„Chwila, moment...”, możesz pomyśleć. Pasteur? Czy to nie ten gość od mleka? Ten, który odkrył, że wielokrotne podgrzewanie i schładzanie mleka sprawia, że jego picie jest bezpieczniejsze? Ten, od którego znamy słowo „pasteryzowany”?

W odpowiedzi spytamy: czy znasz kogoś, kto słynie z niewłaściwej rzeczy?

Pomyśl o Britney Spears. Wielka gwiazda branży rozrywkowej, ale dziś jedyne, z czego ją pamiętamy, to zgolenie włosów i inne afery medialne... o ile ktoś o niej jeszcze w ogóle mówi.

Na szczęście nic, co niepochlebne w życiu Louisa Pasteura, nie umniejsza jego ogromnym sukcesom naukowym, ani naszemu spojrzeniu na niego. Mimo to słynie z niewłaściwej rzeczy.

Pasteur dokonał odkryć w szerokim zakresie i wniósł ogromny wkład w chemię, biologię i zwalczanie chorób, że myślenie o nim tylko jako o „gościu od mleka” wydaje się obraźliwe.

Zwłaszcza teraz, ponieważ powrót do naszego życia prawdopodobnie zależy od szczepienia przeciwko COVID, opłaca się znać człowieka, który pomógł opracować proces powstawania szczepionek.

Wraz z Superprof poznaj historię i zrozum Louisa Pasteura. Gwarantujemy, że po tym artykule nie nazwiesz go już gościem od mleka!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Chemia
Robert
5
5 (11 oceny)
Robert
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
5
5 (8 oceny)
Karolina
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patryk
5
5 (16 oceny)
Patryk
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (10 oceny)
Klaudia
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (7 oceny)
Anna
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jowita
5
5 (7 oceny)
Jowita
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
5
5 (10 oceny)
Jakub
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
Anna
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (11 oceny)
Robert
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
5
5 (8 oceny)
Karolina
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patryk
5
5 (16 oceny)
Patryk
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (10 oceny)
Klaudia
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (7 oceny)
Anna
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jowita
5
5 (7 oceny)
Jowita
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
5
5 (10 oceny)
Jakub
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
Anna
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Pochodzenie Louisa Pasteura

Louis (Ludwik) był trzecim dzieckiem urodzonym w pobożnej katolickiej rodzinie w Dole, Jura (Francja). Pogodny duchem i niechętny do nauki, jego ulubione zajęcia to rysowanie i łowienie ryb. Narysował wiele szkiców sąsiadów, przyjaciół i rodziców, do których był bardzo przywiązany.

Jego ojciec był garbarzem - fach rodzinny uprawiany od ponad 50 lat. Nie byli zamożni, ale ponieważ Pasteurowi seniorowi odmówiono czegoś więcej niż podstawowego wykształcenia, chciał, aby jego syn był wykształcony i pracował jako nauczyciel - zawód, który gwarantowałby stabilność finansową.

Stara sala lekcyjna.
Louis Pasteur, jako nowy nauczyciel, nie miał pojęcia, że wścieklizna, wąglik i inne choroby zdominują jego życie. | źródło: Pixabay - TeeFarm

Louis Pasteur był przeciętnym studentem, w najlepszym wypadku. Jego rodzina wysłała go do Paryża na studia, gdy miał 16 lat; wrócił miesiąc później, ponieważ za bardzo tęsknił za domem. Chciał jednak spełnić ambicje ojca, więc zajął swoje miejsce w Royal College w Besancon.

Na marginesie: ta uczelnia ma długą historię i nosi kilka nazw, między innymi College Louis Pasteur. Nazwa placówki ostatecznie przekształciła się w College Victor Hugo, ponieważ mimo tego, że Pasteur był prawdopodobnie ich najsłynniejszym absolwentem, Hugo jest pochodził z tego miasta.

Nie zdał egzaminu maturalnego, ale zdał go w następnym roku, otrzymując jedynie słabe oceny z chemii. Następnie złożył podanie do najbardziej prestiżowej szkoły podyplomowej we Francji; znowu słabe oceny zagrodziły mu drogę. Kolejny rok studiów i kolejna runda egzaminów przyniosły lepsze wyniki.

Wreszcie, po otrzymaniu dyplomu, przygotowywał się do rozpoczęcia życia jako profesor fizyki ale zanim zdążył zacząć, został wezwany na swoją alma mater.

Chemik Antoine Balard rozpoznał jego talent do nauki i chciał pomóc młodemu Pasteurowi w jej kultywowaniu. Pracując jako asystent Balarda w laboratorium, Pasteur rozpoczął pracę jako chemik.

