Tlen jest niezbędny do życia. Prawie każdy żywy organizm potrzebuje go do oddychania, nawet ogień potrzebuje tlenu do spalania.

Niewidoczny, neutralny w smaku i bez zapachu tlen jest wszędzie wokół nas. Obecny od czasu, gdy bierzemy pierwszy oddech do momentu, do momentu kiedy wydychamy ostatni, badania gleby przypisują pojawienie się tlenu w zapisie geologicznym gdzieś blisko 3,5 miliarda lat temu.

Stwierdzenie, że ktoś go odkrył tlen brzmi trochę dziwnie...

To nie jest przypadek znalezienia czegoś, co leży na ścieżce, wykrzykując „Och! Patrz, co znalazłem!” i szerzenie nowiny wśród znajomych. Za odkrycie tlenu odpowiada bystry umysł, nawet jeśli czasami proponował niewiarygodne hipotezy.

Dzięki geniuszowi Josepha, możemy otrzymać dodatkowe powietrze w nagłych wypadkach, możemy stopić metal (lub go przeciąć), a po ciężkim dniu możemy napić się napoju gazowanego - wszystko bez prześladowań i szyderstw narzucanych mu przez społeczność naukową i ogół społeczeństwa .

Joseph Priestley był niezwykłym człowiekiem, ze względu na swoje poglądy naukowe (zarówno te uzasadnione, jak i te od dawna obalone) i jego zawzięty nacisk na teizm, a także jego zgubne pragnienie pogodzenia obu tych przeciwnych idei.

Ale czy to naprawdę Priestley odkrył tlen?

Aby odpowiedzieć na to pytanie i zrozumieć odkrywcę, Superprof przyjrzy się bliżej jego historii.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Chemia
Robert
5
5 (11 oceny)
Robert
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (6 oceny)
Tomasz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patryk
5
5 (16 oceny)
Patryk
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (10 oceny)
Klaudia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (7 oceny)
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
5
5 (8 oceny)
Karolina
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jowita
5
5 (7 oceny)
Jowita
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nicola
5
5 (8 oceny)
Nicola
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (11 oceny)
Robert
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (6 oceny)
Tomasz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patryk
5
5 (16 oceny)
Patryk
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (10 oceny)
Klaudia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (7 oceny)
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
5
5 (8 oceny)
Karolina
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jowita
5
5 (7 oceny)
Jowita
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nicola
5
5 (8 oceny)
Nicola
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Joseph Priestley: krótka biografia

Joseph Priestley urodził się 24 marca 1733 roku w Yorkshire. Przypuszczalnie jego matce trudno było poradzić sobie ze swoim pierworodnym, więc został wysłany do swojego dziadka, gdy miał zaledwie rok. Po śmierci matki pozwolono mu wrócić do domu rodzinnego, ale gdy jego ojciec ożenił się ponownie, został ponownie odesłany, tym razem do ciotki.

Bogata i bezdzietna ciocia Sara i jej mąż lubili chłopca. Opiekunka szybko zauważyła, jak intelektualnie rozwinięty był chłopiec. Aby kultywować jego geniusz, szukała dla niego jak najlepszego wykształcenia. Ciotka Sara chciała, żeby wstąpił do zakonu.

Religia odegrała kluczową rolę w życiu Josepha.

Posąg Josepha Priestleya z lupą.
Priestley przede wszystkim chciał zostać duchownym, ale jego eksperymenty chemiczne wymusiły rewolucję w nauce. | źródło: Visualhunt - Tim Green aka atoach

Rodzina, w której się urodził, należała do separatystów; został zindoktrynowany do kalwińskiego systemu wierzeń. Jego przekonania religijne sprawiały problem dopiero wtedy, gdy poważnie zachorował. W wieku 16 lat poważnie wierzył, że powinien przejść na chrześcijaństwo, aby ocalić swoją duszę, ale obawiał się, że nie zdąży doświadczyć nawrócenia przed śmiercią.

Przeżył chorobę, ale jego przekonania religijne poważnie ucierpiały. Nie mógł zostać pełnoprawnym członkiem kościoła i zrezygnował z jakiegokolwiek pomysłu przyłączenia się do duchowieństwa. Ponieważ był już na zaawansowanym stadium edukacji religijnej kontynuował studia, aczkolwiek nieco niekonwencjonalnie.

Książka, która zdecydowała o ścieżce jego życia, to Observations on Man, his frame, his duty, and his expectations, napisana przez Davida Hartleya. Ta książka zrewolucjonizowała sposób myślenia chemika o religii, filozofii i psychologii. Poświęcił swoje życie na znalezienie naukowych dowodów na fakty religijne i moralne.

