Egipcjanie i historia Egiptu to najciekawsza lekcja historii dla dzieci, ze względu na dostępność oszałamiających pomocy wizualnych, oraz magię opowieści o specjalnych mocach mitologicznych bogów i bogiń... Ale przy całym tym cudownym i zwariowanym bogactwie wiedzy, od czego zacząć?

Jeśli prowadzisz korepetycje w domu, pomagasz w podstawowych lub dodatkowych zadaniach domowych lub po prostu chcesz nauczyć swoje dzieci kilku faktów o świecie i minionych czasach, zapoznaj się z tym przewodnikiem dotyczącym nauczania młodzieży o historii Egiptu.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Historia
Grzegorz
5
5 (11 oceny)
Grzegorz
zł29
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kacper
5
5 (10 oceny)
Kacper
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartłomiej
5
5 (8 oceny)
Bartłomiej
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (10 oceny)
Arkadiusz
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mariusz
5
5 (6 oceny)
Mariusz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
5
5 (4 oceny)
Jakub
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (6 oceny)
Arkadiusz
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
Maciej
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzegorz
5
5 (11 oceny)
Grzegorz
zł29
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kacper
5
5 (10 oceny)
Kacper
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartłomiej
5
5 (8 oceny)
Bartłomiej
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (10 oceny)
Arkadiusz
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mariusz
5
5 (6 oceny)
Mariusz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
5
5 (4 oceny)
Jakub
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (6 oceny)
Arkadiusz
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
Maciej
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Historia Egiptu Dla Dzieci

Dzieci mogą być zaskoczone, słysząc, że starożytni Egipcjanie czcili wielu bogów i boginie, zamiast wierzyć w jednego wszechmogącego przywódcę. Podobnie, nie było tylko jednego króla, wielu faraonów uważano za „królów całej ziemi”. Może być też fajnie poznać Wielką Piramidę i starożytne artefakty znalezione w Egipcie.

Na początek przyjrzyjmy się historii Egiptu.

Historia Egiptu

Starożytny Egipt zależał w dużej mierze od Nilu, który przepływa przez pustynię i nawadnia grunty, które można uprawiać, aby utrzymać życie na jego brzegach. Niektóre z najbardziej znanych zabytków Egiptu to Wielkie Piramidy w Gizie, ruiny Luksoru i grobowce faraonów w Dolinie Królów.

Człowiek na wielbłądzie z piramidami w tle.
Większość Egiptu to pustynia, więc Nil grał i nadal odgrywa dużą rolę w handlu i historii kraju. | źródło: Unsplash - Spencer Davis

Naprawdę fascynujące jest to, ile wiemy o cywilizacji sprzed tysięcy lat. Najstarszy okres starożytnego Egiptu rozpoczął się nie tylko 5000 lat temu, ale cywilizacje trwały także ponad 3000 lat.

Powodem, dla którego wiemy tak wiele o tej erze, jest to, że Egipcjanie jako pierwsi opracowali sposób rejestrowania danych za pomocą znaków - w tym przypadku zwanych hieroglifami. Byli pierwszymi ludźmi, którzy dostrzegli jakąś wartość w spisywaniu tego, co się działo za pomocą metod inskrypcyjnych, co pokazuje, że myśleli przyszłościowo. Dowodzi tego sposób, w jaki Egipcjanie wierzyli, że istniało życie po śmierci.

Egipcjanie przechowywali zatem i grzebali martwe ciała w grobowcach (zmumifikowane) wraz z przedmiotami, których mogliby potrzebować w nowym życiu. Udało nam się zrozumieć tego typu wierzenia dzięki malowidłom ściennym znalezionym w pobliżu różnych grobowców.

Egiptem rządzili liczni bogowie i boginie, dla wielu z nich budowano świątynie. Ich mury stały się świadectwem ważnych wydarzeń boskiego panowania dzięki rzeźbieniom i malowidłom. Bez tych źródeł, nie znalibyśmy starożytnych cywilizacji ani nie rozumielibyśmy ich rozwoju w czasie.

Ważne okresy historyczne starożytnego Egiptu

Poniżej znajduje się chronologia ważnych okresów i przynależności imperium w całej historii Egiptu:

  • Okres wczesnej dynastii - ok. 3100–2680 r. p.n.e.