Podobnie jak w przypadku wielu odkryć Pasteura, odkrycie radu i polonu przez Marię Skłodowską-Curie było wynikiem logicznego myślenia. Wybierz korepetycje z chemii, aby poznać wszystkie szczegóły.

Wczesne odkrycia

W przeciwieństwie do innych znanych chemików, których odkrycia bywają oprószone skandalem lub nieumyślnie przypisana innym naukowcom, Pasteur był otaczany pełnym szacunkiem i przypisywano mu pełne uznanie za jego odkrycia.

Pod okiem Balarda Pasteur badał krystalografię - atomowy układ kryształów. Ta praca doprowadziła go do odkrycia asymetrii molekularnej, co z kolei dowiodło chiralności molekularnej i zdecydowanie wyjaśniło izomery.

Niektórzy historycy i naukowcy twierdzą, że te odkrycia były najbardziej wpływowymi i głębokimi ze wszystkich wkładów Louisa Pasteura w naukę. I powstały, gdy zaczynał swoją karierę! Choroby, wścieklizna, szczepionki i bakterie wciąż czekają na niego w przyszłości.

Teoria zarazkowa i fermentacja

W przeciwieństwie do innych naukowców, którzy zaczynają od hipotezy i pracują nad jej udowodnieniem, Pasteur wziął wskazówki z najbardziej nieprawdopodobnych źródeł. Szczególnie jeden przypadek dotyczył jednego z ojców jego uczniów, który poprosił go o rozwiązanie problemu kwaśnienia wina. Następnie postanowił obalić teorię, według której inni naukowcy utrzymywali, że fermentacja była spowodowana rozkładem.

A potem, po ustaleniu tego zbioru faktów, wziął się do udowodnienia tego, że to mikroorganizmy psują napoje, sprawiają, że wino i mleko stają się niezdatne do picia. Powtarzający się cykl ogrzewania i chłodzenia zabił te mikroorganizmy i... cóż, znasz resztę tej historii.

Jednym z najbardziej niezwykłych wniosków Pasteura jest elegancka teoria zarazkowa.

Rysunek Luisa Pasteura w laboratorium.
Pasteur aktywnie pielęgnował wizerunek rozważnego naukowca. | źródło: Visualhunt - pilllpat (agence eureka)

Mówiąc najprościej, teoria zarazkowa stwierdza, że określone choroby są spowodowane przez pewne czynniki zakaźne lub zarazki. Po ustaleniu, że mikroorganizmy w napojach powodują zepsucie tych napojów, Pasteur przeprowadził eksperymenty, które wykazały, że żywe organizmy istnieją w powietrzu i powodują choroby.

Po raz kolejny eksperyment był elegancki w swojej prostocie, co było typowe dla pracy Pasteura.

Korzystając ze swojej znanej metody podgrzewania i chłodzenia cieczy, utrzymywał naczynie w stanie szczelnym, gdy ciecz stygła. Testując je po powrocie do normalnej temperatury, nie znalazł w cieczy żadnych mikroorganizmów. Następnie ponownie podgrzał płyn, ale tym razem otworzył butelkę, pozwalając na dostęp powietrza w trakcie stygnięcia.

Testując ciecz po powrocie do temperatury podstawowej, stwierdził, że wciąż zawiera mikroorganizmy, co dowiodło, że w powietrzu znajdowały się organizmy zanieczyszczające ciecz. Jego badania ostatecznie obaliły doktrynę autogenezy.

Oprócz ustalenia, że cukier rozkłada się na alkohol i kwas węglowy, procesu fermentacji kwasu mlekowego i teorii zarazków, kolejne prace Pasteura to:

  • ustalenie, jak ważna jest temperatura dla rozwoju bakterii,
  • (ponowne) odkrycie anaerobiozy,
  • ustalenie podstawy chirurgii antyseptycznej,
  • zwiększenie produkcja jedwabników poprzez wystawienie organizmu powodującego choroby,
  • opracowanie kilku szczepionek.

Skupienie Pasteura na drobnych szczegółach dało początek wielu jego odkryciom w podobny sposób, w jaki skrupulatna dbałość o szczegóły Rosalind Franklin, która odkryła helikalną strukturę DNA.

Szczepienia i immunologia

Pasteur, teraz mocno oddany swoim badaniom i skupiony na swojej teorii zarazkowej, zwrócił się do badań nad zapobieganiem chorobom.

Zanim przejdziemy dalej, powinniśmy zauważyć, że Pasteur był znanym germofobem. Odmawiał uścisku dłoni każdemu, nawet członkom rodziny królewskiej, bez względu na to, czy otrzymywał prestiżową nagrodę za swoją pracę, czy też spotykał się z innym naukowcem. To sprawia, że łatwo zrozumieć, dlaczego zwrócił swoją uwagę na zapobieganie chorobom, a nie na ich zwalczanie.

