Większość rodziców pomaga swoim dzieciom w odrabianiu ich prac domowych i w przeglądaniu oraz przygotowywaniu ich do egzaminów.

Oczywiście na wczesnym poziomie edukacji, w szkole podstawowej rodzice powinni pomagać swoim dzieciom. Powinni także przedyskutować kilka podstawowych kwestii na temat tego czy ich pomoc w nauce swoich pociech jest na pewno dla nich tak korzystna jak im się wydaje.

Jedną z ważnych rzeczy do zapamiętania jest to, że pomoc rodziców może szybko stać się ciężarem dla ich dzieci.

Pełna niepokoju i rzadko skuteczna pomoc rodziców nie powinna utrudniać pracy uczniów, którzy w czasie okresu dorastania muszą nauczyć się stawać się coraz bardziej samodzielni.

Niemniej jednak, wielu rodziców nie pokłada już całej nadziei w nauczycielach szkolnych i myśli, że sami wiedzą najlepiej w jaki sposób powinni nauczać dziecko. Ten punkt widzenia jest wysoce błędny.

Rodzice zaczęli tak uważać, gdy zauważyli przepełnione klasy w szkole podstawowej i średniej. W takim środowisku nauczyciele nie są w stanie udzielać każdemu uczniowi pomocy, na jaką zasługuje i jakiej potrzebuje.

Ale jakie jest ryzyko tego wszystkiego?

Niższe oceny i frustracja, która może ostatecznie doprowadzić do porzucenia szkoły, co powoduje wiele problemów, jak na przykład wykluczenie społeczne.

Dowiedzcie się, jak udział w dodatkowych lekcjach może zapobiec przed porzuceniem szkoły oraz uchronić przed niedociągnięciami polskiego szkolnictwa!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Korepetycje
Sandra
5
5 (12 oceny)
Sandra
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oliwia
5
5 (11 oceny)
Oliwia
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (5 oceny)
Anna
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Cezar
5
5 (6 oceny)
Cezar
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Izabela
5
5 (3 oceny)
Izabela
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (5 oceny)
Agnieszka
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (1 oceny)
Jagoda
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adam
Adam
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sandra
5
5 (12 oceny)
Sandra
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oliwia
5
5 (11 oceny)
Oliwia
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (5 oceny)
Anna
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Cezar
5
5 (6 oceny)
Cezar
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Izabela
5
5 (3 oceny)
Izabela
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (5 oceny)
Agnieszka
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (1 oceny)
Jagoda
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adam
Adam
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Pomoc w odrabianiu lekcji: do jakiego wieku rodzice powinni udzielać wsparcia?

Niezależnie od tego, czy dzieci są uczniami szkoły podstawowej, średniej czy nawet szkoły wyższej, ich rodzice zazwyczaj starają się pomagać im w nauce.

Generalnie wszystko zaczyna się na początku szkoły podstawowej: myślenie o przyszłości może łatwo zestresować uczniów, zwłaszcza, że praca domowa będzie stawała się coraz bardziej złożona i trudna!

Dlatego niezwykle ważne jest, aby uczeń poczuł, że nie jest sam.

Jest to kluczowy okres dla przyszłej nauki ucznia. Celem jest, aby nauka była przyjemna i wciągająca, a nie ma lepszego wsparcia, niż to jakie oferują rodzice!

Jeśli macie czas, pomóżcie swoim pociechom w przygotowaniach do egzaminów, sprawdzaniu prac domowych czy prezentacjach ustnych.

W rzeczywistości pomoc kochającego rodzica działa jak drzwi do przyszłej autonomii młodego ucznia!

Jednak pod koniec 11 roku życia uczeń powinien już wiedzieć, jak odrabiać własne zadania domowe, z racji tego, że rodzice pomagali mu w poprzednich latach.

Po 11 roku życia Wasze dzieci są gotowe do samodzielnej pracy. Nie bądźcie zbyt emocjonalni, kiedy to nastanie, bo jest to naturalna kolej rzeczy!

Znajdźcie najlepszych korepetytorów w swojej okolicy na stronie Superprof oraz dowiedzcie się dlaczego warto zapisać dziecko na korepetycje.