Aby osiągnąć ten cel, zmienił zdanie (ponownie), oddając się nieodwołalnie duchowieństwu.

Czy to niechlujna pracowania Sir Alexandra Fleminga, czy raczej jego roztargnienie doprowadziły do odkrycia penicyliny? Dowiedz się od nauczyciela, wpisz np. korepetycje chemia Kraków” w wyszukiwarkę Superprof.

Poglądy na temat religii, filozofii i polityki

Dla naukowców im więcej odkrywają, tym mniej polegają na religii, aby kształtować swoje przekonania. Priestley postąpił dokładnie odwrotnie: został naukowcem, aby „udowodnić” założenia religijne. Jedyny problem polegał na tym, że jego przekonania były nie do przyjęcia w społeczności świeckiej.

Jego pierwsza kadencja, po ukończeniu studiów w Daventry Academy, była nieco problematyczna. Mała wiejska parafia, oburzona jego dziwacznymi poglądami religijnymi, nie przepadała za swoim duchpasterzem. Jego wierni nienawidzili go i jego poglądów. Przestali przychodzić do kościoła i dawać datki.

Sytuacja pogorszyła się; nawet jego ciotka, która zobowiązała się go wspierać, jeśli wstąpi do duchowieństwa, wycofała swoje wsparcie, gdy odkryła, że nie wierzy już w kalwinizm.

Trzy lata po zwolnieniu z pierwszego stanowiska objął inną pozycję. Tym razem parafia nie przywiązywała tak dużej wagi do jego przekonań - a może lepiej je ukrył. W każdym przypadku był tam bardziej produktywny.

Założył szkołę - coś, na co od dawna miał nadzieję, i prowadził zajęcia filozofii naturalnej. Aby uczynić lekcje bardziej interesującymi, kupił sprzęt naukowy, wyposażając prymitywne laboratorium. To tam napisał swoje przełomowe dzieło, The Rudiments of English Grammar (pl. Podstawy gramatyki angielskiej).

Tom ten był tak skuteczny w oddzielaniu gramatyki angielskiej od łaciny, że zwrócił uwagę naukowców z Akademii Warrington. Wkrótce zaproponowano mu tam posadę nauczyciela i wtedy sytuacja Josepha naprawdę się rozwinęła.

W przeciwieństwie do Rosalind Franklin, która odegrała kluczową rolę w określeniu helikalnej struktury DNA, jednocześnie będąc praktycznie ignorowaną za swojego życia, odkrycia Josepha były przedmiotem dyskusji w kręgach naukowych, religijnych i politycznych. Wybierz korepetycje z chemii, aby poznać wszystkie szczegóły.

Narzędzia medyczne.
Badania nad materią, a zwłaszcza gazami, w szczególności nad tlenem, umożliwiły rozwój społeczeństwa i medycyny. | źródło: Unsplash - Marcelo Leal

Praca Priestleya: odkrycie tlenu

Warrington, ze swoją akademicką i intelektualną atmosferą, był znany jako Ateny Północy. Józef szybko przekonał się, że jego zawzięty intelekt zostanie dobrze spożytkowany i lepiej przyjęty niż kiedykolwiek w życiu.

Wykładał anatomię i kontynuował studia przyrodnicze. Po jego deklaracji, że napisze książkę o historii elektryczności, koledzy umówili się na spotkania z czołowymi ekspertami w tej dziedzinie. Podczas jednej z wizyt u Benjamina Franklina był zachęcany do przeprowadzenia eksperymentów.

To był początek jego eksperymentalnej pracy.

Do 1774 roku Priestley opublikował kilka książek na różne tematy, od polityki po teologię, filozofię i historię. I oczywiście naukę. Tak więc, gdy pierwszy tom Experiments and Observations on Different Kinds of Air (pl. Eksperymenty i obserwacje dotyczące różnych rodzajów powietrza) został opublikowany, naukowcy z niecierpliwością wzięli się do lektury... spoglądając na wnioski z niedowierzaniem.

Niektórzy sądzili, że może to odnosić się do kwestii fizyki, podczas gdy inni uważali, że jest przeznaczony dla chemików, a jeszcze inni uważali, że jest to ostrzeżenie dla polityków przed postępem naukowym.

Niezależnie od tego, w jaki sposób dzieło zostało odebrane, w pracy przedstawiono kilka odkryć:

  • podtlenek azotu (zwany w pracy powietrzem azotowym),
  • bezwodny kwas solny (kwaśne powietrze morskie),
  • amoniak (powietrze zasadowe),
  • podtlenek azotu (oczyszczone powietrze azotowe),
  • tlen (powietrze pozbawione zapachu).

Powietrze pozbawione zapachu był dla niego zupełnie nowe, ale ponieważ miał właśnie wyruszyć w trasę po Europie, nie miał czasu na dalsze badania.