Wszystko zaczęło się od kurczaków. Weterynarz przysłał mu kultury z chorych kurczaków, które Pasteur hodował w bulionie z kurczaka. Następnie nakarmił nim żywe kurczaki, ale nie zachorowały; bakterie były zbyt zdegradowane. Jednak po ponownym wykorzystaniu tych samych ptaków do kolejnej rundy testów Pasteur odkrył, że ptaki były odporne na infekcję.

Asystent Pasteura nie był jednak tak przywiązany do szczegółów, jak jego mistrz.

Charles Chamberlain został poinstruowany, aby podać żywe bakterie kurczakom, gdy Pasteur był na wakacjach. Chamberlain zapomniał o urlopie i też pojechał na wakacje. Przez miesiąc kultury jątrzyły się, a po powrocie Chamberlain starał się zaszczepić ptaki, tak jak został poinstruowany.

Nic się nie stało. Ptaki nie zachorowały ani nie umarły.

Następnie sam Pasteur wstrzyknął ptakom zjadliwy szczep bakterii wywołujących cholerę. Nic się nie stało. Ptaki były odporne na chorobę. Rozpoczęła się era szczepień.

Zastosował swoją metodę osłabiania bakterii poprzez wystawienie na działanie powietrza, a następnie wstrzykując je bydłu, uodparniając je w ten sposób na wąglika. Dalsze badania doprowadziły do powstania szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Czy to sprawiedliwe, że Sir Alexander Fleming często dostaje więcej pochwał za odkrycie penicyliny niż Pasteur, który jest ojcem mikrobiologii? Dowiedz się od nauczyciela, wpisz np. korepetycje chemia Kraków” w wyszukiwarkę Superprof.

Instytut Pasteura.
Pasteur Institut w Lille jest świadectwem geniuszu naukowca, a także nadaje mu statusu bohatera. | źródło: Visualhunt - *_*

Louis Pasteur: podsumowanie

W wieku 55 lat Louis Pasteur był bohaterem narodowym. Jego praca uratowała europejski przemysł jedwabniczy, zapobiegła epidemiom strasznych chorób i uratowała bydło przed śmiercią za sprawą bakterii wąglika. Czy mógł zrobić coś złego?

Nie zawsze był cichym, życzliwym mężczyzną, za jakiego go przedstawiano. Nie potrafiąc okiełznać napadów gniewu i arogancji, szydził z innych naukowców, czasami niesprawiedliwie zarzucając im kopiowanie swojej pracy. Był dogmatyczny, miał negatywne nastawienie i często bywał nieugięty w swoich poglądach.

Nie był pierwszym biologiem, który badał fermentację lub doszedł do wniosku, że do tego procesu potrzebne jest powietrze. Jednak być może największą kontrowersją w jego karierze była rywalizacja z Antoinem Bechampem, chemikiem, który rozpoczął swoje badania nad fermentacją całe dwa lata przed Pasteurem.

Trzeba przyznać, że poprawiając swoje wstępne wnioski, Bechamp dał czas swojemu rywalowi na opublikowanie swoich ustaleń w pierwszej kolejności. Bechamp odpowiedział swoim własnym artykułem, stwierdzając, że Pasteur nie udowodnił niczego nowego. Przenosząc konflikt na forum publiczne, mężczyźni rywalizowali całe życie.

Podobny spór wybuchł między Pasteurem a byłym uczniem Henri Toussaintem o szczepionkę przeciw wąglikowi.

Seria udarów osłabiła ciało Louisa Pasteura, ale kontynuował pracę. Dopiero w wieku 71 lat otrzymał ostatni, niszczycielski cios, po którym nie mógł się w pełni wyleczyć. Zmarł 28 września 1895 roku.

Pasteur, zazdrośnie strzegąc swoich sukcesów do końca, zarządził, że to jego notatki laboratoryjne mają być przekazane jego dzieciom i nigdy nikomu nie pokazywane. Jego ostatni potomek płci męskiej przekazał je Francuskiej Bibliotece Narodowej 86 lat po śmierci dziadka i tylko dlatego, że nie było innych członków rodziny, którym można by je powierzyć.

Louis Pasteur, tak jak inny naukowiec Joseph Priestley pozostał oddany swoim ogólnym celom, ale w przypadku Priestleya ta obsesja doprowadziła do jego upadku.

Nawiasem mówiąc, często jest lepiej zapamiętany za jego wkład w gramatykę angielską niż odkrycie tlenu, podobnie jak Pasteur jest lepiej znany z pasteryzacji niż szczepionek.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.