Dwaj chłopcy piszący na kartkach na stole
Rodzice chcą pomóc swoim dzieciom odnieść sukces. Są też najlepszymi osobami, które pomagają na wczesnym etapie szkoły podstawowej. (Źródło: Unsplash)

Oto kilka zasad, o których należy pamiętać, aby zapewnić skuteczne wsparcie:

 • Zrozumcie i dowiedzcie się, w jakim środowisku Wasze dzieci czują się lepiej (rano, wieczorem, na dworze, w domu, z muzyką lub bez niej),
 • Zachęcajcie je do dyskusji i komunikacji, aby umożliwić im lepsze zrozumienie wypowiedzi i pytań,
 • Bądźcie szczerzy i podzielcie się swoimi osobistymi doświadczeniami na temat zagadnień, z którymi borykaliście się w przeszłości. Stworzy to zrelaksowane, bezstresowe środowisko,
 • Posiadajcie pozytywne nastawienie i nigdy nie krytykujcie ich nauczycieli ani systemu edukacji w ich towarzystwie,
 • Nigdy ale to NIGDY nie odrabiajcie lekcji za swoje dzieci! Jest to szczególnie ważne, ponieważ uczy to samodzielności.

Kiedy uczeń rozpocznie szkołę średnią, nastąpi wiele zmian, podczas których dzieci będą musiały przejąć w swoje ręce swoją edukację.

Oczywiście nie oznacza to, że nie będziecie już im pomagać i nakierowywać je, jednak uczeń powinien teraz znaleźć się w fazie, w której jest samodzielny i może całkowicie samodzielnie odrabiać zadania. Teraz uczeń powinien wiedzieć, że zanim wejdzie do szkoły następnego ranka, powinien odrobić swoją pracę domową.

Jeśli Wasze dzieci są pomiędzy 11 a 14 rokiem życia i czujecie, że jako rodzice nie byliście wystarczająco obecni i zawieliście w swoich szkolnych radach, nie wahajcie się udzielać dziecku dodatkowej pomocy.

Co więcej, uczniowie muszą nauczyć się pracować nad różnymi rzeczami i samodzielnie dochodzić do wniosków: mama i tata nie zawsze będą tam, trzymając ich za rękę!

Pomoc rodziców może zaszkodzić nauce dzieci

Pomoc rodzicielska jest dobra, ale czy naprawdę jest aż tak skuteczna?

Wielu specjalistów ds. edukacji twierdzi, że rodzice nie są odpowiednio przygotowani do zrozumienia prac domowych, które system edukacji zapewnia ich dzieciom.

Dlaczego?

Cóż, odpowiedź jest dość prosta: czasy się zmieniają! Programy szkolne, programy nauczania i pokolenia zmieniają się. Rodzice nie uczyli się w ten sam sposób i tymi samymi metodami, w jaki uczą się ich dzieci.

Z przeprowadzonych kilka lat temu badań wynika, że ​​5 na 6 rodziców czuje się niezdolnych do pomocy swoim dzieciom w odrabianiu prac domowych z niektórych przedmiotów, zwłaszcza z matematyki, a 37% rodziców uważa ten przedmiot za najtrudniejszy.

Z badania wynika, że ​​83% rodziców, którzy mają dzieci w wieku 9–13 lat, przyznało ankieterom, że nie są w stanie odrabiać zadań domowych dzieci w wieku do lat 13.

Justine Roberts z Mumsnet powiedziała coś bardzo interesującego o matkach i ojcach oferujących pomoc w odrabianiu lekcji w artykule napisanym przez The Guardian:

„Rodzice w rzeczywistości mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku, ponieważ mogą ich zmylić, ucząc ich w zupełnie inny sposób, niż uczą ich nauczyciele”.

Ta „pomoc” może faktycznie utrudniać postępy ucznia i sprawić, że poczuje się zniechęcony i zdezorientowany. To ostatnia rzecz, jakiej chcą kochający rodzice!

Młoda dziewczynka czytająca książkę na kolanach
Wielu rodziców mają dobre intencje i chce pomóc swoim dzieciom w odrabianiu prac domowych, ale tak naprawdę nie mają pojęcia, co robią! (Źródło: Unsplash)

Te statystyki nie mają sprawiać rodzicom przykrości, ale są po to, aby pokazać, że pomoc rodziców obniża ich wyniki w nauce, bez względu na pochodzenie społeczne, rasę, kraj czy status zatrudnienia.