Pierwszym królem, o którym naprawdę wiemy z tych starożytnych czasów, jest król Narmer, który rządził dwoma królestwami Górnego i Dolnego Egiptu. Ponieważ jest pierwszym zarejestrowanym przywódcą, on i jego następcy są znani jako Pierwsza Dynastia (tj. rodzina, która ma władzę). Faraonowie z tego okresu byli pokazywani na obrazach w podwójnych koronach, z białą koroną reprezentującą Dolny Egipt i czerwoną reprezentującą Górny Egipt.

  • Stare Królestwo - od ok. 2680 do ok. 2180 r. p.n.e. (dynastie od 3 do 6)

W tym doniosłym okresie zbudowano największy punkt orientacyjny Egiptu: piramidy. Piramidy obejmują ogromną piramidę w Gizie, która jest najstarszym zabytkiem „Siedmiu cudów starożytnego świata”.

  • Pierwszy Okres Przejściowy - od ok. 2180 do ok. 2055 r. p.n.e. (dynastie od 7 do 11)

W tym czasie kilku różnych królów rządziło różnymi częściami Egiptu. Mentuhotep II, król 11 dynastii, pod koniec tego okresu odzyskał kontrolę nad całym Egiptem.

  • Średnie Państwo - 2055–1650 r. p.n.e. (dynastie od 12 do 14)

Określano to jako „złoty wiek”; krajem rządzili liczni silni królowie, którzy kontrolowali Egipt jako całość oraz znaczną część Nubii (współczesnego Sudanu). Duży żyzny obszar wokół jeziora zasilanego z doliny Nilu, zwany Faiyum, został rozwinięty jako ośrodek upraw i rolnictwa. W tym okresie Egipcjanie zaczęli budować wielką świątynię w Karnaku.

  • Drugi Okres Przejściowy - ok. 1650–1550 (15 i 16 dynastia)

Mniej więcej w tym czasie Hyksosi, plemię spoza Egiptu o nieznanym pochodzeniu, podbiło znaczną część Dolnego Egiptu.

  • Nowe Państwo - ok. Od 1550 do 1069 r. p.n.e. (dynastie od 17 do 20)

Hyksosi zostali wypędzeni w tym okresie, a faraon odzyskał władzę nad Dolnym i Górnym Egiptem. W tym czasie Egipt rozwinął bardzo potężną służbę cywilną urzędników królewskich.

  • Epoka Późna - ok. 1000 r p.n.e do 32 r. n.e. (dynastie od 21 do 30)

W tej chwili Egipt został ponownie podzielony na dwa królestwa. Od około 700 r. p.n.e. Egipt był dość często atakowany przez Nubijczyków, Asyryjczyków, Persów, Greków pod dowództwem generała Aleksandra Wielkiego, Ptolemeusza, a wreszcie przez Rzymian.

Egipscy Bogowie

Jak odkryliśmy, jedną z najbardziej niezwykłych rzeczy w historii starożytnych Egipcjan była ich wiara w licznych bogów i boginie. Wielbili tak wielu z nich, że trudno byłoby wymienić ich wszystkich! Ponadto każdy z nich ma swój własny symbol lub znaczenie duchowe, dlatego naprawdę trudno jest poznać każdego z nich.

Niektórzy z nich przypominali ludzi, inni zaś byli częściowo ludźmi i częściowo zwierzętami, posiadając głowę krokodyla, szakala, kota, barana, a nawet głowę sokoła.

Naucz się szybko historii z dobrym nauczycielem, wpisując w przeglądarkę Superprof „korepetycje historia”.

Oznakowania na wejściu do egipskeigo grobowca.
Niektórzy egipscy bogowie i boginie przypominali ludzi, podczas gdy inni byli częściowo ludźmi, częściowo zwierzętami. | źródło: Unsplash - AussieActive

Ciała tych starożytnych bogów zawsze były ludzkie i tylko ich głowy wyglądały jak ptaki i zwierzęta. Wiara w tak wielu przywódców jest dość fascynująca, ponieważ większość religii wierzy tylko w jednego duchowego przywódcę.