W Paryżu powtórzył eksperyment, który doprowadził do tego odkrycia, w obecności francuskiego chemika Antoine'a Lavoisiera, który przeprowadził dalsze eksperymenty na tym nowym „powietrzu”. W międzyczasie, po powrocie do Anglii, Joseph wrócił do swojego laboratorium, aby przeprowadzić dalsze eksperymenty.

Skupiając gorące promienie słoneczne na bloku tlenku rtęci - ciała stałego w temperaturze pokojowej, wytworzył pewną ilość tego powietrza, którą przetestował na myszach. Wbrew jego oczekiwaniom myszy nie zginęły, więc kilka razy powąchał. Odkrył, że nie tylko mógł oddychać łatwiej, ale że nowe „powietrze” też się lepiej paliło.

Te odkrycia zapełniły drugi tom jego Eksperymentów i obserwacji na powietrzu, poprzedzając książkę o znaczeniu tych odkryć dla religii. Zawsze metodyczny w swojej chronologii, zapisywał każde potknięcie w badaniu i każdą zagadkę, pozostawiając głębsze implikacje swojego odkrycia tlenu dla tomu III jego serii Eksperymentów. Praca została opublikowany w 1777 roku.

Z tego powodu trudno dokładnie powiedzieć, kto pierwszy odkrył tlen.

Zarówno Lavoisier, jak i szwedzki farmaceuta Carl Scheele mogli twierdzić, że są pierwszym odkrywcą - zapiski pokazują, że Scheele rzeczywiście najpierw wyodrębnił gaz, ale opublikował odkrycie go po Priestleyu. Lavoisier jako pierwszy opisał tlen jako oczyszczone powietrze, pomijając wzmiankę o teorii flogistonu.

Joseph Priestley zdobył uznanie za odkrycie Sheele'a, najwyraźniej dość powszechne w nauce zjawisko, jaka zauważyła znana pani naukowiec, Maria Skłodowska-Curie.

Kolorowe płyny w chemicznych fiolkach.
Priestley zrezygnował z chemii i przeprowadzania wszelkiego rodzaju eksperymentów chemicznych po ucieczce do USA. | źródło: Unsplash - Pawan Parihar

Ostatnie lata Josepha Priestleya

Joseph ubiegał się o uznanie innych swoich odkryć, w szczególności tego, że tlen jest niezbędny w obiegu krwi. Lavoisier przedstawił później artykuł na ten temat we Francuskiej Akademii Nauk; jego prace przypisuje się obaleniu teorii flogistonu.

Teoria flogistonu: idea ogniopodobnego elementu zawartego w elementach palnych, który jest uwalniany podczas spalania.

Joseph Priestley trzymał się tej teorii, mimo że dawno już w nią nie wierzono, a teraz, dzięki pracy Lavoisiera, została całkowicie obalona. Ta nieroztropność kosztowała go szacunek środowiska naukowego. Kiedyś ceniony za swój genialny umysł, Priestley był teraz w najlepszym razie tolerowany i przez większość czasu zniesławiony.

On i jego patron, lord Shelburne pokłócili się. Powody nie są jasne, ale efekt tego był następujący: nie był już mile widziany w kręgach naukowych, akademickich, religijnych czy filozoficznych i bez żadnego patronatu, Priestley musiał opuścić miasto.

Wraz z rodziną przeprowadził się do Birmingham, gdzie żyli szczęśliwie przez dziesięć lat... zanim musieli uciekać, by ratować życie.

Dogmatyczne upór chemika na uznanie jego poglądów religijnych i politycznych nie spodobał się społeczeństwu świeckiemu, które powstało przeciwko niemu w przerażającym widowisku przemocy tłumu znane jako zamieszki Priestleya. Za namową przyjaciół rodzina uciekła do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędzili resztę życia.

W przeciwieństwie do innych sławnych chemików i ich odkryć, praca Josepha jest znana w kilku kręgach akademickich, z których nie mniej ważny jest jego wkład w gramatykę angielską. Rzeczywiście, niektórzy twierdzą, że jest on lepiej znany ze swojej pedagogiki niż jakichkolwiek osiągnięć naukowych.

Mimo to jego filozofia wywarła ogromny wpływ na kolejne pokolenia. Wiele z jego pomysłów dotyczących filozofii utylitarnej jest wciąż aktualna, doktryna ukształtowana między innymi przez Herberta Spencera i Johna Stuarta Milla.

Teraz dowiedz się, z czego słynie Louis Pasteur poza tym, że dzięki niemu mleko nadaje się do picia. Więcej ciekawostek poznasz na zajęciach z chemii, wpisz np. korepetycje chemia Lublin” na Superprof.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.