Według artykułu napisanego przez The Conversation, rodzic, który za bardzo stara się pomóc, może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Pomoc nie jest już postrzegana jako korzystna, a takie podejście może powodować niepokój, stres, prokrastynację, brak elastyczności i samokontroli u młodego ucznia. To są cechy, których żaden rodzic nie chce, aby miało ich dziecko!

Dziecko jest zestresowane i nadmiernie zaniepokojone zadowalaniem rodzica, co powoduje niepokój, jeśli ich oceny nie są pozytywne.

Oto kilka przydatnych wskazówek:

 • Pozwólcie dziecku powtórzyć zadanie domowe z kolegą z klasy,
 • Zainstalujcie aplikacje do nauki lub oprogramowanie, aby pomóc dziecku w samodzielnej pracy,
 • Zadzwońcie do prywatnego nauczyciela, aby pomógł w nauce,
 • Zarejestrujcie swoje dziecko w ośrodku wychowawczym w czasie wakacji lub ferii zimowych,
 • Pozwólcie dzieciom uczyć się materiałów, które są do dyspozycji online (na kanałach YouTube lub innych).

Aby nie pracować pod tak dużym napięciem, odrobina niezależności nigdy nie zaszkodzi!

Wsparcie edukacyjne za pośrednictwem prywatnego korepetytora umożliwia uczniom naukę od podstaw.

Role rodziców i nauczycieli są różne

Wbrew temu, co mogą mówić i w co mogą wierzyć, rodzice w dzisiejszych czasach nie posiadają odpowiedniej wiedzy i narzędzi, aby we właściwy sposób pomagać swoim dzieciom w nauce. Nie wiedzą, jak zmotywować swoje dzieci i nie są tak zaznajomieni z przedmiotami szkolnymi, jak nauczyciele i korepetytorzy, co jest poważnym problemem.

Rodzice z reguły rzadko spędzają więcej niż godzinę pomagając swoim dzieciom w odrabianiu lekcji.

Niewielki czas, jaki poświęcają na pomoc swojemu dziecku, można przypisać dwóm czynnikom:

 • Niemożność pełnego zrozumienia zadań domowych dziecka. Może to powodować frustrację rodziców, którzy traktują pomoc swoim dzieciom jako priorytet.
 • Niezwykle napięty harmonogram, który prawie nie pozostawia czasu na pomoc domową.

Co gorsza, rodzice, którzy poświęcają więcej niż godzinę, często jest zbyt nadgorliwi i interweniują znacznie więcej niż powinni. Ci apodyktyczni rodzice kwestionują nawet program nauczania systemu edukacji i nauczycieli.

Z powodu braku równowagi wynikającej ze zbyt małej i zbyt dużej uwagi uczniowie są zdezorientowani i zadają sobie pytanie: czy powinienem słuchać mojego nauczyciela, czy moich rodziców?

Odpowiedź jest jasna: jeśli chodzi o nauczanie, nauczyciele wiedzą najlepiej.

Nauczyciele uczęszczali na uniwersytet, są szkoleni i wiedzą jak radzić sobie z potrzebami uczniów. Potrafią również zidentyfikować, kiedy rodzic nadmiernie przejmuje się umiejętnościami swoich dzieci. Wykształcony nauczyciel wie, że to trucizna dla przyszłej edukacji ucznia.

Debata na temat zniesienia pracy domowej w Polsce jest bardzo podzielona.

Wielu uważa, że ​​uczeń nie powinien odrabiać prac domowych, ponieważ powinien był wykonać wszystkie zadania domowe w czasie lekcji. Podczas gdy osoby o odmiennym stanowisku wierzą, że praca domowa pokazuje, że dziecko się uczy się samodzielności, wykonując dodatkową pracę.

Jeśli jesteście rodzicami, którzy nieustannie kwestionują skuteczność systemu edukacji lub Wasze dziecko jest na skraju porzucenia szkoły, idealnym rozwiązaniem jest zatrudnienie prywatnego nauczyciela, który zapewni dodatkowe wskazówki i umożliwi dziecku przyszły sukces!