Chociaż było ich tak wielu, niektórzy bogowie i boginie są lepiej znani niż inni, czy to z powodu ich zadziwiającego wyglądu, czy z powodu ich symbolicznego znaczenia. Oto kilku z nich, którym warto się przyjrzeć. Nie zapomnij sprawdzić, jak wyglądali, gdy będziesz przeglądać listę!

Ozyrys był jednym z najważniejszych starożytnych bogów. Rzekomo rządził podziemiem i był sędzią umarłych, więc jego domeną było zło i ciemność - coś, o czym dzieciaki po prostu uwielbiają słuchać!

Starożytna egipska bogini Izyda, matka bogini, była żoną Ozyrysa. Kiedy jej mąż został zabity przez własnego brata, ich syn Horus był jednym z bohaterów starożytnych egipskich bogów, którzy pomogli mu przywrócić go do życia z martwych. Nie chcielibyśmy być bratem Ozyrysa, kiedy został ożywiony!

Anubis, bóg z głową szakala, był kolejną znaną postacią w historii starożytnego Egiptu. Był bogiem umarłych, grobowców i balsamowania, kolejną istotą, która musiała mieć trochę ciemnej strony!

Heka był bogiem Magii i Medycyny, synem Chnuma, boga-stwórcy o głowie barana, będącego również bogiem płodności.

Oczywiście jest wiele innych bóstw do odkrycia, jeśli masz czas i cierpliwość!

Egipskie Książki Historyczne Dla Dzieci

Starożytny Egipt jest jednym z głównych tematów historycznych, o którym dzieci chcą się najczęściej uczyć i łatwo zrozumieć, dlaczego. Czy to dziwne, kiedy mogą dowiedzieć się o wszystkich fascynujących rzeczach pochodzących z tej cywilizacji, takich jak piramidy, mumie i faraonowie?! Oto kilka książek edukacyjnych przeznaczonych dla młodych uczniów - wspaniałe źródła wiedzy o Egipcie dla dzieci.

"Na tropie skarbów Egiptu", do której teksty napisał Clive Gifford, konsultując się z dr Angelą McDonald z Uniwersytetu z Glasgow. Książka z obrazkami, która jest bardzo atrakcyjna dla dzieci, zarówno młodych, jak i starszych (a także dorosłych, którzy ją czytają!).

"Egiptologia. W poszukiwaniu grobu Ozyrysa. Dziennik podróży panny Emily Sands" autorstwa Dugalda A. Steera. Spora książka pisana na zasadzie dziennika, zawierająca różnego rodzaju dodatki, np. rozkładane książeczki, okienka, przypięte bilety, sznureczki, co sprawia, że rzeczywiście wygląda jak faktyczny dziennik! Jako bonus czytelnik otrzymuje grę "senet". Trudno nie zafascynować się takim wydaniem historii.

"Kocia Mumia", Jacqueline Wilson, opowiada fikcyjną historię dziewczynki i jej zagubionego kotka. Kiedy bohaterka dowiaduje się, jaki status miały koty w Egipcie zwraca się z prośbą o pomoc do bogini Bastet.

Fresk przedstawiający Egipcjan
Kleopatra jest prawdopodobnie jedną z najbardziej znanych ikon pochodzących z Egiptu. | źródło: Unsplash - British Library

Kleopatra VII. Córka Nilu autorstwa Kristiany Gregory. Kleopatra była księżniczką Egiptu i słynną postacią egipską nawet w dzisiejszym świecie. W tej książce możesz dowiedzieć się więcej o jej dzieciństwie Nilu, interesującej rodzinie (w tym jej siostrach władców) i jej ambicjach w tym pierwszoosobowym „dzienniku” opisującym jej życie.

Jeśli to sprawiło, że ty i twoje dzieci chcecie poznać jeszcze więcej starożytnego Egiptu, wystarczy poczekać na wszystkie zadania szkolne i zadania domowe, które napotkasz!

Dowiedz się więcej o historii Cesarstwa Rzymskiego ze swoimi dziećmi, zobacz, w jakie gry możesz zagrać, aby uczynić historię przyjemną i wyszukaj na Superprof nauczyciela w okolicy np. „korepetycje z historii Warszawa”.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (2 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.