażliwe, muszą nauczyć się o Zimnej Wojnie.

Stany Zjednoczone i Związek Radziecki rywalizowały o wpływy polityczne, gospodarcze i wojskowe na całym świecie od 1945 r. Nazywało się to Zimną Wojną, ponieważ obie strony nigdy nie były zaangażowane w konflikt zbrojny na pełną skalę.

Zimna Wojna osiągnęła szczyt w latach 1948–53, kiedy to Sowieci bezskutecznie zablokowali zachodnie sektory Berlina Zachodniego (1948–49). Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy utworzyli Organizację Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), zjednoczone dowództwo wojskowe, aby oprzeć się obecności Sowietów w Europie (1949); Sowieci detonowali swoją pierwszą głowicę atomową (1949), kończąc w ten sposób amerykański monopol na bombę atomową; chińscy komuniści doszli do władzy w Chinach kontynentalnych (1949); i rząd radziecki wspierany przez komunistyczny rząd Korei Północnej zaatakował wspieraną przez USA Koreę Południową w 1950 r., rozpoczynając niezdecydowaną wojnę koreańską, która trwała do 1953 r. ” - Britannica.com

4. Imigracja

Imigracja może nie wydawać się wielkim wydarzeniem historycznym, ale ostatnio jest to kolejna historia dominująca w wiadomościach. Należy jednak zauważyć, że nasza historia imigracji nie jest nowa.

Niedobór siły roboczej po II wojnie światowej spowodował masową imigrację, która zmieniła cały świat. Zaczęło się od napływu imigrantów ze Wspólnoty Narodów, a następnie upadku Żelaznej Kurtyny i uciekających przed niebezpiecznymi reżimami przywódczymi na całym świecie.

5. Holokaust

okno okreatowane drutem kolczastym.
Wielu dowie się o Hitlerze, ale ważne jest, aby dzieci wiedziały trochę o Holokauście i jego wpływie na świat. | źródło: Unsplash - Majkl Velner

Wreszcie, wprowadzenie dzieci w kontakt z informacją dotyczącą ludobójstwa 6 milionów mężczyzn, kobiet i dzieci nie jest dla osób o słabym sercu, dlatego nauczanie dzieci o tym czasie w historii powinno idealnie zakończyć się morałem o nieśmiertelności nadziei.

Istnieje wiele książek, które mogą nieco ułatwić zrozumienie tego okresu, ale pamiętaj, że nawet czytanie o Holokauście jest trudne, więc spodziewaj się wielu pytań. To powiedziawszy, oglądanie obrazów na ekranie jest jeszcze trudniejsze. Z tego powodu wstrzymaj się z filmami dotyczącymi Holokaustu do momentu, aż dzieci będą starsze, ponieważ obrazy bez wątpienia są bardzo niepokojące i mogą być dręczące.

Kolejnym ważnym tematem dla twojego dziecka jest Imperium Rzymskie, o którym dowiesz się więcej wybierając korepetycje z historii.

Historię Starożytnego Egiptu dla dzieci znajdziesz tutaj.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (2 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.