Punktualny, angażujący, wykwalifikowany, poważny i posiadający przygotowanie pedagogiczne, osobisty nauczyciel jest przeszkolony do oferowania dodatkowego wsparcia szkolnego i pomocy uczniom w trudnej sytuacji.

Celem prywatnego nauczyciela jest pomoc uczniom w nauce, aby mogli pozytywnie zakończyć rok szkolny!

Tematy szkolne w programie:

 • Matematyka,
 • Angielski,
 • Polski,
 • Geografia,
 • Historia,
 • Biologia,
 • Chemia i fizyka,
 • Lekcje francuskiego,
 • Lekcje hiszpańskiego itp.

Prywatny korepetytor jest do dyspozycji Waszych dzieci, aby odpowiadać na pytania i obawy oraz zapewnić nadzór i wsparcie szkolne, którego potrzebują młodzi ludzie, szczególnie podczas przygotowań do ważnych egzaminów!

Zatrudnienie prywatnego nauczyciela: jakie korzyści odniesie uczeń i jego rodzina?

Podczas zajęć w domu prywatny korepetytor nie tylko udzieli pomocy w odrabianiu lekcji, ale także będzie mógł przekazać uczniom w potrzebie umiejętności, porady i wskazówki, co stanie się ich bogactwem wiedzy!

Obecnie rośnie popularność korepetytorów! Bardzo duża liczba uczniów szuka wsparcia prywatnego nauczyciela.

Korepetycje są znacznie bardziej zindywidualizowane niż tradycyjne lekcje w szkołach publicznych.

Chociaż w Polsce nie ma żadnych ulg ani korzyści podatkowych po zatrudnieniu prywatnego nauczyciela, wiele firm i agencji oferujących korepetycje często oferuje pierwsze bezpłatne zajęcia dla zainteresowanych uczniów. Państwo również wspiera młode osoby, aby zapewnić wszystkim, niezależnie od pochodzenia społecznego, takie same możliwości.

Biała świnka skarbonka
Dzięki większej liczbie możliwości dostępnych teraz dla dzieci, takich jak korepetycje online, rodzice mogą zaoszczędzić więcej pieniędzy w swojej skarbonce! (Źródło: Unsplash)

Dzięki regularnemu monitorowaniu i intensywnej nauce uczeń może szybko podnieść swoją średnią oraz nauczyć się być bardziej niezależnym.

Na przykład dzięki nowym technikom edukacyjnym:

 • Korepetycje online,
 • Ćwiczenia i testy online poprzez aplikacje edukacyjne,
 • Możliwość nauki na odległość przez kamerę internetową i Skype,
 • Metodyka dostosowana do poziomu ucznia,
 • Powtarzanie materiału,
 • Powtarzanie tego czego uczeń nauczył się na korepetycjach,
 • Samodzielna nauka,
 • Spersonalizowany harmonogram dostosowany do tempa nauki ucznia itp.

Opiekun będzie również działał jako doradca i udzieli swoim uczniom odpowiedniego szkolenia.

Jako odpowiedzialny rodzic, Waszym zadaniem jest kontrolowanie z dystansu postępów swojego dziecka bez konieczności wywierania dodatkowej presji, która mogłaby wywołać niepokój u młodego ucznia!

Aby ćwiczyć drugi język lub doskonalić swoje umiejętności matematyczne, student nie będzie już czuł się samotny i będzie mógł skorzystać z kursu dostosowanego do ich potrzeb i przygotowanego przez kompetentnego opiekuna.

Aby uniknąć stresu i napięcia związanego ze szkołą, najlepszym lekarstwem są prywatne korepetycje!

Możecie być pewni, że Wasze dzieci nie unikną ewentualnych niepowodzeń szkolnych z powodu porzucenia nauki i presji rówieśników, ponieważ lekcje domowe często mają na celu zwiększenie motywacji.

Praca domowa nie będzie już postrzegana jako ciężar, ale jako sposób na ulepszenie sposobu nauki Waszych dzieci!

Aby wypełnić luk w nauce i uniknąć często niepokojącej wszechobecności rodziców, zaufajcie jednemu z naszych korepetytorów z Superprof, który nauczy Wasze dzieci jak się uczyć efektywnie!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.